Polmic - FB


patronaty

Będzin, Tarnowskie Góry | Muzyka na wagę

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów zaprasza na cykl koncertów „Muzyka na Wagę", który odbędzie się w dniach 19 czerwca – 18 sierpnia 2022 w Będzinie i Tarnowskich Górach. Kluczem do wszystkich wydarzeń tego artystycznego eko-projektu są plastikowe nakrętki, stanowiące niejako bilet wstępu.

Koncerty będą miały miejsce w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie i Pałacu w Rybnej. „Bilety” (nakrętki) przed wejściem na koncert zostaną zebrane i przekazane do miejskich „koszy-serc”. Repertuar koncertów skonstruowany został tak, by uczestniczyły w nim całe rodziny: w programie znalazły się polska muzyka współczesna (m.in. utwory Wojciecha Kilara, Henryka Kuźniaka, Dariusza Zbocha), muzyczna bajka, arcydzieła muzyki klasycznej, tango, pieśni neapolitańskie oraz muzyka z takich filmów, jak Misja, Cinema Paradiso, Ziemia obiecana, Vabank.

Czytaj więcej: Będzin, Tarnowskie Góry | Muzyka na wagę

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Noskowski, Karłowicz, Skoryk, Smetana

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń wykona Uwerturę „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza, trzy poematy symfoniczne z cyklu Moja ojczyzna Bedřicha Smetany oraz Melodię a-moll Myrosława Skoryka.

Wykonawczynią Koncertu A-dur Karłowicza będzie Małgorzata Wasiucionek, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. Tryumfatorka wielu międzynarodowych konkursów, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych, a rok później została adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Prowadząca koncert Anna Sułkowska-Migoń w bieżącym sezonie współpracuje z Orkiestrą w ramach programu „Dyrygent-Rezydent”.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Noskowski, Karłowicz, Skoryk, Smetana

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Na koncert rodzinny w siedzibie NOSPR 29 maja o godz. 16.00 składają się opowieści o świecie przyrody: utwory o owadach, ptakach i świecie wodnym. Kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, melodiami i instrumentami…

Utwory zaprezentuje Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą młodego dyrygenta Filipa Hugeta. Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli solistki wystąpi znakomita polska sopranistka Joanna Freszel.

Czytaj więcej: Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 18.00 Camerata Silesia wystąpi w siedzibie NOSPR na koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Chłopeckiego (1950–2012). W tym roku upłynie dziesięć lat od śmierci muzykologa, którego śmiało można określić mianem legendy polskiej krytyki muzycznej.

Andrzej Chłopecki należał do grona najwybitniejszych polskich krytyków muzycznych, a jego lotność umysłu i lekkość pióra (niejednokrotnie bardzo ostrego!) stanowią wzór dla kolejnych pokoleń recenzentów.

Usłyszymy dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Krupowicza, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka. Koncert poświęcony jego pamięci zwieńczy Phylakterion Pawła Szymańskiego: osoba i twórczość urodzonego w Warszawie kompozytora zawsze była mu bowiem szczególnie bliska.

Czytaj więcej: Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

Gdańsk | Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKatedra Kompozycji oraz Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert Finałowy Konkursu Kompozytorskiego na Duet z Harfą, który odbędzie się 23 maja 2022 o godz. 18.00 w Sali Senatu w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Przedmiotem Konkursu dla studentów klas kompozycji uczelni muzycznych w Polsce był utwór przeznaczony na dowolny duet instrumentalny z harfą, o czasie trwania mieszczącym się w przedziale 4-6 minut. Do udziału w Konkursie zgłoszono 16 kompozycji. Podczas posiedzenia w dniu 13 lutego 2022 Jury Konkursu przyznało 5 nagród i 1 wyróżnienie.

Zwycięskie kompozycje autorstwa Anny Stolarczyk, Piotra Kasiłowskiego, Szymona Kusiora oraz Magdaleny Białeckiej zostaną wykonane przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz profesjonalnie nagrane. Podczas koncertu laureaci otrzymają także prezenty - płyty z muzyką polską wydane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koordynatorem Konkursu jest Kamil Cieślik, prodziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej.

