Polmic - FB


patronaty

Toruń | Verdi Gala - 120. rocznica śmierci króla opery Giuseppe Verdiego

TOS„Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze” to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów i ważnych rocznic z nimi związanych, przypadających na rok 2021. Koncert 26 września o godz. 17.00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki poświęcony będzie Giuseppe Verdiemu.

Projekt odwołuje się do takich rocznic, jak 280. rocznica śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznica śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznica śmierci I. Strawińskiego, 230. rocznica śmierci W. A. Mozarta, 110. rocznica śmierci G. Mahlera, 100. rocznica śmierci W. Żeleńskiego oraz 120. rocznica śmierci G. Verdiego.

Giuseppe Verdi jako prekursor muzycznego weryzmu zakładał, iż opera powinna mówić o sprawach dotykających zwykłych ludzi, z ich słabościami, ułomnościami i zanurzeniem w codzienność, ale również, jako gorący patriota odzwierciedlał w swoich dziełach ideały patriotyczne i narodowe. Specjalnie wyselekcjonowane arie, duety i uwertury z najpopularniejszych oper króla opery zabrzmią podczas koncertu „Verdi Gala”. Znakomici, niezwykle utalentowani i już utytułowani soliści Gabriela Gołaszewska oraz Piotr Buszewski gwarantują, że ten koncert będzie niezapomniany. Orkiestrę od pulpitu poprowadzi pierwszy dyrygent gościnny TOS Adam Banaszak.

Wszystkich Melomanów, którzy zakupili bilet na koncert „Verdi Gala”, zapraszamy na półgodzinne spotkanie wprowadzające do koncertu, które rozpocznie się o 16.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki. Poprowadzi je znawca opery Jerzy Snakowski.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://tos.art.pl/ 

Gliwice | Jubileusz Gliwickiej Orkiestry Kameralnej

GOKGliwicka Orkiestra Kameralna zaprasza 9 października 2021 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bojków (ul. Parkowa 5) w Gliwicach-Bojkowie na koncert z cyklu „Mistrzowskie interpretacje”. Koncert jest finałowym akcentem obchodów 20-lecia Orkiestry, która nie mogła świętować jubileuszu wraz ze swoją publicznością na żywo w 2020 roku.

Cykl „Mistrzowskie Interpretacje” realizowany jest przez Gliwicką Orkiestrę Kameralną od 2005 roku. Dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach zespół po raz pierwszy zagra w nowej sali na Scenie Bojków.

Program koncertu będzie częściowo nawiązywać do zrealizowanego koncertu online, który w ramach jubileuszu 20-lecia udało się GOK nagrać w Studiu Polskiego Radia Katowice im. Jerzego Haralda w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Kultura w sieci”. Z tego nagrania wydano również dzięki wsparciu STOART-u jubileuszową płytę CD, która jest już w sprzedaży zarówno online, jak i w wybranych sklepach muzycznych i sieci Empik w kraju. Zarówno koncert online, jak i CD są dostępne na stronie www.gliwickaorkiestra.pl.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą znakomitego polskiego dyrygenta młodego pokolenia Macieja Tomasiewicza, asystenta Andrzeja Boreyki w Filharmonii Narodowej i kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Maestro poprowadził również GOK podczas nagrania jubileuszowego CD. Solistą koncertu będzie ceniony polski pianista, kameralista i pedagog Piotr Sałajczyk, laureat nagrody „Fryderyk” oraz „Orfeusz”, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. W wykonaniu artystów usłyszymy Serenadę op.2 Mieczysława Karłowicza, Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Symfonię nr 45 „Pożegnalną” Josepha Haydna.

Koncert jest finansowany z budżetu miasta Gliwice.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

http://www.gliwickaorkiestra.pl/ 

Poznań | 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” – jesienna odsłona

ZKPJesienna odsłona jubileuszowego 50. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” to siedem koncertów w dniach 2–5 października 2021, które zaprezentują publiczności bogatą i różnorodną twórczość współczesnych kompozytorów – w tym także poznańskich twórców. Organizatorem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Poznaniu.

Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal został podzielony na dwie części. Pierwsza – koncert symfoniczny inaugurujący festiwal – z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. T. Szeligowskiego w Poznaniu pod dyrekcją Łukasza Borowicza odbył się 12 marca tego roku.

