Polmic - FB


patronaty

Wrocław | Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości: 20 chórów w NFM

NFM 11 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w Koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023 roku o godz. 17.00 w NFM weźmie aż szesnaście dolnośląskich chórów dziecięcych i młodzieżowych uczestniczących w programie edukacyjnym „Śpiewająca Polska". Zespoły te, razem z innymi czterema wrocławskimi chórami i zespołem instrumentalnym, zaprezentują utwory wielkich postaci polskiej chóralistyki – Juliusza Łuciuka, Józefa Świdra i Stanisława Moniuszki, oraz prawykonają kompozycje twórców młodego pokolenia.

Podczas koncertu zabrzmią po raz pierwszy cztery nowe utwory Krzysztofa Domańskiego – związanego z Wrocławiem wokalisty, kompozytora i flecisty, który umuzycznił cudowne teksty Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza i Marii Konopnickiej.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości: 20 chórów w NFM

Katowice | 11. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90.": koncert poświęcony pamięci Patrona Filharmonii Śląskiej

FS 10 11 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach 11. Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90." 10 listopada o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia, wraz ze znakomitym wiolonczelistą Konradem Bargiełem, zaproszą publiczność na wyjątkowy koncert poświęcony pamięci Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego – którego 13. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 12 listopada 2023 roku. W programie znajdzie się Elegia jego syna oraz utwory Samuela Barbera, Niccolò Paganiniego, Giacoma Pucciniego i Ludwiga van Beethovena.

Elegia op. 40 na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego jest doskonałym materiałem do ukazania nie tylko wrażliwości solisty, ale także jego umiejętności technicznych, a przy tym okazją do zanurzenia się w pięknym brzmieniu wiolonczeli i w dźwiękowej opowieści, wprawiającej w zadumę.

Czytaj więcej: Katowice | 11. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90.": koncert poświęcony...

Wrocław | Piotr Paleczny, NFM Filharmonia Wrocławska i polska muzyka

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 10 11 23Piotr Paleczny należy do najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich pianistów. Podczas koncertu z NFM Filharmonią Wrocławską 10 listopada 2023 o godz. 19.00 artysta zaprezentuje jedno z najbardziej znanych dzieł polskiej literatury muzycznej okresu romantyzmu – I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, a wcześniej, w pierwszej części koncertu, Maciej Tomasiewicz zadyryguje utworami Bolesława Szabelskiego i Ludomira Różyckiego skomponowanymi w XX wieku.

Koncert rozpocznie motoryczna, pełna energii Toccata Bolesława Szabelskiego, będąca trzecim i ostatnim ogniwem przeznaczonej na orkiestrę Suity.

Następnie wysłuchamy nie mniej efektownej Suity z baletu Pan Twardowski Ludomira Różyckiego, dzieła z 1921 roku. Literackim pierwowzorem, na którym oparła się przy opracowywaniu libretta żona kompozytora, była powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego zatytułowana Pan Twardowski. Dzieło to cieszyło się przed wojną ogromną popularnością, a w samej Warszawie wystawiono je przeszło pięćset razy!

Czytaj więcej: Wrocław | Piotr Paleczny, NFM Filharmonia Wrocławska i polska muzyka

Katowice | Sztuczka czy dzieło absolutne? Wieczór wirtuozów improwizacji

NOSPR 12 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

12 listopada 2023 o godz. 18.00 improwizatorski pojedynek stoczą w Sali Koncertowe NOSPR organiści Karol Mossakowski, Thomas Ospital i Sebastian Kuchler-Blessing.

Będzie to koncert nawiązujący do tradycji improwizowania w duchu współrywalizacji uzdolnionych artystów, ale jego istotą będzie nie tyle współzawodniczenie, co interaktywność i żywy kontakt z publicznością. Co więcej, publiczność będzie miała realny wpływ na muzyczny przebieg tego wieczoru. Ulubiona piosenka, przebój rock’n’rollowy a może soundtrack kultowego filmu? Dla naszych improwizatorów nie ma rzeczy niemożliwych!

Informacja prasowa organizatorów

Więcej o koncercie: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/wieczor-wirtuozow-improwizacji 

Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: Anna Jędrzejewska, Sofia Borges, Katarzyna Markowska

WarszawskieStudio 8 11 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kuratorką trzeciej części I Warszawskiego Studia Eksperymentu jest Anna Jędrzejewska, która zaprosiła do współpracy i eksperymentowania Sofię Borges i Katarzynę Markowską. O ich podejściu do improwizacji dowiemy się w Hashtag Lab 8 listopada 2023 roku o godz. 19.30.

