Polmic - FB


patronaty

Gdańsk | XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacji

XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacjiPatronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XIV edycja Ogólnopolskiej Sesji Naukowej z cyklu "Idee muzyki – ideologie w muzyce" pt. "Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacji" będzie dotyczyć szeroko rozumianej relacji kompozytor – wykonawca. Wydarzenie skierowane jest do studentów studiów I, II i III stopnia - teoretyków muzyki, kompozytorów, muzykologów, a także wykonawców zainteresowanych tegoroczną tematyką. Konferencja odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku 27 maja. Udział jest bezpłatny. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 21 kwietnia 2024 (do godz. 23:59).

Bezpośrednim impulsem do podjęcia tej tematyki było spotkanie studentów kompozycji z wykonawcami specjalizującymi się w repertuarze najnowszym – pianistą Piotrem Nowickim i perkusistą Pawłem Nowickim, którzy współtworzą Nowicki Duo.

Utwory, które powstały w ramach tej współpracy zostaną wykonane w dniu konferencji na koncercie kompozytorskim.

Czas wygłoszenia referatu nie powinien przekroczyć 20 minut, 10 minut po każdym referacie przeznaczony zostanie na dyskusję.

By wziąć udział w Konferencji należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Czytaj więcej: Gdańsk | XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee...

Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Impresje na sopran i altówkę w NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sporo pracy musiało kosztować niecodzienny małżeński duet sopranistki i altowiolisty – Aleksandry Kubas-Kruk i Szymona Kruka – znalezienie odpowiedniego dla siebie repertuaru. Okazuje się jednak, że w XX wieku, a potem na początku obecnego stulecia, kompozytorzy tworzyli dzieła na głos sopranowy i altówkę wystarczająco często, żeby artyści nagrali wspólnie płytę Impressions (2022), nie musząc nawet wspierać się muzycznymi transkrypcjami. Dzieła te usłyszymy w NFM 18 kwietnia 2024 o godz. 19.00.

Koncert duetu w Narodowym Forum Muzyki otworzy kołysanka Gute Nacht Paula Hindemitha stanowiąca zakończenie kantaty zatytułowanej Serenaden. Zamkną koncert Dwie Impresje – kompozycje dedykowane małżeńskiemu duetowi autorstwa związanego z Wrocławiem artysty Leszka Wisłockiego. Zawarte są w nich odniesienia do folkloru podhalańskiego, który fascynuje twórcę od czasów młodości.

Czytaj więcej: Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury muzycznej"

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Humanisci 17 4 24W dniach 17-18 kwietnia 2024 w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury muzycznej". Obrady będą transmitowane na kanale YT bydgoskiej Akademii Muzycznej.

„Dźwięk może być przedmiotem, ale to człowiek jest podmiotem; […] klucz do zrozumienia muzyki tkwi w relacji istniejącej pomiędzy podmiotem i przedmiotem” pisał John Blacking rozważając zagadnienia muzykalności człowieka. Tym razem wiosenne spotkanie naukowe w Bydgoszczy poświęcone zostanie sylwetkom powszechnie znanych, a także lokalnych badaczy, omówione zostaną ich publikacje, które w centrum zainteresowań stawiały kulturę muzyczną, pomagając zrozumieć ową złożoną relację pomiędzy człowiekiem i światem dźwięków.

Omówiona zostanie działalność zarówno muzykologów, teoretyków muzyki, etnomuzykologów, socjologów muzyki, których wiedza i doświadczenie pozwoliły na prowadzenie szeroko zakrojonych projektów badawczych, jak i entuzjastów, których niegasnąca pasja przyczyniła się do utrwalenia pewnych faktów kulturowych oraz zinterpretowania ich z innej perspektywy.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury...

Warszawa | Koncert muzyki improwizowanej "f.i.m.m.": Mazur & Strycharski

HashtagLab 13 4 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag Lab zaprasza artystów do współtworzenia cyklu koncertów muzyki improwizowanej "f.i.m.m.". 13 kwietnia 2024 o godz. 20.00 w ramach cyklu swoje improwizacje zaprezentują Rafał Mazur (gitara basowa) i Dominik Strycharski (flety).