Podczas odsłony jesiennej usłyszymy kompozycje od solowych, poprzez zarówno bardziej wysublimowane, jak i klasyczne w składzie, do rozbudowanych, przeznaczonych na kilkanaście instrumentów. Festiwal – jak zawsze – będzie okazją do wysłuchania utworów powstałych zarówno w ubiegłym wieku, jak i najnowszych, autorstwa twórców uznanych w świecie oraz kompozytorów mniej rozpoznawalnych, ale równie interesujących. Zaprezentowane zostaną między innymi kompozycje Lutosławskiego, Pärta, Hosokawy, Góreckiego, Zielińskiej, Gronau-Osińskiej, Stalmierskiego, Kaszuby, Kędziory, Taborowskiej, Zdrojek-Suchodolskiej, Fabiańskiej-Jelińskiej i innych. Wśród wykonawców pojawią się: Mari Fukumoto, Gośka Isphording, Jakub Drygas, Yaroslav Shemet, Jan Bałaban, Lech Bałaban Agnieszka Bałaban, Krzysztof Sowiński, Donat Zamiara, Damian Sobkowiak, Grażyna Czerwińska, Lepos Duo, Sepia Ensemble i Moniuszko String Quartet. Koncertem o specjalnym charakterze będzie przedstawienie twórczości kompozytorów związanych z łódzką Akademią Muzyczną – Zagajewskiego, Hans, Stańczyka, Kaczorowskiego, Szczepanika, Grzeszczaka – w wykonaniu kameralistów z Łodzi. Wśród trzydziestu czterech kompozycji będzie dziesięć prawykonań!

Wstęp na koncerty jest wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera.

Współorganizacja: More Than One Production i Fundacja Spotkania Muzyczne.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły na stronie www.wiosnamuzyczna.pl 

Sopot | XVII Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat”

MundusDo Sopotu wraca stacjonarnie Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat”! W 17. edycji festiwalu w dniach 22–26 września 2021 weźmie udział 15 chórów z całego świata. Gościem festiwalu będzie tegoroczny zdobywca nagrody „Fryderyk” – zespół Art’n’Voices.

Ze względu na sytuację epidemiczną część konkursowa odbędzie się dwutorowo. Polskie chóry wystąpią podczas przesłuchań na żywo w Kościele Gwiazda Morza. Natomiast chóry zagraniczne wezmą udział w wirtualnej odsłonie festiwalu. W konkursie na żywo staną w szranki chóry z Płocka, Wągrowca, Grudziądza, Wejherowa oraz reprezentanci Trójmiasta. Do konkursu on-line zgłosiło się osiem chórów z całego globu: Białorusi, Brazylii, Chin, Filipin, Meksyku, Słowacji i po raz pierwszy w festiwalu weźmie udział chór z Indonezji.

W ramach festiwalu odbędą się również koncerty towarzyszące w sopockich kościołach, Sopot Centrum oraz w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie dla podopiecznych tejże placówki. W programie festiwalu są również dwa koncerty dedykowane Sopotowi z okazji 120. rocznicy nadania praw miejskich w wykonaniu Chóru Festiwalowego Mundus Cantat oraz uczniów Sopockiej Szkoły Muzycznej. Podczas Koncertu Finałowego 25 września w auli Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego wystąpi zespół wokalny Art’n’Voices wykonujący polską muzykę współczesną, który w 2015 roku podczas festiwalu „Mundus Cantat” zdobył nagrodę Grand Prix.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://munduscantat.pl/ 

Toruń | „Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze”: „W rytmie tanga” – koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Astora Piazzolli

TOSWraz z koncertem „W rytmie tanga” 19 września 2021 o godz. 17.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki Toruńska Orkiestra Symfoniczna powraca do długofalowego projektu „Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze”. Koncert uczci 100. rocznicę urodzin wybitnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli. Przedsięwzięcie wpisuje się także w obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

„Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze” to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów i ważnych rocznic z nimi związanych, przypadających na rok 2021. W programie całorocznego przedsięwzięcia znalazły się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale z udziałem znakomitych muzyków, wystawa plakatów, projekcja filmowa oraz wykład.