Jak podkreśla Anna Jędrzejewska, "Jako kuratorka chcę zapraszać artystki zainteresowane demontowaniem wizji muzyki absolutnej, co rozumiem jako poszukiwanie otwartego paradygmatu wartości. Teorie dotyczące procesu tworzenia się wiązań, teoria aktora-sieci Latoura, rezonują z formułą performatywną, techniką improwizacji i przetwarzaniem elektronicznym dźwięku".

W projekcie „Puls życia” artystki znajdują się w dwóch symetrycznych krańcach sali z postacią performerki w centrum. Proces pozyskiwania dźwięków z akcji ruchowej i improwizacja oparta na tym wzorze to główna oś nowego interdyscyplinarnego dzieła.

Strona projektu: www.wse.mozg.pl 

Katowice | Muzyka, która syci. The Food of Love, Moz-ART i prawykonania

NOSPR 9 11 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu w NOSPR o intrygującym tytule "Muzyka, która syci. The Food of Love i Moz-ART" 9 listopada 2023 o godz. 19.30 prawykonane zostaną utwory Andrzeja Dziadka i Adriana Robaka.

Katowice i Górny Śląsk stały się w drugiej połowie XX wieku ważnym centrum kompozytorskim. Z katowickiej uczelni wywodzi się dr hab. Andrzej Dziadek, obecnie profesor klasy kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas koncertu listopadowego po raz pierwszy zabrzmi jego najnowsza Sonata na wiolonczelę i fortepian.

Czytaj więcej: Katowice | Muzyka, która syci. The Food of Love, Moz-ART i prawykonania

Wrocław | IV Polski Kongres Saksofonowy

KongresSaksofonowy 23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 3-5 listopada 2023 roku na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędzie się IV Polski Kongres Saksofonowy. W programie znajdą się wykłady, lekcje mistrzowskie, wystawa saksofonów i akcesoriów muzycznych, a podsumowanie dni Kongresowych stanowić będą koncerty.

Uroczyste otwarcie Kongresu poprowadzi JM prof. dr hab. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Udział w Koncercie Inauguracyjnym wezmą Modern Sax Orchestra, MagDuś Duo, Impression Saxophone Ensemble, Illusion Trio, Oktet Saksofonowy oraz dr hab. Alina Mleczko, prof. dr hab. Ryszard Żołędziewski i prof. dr hab. Dariusz Samól w roli solistów. Natomiast podczas koncertu finałowego wystąpią Vroclavia Saxophon Quartet i Kwartet Saksofonowy Sombrero.

Czytaj więcej: Wrocław | IV Polski Kongres Saksofonowy

Katowice | "Scena Młodych" w NOSPR: Reverie Piano Duo

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 7 11 23Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej ma na swoim koncie dopiero trzy edycje, a powoli zyskuje status jednej z największych imprez tego typu w kraju. Reverie Piano Duo - laureatki III edycji - wystąpia w NOSPR 7 listopada 2023 roku o godz. 19.30.

Do NOSPR przyjadą srebrne medalistki muzycznych igrzysk w kategorii zespołów kameralnych. Rozalia Kierc i Maria Moliszewska od 2020 r. tworzą Reverie Piano Duo. Zespół początkowo kształcił się pod kierunkiem Stefana Wojtasa, obecnie współpracuje z Bartłomiejem Weznerem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W poszukiwaniu oryginalnej artystycznej wizji pianistki z pasją zgłębiają nieszablonowy repertuar na dwa fortepiany i cztery ręce. Zachwyciły publiczność, jury i komentatorów Konkursu wrażliwością, naturalnością gry, jazzowym wręcz swingiem i przekornym błyskiem w oku.

Czytaj więcej: Katowice | "Scena Młodych" w NOSPR: Reverie Piano Duo

Bydgoszcz | V Świąteczny Festiwal "Art Mintaka"

ArtMintaka 23

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileuszowy V Świąteczny Festiwal "Art Mintaka" odbędzie się w dniach 8-10 grudnia 2023 roku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Zabrzmią najnowsze utwory wybitnych polskich kompozytorów oraz recitale wspaniałych instrumentalistów. Wszystkie prawykonane utwory są zamówione przez Fundację Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka specjalnie na ten festiwal. Wstęp wolny!

