Polmic - FB


nasze patronaty

Toruń | 26. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Główną ideą 26. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w dniach 24 czerwca – 27 sierpnia 2022 roku, jest tradycyjnie prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach Torunia. W tym roku 16 wydarzeń odbędzie się w Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, kościołach św. Jakuba, św. Szczepana i Ducha Świętego oraz w CKK Jordanki, a 4 – w przestrzeni online. Przyjadą artyści z Hiszpanii, Korei, Finlandii i Litwy.

W trakcie festiwalu odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne, rozrywkowe z udziałem muzyków najwyższej klasy. W trakcie festiwalu pięciokrotnie wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna, prezentująca zarówno wielkie przeboje muzyki klasycznej (dzieła J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Bizeta, E. Griega), jak i rozrywkowej (muzyka filmowa Złotej Ery Hollywood, muzyka bałkańska i klezmerska z zespołem Klezmafour, polska muzyka rozrywkowa m.in. A. Zauchy, Z. Wodeckiego, G. Ciechowskiego, zespołu Perfect, Kombi, z Jackiem i Patrycją Kotlarskimi).

Czytaj więcej: Toruń | 26. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

Katowice | | Zakończenie 77. sezonu artystycznego Fillharmonii Śląskiej: „Harnasie”

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zakończenie 77. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej odbędzie się 24 czerwca 2022 o godz. 19.00 pod znakiem baletu i jego rozmaitych obliczy. Uszłyszymy tego wieczoru góralski folklor ze słynnych Harnasi Karola Szymanowskiego i ormiańską ekspresję Suity Gajane Arama Chaczaturiana. Na koncert pełen wrażeń zapraszają wspólnie Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz solista – tenor Adam Sobierajski.

Balet Harnasie Karola Szymanowskiego to jedno z największych dzieł tego kompozytora, będące dowodem na to, jak piękny i bogaty jest polski folklor. Koncert ukoronuje Suita z baletu Gajane Arama Chaczaturiana. Zwiera ona najpiękniejsze i najbardziej efektowne tańce baletu, w tym słynny Taniec z szablami, który często pojawia się samodzielnie w programach koncertów na całym świecie. Będzie to więc niezwykle widowiskowe zakończenie sezonu artystycznego i zapowiedź energii, z jaką wkroczymy w kolejny – już od września!

Czytaj więcej: Katowice | | Zakończenie 77. sezonu artystycznego Fillharmonii Śląskiej: „Harnasie”

Katowice | 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” „Poemat Śląski – Korfanty"

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

20 czerwca 2022 o godz. 19.00, w dniu, w którym po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich, w Filharmonii Śląskiej premierowo zabrzmi Poemat Śląski – Korfanty – utwór słowno-muzyczny w pięciu częściach na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego, napisany przez Wacława Golonkę, który również wykona w nim partię organów.

Obok niego na estradzie staną: Grażyna Jursza (flet), Marek Miś (klarnet), Szymon Gaudyn (trąbka), Leszek Salwa (waltornia), Grzegorz Kurowski (puzon), Małgorzata Szymecka (perkusja) oraz aktor Dariusz Niebudek. Koncert połączony będzie z projekcją filmu oraz możliwością odwiedzenia wystawy, udostępnionych przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Sam utwór powstał w 2021 roku w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Oparty jest na tekstach Wojciecha Korfantego, w których poruszona jest tematyka niepodległości Śląska oraz jego przynależności do Polski.

Czytaj więcej: Katowice | 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” „Poemat Śląski – Korfanty"

Katowice | Koncert z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

19 czerwca 2022 o godz. 18.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie miał miejsce koncert z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Za pulpitem dyrygenckim stanie José Maria Florêncio. W roli solisty – pianista Piotr Sałajczyk.

W czerwcu mija sto lat od wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic. Po trzech powstaniach i plebiscycie rozpoczęło się formalne przejęcie przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska. 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki rynek od strony Szopienic, witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej.

Katowice celebrują tę wyjątkową rocznicę serią wydarzeń, których zwieńczeniem będzie uroczysty koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Czytaj więcej: Katowice | Koncert z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

X Dolnośląski Festiwal Muzyczny: „Romantyczna dusza”

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 18 czerwca – 11 listopada 2022 odbędzie się X Dolnośląski Festiwal Muzyczny. „Romantyczna dusza” to motyw przewodni jubileuszowej edycji, której program nawiązuje do obchodów Roku Polskiego Romantyzmu. Zainauguruje wydarzenie nadzwyczajny recital legendarnej Lidii Grychtołówny w Teatrze Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju.