Astor Piazzolla to dzisiaj synonim tanga przeobrażonego, połączonego z elementami jazzu i muzyki klasycznej – tanga nuevo, obecnego w programach koncertowych na całym świecie. Podczas koncertu w Toruniu w wykonaniu Ulla Saxophone Tria, Martyny Ciok-Rycak i Michała Batora usłyszymy Yo Soy z opery Maria de Buenos Aires, Cuatro estaciones porteñas (Cztery pory roku w Buenos Aires), jedną z najpiękniejszych kompozycji mistrza tanga nuevo Adiós Nonino, poświęconą pamięci ojca artysty ‒ Vicentego Piazzolli – oraz słynne Libertango: „Nazwałem go tak, wykorzystując słowa wolność i tango, bo zabrzmiał mi jak hymn wolności” – mówił Piazzolla. Różne oblicza tanga nuevo odsłonią przed słuchaczami również Oblivion, Tanti Anni Prima z filmu Henryk IV w reżyserii Marca Bellocchia oraz Escualo i Fuga y misterio.

Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej: zarówno z udziałem publiczności w Sali Kameralnej CKK Jordanki, jak i formie livestreamingu na YouTube Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: https://tos.art.pl/wydarzenia/w-rytmie-tanga 

Chlewiska | IV Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier: koncert Reed Connection

Czas sztuki19 września 2021 o godz. 15.00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka" w Chlewiskach Powiatu siedleckiego w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier wystąpi zespół Reed Connection.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w tym roku „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" odbywają się po raz czwarty.

Trio Reed Connection tworzą soliści Filharmonii Zielonogóskiej: oboista Michał Mogiła, klarnecista Jarosław Podsiadlik i fagocista Rafał Dołęga. W programie koncertu znajdą się arcydzieła muzyki klasycznej, jak i również muzyka filmowa i rozrywkowa, zabrzmią m. in. utwory Ludwiga van Beethovena, Henriego Tomasiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, George’a Gershwina, Leo Delibesa, Claude’a Debussy’ego i Carlosa Gardela.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu koncertowego jest bezpłatny!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Rzeszów, Warszawa | Koncerty laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki

MKMPZwycięzcy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki 2021 wystąpią 18 września o godz. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego i 20 września o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej. Konkurs realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich i finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Carter Johnson, utalentowany kanadyjski pianista wygrał Konkurs w kategorii pianistycznej, zaś w kategorii zespołów kameralnych bezapelacyjne zwycięstwo odniósł duet fortepianowy Książek Piano Duo (w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek). Drugą nagrodę w kategorii pianistycznej zdobył Ivan Shemchuk, reprezentant Ukrainy, w zespołach kameralnych zaś warszawski kwintet dęty Kwintofonia. Laureatami III nagrody zostali: pianista Michał Karol Szymanowski oraz duet skrzypcowo-fortepianowy Aleksandra Kuls i Marcin Koziak. Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki przypadła Carterowi Johnsonowi, za najlepsze wykonanie utworu Władysława Żeleńskiego - Jakubowi Cetnarowskiemu, zaś utworu Henryka Pachulskiego - Ivanowi Shemchukowi.

Wyróżnienia otrzymali pianiści Ruslan Kazakov (Rosja), Adam Mikołaj Goździewski, Krzysztof Kozłowski oraz kameraliści: Dobrowolski / Słapiński Duo, Trio Legend, a także duet Popko / Thieu-Quang - ten zespół otrzymał ponadto Nagrodę specjalną za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku – 500 euro - ufundowaną przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jury łącznie przyznało także 38 nagród pozaregulaminowych, w przeważającej większości w postaci koncertów specjalnych w wiodących salach filharmonicznych i na festiwalach w Polsce oraz za granicą.

Zwycięzcy tegorocznego Konkursu zaprezentują się polskiej publiczności dwa razy: po gali wręczenia nagród 18 września w Filharmonii Podkarpackiej oraz warszawskiej publiczności 20 września w Filharmonii Narodowej. Ponadto w koncertach tych weźmie udział Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Massimiliana Caldiego i Tomasza Chmiela.

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Konkursu: https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/ 

Informacje o biletach: http://filharmonia.pl/ 

                                   http://www.filharmonia.rzeszow.pl/ 

Mińsk Mazowiecki | Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego: spotkania edukacyjne

Czas sztukiFundacja „Czas sztuki” zaprasza w dniach 18 i 27 września 2021 w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego na edukacyjne spotkania muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z okazji 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki.

Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce 18 września 2021 o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, drugie – 27 września o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Piotra Skrzyneckiego w Miejskiej Szkole Artystycznej im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim.

