Polmic - FB


nasze patronaty

Gdańsk | Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKatedra Kompozycji oraz Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą, który odbędzie się 23 maja 2022 o godz. 18.00 w Sali Senatu w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Przedmiotem Konkursu dla studentów klas kompozycji uczelni muzycznych w Polsce był utwór przeznaczony na dowolny duet instrumentalny z harfą, o czasie trwania mieszczącym się w przedziale 4-6 minut. Do udziału w Konkursie zgłoszono 16 kompozycji. Podczas posiedzenia w dniu 13 lutego 2022 Jury Konkursu przyznało 5 nagród i 1 wyróżnienie.

Zwycięskie kompozycje autorstwa Anny Stolarczyk, Piotra Kasiłowskiego, Szymona Kusiora oraz Magdaleny Białeckiej zostaną wykonane przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz profesjonalnie nagrane. Podczas koncertu laureaci otrzymają także prezenty - płyty z muzyką polską wydane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koordynatorem Konkursu jest Kamil Cieślik, prodziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej.

Szczegółowy program: https://amuz.gda.pl/wydarzenia/koncert-finalowy-konkursu-kompozytorskiego-na-duet-z-harfa,977 

Mińsk Mazowiecki | Koncert oratoryjno-symfoniczny z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miasto Mińsk Mazowiecki zaprasza na wydarzenie roku – plenerowy Koncert oratoryjno-symfoniczny z udziałem mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, podczas którego odbędzie się światowa premiera VI Symfonii „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego. To finałowe wydarzenie obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki będzie miało miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Budowlanej 4, 29 maja 2022 o godz. 18.00.

VI Symfonia „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę do słów hymnu Jana Kasprowicza powstała na zamówienie Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim z okazji jubileuszu. W plenerze Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego zabrzmią również takie dzieła wokalno-instrumentalne Grzegorza Duchnowskiego, jak Credo z Missa Pro Peccatis Mundi oraz Veni Creator.

Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Anny Duczmal-Mróz obok Chóru Politechniki Warszawskiej i Chóru Tibi Domine, a także solistów – Małgorzaty Walewskiej, Anny Mikołajczyk (soprany), Anety Łukaszewicz (mezzosopran), Tomasza Raffa i Patryka Rymanowskiego (basy).

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Czytaj więcej: Mińsk Mazowiecki | Koncert oratoryjno-symfoniczny z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki

Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku”

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku” w wykonaniu Apeiron Trio odbędzie się w Dusznikach Zdroju, Krakowie, Poznaniu i Berlinie w dniach 28 maja – 13 czerwca 2022. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest przedstawienie jak najszerszemu gronu odbiorców arcydzieł polskiej kameralistyki XX wieku, w szczególności utworów na trio fortepianowe. Podczas wydarzeń w kraju i za granicą zaprezentowana zostanie muzyka wybitnych polskich kompozytorów: Andrzeja i Roxanny Panufnik, Romualda Twardowskiego oraz Mikołaja Piotra Góreckiego. Koncerty będą miały miejsce w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju (28 V), w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (30 V), w Auli Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu (9 VI) oraz w Piano Salon Christophori w Berlinie (13 V).

Czytaj więcej: Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki –...

Łańcut | 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dziewięć dni Muzycznego Festiwalu w Łańcucie od 21 maja do 5 czerwca 2022 roku przypada na czas szczególny, w którym muzyka powinna jednoczyć w nadziei na pokój i przypominać, że piękno „ucieleśnione” w muzycznym dziele jest „płaszczem dobra”. Symbolikę tej myśli podkreśli „Wieczór Solidarności z Narodem Ukraińskim” (2 VI) w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, podczas którego wystąpią artyści z Polski i Ukrainy.

Ale pierwszym akordem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie koncert 21 V, w Filharmonii Podkarpackiej, którego gościem będzie José Cura – światowej sławy argentyński śpiewak, kompozytor i dyrygent. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będzie chorwacko-słoweńska sopranistka Martina Zadro, a Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej zadyryguje Hiszpan David Giménez. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wystąpi także 5. czerwca – na zakończenie Festiwalu. Za pulpitem dyrygenckim stanie wówczas uznany portugalski kompozytor i multiinstrumentalista Rodrigo Leão, określony niegdyś przez Pedro Almodóvara jako „jeden z najbardziej inspirujących kompozytorów na świecie”, który zaprezentuje autorską muzykę filmową.