Po raz pierwszy zabrzmią Imbody Nikolet Burzyńskiej na flet, gitarę, wiolonczelę i tubę, Osobliwość Calabiego-Yau Rafała Gorzyckiego na flet, gitarę, wiolonczelę i tubę, Quatre chant’s sur ce qui n'est plus là Marcina Stanczyka na cztery instrumenty melodyczne, Rewolucje Aleksandra Nowaka na fet i tubę oraz Liturgy of the Objects Wojtka Błażejczyka na perkusję i elektronikę.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | V Świąteczny Festiwal "Art Mintaka"

Zielona Góra | Refleksje symfoniczne: Rafał Jacek Delekta i Monika Sendrowska

FZ 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Listopad to szczególny czas w polskiej tradycji. Miesiąc zadumy i pamięci. W tej właśnie atmosferze odbędzie się wyjątkowy koncert 3 listopada 2023 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej, podczas którego wybrzmi dzieło niezwykłe – III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Po dziś ten utwór, którego tematem jest cierpienie, a także tęsknota matki i jej dziecka, jest muzyczną wizytówką polskiego twórcy i jego najczęściej wykonywanym oraz nagrywanym dziełem. Nagranie III Symfonii po raz pierwszy opublikowało na CD wydawnictwo Elektra Records. Wykonanie London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana zachwyciło publiczność oraz krytyków. Góreckiemu, zaś przyniosło uznanie, sławę i rozpoznawalność na całym globie.

W Zielonej Górze utwór zaprezentują Orkiestra Symfoniczna Filharmonii i sopranistka Monika Sendrowska pod batutą Rafała Jacka Delekty.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Refleksje symfoniczne: Rafał Jacek Delekta i Monika Sendrowska

Opole | Uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

FO 11 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas uroczystego koncertu filharmoników opolskich, upamiętniającego wydarzenia z 1918 roku, 11 listopada o godz. 19.00 zabrzmią Koncert fortepianowy Witolda Maliszewskiego i Preludium symfoniczne „Polonia" Edwarda Elgara. W roli solisty wystąpi znany pianista Marcin Koziak, który prezentował muzykę polską w 22 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

W lipcu 2023 roku minęło 150 lat od narodzin Witolda Maliszewskiego. Jedno z ostatnich dzieł w dorobku tego kompozytora – Koncert fortepianowy b-moll – napisany został 1938 roku. Preludium symfoniczne „Polonia" Edwarda Elgara powstało w 1915 roku na zamówienie Emila Młynarskiego. W dziele brytyjskiego kompozytora melodie Mazurka Dąbrowskiego, pieśni Z dymem pożarów, Nokturnu g-moll Chopina oraz Fantazji polskiej Paderewskiego przeplatają się z głównym motywem zaczerpniętym z Warszawianki 1905.

Orkiestra Filharmonii Opolskiej wykona te utwory pod batutą Przemysława Neumanna, dyrektora instytucji.

Czytaj więcej: Opole | Uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Warszawa | V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Eufonie 2023Już po raz piąty Festiwal „Eufonie" zabierze nas w podróż po meandrach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2023 roku różnorodny repertuar nawiązuje do tematu przewodniego, którym są tradycje ludowe odzwierciedlające tożsamość narodową, stanowiące niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców. W dniach 17-25 listopada Związek Kompozytorów Polskich, Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury zapraszają do Warszawy na 14 koncertów, wśród których nie zabraknie prapremier, wyjątkowych projektów, stanowiących połączenie muzyki z filmem, jazzu, a nawet… potańcówki!

„Eufonie" to również inspirujące spotkania z wybitnymi postaciami i indywidualnościami artystycznymi ze świata muzyki. Przez 9 dni na festiwalowych scenach w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim, Teatrze Palladium, Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy, Kościele Wszystkich Świętych (Plac Grzybowski) oraz w klubie Mała Warszawa wystąpi ok. 700 artystów z 12 państw (Estonia, Armenia, Słowenia, Polska, Włochy, Niemcy, Węgry, Wielka Brytania, Izrael, Słowacja, Czechy, Ukraina), w tym 8 orkiestr, 3 chóry, 9 dyrygentów, 12 solistów. Usłyszymy muzykę kompozytorów z 15 państw (Finlandia, Czechy, Słowenia, Polska, Austria, Węgry, Ukraina, Włochy, Rumunia, Kanada, USA, Estonia, Armenia, Serbia, Wielka Brytania).

