Polmic - FB


patronaty

Dąbrowa Górnicza | II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICDo 23 września 2022 potrwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Na festiwalowym afiszu: koncerty plenerowe, kameralne i symfoniczne, premiera online koncertu NOSPR, wystawa tematyczna, przygotowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, spektakl inspirowany życiem dąbrowskiego kompozytora, gra miejska oraz wieczór muzyczno-literacki!

Przez wiele lat jednym z czołowych wydarzeń kulturalnych miasta był Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który w ubiegłym roku przybrał festiwalową formułę. Festiwal promuje postać oraz twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej Michała Spisaka. Choć tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się bez części konkursowej (konkurs odbywa się co 2 lata), to mieszkańcy województwa nie będą mogli narzekać na brak artystycznych wrażeń. W festiwalowym programie znalazły się dzieła znakomitych przyjaciół Michała Spisaka: Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego i wielu innych.

Od 9 września w holu głównymi Pałacu Kultury Zagłębia prezentowana będzie wystawa „Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień" –– organizowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich.

Czytaj więcej: Dąbrowa Górnicza | II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka

Katowice | XVI Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tradycyjnie u schyłku lata, w dniach 21–31 sierpnia 2022, zapraszamy melomanów na wydarzenia XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego „Sierpień Talentów”. Zgodnie z ugruntowującą się od ubiegłego roku tradycją najpierw spotkamy się w Parku Kościuszki, by koncertem wokalnym zamknąć cykl „Promenada po muzyce” i jednocześnie zainaugurować Festiwal. Kolejne koncerty będą miały miejsce w Studiu Koncertowym Radia Katowice i sali koncertowej Miasta Ogrodów.

W „Wokalnej promenadzie” wystąpią uczestnicy Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie: Katarzyna Szymkowiak (mezzosopran), Sebastian Mach (tenor) i Paweł Horodyski (bas), z fortepianowym towarzyszeniem Michała Skowronka i Natalii Pawlaszek. Tym razem dane nam będzie nieco głębiej zanurzyć się w emocje postaci z literatury operowej, program obejmie bowiem dzieła zaledwie trzech kompozytorów: Mozarta, Rossiniego i Moniuszki.

Czytaj więcej: Katowice | XVI Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”

Poznań | Koncert muzyki polskiej w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC24 sierpnia o godz. 14.00 w Sali Posiedzeń im. Seweryna Mielżyńskiego w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki polskiej zorganizowany przez Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Koncert w wykonaniu Apeiron Trio będzie uświetnieniem 150. rocznicy śmierci Antoniego Stolpe oraz zapowiedzią płyty CD, która zostanie wydana przez firmę fonograficzną DUX w grudniu 2022 roku.

Album zawierać będzie dzieła wybitnych, ale niesłusznie zapomnianych polskich kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku, m.in. Ludomira Różyckiego, Henryka Melcera-Szczawińskiego oraz Antoniego Stolpe.

Kompozycje tych twórców będzie można wysłuchać podczas koncertu w wykonaniu tria fortepianowego, w którego skład wchodzą muzycy związani z poznańskim środowiskiem muzycznym: Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) oraz Jan Czaja (wiolonczela). Muzycy są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. Do najważniejszych sukcesów zespołu należą m.in.: II nagroda w 2nd „Sviatoslav Richter” International Piano Competition (South Korea), II nagroda w I International Instrumental Performance Competition oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez NIMiT.

Czytaj więcej: Poznań | Koncert muzyki polskiej w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

Wołomin | Koncerty letnie u Nałkowskich 2022 – Popko / Thieu-Quang Duo

Patronat medialny nad koncertami Popko / Thieu-Quang Duo objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC7 sierpnia 2022 o godz. 15:00 Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie zaprasza na koncert wirtuozowskiego duetu klarnetowo-fortepianowego. W interpretacji pianisty Pawła Popko i klarnecisty Piotra Thieu-Quanga usłyszymy utwory Franza Ignaza Danziego, Felixa Mendelssohna, Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina oraz Francisa Poulenca.

Na początku lipca duet został zakwalifikowany do Swedish International Duo Competition, który odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia 2022. Kancelaria CMS postanowiła wesprzeć udział Popko / Thieu-Quang Duo w konkursie w Szwecji. Podczas najbliższego koncertu zaprezentowane więc zostaną m.in. utwory, które zabrzmią w wykonaniu duetu podczas konkursu.

Zespół tworzą młodzi muzycy wirtuozi, którzy mają już na swoim koncie znaczące sukcesy. Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez NIMiT, duet otrzymał wyróżnienie, a także dwie nagrody specjalne: za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku oraz roczną opiekę medialną (nagrody Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC).