Czytaj więcej: Łańcut | 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

POLMICPatronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

51. edycja festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Fundację Muzyczne Spotkania, odbędzie się w dniach 26–29 maja 2022. W trakcie czterech dni wybitni instrumentaliści i śpiewacy z Polski i zagranicy zagrają dziesięć koncertów, podczas których zaprezentują utwory zarówno XX-wieczne jak i te najbardziej współczesne.

Zabrzmią prawykonania kompozycji Michele Abondano, Arona Ludwiga, Sławomira Czarneckiego, Jaromira Gajewskiego, Macieja Jabłońskiego, Zbigniewa Kozuba, Artura Kroschela, Janusza Stalmierskiego, Katarzyny Taborowskiej, Sarah Westwood, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej oraz Katarzyny Kwiecień-Długosz. Festiwalowe wydarzenia obejmują również Atelier – w tym roku będzie to specjalny koncert poświęcony postaci wybitnego poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego w setną rocznicę jego urodzin. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie recital duetu akordeonowego Amalgalis Duo.

Czytaj więcej: Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

Sopot | 18. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot 2022 odbędzie się w dniach 21-29 maja 2022, a Sopot po raz kolejny stanie się rozśpiewanym miastem! W tegorocznej edycji weźmie udział 13 chórów z całego świata, w tym z Angoli i Filipin. Gościem festiwalu będzie zeszłoroczny zdobywca Sopockiej Mewy – Chór ASBeek. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Po raz pierwszy po pandemicznej przerwie do Sopotu przyjadą ponownie zespoły zagraniczne – będziemy mogli usłyszeć je na żywo, a nie w wirtualnej odsłonie jak to było przez ostatnie 2 lata. W konkursie staną w szranki chóry z Angoli, Filipin, Łotwy, oraz reprezentanci Polski z Łodzi, Gniewu, Wejherowa, Przodkowa, Gdańska i Gdyni. Uczestników będzie oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr hab. Beaty Wróbleskiwej, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty towarzyszące: muzyka polskich twórców zabrzmi w sopockich kościołach, Muszli Koncertowej oraz w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie dla podopiecznych tejże placówki. W programie znajdą się również dwa barwne i widowiskowe wydarzenia.

Czytaj więcej: Sopot | 18. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

XIV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022 online

POLMICPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej ogłasza XIV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022. Konkurs jest otwarty dla solistów – instrumentalistów i wokalistów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 października. Honorowy Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związek Kompozytorów Polskich.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczący się i studiujący w Polsce (bez względu na obywatelstwo) oraz obywatele polscy uczący się i studiujący za granicą – uczniowie szkół muzycznych II stopnia oraz studenci uczelni muzycznych (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe).

Przedmiotem konkursu jest muzyka XX i XXI wieku. Każdy utwór musi być skomponowany przez innego kompozytora, w tym co najmniej jednego kompozytora polskiego. Ponadto, jeden z wybranych do wykonywania utworów musi pochodzić z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Przesłuchania konkursowe odbędą się wyłącznie w formie zdalnej, w dniach 9–15 października 2022 roku.

Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie formie elektronicznej (audio-video), za pośrednictwem usługi WeTransfer do dnia 1 października 2022 r.

Czytaj więcej: XIV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022 online

Wrocław | „At first there was… noise“

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu orkiestry kameralnej Kremerata Baltica w Narodowym Forum Muzyki 21 maja 2022 o godz. 19.00 wystąpi Gidon Kremer – uznany skrzypek łotewskiego pochodzenia, a zarazem dyrektor artystyczny zespołu. Muzycy wykonają dzieła wyjątkowo cenionych przez Kremera kompozytorów: Astora Piazzolli oraz Mieczysława Wajnberga. Wieczór rozpoczną zaś dźwięki kompozycji ukraińskich twórców – Victorii Polovej oraz Mykoły Łeontowycza.

Druga część koncertu poświęcona została realizowanemu przez zespół we współpracy z Robertem Wickiem projektowi, którego tytuł brzmi „At first there was… noise”. Opowiada on o drodze od ciszy przez hałas aż do muzyki. Kremer, jako lider zespołu, wykorzystał w nim twórczość Mieczysława Wajnberga – jednego z najbardziej intrygujących kompozytorów ubiegłego stulecia.