Główną ideą Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego jest od samego początku prezentowanie najwybitniejszych dzieł kultury muzycznej, zarówno polskiej jak i światowej, we wnętrzach teatrów, pałaców, zamków i kościołów na Dolnym Śląsku. W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się utwory kompozytorów polskich i zagranicznych z okresu romantyzmu oraz odwołannia do nich w muzyce współczesnej. Wystąpią tak znani muzycy, jak Magdalena Cornelius-Kulig (dyrektorka artystyczna Festiwalu), akordeonista i kompozytor Maciej Zimka, Dariusz Wójcik (dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku), pianista Marek Szlezer, sopranistka Małgorzata Rodek, organiści Luigi Vincenzo, Stefano Manfredini, Stefano Pellini, fleciści Alma di Gaetano, Janos Balint, klarnecista Giordano Muolo, a także Chór Filharmonii Krakowskiej i Aighetta Quartett.

Czytaj więcej: X Dolnośląski Festiwal Muzyczny: „Romantyczna dusza”

Warszawa | XVIII Kwartesencja – urodzinowe premiery

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kwartesencja – wspólne dziecko zespołu Royal String Quartet – osiągnęło pełnoletność. Urodzinowy Festiwal odbędzie się w dniach 20–22 czerwca 2022 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny!

W tym roku ze względu na sytuację na świecie urodzinowy festiwal nie będzie ani huczny, ani uroczysty. Czeka nas za to dużo emocji dzięki muzyce w wykonaniu Gospodarzy, jak i specjalnie zaproszonego gościa – Zoltana Almashi’ego – jednego z najciekawszych wiolonczelistów i kompozytorów Ukrainy. Wspólnie z Royal String Quartet zagra on słynny Kwintet smyczkowy C-dur Franza Schuberta, jedno z ostatnich dzieł artysty. Wieczór rozpoczną nadal niestety aktualne Czarne Anioły Georga Crumba – zmarłego w tym roku kompozytora, który nazwał swój utwór „rodzajem przypowieści na temat naszego znękanego współczesnego świata” i opatrzył komentarzem „in tempore belli” (w czasie wojny). Powstała w 1970 roku kompozycja była mocnym głosem sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie.

Czytaj więcej: Warszawa | XVIII Kwartesencja – urodzinowe premiery

Wrocław | Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu” 2022

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu” odbędzie się dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2022. Kiedy „drzemią” wielkie instytucje, a słuchacze niekoniecznie gustują w rocku czy jazzie, dobra kameralistyka to rewelacyjny wybór. Wstęp na koncerty jest bezpłatny!

Program tegorocznego wydarzeniu umożliwia wrocławianom i turystom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska muzyczną podróż od czasów wczesnego baroku aż do współczesności. Organizator – Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Mosty Kultury” pragnie odświeżyć tradycję salonów muzycznych i tym samym uczynić muzykę klasyczną bardziej przystępną. W pięknych, starannie wybranych wnętrzach historycznych Wrocławia, wieczorową porą, prezentowana będzie na najwyższym poziomie artystycznym ciekawa i mało jeszcze wciąż znana literatura kameralna, w tym utwory Jana Adama Maklakiewicza, Karola Szymanowskiego, Jana Galla, Stanisława Niewiadomskiego, Wojciecha Kilara, Andrzeja Panufnika i Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Wrocław | Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu” 2022

Warszawa | VII SuperSam + 1: Barbara Drazkov & Mazen Kerbaj

polmicPatronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

29 czerwca 2022 w warszawskim klubie SPATiF o godz. 19.00 rozpocznie się VII edycja cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1. W tym roku spotkamy się w formule mini festiwalu, która poza głównymi duetami przewiduje dodatkowe koncerty.

„SuperSam +1” realizowany jest przez warszawskie kluby Mózg i DZiK. To cykl wystąpień mistrzowskich, koncentrujący się głównie wokół muzyki, ale też sztuki performance, multimediów, monodramu. Podczas „SuperSam +1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. 29 czerwca po raz pierwszy spotkają się na scenie Barbara Drazkov i Mazen Kerbaj.