W tegorocznym repertuarze „Eufonii" jest wiele pozycji interesujących tak dla wytrawnych melomanów, jak i szerszej publiczności. W programie tegorocznego festiwalu szczególne miejsce zajmuje muzyka polska.

Czytaj więcej: Warszawa | V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie"

Katowice | Koncert listopadowy Filharmonii Śląskiej: Requiem Fauré i Oratorium Knapika

FS 3 11 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

3 listopada, pozostając w atmosferze zadumy, Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta zaproszą publiczność na wieczór wielkich dzieł, skłaniających do refleksji. Zabrzmi niezwykle przejmujące oratorium Canticum puerorum Eugeniusza Knapika oraz słynne Requiem d-moll Gabriela Fauré, a w obu punktach programu filharmonikom towarzyszyć będą znakomici soliści: Joanna Freszel i Mariusz Godlewski.

Canticum puerorum, oratorium Eugeniusza Knapika na sopran, baryton oraz chór i orkiestrę symfoniczną, jest kompozycją poświęconą pamięci polskich dzieci wywiezionych na Syberię. Stąd też wziął się sam tytuł dzieła, który w tłumaczeniu brzmi: „Śpiew dzieci". Składa się ono z pięciu części, które swoje tytuły czerpią z wierszy Krzysztofa Koehlera, napisanych specjalnie na potrzeby tego oratorium. Joanna Freszel i Mariusz Godlewski, których usłyszymy w partiach solowych, byli także pierwszymi wykonawcami Canticum puerorum w 2016 roku.

Czytaj więcej: Katowice | Koncert listopadowy Filharmonii Śląskiej: Requiem Fauré i Oratorium Knapika

Poznań | Wieczór baletowy „Ślady" na nowej scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Slady 4 11 23Cztery utwory, cztery nazwiska, cztery choreograficzne języki – wieczór baletowy „Ślady" na nowej scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki to podróż przez historię poznańskiego zespołu baletowego. Utwory z muzyką Tomasa Albinoniego, Mieczysława Karłowicza, Marina Maraisa i Amona Tobina tancerze Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprezentują 4 listopada 2023 o godz. 19.00 i 5 listopada o 18.00.

Cztery różnorodne prace polskich choreografów, powstałe w odmiennych czasach, łączy jedna postać: Conrad Drzewiecki, bez którego współczesny taniec polski by nie istniał. Drzewiecki stworzył silny poznański zespół, oryginalny i rozpoznawalny nie tylko w kraju, który dał podwaliny pod Polski Teatr Tańca. Emil Wesołowski, uczeń i następca Drzewieckiego, był nie tylko szefem poznańskiego baletu, ale i na początku XXI wieku dyrektorem artystycznym poznańskiej Opery, schedę po nim przejął Jacek Przybyłowicz, z każdym rokiem ugruntowujący swoją pozycję we światowej choreografii i refleksji nad sztuką tańca i na koniec najmłodszy z nich – Robert Bondara, obecny kierownik poznańskiego zespołu, który swe pierwsze istotne taneczne doświadczenia zdobywał w choreografiach autorstwa Drzewieckiego i Wesołowskiego, a sam jest teraz jednym z najbardziej liczących się choreografów młodego pokolenia.

Czytaj więcej: Poznań | Wieczór baletowy „Ślady" na nowej scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu

Warszawa | XV Era Schaeffera

EraSchaeffera 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

15. edycja Festiwalu Era Schaeffera – interdyscyplinarnego wydarzenia popularyzującego twórczość Bogusława Schaeffera - odbędzie się 6 listopada 2023 roku o godz. 19.00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Happening pt. „Multimedialne coś” w reżyserii Magdaleny Piekorz będzie kwintesencją wieloformatowej twórczości Schaeffera. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Klimat utrzymanego w czerni spektaklu będzie nawiązywać do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy. To intrygujące tło do rozgrywającego się na scenie dyskursu na temat roli sztuki - a szczególnie teatru i muzyki, bo to im Schaeffer poświęcał najwięcej miejsca w swojej twórczości - w życiu człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości.

Czytaj więcej: Warszawa | XV Era Schaeffera