Udział w spotkaniach „Natura smyczkiem malowana" weźmie kwartet smyczkowy The Time Quartet. Artyści zabiorą słuchaczy w podróż przyrodniczą, podczas której dzięki przepięknym kompozycjom klasycznym odwiedzimy wspólnie zarówno polskie lasy, jak i egzotyczną dżunglę. W programie znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Dymitra Szostakowicza, a także Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Felixa Mendelssohna.

Wstęp wolny! Dofinansowano ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/events/419254326206009/ 

Mińsk Mazowiecki | Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego

Czas sztukiCzwarty koncert w ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego, organizowanego przez Fundację „Czas sztuki”, będzie miał miejsce w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim 19 września 2021 o godz. 19.00.

Podczas koncertu wystąpi Reed Connection, czyli soliści Filharmonii Zielonogórskiej: oboista Michał Mogiła, klarnecista Jarosław Podsiadlik i fagocista Rafał Dołęga. W programie koncertu znajdą się arcydzieła muzyki klasycznej, jak i również muzyka filmowa i rozrywkowa, zabrzmią m. in. utwory Ludwiga van Beethovena, Henriego Tomasiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, George’a Gershwina i Leo Delibesa.

W ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego zaplanowano 13 wydarzeń artystycznych, po jednym w każdej z trzynastu gmin powiatu mińskiego. Festiwal łączy w sobie wiele dziedzin sztuki: zorganizowano koncerty muzyki klasycznej, edukacyjne warsztaty muzyczne dla seniorów oraz dla dzieci, a także spotkania muzyczno-poetyckie upamiętniające wybitnych polskich poetów i ich twórczość. Udział w Festiwalu biorą znakomici artyści: Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun, Olga Bończyk, Mischa Kozłowski, Agata Barwinek-Bembinow, Tango Fuerte, Reed Connection, Maciej Bator, Katarzyna Wiwer, Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Boniecka, Rafał Łuc, The Time Quartet.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny!

Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego i Województwa Mazowieckiego. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Laureaci XVII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K. Serockiego 2021

PTMWJury XVII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K. Serockiego, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, przyznało nagrody – zwycięzcami zostali kompozytorzy z Korei Południowej, Włoch i Czech. Konkurs objęty został honorowym patronatem Związku Kompozytorów Polskich.

Jury w składzie: Paweł Łukaszewski (Polska), Paul Patterson (Wielka Brytania), Dariusz Przybylski (Polska) przyznało następujące nagrody:

I nagrodę w wysokości 13 000 PLN otrzymała Sungji Hong – kompozytorka z Korei Południowej – za utwór Lux mundi.

II nagrodę w wysokości 8 000 PLN – włoski kompozytor Massimo Lauricella za utwór Imis.

III nagrodę w wysokości 4 000 PLN – czeski kompozytor Jan Holý, autor utworu The Puppet.

Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nagrodę Specjalną w postaci publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla najmłodszego laureata Konkursu otrzymała Sungji Hong. Partnerem Wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Koncert Laureatów odbędzie się 6 listopada 2021 w Studiu Koncertowym im. W. Szpilmana w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy!

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Protokół z obrad dostępny jest na stronie: https://ptmw.art.pl/serocki-2021-wyniki/ 

Katowice | Inauguracja 77. sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej

FS77. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej zainaugurowany zostanie koncertem muzyki Maurice’a Ravela, Sergiusza Rachmaninowa oraz – oczywiście – patrona instytucji, Henryka Mikołaja Góreckiego. Na wieczór pełen wrażeń 10 września 2021 o godz. 19.00 zaprosi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją swojego kierownika artystycznego, Yaroslava Shemeta. Gościem tego wieczoru będzie wybitny pianista Andrew von Oeyen, którego usłyszymy w partii solowej Koncertu fortepianowego Ravela.

Dwa Postludia Tristanowskie i Chorał op. 82 Henryka Mikołaja Góreckiego, które zabrzmią jako pierwsze, odkryto już po jego śmierci, w domowym archiwum. O przygotowanie tej kompozycji do prawykonania w 2016 roku zadbał syn kompozytora. Jest to dzieło o charakterze elegijnym, w którym usłyszymy odwołania do twórczości Richarda Wagnera. Wypełniają je instrumenty smyczkowe, dzwony, perkusja oraz fortepian.