Czytaj więcej: Wrocław | „At first there was… noise“

Kraków | Ogólnopolski Konkurs „20 spojrzeń na Karola Szymanowskiego”

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICOgólnopolski Konkurs „20 spojrzeń na Karola Szymanowskiego”, organizowany w 140. rocznicę urodzin i 85. rocznicę śmierci twórcy, odbędzie się 21 maja 2022 w Krakowie. Do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 64 uczniów szkół muzycznych II stopnia z 10 województw.

„20 spojrzeń na …” zaplanowano jako ogólnopolski cykl konkursów wiedzy o życiu i twórczości wybranego kompozytora, którego jubileusz (rocznica urodzin lub śmierci) wypada w danym roku. Cykl o tej atrakcyjnej formule stawia sobie za zadanie m.in. oswajanie uczniów z muzyką XX wieku – większość odsłon cyklu poświęcono kompozytorom tego stulecia. Celem tegorocznej, szóstej edycji jest popularyzacja wiedzy dotyczącej życia i twórczości jednego z najważniejszych w skali kraju i Europy kompozytorów minionego stulecia, doskonale łączącego nowoczesny, europejski język muzyczny z polską tradycją ludową. Organizują Konkurs Centrum Edukacji Artystycznej i Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie. Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej: Kraków | Ogólnopolski Konkurs „20 spojrzeń na Karola Szymanowskiego”

Warszawa | Noc Muzeów 2022: premiera utworów Aleksandry Chmielewskiej

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPracownia Jaga Hupało Born To Create 14 maja 2022 zaprasza w artystyczno-modową podróż po dwóch stronach Wisły: na ul. Burakowską 5/7, do Starej Fabryki Koronek oraz na ul. Kłopotowskiego 11, do Dawnej Fabryki Maszyn i Kamieni Młyńskich.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów, organizowana przez Pracownię Jagi Hupało, została opatrzona hasłem „Persistence”. Wielcy Mistrzowie, młode talenty, artyści wielu pokoleń z różnych dziedzin sztuki – filmu, fotografii, kaligrafii, literatury, malarstwa, mapping’u, mody, muzyki, rzeźby, street art’u, stylizacji włosów i tańca przedstawią swoją twórczą interpretację pojęcia trwałości. Tradycja zostanie ukazana za pomocą nowoczesnych środków wyrazu.

Podczas Nocy Muzeów będzie miała miejsce premiera dwóch utworów Aleksandry Chmielewskiej Czerwone Jabłuszko oraz Cichy zapada zmrok na gitarę, fortepian, głos i wiolonczelę, napisanych specjalnie z tej okazji, w wykonaniu Walicki Popiołek Duo oraz zespołu Julia Topolanek-Pacan & Bartłomiej Pacan.

W programie znajdzie się również pokaz baletowy duetu Oberemok, Performance Kasi Korus w połączeniu z muzyką Miss God, koncert zespołu „Przepięknie” Rafała Betlejewskiego, performance Ślubowanie Łukasza Błażejewskiego i Patryka Kaczanowskiego, pokaz audiowizualny Ari Dykier, a także „Korowód serca” Marthy Mulawy.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/3186888654919303 

Gdańsk | World Accordion Day 2022

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC20 maja 2022 o godz. 19.00 z okazji przypadającego w maju każdego roku Światowego Dnia Akordeonu, Koło Naukowe Akordeonistów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na szczególny koncert. W auli koncertowej Akademii Muzycznej zaprezentują się trzy orkiestry akordeonowe. W programie znajdzie się m.in. prawykonanie kompozycji Krzysztofa Falkowskiego Enigma, a także kompozycje A. Chaczaturiana, G. Rossiniego, J. Brahmsa, F. von Suppe, G. Bizeta, M. Lorenca, W. Kilara, N. Rizola.

Wystąpią: Orkiestra Akordeonowa Pulsanti przygotowana przez dr. hab. Pawła Zagańczyka, Kaszubska Orkiestra Akordeonowa, a także Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły. W finale koncertu ponad 30 akordeonistów zagra wspólnie dwie kompozycje.

