Polmic - FB


patronaty

Katowice | Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 lipca 2022 roku minie 90 lat od narodzin najsłynniejszego kompozytora związanego z Katowicami – Wojciecha Kilara. Z tej okazji muzyka Mistrza zabrzmi dzień wcześniej, 16 lipca,  w całych Katowicach! Wstęp na wszystkie wydarzenia z udziałem znanych śląskich artystów jest wolny (ograniczona liczba miejsc w ogrodzie domu Kilara).

16 lipca w czterech punktach miasta zabrzmi jego muzyka filmowa, kameralna i religijna w wykonaniu Kwintetu Dętego Blaszanego NOSPR, Kwintetu Śląskich Kameralistów, Chóru Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej oraz zespołu muzyków Orkiestry Kameralnej Archetti.

Program został ułożony tak, aby każdy, kto ma na to ochotę, mógł wziąć udział we wszystkich czterech koncertach, gdyż w każdym miejscu artyści wykonają program dwukrotnie.

Czytaj więcej: Katowice | Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara

Katowice | Kilar – muzyka filmowa i klasyczna

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 lipca 2022 roku przypada 90. rocznica urodzin jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów XX wieku, Wojciecha Kilara. Z tej okazji filharmonicy śląscy przygotowali na poprzedzający tę datę dzień (16 lipca o godz. 18.00) wyjątkowy koncert, poświęcony jego pamięci. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta wykona wyłącznie dzieła tego twórcy.

Rozpocznie koncert Uwertura uroczysta, która powstała z okazji 145. rocznicy nadania praw miejskich Katowicom. Tego wieczora zabrzmi także Kościelec 1909, poemat poświęcony tragicznie zmarłemu w tytułowym roku Mieczysławowi Karłowiczowi, przysypanemu lawiną śnieżną pod Małym Kościelcem. Pozostałą część koncertu wypełni muzyka filmowa, stanowiąca szczególnie ważny w twórczości Kilara gatunek. Usłyszymy motywy z Zemsty, Soli ziemi czarnej, Ziemi obiecanej oraz Pana Tadeusza.

Czytaj więcej: Katowice | Kilar – muzyka filmowa i klasyczna

Lusławice | X Festiwal Muzyki „Emanacje”: Cykl Wieniawski i Pianohooligan

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w tegorocznej jubileuszowej edycji Festiwalu wezmą znani przedstawiciele muzyki jazzowej i wszyscy polscy uczestnicy 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu! 9 lipca o 19:00 recitalem skrzypcowym Judyty Kluzy-Sporniak, której na fortepianie towarzyszyć będzie Grzegorz Skrobiński, rozpocznie się tegoroczny Cykl Wieniawski. 10 lipca o 19:00 w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi Pianohooligan.

POLMICCykl Wieniawski jest integralną częścią X Festiwalu. Czeka nas prawdziwy przedsmak jesiennych zmagań konkursowych. Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Jednym z ważnych nurtów Festiwalu „Emanacje” od lat pozostaje muzyka improwizowana. Nie inaczej jest również i w tym roku. Wśród licznych artystów festiwalu, którzy wystąpią na lusławickiej scenie, pojawią się także wirtuozi jazzu. Jako pierwszy z nich wystąpi Pianohooligan czyli Piotr Orzechowski, okrzyknięty przez krytyków jako jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia. Artysta zaprezentuje niezwykły cykl 24 Preludes & Improvisations oraz Experiment: Penderecki.

Bilety i szczegóły na stronie https://penderecki-center.pl/emanacje 

Suwałki | III WigroSfera

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centurm Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „WigroSfera” to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny. Trzecia edycja festiwalu odbędzie się 15 i 16 lipca 2022 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach.

Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz dzięki wysokiej jakości transmisji audio video na żywo – również w Internecie. Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty będą się odbywały w sali koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągniecia wykorzystujące nowinki technologiczne. W ciągu dwóch dni wydarzeń odbędzie się sześć koncertów oraz zaprezentowana zostanie instalacja Aleksandry Hewelt: widownia podczas koncertu nad Jeziorem Wigry będzie mogła również obcować z wizualno-dźwiękowym kolażem na 18 telewizorów analogowych wraz z 18 odtwarzaczami DVD i projektorem cyfrowym.

Czytaj więcej: Suwałki | III WigroSfera

Warszawa | Noskowski. Koncert z maestro Antonim Witem

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ważnym elementem misji Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa jest restytucja zapomnianych arcydzieł muzyki polskiej koncertowej praktyce, a koncert 30 lipca 2022 o godz. 19.00 pod batutą Antoniego Wita w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie będzie ważnym krokiem w przywracaniu Zygmuntowi Noskowskiemu należnego mu miejsca wśród wybitnych kompozytorów polskich i europejskich drugiej połowy XIX wieku.

Z początkiem XXI wieku muzyka Zygmunta Noskowskiego zaczęła z wolna powracać na estrady koncertowe, pojawiły się także pierwsze wydania takich jego dotąd nieopublikowanych dzieł, jak II i III Kwartet smyczkowy czy II Symfonia.

Czytaj więcej: Warszawa | Noskowski. Koncert z maestro Antonim Witem

Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Klasyka w kinie

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 lipca 2022 o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza zaprosi na wieczór wielkich hitów muzyki klasycznej – i nie tylko! Zarówno miłośnicy opery, walców, muzyki filmowej i popularnej z pewnością znajdą coś dla siebie. Wszystkie utwory, które znajdą się w programie tego wieczoru połączy jeden wspólny mianownik: kino.

Usłyszymy zarówno dzieła, które zostały stworzone na potrzeby filmów, jak i te, które zostały włączone do ścieżki dźwiękowej, choć powstały z przeznaczeniem do wykonywania na estradzie.

Czytaj więcej: Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Klasyka w kinie

Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej w Województwie Podlaskim: IV „Kamedulskie Wigry” i I „Basilica Augustoviensis”

POLMICPatronat medialny nad Festiwalami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie JAX zaprasza na dwa letnie festiwale muzyki klasycznej organizowane na terenie Województwa Podlaskiego: IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” (3 lipca – 23 października 2022) oraz I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis” (3, 24, 31 lipca oraz 28 sierpnia 2022). Przed nami łącznie dziesięć koncertów z udziałem najlepszych organistów i znakomitych solistów, a także konferencja „Organum Mundi” poświęcona dziejom budownictwa organowego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” odbędzie się w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Program koncertów obejmuje przekrój literatury muzycznej – od utworów renesansowych, po muzykę XX i XXI wieku, w tym kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Lecha Skoczylasa. Po raz pierwszy w historii Festiwalu wystąpi duet organowy. Usłyszymy także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, wibrafonem i sopranem.

POLMICFestiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Organum Mundi", która potrwa od 22 do 23 października. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z dziejami budownictwa organowego w ujęciu technicznym i wykonawczym. Wykłady poprowadzą: prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dr Wiktor Brzuchacz i ks. dr Piotr Markisz z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz Rikke Kursch. Zapisy na konferencję odbywać się będą na stronie https://festiwal.wigry.pro/ . Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta Suwałki.

Czytaj więcej: Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej w Województwie Podlaskim: IV „Kamedulskie Wigry” i I...

Wejherowo | II Festiwal Muzyczny ArteFonie

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz Zespół Wokalny Art’n’Voices w dniach 8–11 września 2022 zapraszają do Wejherowa na II edycję festiwalu muzycznego ArteFonie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

ArteFonie to muzyczny przystanek na mapie północnej Polski. Jest punktem, w którym zbiegają się odmienne wizje sztuki muzycznej. Jego ideą jest prezentacja szerokiego spektrum takich gatunków, jak muzyka jazzowa, dawna, organowa, kameralna czy ambientowa.