Po tym niezwykle refleksyjnym wstępie, przyjdzie czas na Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Pełnym emocji zwieńczeniem wrześniowej inauguracji będą Tańce symfoniczne Sergiusza Rachmaninowa, ostatnie z jego większych dzieł.

Elżbieta Huzior

Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2021 / 2022 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

I Międzynarodowy Konkurs Klarnetowy im. Witolda Friemanna online

FriemannFundacja Life and Art ogłasza I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Witolda Friemanna, który odbędzie się online. Konkurs organizowany jest we współpracy z Thailand Clarinet Association. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2022 roku.

Główną ideą Konkursu jest promocja muzyki klarnetowej znakomitego, lecz zapomnianego polskiego kompozytora Witolda Friemanna (1889-1977), w którego dorobku znajduje się około 1300 utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych. Kompozycje Witolda Friemanna przyciągają niebagatelną harmonią, liryzmem i umiejętnie wplecionymi elementami rytmów narodowych czy melodii. Większość dzieł klarnetowych została dedykowana prof. Ludwikowi Kurkiewiczowi – wybitnemu polskiemu klarneciście, propagatorowi muzyki Friemanna.

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Witolda Friemanna podzielony jest na 3 kategorie wiekowe: senior (urodzeni po 1989), junior (urodzeni po 2003), children (urodzeni po 2007). Każdy uczestnik konkursu otrzyma jednocześnie nieodpłatne członkostwo w Światowym Stowarzyszeniu Klarnetowym, które oferuje dostęp do wielu artykułów, nagrań i udziału w licznych wydarzeniach artystyczno-naukowych.

W skład jury wchodzą znani klarneciści i pedagodzy z całego świata: Eddy Vanoosthuyse (Belgia), Matthias Müller (Szwajcaria), Barbara Borowicz (Polska), Robert Stefański (Polska), Rachel Yoder (USA), Kristine Dizon (USA), Nattapon Banjatammanon (Tajlandia), Chaiphat Tripipitsiriwat (Tajlandia), Pimnatthika Angkanajerathiti (Tajlandia).

Pomysłodawczynią projektu jest klarnecistka, propagatorka polskiej muzyki klarnetowej, wykładowczyni klarnetu w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie – dr Barbara Borowicz, która w 2018 roku wydała płytę z utworami klarnetowymi Witolda Friemanna, a także przyczyniła się do wydania drukiem utworów klarnetowych kompozytora w wydawnictwie Eufonium.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin dostępny jest na stronie: www.lifeandart.eu/wficc 

Tarnowskie Góry | Cykl koncertowy Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej: „Old & Modern”

CWMK26 września 2021 w Pałacu w Rybnej o godz. 18.00 w ramach cyklu koncertowego Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej odbędzie się II wieczór muzyczny „Old & Modern”.

Duo „Siostry Gajeckie” tworzą bliźniaczki – klawesynistki i pianistki: Hanna Balcerzak i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz. Artystki zadebiutowały w 1992 roku, wykonując Koncert podwójny Es-dur W. A. Mozarta. Od tego czasu z powodzeniem występują podczas prestiżowych festiwali w kraju i za granicą. Repertuar duetu obejmuje szereg utworów na klawesyn i fortepian na cztery ręce oraz na dwa klawesyny i na dwa fortepiany.

Podczas koncertu „Old & Modern” artystki przedstawią ciekawie dobrany i rzadko wykonywany repertuar składający się z utworów muzyki dawnej oraz współczesnej. Klawesyn powrócił bowiem do sal koncertowych nie tylko jako symbol przeszłości, ale również jako zwiastun tego, co nowe i nieznane, bo ... zapomniane. Zestawienie dwóch klawesynów (kopii wg Pascala Taskina z XVIII w. oraz modelu współczesnego zbudowanego specjalnie dla Elżbiety Chojnackiej przez Antony'ego Sideya) pozwoli na zapoznanie z bogactwem możliwości brzmieniowych i wyrazowych tych instrumentów.

Podczas koncertu zabrzmią „głosy z przeszłości" w utworach J.S. Bacha, F. Couperina i G. Frescobaldiego, które przeplatać się będą z muzyką XX i XXI wieku: komputerową P. Klimka, instrumentalno-elektroniczną S. Montaque'a, eksperymentalną B. K. Przybylskiego, M. T. Łukaszewskiego i J. Cage'a, minimalistyczno-repetytywną A. Zagajewskiego oraz P.-A. Charpy'ego, łączącego tradycję z nowoczesnością. Ponadto duet prawykona Pieśń wypowiedzianą na dwa klawesyny śląskiego kompozytora Kamila Pawłowskiego.