Podczas tego typu koncertów zaproszeni artyści tworzą muzykę spontanicznie, bez wcześniejszych szkiców czy przygotowań. Założeniem programowym cyklu jest podkreślenie eteryczności muzyki jako takiej. Dlatego też improwizowane dzieło, które pojawia się podczas koncertów, nie jest w żaden sposób rejestrowane, dzięki czemu pozostaje dosłownie niepowtarzalne. Być może ta realna unikatowość zdarzenia naznaczy sposób, w jaki będziemy takiej jednokrotnej muzyki słuchać.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert muzyki improwizowanej "f.i.m.m.": Mazur & Strycharski

Zielona Góra | Festiwal „Klasyka bez granic” 2024

Klasyka bez granic 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Do 31 maja 2024 potrwa festiwal Filharmonii Zielonogórskiej „Klasyka bez granic”. Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19.00.

Znani soliści - Ekaterina Chayka–Rubinstein (mezzosopran), Daniel Kotliński (bas-baryton) i Tymoteusz Bies (fortepian) - a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii wystąpią pod dyrekcją Rafała Kłoczko, dyrektora instytucji. Kulminacją wieczoru będzie wykonanie Koncertu fortepianowego Patrona Instytucji. W zupełnie inny nastrój przeniosą nas Tańce węgierskie Johannesa Brahmsa oraz pieśni Des Knaben Wunderhorn („Cudowny róg chłopca”) G.Mahlera na głos i orkiestrę.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Festiwal „Klasyka bez granic” 2024

Łódź | II Specjalistyczne seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert"

Musica Expert - 2024Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja "Muzyka do potęgi" zaprasza do udziału w specjalistycznym seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert", które odbędzie się w łódzkiej sali Templum (ul. Sierakowskiego 3) w dniach 22-24 kwietnia 2024 roku w formie hybrydowej: stacjonarnie i online. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 kwietnia.

Seminarium skierowane jest do nauczycieli gry na instrumentach, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nauczania gry na instrumentach (flet, fortepian, klarnet i saksofon), repertuaru pedagogicznego (w tym muzyki polskiej) oraz psychologii.

Czytaj więcej: Łódź | II Specjalistyczne seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert"

Katowice | AUKSO & Motion Trio: muzyka filmowa Jana A.P. Kaczmarka

NOSPR 13 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Techno, elektro, etno, muzyka filmowa – Motion Trio potrafi wszystko! 13 kwietnia 2024 o godz. 19.30 w NOSPR połączy siły z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, by pod dyrekcją Marka Mosia zaprezentować dzieła Jana A.P. Kaczmarka.

Zabrzmi muzyka filmowa najbardziej chyba utytułowanego polskiego kompozytora filmowego, laureata Oscara i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, autora ścieżek dźwiękowych do ponad 70 filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym do "Marzyciela".

Czytaj więcej: Katowice | AUKSO & Motion Trio: muzyka filmowa Jana A.P. Kaczmarka

Łódź | V Pianistyczne Forum Młodych Pedagogów

PianistyczneForum 12 4 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych OPERATIVA i Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi zapraszają w dniach 12-13 kwietnia 2024 na V edycję Pianistycznego Forum Młodych Pedagogów. W ramach dwudniowego wydarzenia młodzi wykładowcy z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia podzielą się swoją wiedzą z zakresu literatury pianistycznej i gry na fortepianie podczas wykładów i lekcji otwartych. Każdy dzień Forum zwieńczy koncert z ich udziałem. Zabrzmią kompozycje m.in. Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Karola Szymanowskiego. Obowiązuje wstęp wolny!

Pianistyczne Forum Młodych Pedagogów jest cyklicznym wydarzeniem, które zainicjowane zostało w 2017 roku przez obecnego Dziekana Wydziału Wykonawstwa Instrumentalnego dr. hab. Wojciecha Kubicę, prof. AM z Katedry Fortepianu łódzkiej Akademii Muzycznej. Ideą Forum są wymiana oraz konfrontacja wiedzy i doświadczeń młodych polskich pianistów, wyrastających z odmiennych ośrodków i szkół pianistycznych.