Czytaj więcej: Wołomin | Koncerty letnie u Nałkowskich 2022 – Popko / Thieu-Quang Duo

Kraków | Wrzesień pod znakiem 6. edycji festiwalu „Krakowski Salon Muzyczny”

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz 6. zaprasza do Domu Jana Matejki – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie na unikatowy festiwal. Znakomici wykonawcy, arcydzieła kameralistyki, a w 2022 roku również prawykonania nowych dzieł! Od 5 do 29 września zorganizowanych zostanie sześć koncertów i dwie prelekcje. Koncerty będą również retransmitowane online na kanale YT SPMK. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Ideą koncertów festiwalowych jest przywrócenie pamięci o tradycji salonów muzycznych, żywej w XIX wieku, a także prezentacja twórczości niedocenianych, zapomnianych kompozytorów. W programie pojawi się muzyka m.in. Z. Noskowskiego, Z. Stojowskiego, K. Szymanowskiego, S. Kisielewskiego, G. Bacewicz, Z. Mycielskiego, J. Łuciuka, J. Nowakowskiego, P. Kędzierskiego, H. Kulenty, M. Pawełka, A. Ignatowicz-Glińskiej. Będziemy świadkami prawykonania kompozycji na fortepian na cztery ręce: Trzech szkiców Piotra Kędzierskiego oraz Vorkht Michała Pawełka. Prelekcje wygłoszą dr hab. Agnieszka Draus i dr Maciej Negrey.

Czytaj więcej: Kraków | Wrzesień pod znakiem 6. edycji festiwalu „Krakowski Salon Muzyczny”

Zielona Góra | VI Corno Brass Music Festival

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicW programie VI Corno Brass Music Festival w dniach 15–20 sierpnia 2022 w Zielonej Górze znajdzie się sześć koncertów o zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej pod kierunkiem Radka Baboráka oraz zespół jazzowy z Nikolą Kołodziejczykiem na czele.

Corno Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbędą się koncerty jazzowy, bigbandowy, muzyki filmowej, kameralny, symfoniczny i koncert uczestników, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszono 30 światowej sławy artystów – solistów i członków tak znakomitych orkiestr, jak Berliner Philharmoniker, Filharmonia Narodowa, NOSPR, Hollywood Studio, Duńska Orkiestra Symfoniczna czy Deutsche Sinfoniorchester Berlin. W międzynarodowych warsztatach weźmie udział 90 kursantów z całego świata.

Podczas koncertu inauguracyjnego prawykonany zostanie utwór Kołodziejczyka Turning Table. Zamówienie utworu Nikoli Kołodziejczyka przez Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Zielona Góra | VI Corno Brass Music Festival

Premiera albumu „Vespere, Nox et Aurora" z muzyką Marka Raczyńskiego

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 września 2022 odbędzie się premiera międzynarodowa i cyfrowa albumu Vespere, Nox et Aurora (RecArt 0047) z muzyką Marka Raczyńskiego w wykonaniu Zespołu Wokalnego Minimus pod dyrekcją Sławomiry Raczyńskiej. To swoisty hołd dla światła, dla odwiecznego porządku świata, w którym noc i dzień nie konkurują sobą, bo są nawzajem sobie i nam potrzebne.

Koncepcja płyty jest bardzo spójna i głęboko przemyślana. W udany sposób łączy tradycję muzyki dawnej z ambicjami muzyki współczesnej, harmonię z przyprawiającą o dreszcze, charakterystyczną sekundą, różnego rodzaju cytaty i myśli z literatury. A wszystko to kompozytor czyni w sposób ujmujący, a jednocześnie rzetelny i szczery.

Czytaj więcej: Premiera albumu „Vespere, Nox et Aurora" z muzyką Marka Raczyńskiego

Kraków | Korea-Polska. Muzyka inspirowana tradycją

POLMICPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Arts Council Korea i Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae” zapraszają na wyjątkowy koncert pt. „Korea-Polska. Muzyka inspirowana tradycją” 30 lipca 2022 o 19.00 w Auli Florianka w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Będzie to niezwykłe spotkanie dwóch kultur – muzyczny dialog artystów z Republiki Korei i Polski. Współczesna koreańska kompozytorka Gyungeun Lee napisała utwory inspirowane dwiema kulturami – tradycyjne rytmy i melodie koreańskie ubrała w muzyczne szaty tradycyjnych polskich tańców. Wszystkie utwory zostaną premierowo wykonane podczas koncertu w Krakowie. Będzie to niepowtarzalna okazja do usłyszenia na żywo koreańskich instrumentów: piri, gayageum oraz haegeum.

Czytaj więcej: Kraków | Korea-Polska. Muzyka inspirowana tradycją

Wrocław | Koncerty „Gwiazda Europy” dedykowane pamięci Edyty Stein

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Decyzją Rady Miejskiej Wrocławia rok 2022 jest Rokiem Edyty Stein, znanej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża, patronka Europy. Jej pamięć uhonorują m.in. koncerty „Gwiazda Europy" w dniach 6–29 sierpnia w wykonaniu solistów, Chóru NFM oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, które odbędą się w Gliwicach, Lublińcu, Wrocławiu, Oświęcimiu oraz holenderskim Echt.

Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu. Żydówka i chrześcijanka, czytelny znak dla ludzi poszukujących prawdy oraz symbol porozumienia między narodami i religiami.