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc (tel. 32 284 18 37).

Patronat medialny nad cyklem koncertowym sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://bit.ly/2X67PM5 

Opole | Inauguracja 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej

FOInauguracja jubileuszowego 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się 1 października 2021 o godz. 19.00. Wystąpią Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna i znakomity laureat Konkursu Chopinowskiego Charles Richard-Hamelin.

Gdy w 1791 roku Mozart i Schikaneder cieszyli się sukcesem premiery Czarodziejskiego fletu w Wiedniu przebywał (i z dużym prawdopodobieństwem oklaskiwał mozartowski triumf) Józef Elsner, patron Filharmonii Opolskiej. Siedemnaście lat później – być może zainspirowany lekką formą singspielu – skomponował wodewil zatytułowany Echo w lesie. Programowa uwertura do tej operowej komedii omyłek wybrzmiała w 1952 roku podczas koncertu inaugurującego działalność Opolskiej Orkiestry Symfonicznej. Rozpoczęcie jubileuszowego, 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej tymi samymi dźwiękami to ukłon w stronę wszystkich, którym zawdzięczamy istnienie i bogatą historię tej instytucji.

W przededniu (dosłownie!) XVIII Konkursu Chopinowskiego nie mogłoby zabraknąć także muzyki najbardziej znanego polskiego kompozytora – klasyczny w formie i poetycki w wyrazie Koncert fortepianowy f-moll wykona Charles Richard-Hamelin, laureat II nagrody poprzedniej edycji Konkursu. Drugą część wieczoru wypełni III Symfonia Johannesa Brahmsa – dzieło słynące z przepełnionej liryzmem, nostalgicznej części trzeciej (Poco allegretto) i… cichego zakończenia. Owa zaskakująca coda wiele mówi o osobowości Brahmsa. Notabene, motyw z trzeciej części III Symfonii Brahmsa został wielokrotnie wykorzystany przez twórców filmów i muzyki rozrywkowej. Najbardziej znanym utworem cytującym brahmsowską frazę jest piosenka Take My Love, którą w 1950 roku nagrał Frank Sinatra.

Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: www.filharmonia.opole.pl  

Sopot | XXI Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”

Kalejdoskop form muzycznychTeatr Otwarty w Gdańsku, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia, zaprasza w dniach 10–25 września 2021 na XXI Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”. Koncerty będą miały miejsce w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jerzego, w Dworku Sierakowskich i Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu.

Festiwal zdążył już na stałe wpisać się na Kulturalną Mapę Polski Północnej, stając się jedną z turystycznych – letnich wizytówek Pomorza. Wyjątkowe przestrzenie nadmorskiego Kurortu wypełni muzyka od baroku do współczesności tworząc wirtuozerski pokaz najlepszych przykładów polskiego i światowego dorobku muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Program tegorocznego Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza: koncerty „Od Bacha do współczesności”, „Przeboje muzyki wokalnej i instrumentalnej”, „Chopin, anioły i demony”, „W komnatach Pana Stanisława”, koncert hiszpański w 75. rocznicę śmierci Manuela de Falli „Muzyka słonecznej Andaluzji”, koncert wieńczący Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków „Canto amore mio” – dedykowany Patronce Festiwalu, koncert kameralny w 80. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego „Między muzyką a polityką”, „Tańczące Eurydyki ” w 85. rocznicę urodzin Anny German oraz koncert finałowy szlagierów 20-lecia międzywojennego. Usłyszymy m. in. muzykę Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Ottona Mieczysława Żukowskiego, Jerzego Gablenza i Pawła Seligmana.

Wśród artystów tegorocznego wydarzenia są znakomici soliści i zespoły: mezzosopranistka Magdalena Cornelius-Kulig, tenor Jacek Szymański, akordeonista Maciej Zimka, Joanna Nawrot & Baltic Quasideon Group, Duo Fortecello, Trio Fogg i dyrektor artystyczny Festiwalu Dariusz Wójcik.

W ramach Festiwalu odbędą się ponadto Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków oraz III Poranki Muzyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca; zrealizowano z udziałem środków finansowych Gminy Miasta Sopotu.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach i szczegółowy program – na stronie www.teatrotwarty.pl