Otwarcie festiwalu nastąpi 8 września w Filharmonii Kaszubskiej, gdzie odbędzie się koncert Leszka Możdżera. Pianiście na scenie gościnnie towarzyszył będzie Zespół Wokalny Art’n’Voices (pochodzący z Wejherowa oktet, zdobywca Fryderyka 2021).

W kolejnych dniach będzie można wysłuchać następujących koncertów:

Czytaj więcej: Wejherowo | II Festiwal Muzyczny ArteFonie

Lusławice | X Festiwal „Emanacje”

Emanacje 22 pPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dziesiąta edycja Festiwalu „Emanacje” w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2022 to imponujące koncerty symfoniczne, porywające recitale prezentujące młode muzyczne pokolenie; kameralne koncerty w najpiękniejszych zakątkach Małopolski oraz wydarzenia plenerowe osadzone w magicznej scenerii lusławickiego Arboretum. Jubileuszowa odsłona Festiwalu będzie więc kwintesencją jego wyjątkowego charakteru i nieszablonowego programu, które cechują Festiwal już od dekady.

Sercem „Emanacji” będą tradycyjnie Lusławice, zapraszając melomanów i gości do udziału w koncertach w znakomitej sali koncertowej, zwiedzenia pięknego zespołu dworsko-parkowego oraz spędzenia czasu przy kawie w letniej kawiarni.

Czytaj więcej: Lusławice | X Festiwal „Emanacje”

Korzkiew | X Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew

polmic

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew to cykl wydarzeń artystycznych, na które składają się cotygodniowe koncerty w położonym niecałe 30 minut drogi od Krakowa zabytkowym kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, który słynie z niepowtarzalnej akustyki. Wszystkie koncerty tegorocznej jubileuszowej edycji, a także spotkania z artystami i animatorami kultury, odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia, o godz. 17:15. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Festiwal od roku 2011 organizowany jest przez Stowarzyszenie „Muzyczna Korzkiew”, którego działalność opiera się na umożliwianiu bliższego kontaktu z wysokiej klasy muzyką w tym regionie. Ponadto Stowarzyszenie stara się pomagać młodym artystom – laureatom konkursów muzycznych, umożliwiając im promocję swojego talentu w ramach Festiwalu: w tym roku wystąpią podczas specjalnie dedykowanych im koncertów 14 i 15 sierpnia.

Czytaj więcej: Korzkiew | X Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew

Kraków | Koncert z laureatem Konkursu Nielsena: Sinfonietta Cracovia i Bohdan Luts

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicW ramach współpracy z Międzynarodowym Konkursem Carla Nielsena Sinfonietta Cracovia zaprosiła do wspólnego koncertu 17-letniego skrzypka ze Lwowa i laureata ostatniej edycji Konkursu, Bohdana Lutsa. Efektem tego spotkania będzie koncert 2 lipca 2022 o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, łączący klasyczne kompozycje Mozarta z utworem Krzysztofa Pendereckiego Kartki z nienapisanego dziennika.

Międzynarodowy Konkurs Carla Nielsena to odbywające się w Odense w Danii wydarzenie o europejskiej renomie i rosnącym z roku na rok prestiżu. Jego wyjątkowy format polega na przygotowaniu młodych artystów do spotkania z wyzwaniami współczesnej muzyki oraz nagradzaniu najzdolniejszych wirtuozów: flecistów, klarnecistów i skrzypków. W mieście narodzin Carla Nielsena wiosną 2022 roku jury wyróżniło kilku solistów spośród 72 uczestników i uczestniczek.

Lwowski wirtuoz wystapi tego wieczoru w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jurka Dybała.

Krzysztof Siwoń

Informacja o biletach: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-1177-koncert-z-laureatem-laureatka-konkursu-nielsena-77334?id=407573 

Nowy Sącz, Łącko | VIII Małopolska Akademia Talentów

polmicPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Małopolska Akademia Talentów po raz ósmy zagości w regionie. W kalendarzu festiwalowych koncertów znajdzie się coś dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej. Koncerty odbędą się w Nowym Sączu i Łącku w Małopolsce w dniach 22 czerwca – 2 lipca 2022. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Rozpocznijmy lato z muzyką klasyczną!