Czytaj więcej: Warszawa | VII SuperSam + 1: Barbara Drazkov & Mazen Kerbaj

Wrocław | „Pieśń o nocy”. Zakończenie sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie wyjątkowego koncertu 22 czerwca 2022 o godz. 19.00 wieńczącego sezon koncertowy NFM Filharmonii Wrocławskiej znajdzie się ostatni Koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym partię solową wykona znakomita portugalska pianistka Maria João Pires. Jako ostatnie zabrzmi zaś jedno z największych arcydzieł muzyki polskiej pierwszej połowy XX wieku autorstwa Karola Szymanowskiego. Orkiestrę poprowadzi jej szef artystyczny, maestro Giancarlo Guerrero.

III Symfonia „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego powstała w okresie, w którym kompozytora żywo fascynowała kultura Persji. Fascynacja ta znalazła odbicie zarówno w rozrzutnej, śmiałej i zmysłowej kolorystyce brzmienia, jak i w doborze tekstu. Szymanowski sięgnął po tekst trzynastowiecznego poety i mistyka perskiego Dżalaluddina Rumiego w przekładzie Tadeusza Micińskiego.

Czytaj więcej: Wrocław | „Pieśń o nocy”. Zakończenie sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej

Katowice | Zakończenie sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowych 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 czerwca 2022 o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna zakończy sezon artystyczny – 41. już w historii tego zespołu Filharmonii Śląskiej. Podczas koncertu, który zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Maciej Tomasiewicz, zabrzmią dzieła Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Béli Bartóka i Kazimierza Serockiego. W roli solisty wystąpi znakomity artysta, pianista Piotr Sałajczyk.

Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego powstał na zamówienie Polskiego Radia. Może być on wykonywany zarówno na fortepianie, jak i klawesynie, bo właśnie wirtuozka tego drugiego instrumentu – Elżbieta Chojnacka – była artystką, dla której dzieło zostało napisane.

Nim przejdziemy do drugiego utworu z fortepianem, zabrzmi Sinfonietta na dwie orkiestry smyczkowe Kazimierza Serockiego. Solista powróci na estradę w II Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara, powstałym w 2011 roku.

Czytaj więcej: Katowice | Zakończenie sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Katowice | Marcin Wyrostek: Galowy koncert jubileuszowy

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPRGalowy koncert jubileuszowy Marcina Wyrostka odbędzie się w NOSPR 26 czerwca 2022. Artysta wystąpi w wielu różnych formacjach muzycznych: solo, w duetach, wraz ze swoimi zespołami Coloriage i Corazon oraz z Orkiestrą kameralną NOSPR. Na estradzie towarzyszyć mu będą muzycy, z którymi gra już od wielu lat oraz goście specjalni: Stanisław Soyka i Magda Steczkowska.

Podczas koncertu zabrzmią utwory nawiązujące do poszczególnych etapów muzycznej drogi artysty, międzynarodowych konkursów akordeonowych i dotychczasowych autorskich albumów: Magia del Tango, Marcin Wyrostek & Coloriage, For Alice i Polacc.

Będą także muzyczne niespodzianki i premierowe wykonania nowego muzycznego projektu artysty. W programie znajdą się m.in. dzieła I. Albéniza, A. Vivaldiego, A. Piazzolli, A. Biełoszyckiego i W. Kilara; ponadto zabrzmi muzyka ludowa i śląska oraz autorskie kompozycje Marcina Wyrostka i muzyków z zespołu.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/ 

Krasnogruda | Premiera spektaklu „Lilie” z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Tańca Antoniny Jakubowskiej zaprasza na premierę spektaklu pt. Lilie z muzyką Jana Gromskiego w choreografii Antoniny Jakubowskiej, który powstał z okazji 200. rocznicy wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca 2022 o godz. 21.00 w malowniczej scenerii Dworu Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, przy granicy Polski i Litwy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Mickiewicz, tworząc balladę Lilie, połączył romantyczny idealizm z prostotą ludowej przypowieści. Tak też jest w spektaklu Antoniny Jakubowskiej i Jana Gromskiego. W warstwie muzycznej pojawią się nawiązania do folkloru muzycznego Słowian, przetworzonego za pomocą specjalnie stworzonych dźwięków elektronicznych. Kostiumy Bogumiła Wiśniewskiego zainspirowane będą naturą i ruchem panującym w przyrodzie, ukazując przejście między światem realnym a mistycznym. Choreografia to próba pogodzenia technik klasycznych z technikami tańca współczesnego.

