Polmic - FB


notices

XV Teatralne Nagrody Muzyczne

TNMRusza jubileuszowa, XV edycja Teatralnych Nagród Muzycznych. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 marca 2021 roku.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury to jedyny ogólnopolski konkurs tego rodzaju, w ramach którego nagradzani są artyści i twórcy związani ze środowiskiem teatralno-muzycznym. Organizowany jest od czternastu lat przez Mazowiecki Teatr Muzyczny. Konkurs ma na celu prezentację twórczości polskich teatrów muzycznych oraz polskich teatrów posiadających w repertuarze wydarzenia muzyczne i uhonorowanie najlepszych spośród zgłoszonych za wyróżniające osiągnięcia. Na werdykt każdego roku z uwagą i niecierpliwością oczekuje środowisko twórców i miłośników teatru muzycznego w Polsce.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznaje Kapituła, którą powołuje Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego. W konkursie może wziąć udział każdy spektakl muzyczny, artysta, wykonawca i inny twórca zgłoszony przez dyrektora jednego z polskich teatrów muzycznych działających na terenie Polski. Mazowiecki Teatr Muzyczny jako organizator Konkursu rokrocznie przyjmuje ponad 150 zgłoszeń.

Każdego roku Kapituła przyznaje nagrody w kilkunastu kategoriach w postaci statuetek autorstwa Andrzeja Pągowskiego z wizerunkiem patrona Teatru, Jana Kiepury, wyróżniając m.in. najlepszych śpiewaków operowych i wokalistów musicalowych, tancerzy, choreografów, scenografów, dyrygentów, a także twórców plakatów teatralnych i reżyserów.

Szczegółowe informacje: https://www.mteatr.pl/pl/xv-teatralne-nagrody-muzyczne 

Światowe Dni Muzyki MTMW Chiny 2021

ISCMPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje Jury Krajowe, które wybierze sześć utworów zarekomendowanych przez Polską Sekcję MTMW na festiwal ISCM World Music Days MTMW, który tym razem odbędzie w Chinach: Szanghaju (17–20 września 2021) oraz Nanning (21–25 września 2021). Regulamin skierowany jest do wszystkich polskich kompozytorów oraz do kompozytorów – obcokrajowców mieszkających w Polsce.

Zgodnie z wytycznymi regulaminu organizatora festiwalu, zgłaszać należy kompozycje skomponowane nie wcześniej, niż w roku 2012. W tegorocznej edycji przewidziano 12 kategorii, w tym: utwory orkiestrowe, utwory na orkiestrę instrumentów chińskich, kwartet smyczkowy, utwory przeznaczone na skład kameralny od 2 do 5 oraz od 6 do 14 instrumentów, kompozycje chóralne, na fortepian solo, na perkusję i muzyka elektroniczna.

W skład Jury krajowego PTMW weszli: Anna Dorota Władyczka – przewodnicząca, Anna Ignatowicz-Glińska, Adam Porębski i Edward Sielicki. Niezależnie od decyzji Jury Krajowego PTMW, kompozytorzy, którzy nie zostaną wybrani przez Jury krajowe, mogą zgłosić jeden utwór indywidualnie, przesyłając go na adres organizatorów Festiwalu.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza do nadsyłania swoich zgłoszeń na adres e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. do dnia 10 marca 2021 roku.

Regulamin dostępny jest na stronie https://ptmw.art.pl/ 

Webinarium: Muzycy w czasach zarazy – o problemach psychologicznych środowiska muzycznego

IMiTCzas pandemii jest szczególnie trudny dla środowiska muzycznego, które mierzy się z utrudnieniami w zakresie pracy artystycznej. Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu wspieraMY zaprasza artystów muzyków na spotkanie, które będzie okazją, by porozmawiać m.in. o problemach psychologicznych, które rodzi ta niecodzienna sytuacja, a także poznać sposoby, które umożliwiają radzenie sobie w sferze emocjonalnej w czasie pandemii. Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2020 roku w godz. 18.30–20.00.

Webinarium jest skierowane do artystów, w szczególności do muzyków (absolwentów szkół muzycznych, studentów uczelni muzycznych, wykonawców i teoretyków, nauczycieli szkół muzycznych także kompozytorów i dyrygentów), którzy chcieliby zaczerpnąć wiedzy psychologicznej na temat pracy w swoim zawodzie, poszerzyć wiedzę dotyczącą samorozwoju i samoświadomości oraz podzielić się spostrzeżeniami na temat blasków i cieni swojej pracy zawodowej.

Spotkanie będzie prowadzone przez ekspertki programu wspieraMY – psycholożki dr Małgorzatę Chmurzyńską i dr Małgorzatę Leraczyk ze wsparciem psychoterapeutki Małgorzaty Ziółkowskiej.

Spotkanie – bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych – odbędzie się online na platformie Teams (nie wymaga instalacji).

Aby dodatkowo wesprzeć artystów, Instytut Muzyki i Tańca udostępnia cykl krótkich filmów na temat odporności psychicznej, które są dostępne na Facebooku: https://www.facebook.com/IMITpolska/videos/ 

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Jak napisać wniosek do programów MKiDN 2021

IMiTInstytut Muzyki i Tańca zaprasza 25 listopada 2020 roku o 14.00 na bezpłatne szkolenie, które pomoże w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie i realizację projektów w ramach programów MKiDN 2021 Taniec, Muzyka, Muzyczny ślad, Zamówienia kompozytorskie.

Podczas spotkania omówione zostaną:

  • regulaminy programów, 
  • zakres merytoryczny i finansowy projektów,
  • najczęstsze błędy formalne.

Szkolenie potrwa 1,5 godziny. Poprowadzi je Aleksandra Żemła, specjalistka ds. programów ministra w Instytucie Muzyki i Tańca, która odpowie także na pytania najczęściej zadawane w trakcie trwania naboru.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Szkolenie będzie transmitowane na Facebooku Instytutu Muzyki i Tańca i na kanale YouTube.

IX Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr „Costa Barcelona Music Festival”

FW dniach 28 kwietnia – 2 maja 2021 roku w Calella na Costa Barcelonia (Hiszpania) odbędzie się dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Chórów i Orkiestr „Costa Barcelona Music Festival”.

Atrakcjami tego katalońskiego regionu są długie plaże z drobnoziarnistym piaskiem, morze z krystalicznie czystą wodą kryjące w swych głębinach podwodne raje oraz rezerwaty przyrody z dziewiczymi krajobrazami we wszystkich odcieniach zieleni. Zatoczki pomiędzy skałami, przepiękna starówka i przyjemny klimat czynią Calellę miejscem szczególnym. Region wokół Calelli, leżącej pomiędzy Barceloną a Gironą, słynie z imponującej spuścizny historycznej i artystycznej. Region ten był ojczyzną oraz inspiracją takich osobistości, jak Montserrat Caballe - światowej sławy śpiewaczki operowej, artysty Salvadora Dalego, czy architekta Antoniego Gaudiego. Koncerty Costa Barcelona Music Festival wzbogacają urlopową atmosferę tego słonecznego wybrzeża o akcenty muzyczne.

M​iędzy​ ​próbami i koncertami pozostanie wystarczająco czasu na turystyczne przedsięwzięcia oraz kontakt z innymi uczestnikami festiwalu.

Warunkiem uczestnictwa w Festiwalu jest wykonanie dowolnego programu (30 – 45 min.). Ostateczny termin zgłoszenia: 28 lutego 2021 roku.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-na-costa-barcelona-hiszpania.phtml