Szczegółowy program: https://amuz.gda.pl/wydarzenia/koncert-finalowy-konkursu-kompozytorskiego-na-duet-z-harfa,977 

Mińsk Mazowiecki | Koncert oratoryjno-symfoniczny z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miasto Mińsk Mazowiecki zaprasza na wydarzenie roku – plenerowy Koncert oratoryjno-symfoniczny z udziałem mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, podczas którego odbędzie się światowa premiera VI Symfonii „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego. To finałowe wydarzenie obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki będzie miało miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Budowlanej 4, 29 maja 2022 o godz. 18.00.

VI Symfonia „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę do słów hymnu Jana Kasprowicza powstała na zamówienie Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim z okazji jubileuszu. W plenerze Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego zabrzmią również takie dzieła wokalno-instrumentalne Grzegorza Duchnowskiego, jak Credo z Missa Pro Peccatis Mundi oraz Veni Creator.

Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Anny Duczmal-Mróz obok Chóru Politechniki Warszawskiej i Chóru Tibi Domine, a także solistów – Małgorzaty Walewskiej, Anny Mikołajczyk (soprany), Anety Łukaszewicz (mezzosopran), Tomasza Raffa i Patryka Rymanowskiego (basy).

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Czytaj więcej: Mińsk Mazowiecki | Koncert oratoryjno-symfoniczny z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki

Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku”

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki – arcydzieła polskiej kameralistyki XX wieku” w wykonaniu Apeiron Trio odbędzie się w Dusznikach Zdroju, Krakowie, Poznaniu i Berlinie w dniach 28 maja – 13 czerwca 2022. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest przedstawienie jak najszerszemu gronu odbiorców arcydzieł polskiej kameralistyki XX wieku, w szczególności utworów na trio fortepianowe. Podczas wydarzeń w kraju i za granicą zaprezentowana zostanie muzyka wybitnych polskich kompozytorów: Andrzeja i Roxanny Panufnik, Romualda Twardowskiego oraz Mikołaja Piotra Góreckiego. Koncerty będą miały miejsce w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju (28 V), w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (30 V), w Auli Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu (9 VI) oraz w Piano Salon Christophori w Berlinie (13 V).

Czytaj więcej: Duszniki Zdrój, Kraków, Poznań, Berlin | Cykl koncertów „Panufnik, Twardowski, Górecki –...

Łańcut | 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dziewięć dni Muzycznego Festiwalu w Łańcucie od 21 maja do 5 czerwca 2022 roku przypada na czas szczególny, w którym muzyka powinna jednoczyć w nadziei na pokój i przypominać, że piękno „ucieleśnione” w muzycznym dziele jest „płaszczem dobra”. Symbolikę tej myśli podkreśli „Wieczór Solidarności z Narodem Ukraińskim” (2 VI) w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, podczas którego wystąpią artyści z Polski i Ukrainy.

Ale pierwszym akordem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie koncert 21 V, w Filharmonii Podkarpackiej, którego gościem będzie José Cura – światowej sławy argentyński śpiewak, kompozytor i dyrygent. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będzie chorwacko-słoweńska sopranistka Martina Zadro, a Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej zadyryguje Hiszpan David Giménez. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wystąpi także 5. czerwca – na zakończenie Festiwalu. Za pulpitem dyrygenckim stanie wówczas uznany portugalski kompozytor i multiinstrumentalista Rodrigo Leão, określony niegdyś przez Pedro Almodóvara jako „jeden z najbardziej inspirujących kompozytorów na świecie”, który zaprezentuje autorską muzykę filmową.