Czytaj więcej: Krasnogruda | Premiera spektaklu „Lilie” z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama...

Opole | Koncert finałowy obchodów 70-lecia Filharmonii Opolskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICOstatni i najważniejszy koncert 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej 26 czerwca 2022 o godz. 18.00 zainauguruje prawykonanie Uwertury jubileuszowej, zamówionej u Aleksandra Kościowa dla uczczenia jubileuszu istnienia Filharmonii.

Pisarz i kompozytor Aleksander Kościów pochodzi z Opola. Od 2016 roku pełni funkcję prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego powieści bywają określane mianem polskiego realizmu magicznego. O tym, czy zamówiona przez Filharmonię Opolską Uwertura jubileuszowa okaże się bliska temu nurtowi, słuchacze będą mogli przekonać się w przededniu 70. rocznicy pierwszego koncertu Opolskiej Orkiestry Symfonicznej.

Tego wieczoru Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentuje przede wszystkim polską muzykę. Usłyszymy dwie wirtuozowskie fantazje na tematy operowe, ze skrzypcami w roli głównej. Najpierw autorstwa Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, który w rok po ukończeniu swojej jedynej opery Monbar wrócił do jej motywów i utkał z nich autorską Wielką fantazję w stylu brillant. Muzyka z Fausta Charlesa Gounoda zainspirowała najpopularniejszego polskiego skrzypka w historii Henryka Wieniawskiego, który stworzył swoją Fantazję na tematy z tej opery. Partię solową w tych utworach wykona światowej sławy polski skrzypek Janusz Wawrowski!

Czytaj więcej: Opole | Koncert finałowy obchodów 70-lecia Filharmonii Opolskiej

Katowice | Anna Sułkowska-Migoń, Tymoteusz Bies oraz uczestnicy Akademii NOSPR i RSPO Academy

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 czerwca 2022 o godz. 17.00 w siedzibie NOSPR wystąpią uczestnicy Akademii NOSPR i RSPO Academy pod dyrekcją Anny Sułkowskiej-Migoń. W roli solisty usłyszymy pianistę Tymoteusza Biesa.

Występ młodych utalentowanych artystów w Katowicach poprzedza koncert w dniu 18 czerwca 2022 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Konserthuset Stockholm w ramach projektu NOSPR „Instytucje przyszłości – współpraca NOSPR i Konserthuset Sztokholm”, na który NOSPR pozyskał dotację w ramach programu MKiDN „Kultura inspirująca”. Akademię NOSPR wspiera Związek Artystów Wykonawców STOART.

Muzycy zaprezentują Małe requiem dla pewnej polki op. 66 Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina (w wersji kameralnej), a także A Walk By Heart Britty Byström i Lyrisk fantasi Larsa-Erika Larssona.

Czytaj więcej: Katowice | Anna Sułkowska-Migoń, Tymoteusz Bies oraz uczestnicy Akademii NOSPR i RSPO Academy

Dobczyce | Mistrzowskie kursy instrumentalne „Oczarowany wirtuoz”: skrzypce, wiolonczela, fortepian

polmicPatronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 3–9 lipca 2022 w Dobczycach odbędą się mistrzowskie kursy instrumentalne „Oczarowany wirtuoz” przeznaczone są dla dzieci (od 8 roku życia) i młodzieży szkół artystycznych I i II stopnia oraz studentów uczelni muzycznych, które poprowadzą Łukasz Błaszczyk (skrzypce), Jan Kalinowski (wiolonczela) i Gajusz Kęska (fortepian, akompaniament). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 czerwca.

W trakcie kursów wykładowcy przeprowadzą po 5 lekcji (45 min.) dla każdego z uczniów. Każdy uczestnik ma możliwość pracy z akompaniatorem (2 x 20 min.). Nuty akompaniamentu należy przesłać wraz ze zgłoszeniem (jeżeli jest planowany).

Cena kursu zawiera nocleg i całodzienne wyżywienie.

Na zakończenie kursów przewidziany jest koncert uczestników, w programie którego znają się dzieła polskich twórców.

Regulamin dostępny jest na stronie: https://szkolamuzyczna.dobczyce.pl/stowarzyszenie/kursy-mistrzowskie