Inauguracja tegorocznej edycji Małopolskiej Akademii Talentów odbędzie się w Małej Galerii w Nowym Sączu 22 czerwca o godz. 18:00. Pianistka Karina Vorobey oraz wiolonczelistka Valentyna Czekamova wykonają program złożony z dzieł Franza Liszta, Adama Walacińskiego i Andrzeja Sztogarienko. Kilka dni później, 26 czerwca o godz. 19:00 rozpoczną się kursy muzyczne.

Kolejne koncerty odbywać się będą w Łącku co wieczór, o 18:45.

Czytaj więcej: Nowy Sącz, Łącko | VIII Małopolska Akademia Talentów

Kraków | Koncert promujący album „Sinfonietta per Sinfonietta”

polmicPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

30 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ożyje muzyka z albumu Sinfonietta per Sinfonietta. To podsumowanie sześciu lat Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego.

W latach 2015–2020 jury, w którym zasiadali eksperci (między innymi Joanna Wnuk-Nazarowa czy Zygmunt Konieczny), wybierało najciekawsze kompozycje na orkiestrę smyczkową pośród dziesiątków zgłoszeń. W roku 2022 nakładem wydawnictwa Recart została wydana płyta pod tym samym tytułem: Sinfonietta per Sinfonietta.

Czytaj więcej: Kraków | Koncert promujący album „Sinfonietta per Sinfonietta”

Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Movies for voices

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy na lipcowe koncerty w Filharmonii Śląskiej, podczas których zabrzmi muzyka znana z wielkiego ekranu, w tym utwory Wojciecha Kilara. 1 lipca 2022 o godz. 19.00 na wieczór muzyki filmowej zaprosi Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Partie solowe podczas koncertu inaugurującego ten letni cykl koncertowy wykonają Robert Czmok (saksofon) oraz Adam Eibin (fortepian).

Program wypełnią utwory, które towarzyszą nam podczas oglądania wielkich hitów filmowych. Będzie to okazja do wysłuchania dzieł stworzonych na potrzebę takich obrazów, jak np. Pan od muzyki, Jak w niebie, Amadeuszczy filmy z serii o Jamesie Bondzie. Co więcej, filharmonicy wykonają utwory, które co prawda zostały stworzone z myślą do wykonywania koncertowego, ale okazały się inspiracją dla wielu reżyserów i pojawiły się niejednokrotnie w filmach.

Czytaj więcej: Katowice | Lato z filmem w Filharmonii Śląskiej: Movies for voices

Elbląg | Elbląg Music Masterclass. Największe święto smyczkowe (i nie tylko) północnej Polski

polmicPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1–10 lipca 2022, 8 koncertów, muzycy młodego pokolenia i profesorowie z najwybitniejszych europejskich uczelni. Jednym słowem – „Elbląg Music Masterclass”, największe letnie święto muzyki smyczkowej (i nie tylko) na północy Polski! Koncerty i recitale, kursy instrumentalne i wykłady, „Konkurs Młodego Wirtuoza” – to muzyczny maraton, który wytrzymają tylko najwytrwalsi melomani.

„Elbląg Music Masterclass” to międzynarodowy projekt, w ramach którego odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do najbardziej utalentowanych wiolonczelistów, altowiolistów, skrzypków, dyrygentów oraz zespołów kameralnych z Polski i zagranicy. Uczestnicy EMM wezmą udział w kursach mistrzowskich oraz warsztatach, prowadzonych przez pedagogów światowej klasy (m.in. Marcina Zdunika, Mariusza Patyrę, Annę Duczmal-Mróz i Bognę Czerwińską-Szymulę).

Czytaj więcej: Elbląg | Elbląg Music Masterclass. Największe święto smyczkowe (i nie tylko) północnej Polski