Edyta Stein była związana z Wrocławiem, bowiem to w stolicy Dolnego Śląska urodziła się w 1891 roku i tu spędziła młodzieńcze lata życia. Zginęła tragicznie 9 sierpnia 1942 roku z rąk hitlerowców w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncerty „Gwiazda Europy” dedykowane pamięci Edyty Stein

Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2022/2023

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR ogłasza nabór do III edycji Akademii NOSPR w następujących kategoriach: flet, obój, klarnet, fagot, waltornia, perkusja, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas. Preselekcja odbędzie się na podstawie nadesłanych materiałów audio-wideo. Nadsyłanie zgłoszeń będzie możliwe do 15 września 2022 roku. Udział w programie jest bezpłatny.

Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni do udziału w przesłuchaniach w siedzibie NOSPR. Przesłuchania odbędą się w dniach: 10, 17, 19 20, 21, 22 października 2022. Szczegółowy harmonogram przesłuchań zostanie opublikowany w połowie sierpnia 2022.

Czytaj więcej: Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2022/2023

Zakopane | 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego: w 140. rocznicę urodzin

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w dniach 24– 31 lipca w Zakopanem zdominuje muzyka patrona: obchodziłby on w 2022 roku swoją 140. rocznicę urodzin.

Muzyka Szymanowskiego zawsze jest obecna w programie Festiwalu, jak również dzieła współcześników kompozytora. W programie tegorocznych Dni znajdzie się twórczość prawie rówieśnika Szymanowskiego, kompozytora rumuńskiego urodzonego rok wcześniej George Enescu (1881 r.). Usłyszymy też utwory Grażyny Bacewicz, Marcina Błażewicza, Sławomira Czarneckiego, Jerzego Fitelberga, Witolda Friemanna, Wojciecha Kilara, Szymona Laksa, Krzysztofa Pendereckiego i Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Zakopane | 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego: w 140. rocznicę urodzin

Warszawa | I Mokotowski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

polmicPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncerty I edycji Mokotowskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędą się w niedziele – 14, 21 oraz 28 sierpnia 2022 – o godz. 18:00 w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Program trzech koncertów zawiera szeroki przekrój literatury muzycznej – wokalnej i instrumentalnej, począwszy od wczesnego baroku, a skończywszy na muzyce XX wieku. Wykonawcy poszczególnych koncertów są wybitnymi artystami łączącymi ogromną sugestywność przekazu z komunikatywnością artystycznych kreacji; pochodzą z Gdańska, Warszawy oraz Lipska.

Czytaj więcej: Warszawa | I Mokotowski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

IV Czarnoleski Festiwal Sztuk

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IV Czarnoleski Festiwal Sztuk odbędzie się w dniach 16–24 lipca 2022 pod hasłem „Odwieczne pieśni". Wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w zabytkowych miejscach związanych z Janem Kochanowskim, a także w Zespole Placówek Oświatowych w Policznie.

IV edycja Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk jest kontynuacją dotychczas wypracowanej formuły łączącej festiwal z Mistrzowskimi Warsztatami Pianistycznymi. Podtytuł IV edycji nawiązuje do tego co uniwersalne i niezmienne w sztuce, a także w życiu każdego człowieka. Organizatorzy pragną przedstawić poprzez dobór repertuaru w sposób szczególny jeden z najpiękniejszych i najciekawszych okresów w sztuce europejskiej, w tym polskiej, czyli przełom stuleci XIX i XX.

Czytaj więcej: IV Czarnoleski Festiwal Sztuk

II edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego już wkrótce!

polmicPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nabór do konkursu wykonawczego w ramach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego rozpocznie się 1 listopada 2022 roku. Konkurs Wykonawczy (skrzypce, fortepian, kwartet smyczkowy) przeznaczony jest dla osób urodzonych w latach 1991-2006. W kategorii „Głos" Konkurs przeznaczony jest dla Pań urodzonych w latach 1991-2003 i Panów urodzonych w latach 1988-2003.

Rejestracja do konkursu wykonawczego odbywać się będzie od 1.11.2022 do 31.01.2023 na stronie www.szymanowski-competition.appassimo.com 

Młodzi instrumentaliści i śpiewacy zaprezentują swoje umiejętności wykonując nie tylko utwory wyłonione w konkursie kompozycji, ale i dzieła patrona Konkursu oraz pozycje oparte na kanonie muzyki klasycznej.

Czytaj więcej: II edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego już wkrótce!

Nysa | 9. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa

POLMICPatronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2022 w Nysie. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest zespół Polish Cello Quartet.

To wydarzenie kulturalne cyklicznie gromadzi uczestników-wiolonczelistów z całego świata. Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji przyjęli wybitni pedagodzy i wirtuozi wiolonczeli: Jelena Očić (Chorwacja), Hyun-Jung Berger (Niemcy / Korea) oraz Julius Berger (Niemcy).

W ramach Festiwalu 9. MAW odbędzie się sześć koncertów z wiolonczelą w roli głównej, podczas których wystąpią zarówno uczestnicy, jak i pedagodzy MAW (w tym jedyna w Polsce orkiestra wiolonczelowa). W programie koncertów znajdą się m. in. utwory Marcina Markowicza, Witolda Szalonka, Kazimierza Wiłkomirskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Szczegółowy program: http://www.akademiawiolonczelowa.pl/