Wśród tegorocznych pedagogów Forum znaleźli się cenieni młodzi pianiści, laureaci wielu konkursów, których nazwiska pojawiają się w programach najważniejszych instytucji muzycznych i sal koncertowych w Polsce.

Czytaj więcej: Łódź | V Pianistyczne Forum Młodych Pedagogów

Warszawa | "Lekcje Muzyki" w "Nowej Miodowej": Marek Bracha

LekcjeMuzyki 12 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

12 kwietnia 2024 o godz. 19.00 widzimy się na kolejnym koncercie cyklu "Lekcje Muzyki" w "Nowej Miodowej". Spotkanie-koncert z pianistą Markiem Brachą będzie poświęcone wszystkim tajemnicom mazurków.

W ramach cyklu, w mniej formalnej atmosferze, wybitni przedstawiciele sceny muzycznej, związani także z ZPSM Nr 1 w Warszawie, dzielą się z publicznością nie tylko swoją muzyką, ale też swoją refleksją o muzyce... i nie tylko.

Czytaj więcej: Warszawa | "Lekcje Muzyki" w "Nowej Miodowej": Marek Bracha

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Muzyka z Io

TimelessFestival 15 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wydarzeniem finałowym 1. Timeless Film Festival Warsaw będzie pierwsze wykonanie na żywo wielokrotnie nagradzanej muzyki Pawła Mykietyna do filmu "Io" 15 kwietnia 2024 o godz. 19.30. W Filharmonii Narodowej wystąpi Sinfonia Varsovia pod batutą Michała Klauzy.

Muzyka do filmu w reżyserii Jerzego Skolimowskiego stanowi organiczną część opowieści o samotniczej podróży osiołka przez Europę, o okrucieństwie, obojętności, ale też pragnieniu dobra. Za swoją ścieżkę dźwiękową Mykietyn otrzymał Cannes Soundtrack Award, Europejską Nagrodę Filmową za muzykę do pełnometrażowego filmu fabularnego oraz nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Muzyka z Io

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Josef Van Wissem

TimelessFestival 13 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Josef Van Wissem, holenderski kompozytor, lutnista i gitarzysta, zagra 13 kwietnia 2024 roku o godz. 20.30 w Muzeum POLIN do legendarnej ekranizacji "Upadku domu Usherów" (Francja 1928), zrealizowanej przez urodzonego w Warszawie Jeana Epsteina.

Wissem, od lat nagrywający płyty z Jimem Jarmuschem, twórca muzyki filmowej (napisał m.in. ścieżkę dźwiękową do produkcji "Tylko kochankowie przeżyją") zdecydował się skomponować własną kompozycję do filmu niemego, którego podstawą jest "gotycka baśń" Edgara Allana Poego. Będzie to próba muzycznej redefinicji klasyki filmowej.

Opowiadanie Poego jest bogate i niezwykle sugestywne, a muzyka nada tej surrealistycznej wizji wymiaru nowoczesnego: muzyczny minimalizm Wissema będzie wspaniale współgrać z wyobraźnią Epsteina.

Więcej: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/upadek-domu-usherow/ 

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: XYLOS

TimelessFestival Xylos 14 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji 100-lecia filmu podczas Timeless Film Festival Warsaw będzie można zobaczyć "Portiera z hotelu Atlantic" (1924) w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua ze specjalnie skomponowaną na tę okazję muzyką. 14 kwietnia 2024 o godz. 19.00 w Muzeum POLIN do filmu zagra zespół XYLOS, który tworzą znakomici muzycy: Piotr Domagała (gitara akustyczna i elektryczna), Darius Klišys (birbyn, elektronika) i Marek Toporowski (klawesyn).

Artyści reprezentują różne światy i nurty - jazz, muzyka improwizowana, muzyka dawna - ale łączy ich zamiłowanie do kina niemego. Film "Portier z hotelu Atlantic" to jeden z najbardziej wzruszających portretów zwykłego człowieka w historii kina. W muzyce do filmu, stworzoną przez polsko-litewski zespól, usłyszymy zarówno renesansowe pieśni oparte na motywach ludowych, jak i eksperymenty z wykorzystaniem brzmień elektronicznych.