Czytaj więcej: Łańcut | 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

POLMICPatronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

51. edycja festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Fundację Muzyczne Spotkania, odbędzie się w dniach 26–29 maja 2022. W trakcie czterech dni wybitni instrumentaliści i śpiewacy z Polski i zagranicy zagrają dziesięć koncertów, podczas których zaprezentują utwory zarówno XX-wieczne jak i te najbardziej współczesne.

Zabrzmią prawykonania kompozycji Michele Abondano, Arona Ludwiga, Sławomira Czarneckiego, Jaromira Gajewskiego, Macieja Jabłońskiego, Zbigniewa Kozuba, Artura Kroschela, Janusza Stalmierskiego, Katarzyny Taborowskiej, Sarah Westwood, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej oraz Katarzyny Kwiecień-Długosz. Festiwalowe wydarzenia obejmują również Atelier – w tym roku będzie to specjalny koncert poświęcony postaci wybitnego poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego w setną rocznicę jego urodzin. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie recital duetu akordeonowego Amalgalis Duo.

Czytaj więcej: Poznań | 51. Poznańska Wiosna Muzyczna

Sopot | 18. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot 2022 odbędzie się w dniach 21-29 maja 2022, a Sopot po raz kolejny stanie się rozśpiewanym miastem! W tegorocznej edycji weźmie udział 13 chórów z całego świata, w tym z Angoli i Filipin. Gościem festiwalu będzie zeszłoroczny zdobywca Sopockiej Mewy – Chór ASBeek. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Po raz pierwszy po pandemicznej przerwie do Sopotu przyjadą ponownie zespoły zagraniczne – będziemy mogli usłyszeć je na żywo, a nie w wirtualnej odsłonie jak to było przez ostatnie 2 lata. W konkursie staną w szranki chóry z Angoli, Filipin, Łotwy, oraz reprezentanci Polski z Łodzi, Gniewu, Wejherowa, Przodkowa, Gdańska i Gdyni. Uczestników będzie oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr hab. Beaty Wróbleskiwej, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty towarzyszące: muzyka polskich twórców zabrzmi w sopockich kościołach, Muszli Koncertowej oraz w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie dla podopiecznych tejże placówki. W programie znajdą się również dwa barwne i widowiskowe wydarzenia.

Czytaj więcej: Sopot | 18. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Warszawa | Noc Muzeów 2022: premiera utworów Aleksandry Chmielewskiej

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPracownia Jaga Hupało Born To Create 14 maja 2022 zaprasza w artystyczno-modową podróż po dwóch stronach Wisły: na ul. Burakowską 5/7, do Starej Fabryki Koronek oraz na ul. Kłopotowskiego 11, do Dawnej Fabryki Maszyn i Kamieni Młyńskich.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów, organizowana przez Pracownię Jagi Hupało, została opatrzona hasłem „Persistence”. Wielcy Mistrzowie, młode talenty, artyści wielu pokoleń z różnych dziedzin sztuki – filmu, fotografii, kaligrafii, literatury, malarstwa, mapping’u, mody, muzyki, rzeźby, street art’u, stylizacji włosów i tańca przedstawią swoją twórczą interpretację pojęcia trwałości. Tradycja zostanie ukazana za pomocą nowoczesnych środków wyrazu.

Podczas Nocy Muzeów będzie miała miejsce premiera dwóch utworów Aleksandry Chmielewskiej Czerwone Jabłuszko oraz Cichy zapada zmrok na gitarę, fortepian, głos i wiolonczelę, napisanych specjalnie z tej okazji, w wykonaniu Walicki Popiołek Duo oraz zespołu Julia Topolanek-Pacan & Bartłomiej Pacan.

W programie znajdzie się również pokaz baletowy duetu Oberemok, Performance Kasi Korus w połączeniu z muzyką Miss God, koncert zespołu „Przepięknie” Rafała Betlejewskiego, performance Ślubowanie Łukasza Błażejewskiego i Patryka Kaczanowskiego, pokaz audiowizualny Ari Dykier, a także „Korowód serca” Marthy Mulawy.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/3186888654919303 

XIV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022 online

POLMICPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej ogłasza XIV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022. Konkurs jest otwarty dla solistów – instrumentalistów i wokalistów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 października. Honorowy Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związek Kompozytorów Polskich.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczący się i studiujący w Polsce (bez względu na obywatelstwo) oraz obywatele polscy uczący się i studiujący za granicą – uczniowie szkół muzycznych II stopnia oraz studenci uczelni muzycznych (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe).