Gdańska Akademia Muzyczna od wielu lat jest organizatorem Światowego Dnia Akordeonu. Podczas poprzednich edycji organizowane były również wykłady, prelekcje oraz sesje naukowe. Patronat nad wydarzeniem objęła Confédération Internationale des Accordéonistes (CIA), skupiająca akordeonistów z całego świata.

Wstęp na koncert jest wolny!

Dodatkowe informacje: https://www.amuz.gda.pl/wydarzenia/world-accordion-day,799 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Mozart, Wieniawski, Skoryk i Haydn

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC21 maja 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Pawła Kos-Nowickiego wykona Uwertury do oper Don Giovanni i Così fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, Symfonię „La poule” nr 83 Josepha Haydna, Melodię Myroslava Skoryka oraz II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego.

II Koncert skrzypcowy d-moll Wieniawskiego stał się jednym z najpopularniejszych w polskim i światowym repertuarze wiolinistycznym. Arcydzieło zabrzmi w interpretacji ze wszech miar kompetentnej – wykona je bowiem Agata Szymczewska, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Laureatka Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters. Prymariuszka renomowanego kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet.

Udział w przygotowaniu koncertu brała Anna Sułkowska-Migoń, uczestniczka programu „Dyrygent-rezydent”, realizowanego przez przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Maculewicz

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Wrocław | Apoteoza tańca

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej i Andrzeja Kosendiaka 20 maja 2022 o godz. 19.00 znalazły się dwa wybitne dzieła Ludwiga van Beethovena. Jest to Koncert potrójny C-dur, zawierający polski akcent, a także VII Symfonia A-dur, która od momentu prawykonania prowokowała najrozmaitsze komentarze ze strony innych twórców i która cieszy się niesłabnącą popularnością.

Koncert potrójny C-dur op. 56 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę powstał w roku 1803. Kompozytor zadedykował go Josephowi Franzowi von Lobkowitzowi. Był on patronem Beethovena, a także jego uczniem i, jeśli wierzyć przekazom, całkiem uzdolnionym pianistą. Dzieło to jest pogodne w nastroju i jasne w barwach, a uroczysty nastrój wzmacnia częste użycie rytmu punktowanego. Część pierwsza jest najbardziej rozbudowana. Część druga to krótkie Largo, które przechodzi do granego bez przerwy efektownego finału w rytmie poloneza. Jednak brawura techniczna nigdy nie jest w tym dziele celem samym w sobie. Jest nim harmonijne, pełne gracji i elegancji wspólne muzykowanie.

Czytaj więcej: Wrocław | Apoteoza tańca

Wrocław | Galeria dźwięków

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFMProjekt „Galeria dźwięków”, który zostanie zaprezentowany w Narodowym Forum Muzyki w ramach Nocy Muzeów 14 maja 2022, jest wydarzeniem specjalnym zbliżającego się festiwalu Musica Polonica Nova.

W foyer NFM zostanie rozmieszczony cały szereg oryginalnych instalacji: sześciokanałowa instalacja dźwiękowa Internal visit Pawła Romańczuka, prace studentów i dyplomantów Pracowni Działań Multimedialnych na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, które powstały pod okiem Mariana Oslizlo i dotyczą typografii kinetycznej (poetry in motion – poezji w ruchu).

Będziemy świadkami premiery kompozycji Alias Hanny Kulenty w wykonaniu LutosAir Quintet, która powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie“, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Wrocław | Galeria dźwięków

Wieliczka | VII Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Motion Music Festival

POLMICPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VII Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Motion Music Festival odbędzie się w dniach 9-11 czerwca 2022 w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce. Organizatorami konkursu są Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu oraz Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce.

Konkurs ma na celu popularyzację akordeonu jako instrumentu o wielu obliczach i ogromnych możliwościach brzmieniowych oraz pielęgnowanie polskiej tradycji poprzez odwołanie się do polskiego folkloru. Skierowany jest do uczniów szkół muzycznych I stopnia (wszystkich klas) oraz do uczniów szkół muzycznych II stopnia (klasy od I do IV).

Równoległą myślą przewodnią Konkursu jest twórczość Motion Trio, która prezentowana jest w ramach „Motion Music Festival". Motywem przewodnim siódmej edycji Konkursu będzie muzyka polskich kompozytorów na akordeon oraz muzyka skomponowana lub opracowana na akordeon (zespoły akordeonowe) przez Motion Trio.

Czytaj więcej: Wieliczka | VII Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Motion Music Festival