Informacja o biletach: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/portier-z-hotelu-atlantic/ 

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: filmy Germaine Dulac i improwizacje Dobrawy Czocher

TimelessFestival 12 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wiolonczelistka Dobrawa Czocher 12 kwietnia 2024 roku o godz. 20.00 w Muzeum POLIN połączy klasykę z nowoczesnymi brzmieniami podczas seansu surrealistycznych filmów francuskiej reżyserki Germaine Dulac z lat 20. XX wieku.

Germaine Dulac była pionierką filmu surrealistycznego. Jej dwa najsłynniejsze filmy - "Muszelkę i pastora" oraz "Uśmiechniętą panią Beudet" - będzie można zobaczyć podczas 1. Timeless Film Festival Warsaw z muzyką na żywo. Wykona ją wiolonczelistka i kompozytorka Dobrawa Czocher, której muzyka również ma często oniryczny wymiar.

Informacja o biletach: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/filmy-germaine-dulac/ 

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Małe Instrumenty

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFestival 14 4 24Fenomenalna wrocławska grupa Małe Instrumenty dwukrotnie wystąpi podczas 1. Timeless Film Festival Warsaw w Muzeum POLIN! Wykona na małych instrumentach, pochodzących z ich unikatowej kolekcji, muzykę do filmu Friedricha W. Murnaua "Faust" (13 kwietnia 2024 o godz. 16.00) oraz stworzy oprawę muzyczną do zestawu trzech średniometrażowych perełek mistrza filmowej komedii Bustera Keatona (14 kwietnia o 12.00).

13 kwietnia widzowie obejrzą cyfrowo odrestaurowaną wersję przełomowej rekonstrukcji "Fausta" Friedricha W. Murnaua, dzięki której niedoceniany wcześniej jego film, reprezentujący nurt kina grozy, zyskał w 1999 roku drugie życie. Jak podkreśla Paweł Romańczuk, założyciel Małych Instrumentów: „muzyka do Fausta będzie okazją do stworzenia ilustracji abstrakcyjnej i mrocznej, którą przełamiemy jednak groteską mikrodźwiękowych napięć i dramatów”.

"Jeden tydzień", "W teatrze" i "Elektryczny dom" to prawdziwe perełki: krótkie filmy Keatona wciąż pozostają opowiastkami aktualnymi, obezwładniającymi kreatywnością i rozmachem inscenizacji. Odzwierciedli to muzyka pełna eksperymentów: „Do zestawu krótkich filmów Bustera Keatona zagramy zgodnie z ich charakterem, podkreślając dynamiczną akcję, szybkie zmiany scenerii i sytuacji oraz dowcipne zaskoczenia. Dużą inspiracją jest dla nas film Elektryczny dom z 1922 roku, kipiący od „nowoczesnych” wynalazków infrastruktury domowej, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce wykonanej na mechanizmach dźwiękowych powstałych w pracowni Małych Instrumentów”.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Małe Instrumenty

Cmolas | Inauguracja serii koncertowej „Patriotycznie w podkarpackich dworach”

Patriotycznie 12 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów po raz kolejny zaprasza na serię wydarzeń artystycznych "Patriotycznie w podkarpackich dworach", które odbędą się w podkarpackich instytucjach kultury w dniach 12 kwietnia - 14 czerwca 2024. Wstęp bezpłatny!

Ten unikatowy projekt ma na celu ukazanie sztuki jako materialnego świadectwa bohaterstwa Narodu Polskiego. Koncert inaugurujący tegoroczną edycję będzie miał miejsce 12 kwietnia o 16.00 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie. W wykonaniu znakomitych polskich artystów - Ewy Leszczyńskiej (sopran) i Mateusza Kowalskiego (gitara) - zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego.

Ideą koncertów jest również przywrócenie pamięci o tradycji salonów muzyczno-literackich, a więc zaproszony do udziału w wydarzeniu aktor Łukasz Stawarczyk zaprezentuje fragmenty dzieł Brunona Bielawskiego i Elizy Orzeszkowej.

Czytaj więcej: Cmolas | Inauguracja serii koncertowej „Patriotycznie w podkarpackich dworach”