Przedmiotem konkursu jest muzyka XX i XXI wieku. Każdy utwór musi być skomponowany przez innego kompozytora, w tym co najmniej jednego kompozytora polskiego. Ponadto, jeden z wybranych do wykonywania utworów musi pochodzić z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Przesłuchania konkursowe odbędą się wyłącznie w formie zdalnej, w dniach 9–15 października 2022 roku.

Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie formie elektronicznej (audio-video), za pośrednictwem usługi WeTransfer do dnia 1 października 2022 r.

Czytaj więcej: XIV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022 online

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Mozart, Wieniawski, Skoryk i Haydn

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC21 maja 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Pawła Kos-Nowickiego wykona Uwertury do oper Don Giovanni i Così fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, Symfonię „La poule” nr 83 Josepha Haydna, Melodię Myroslava Skoryka oraz II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego.

II Koncert skrzypcowy d-moll Wieniawskiego stał się jednym z najpopularniejszych w polskim i światowym repertuarze wiolinistycznym. Arcydzieło zabrzmi w interpretacji ze wszech miar kompetentnej – wykona je bowiem Agata Szymczewska, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Laureatka Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters. Prymariuszka renomowanego kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet.

Udział w przygotowaniu koncertu brała Anna Sułkowska-Migoń, uczestniczka programu „Dyrygent-rezydent”, realizowanego przez przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Maculewicz

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Kraków | Ogólnopolski Konkurs „20 spojrzeń na Karola Szymanowskiego”

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICOgólnopolski Konkurs „20 spojrzeń na Karola Szymanowskiego”, organizowany w 140. rocznicę urodzin i 85. rocznicę śmierci twórcy, odbędzie się 21 maja 2022 w Krakowie. Do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 64 uczniów szkół muzycznych II stopnia z 10 województw.

„20 spojrzeń na …” zaplanowano jako ogólnopolski cykl konkursów wiedzy o życiu i twórczości wybranego kompozytora, którego jubileusz (rocznica urodzin lub śmierci) wypada w danym roku. Cykl o tej atrakcyjnej formule stawia sobie za zadanie m.in. oswajanie uczniów z muzyką XX wieku – większość odsłon cyklu poświęcono kompozytorom tego stulecia. Celem tegorocznej, szóstej edycji jest popularyzacja wiedzy dotyczącej życia i twórczości jednego z najważniejszych w skali kraju i Europy kompozytorów minionego stulecia, doskonale łączącego nowoczesny, europejski język muzyczny z polską tradycją ludową. Organizują Konkurs Centrum Edukacji Artystycznej i Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie. Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej: Kraków | Ogólnopolski Konkurs „20 spojrzeń na Karola Szymanowskiego”

Wrocław | Galeria dźwięków

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFMProjekt „Galeria dźwięków”, który zostanie zaprezentowany w Narodowym Forum Muzyki w ramach Nocy Muzeów 14 maja 2022, jest wydarzeniem specjalnym zbliżającego się festiwalu Musica Polonica Nova.

W foyer NFM zostanie rozmieszczony cały szereg oryginalnych instalacji: sześciokanałowa instalacja dźwiękowa Internal visit Pawła Romańczuka, prace studentów i dyplomantów Pracowni Działań Multimedialnych na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, które powstały pod okiem Mariana Oslizlo i dotyczą typografii kinetycznej (poetry in motion – poezji w ruchu).

Będziemy świadkami premiery kompozycji Alias Hanny Kulenty w wykonaniu LutosAir Quintet, która powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie“, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Wrocław | Galeria dźwięków