Polmic - FB


ogłoszenia różne

„Dyrygent – rezydent” (sezon 2021/2022) – ruszył nabór wniosków

IMiTNarodowy Instytut Muzyki i Tańca rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej edycji programu artystycznego „Dyrygent – rezydent” na sezon 2021/2022. Jego cel to przede wszystkim promocja młodych polskich dyrygentów oraz wzrost liczby wykonań muzyki polskiej. Termin nadsyłania zgłoszeń do edycji programu na sezon 2021/2022 upływa w dniu 15 czerwca 2021 roku.

Program „Dyrygent – rezydent” ma ułatwić start młodym artystom na drodze dyrygentury, stwarzając im możliwość współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym. Jednocześnie, twórcy programu chcieliby zachęcić polskie instytucje koncertowe – orkiestry, filharmonie oraz teatry operowe i muzyczne – do podejmowania współpracy z młodymi dyrygentami. Budżet edycji programu w sezonie 2021/2022 wynosi 180 tysięcy złotych.

Zeskanowany wniosek, podpisany przez osobę upoważnioną, powinien być przysłany wraz z załącznikami a) i b) w terminie do 15 czerwca włącznie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tym samym terminie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  należy przesłać transferem internetowym, np. WeTransfer (plik formatu MP4 lub AVI) nagranie audio-video, o którym mowa w punkcie 24 c regulaminu lub link do tego nagrania zamieszczonego w serwisie umożliwiającym odtworzenie materiału bez konieczności rejestracji i podawania hasła (np. YouTube).

Termin wyboru zgłoszeń przez komisję opiniującą upływa w dniu 31 czerwca 2021 roku. Po tym terminie lista projektów zatwierdzonych przez komisję zostanie ogłoszona na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a wnioskodawcy tych projektów zostaną poinformowani o pozytywnej decyzji oficjalnym pismem.

Wzory formularzy aplikacyjnych i regulamin dostępne są na stronie internetowej Instytutu: www.imit.org.pl 

Letnia Akademia 2021 „In medias res – przyjrzyjmy się temu dokładnie!“

Letnia Akademia„Lanterna futuri” i projekt edukacyjny Festiwalu Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast „Kommen und Gehen” organizują specjalną edycję „Letniej Akademii”, poświęconą muzyce i teatrowi, która odbędzie się w dniach 25 lipca – 8 sierpnia 2021 w Großhennersdorf.

„Czy awatary będą śpiewać nasze piosenki w przyszłości? Czy roboty będą grać w teatrze? Czy Internet to „nowy” kosmos? Co to ma wspólnego z Golemem?” – na te pytania chcą znaleźć odpowiedź organizatorzy przedsięwzięcia. Golem to nazwa postaci z żydowskiej literatury i mistycyzmu, nieme stworzenie z gliny, często o ogromnych rozmiarach i sile, zdolne do wykonywania rozkazów. Uosabia jednocześnie ludzką lekkomyślność, arogancję i twórczą zarozumiałość, jak żadna inna postać w historii ludzkości. Żydowska legenda Golem z XVI wieku to synonim sztucznej inteligencji i klonowania. Nieprzypadkowo będzie ona jednym z wątków dyskusji poświęconej tradycjom, muzyce i mistycyzmowi żydowskiemu podczas „Letniej Akademii”: w tym roku zaplanowano obchody 1700 lat żydowskiego życia w Niemczech.

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni polscy i niemieccy artyści: Ewa Galica (aktorka), Tadeusz Ratuszniak (reżyser), Viola Schmitzer (waltornistka), Jonas Urbat (tubista), Falk Schönfelder (pianista), Hans Narva (performer), Karine Bravo (artystka multimedialna), Friedrich Mittekill (artysta multimedialny), Nico Gubsch (artysta multimedialny). Wraz z uczestnikami będą szukać nowych połączeń między klasyką a popkulturą oraz tworzyć nową produkcję artystyczną.

Zgłoszenia udziału należy przesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  w terminie do 30 maja.

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.lanternafuturi.net/pl/letnia-akademia-2021/#more-6711 

XI Międzynarodowy Festiwal Chóralny i Orkiestrowy w Pradze

MRFW dniach 25–29 sierpnia 2021 roku w Pradze odbędzie się XI Międzynarodowy Festiwal Chóralny i Orkiestrowy.

Praga – jedna z najpiękniejszych metropolii w Europie. Uczestnictwo w festiwalu daje możliwość przeżycia niezapomnianego pobytu w Złotym Mieście nad Wełtawą w niepowtarzalnej atmosferze. Liczne zabytki takie jak słynny Praski Zamek, Katedra św. Wita, Most Karola czy Złota Uliczka to tylko kilka z wielu atrakcji turystycznych. W tym malowniczym otoczeniu artyści mogą poprzez koncerty festiwalowe wzbogacić jeszcze czarującą atmosferę tego miejsca i przeżyć ją w niezapomniany sposób.

Warunkiem uczestnictwa w Festiwalu jest wykonanie dowolnego programu (30 – 45 min.). Przebieg festiwalu oraz liczba koncertów festiwalowych są zależne od liczby i rodzaju uczestniczących chórów i orkiestr. Między próbami i koncertami pozostanie wystarczająco czasu na turystyczne przedsięwzięcia. Organizatorzy zapewniają: udział w koncercie wszystkich zespołów, udział w koncercie festiwalowym i otrzymanie dyplomu, zakwaterowanie ze śniadaniem w hotelu wybranej kategorii, wynajęcie autokaru na transfery i wycieczki w Czechach, zwiedzanie Pragi z przewodnikiem i rejs statkiem po Wełtawie.

Ostateczny termin zgłoszenia: 30 czerwca 2021 roku.

Szczegółowe informacje – na stronie: https://www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-choralny-i-orkiestrowy-w-pradze-czechy.phtml 

X Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Paryżu

MRFW dniach 18–22 sierpnia 2021 roku w Paryżu będzie miał miejsce X Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr.

O Paryżu nie można myśleć nie przywołując wspomnień, a przed oczami pojawiają się obrazy: Sekwana, Dzwonnik z Notre Dame, Napoleon, Łuk triumfalny, Aleja Pól Elizejskich. Żadne miasto nie pobudza wyobraźni tak, jak ta metropolia, która w dużym stopniu znana jest również ze swoich wydarzeń muzycznych. Do nich zalicza się od niedawna także Paris Music Festival.

Warunkiem uczestnictwa w Festiwalu jest wykonanie dowolnego programu (30 – 45 min.). Przebieg festiwalu oraz liczba koncertów festiwalowych są zależne od ilości i rodzaju uczestniczących chórów i orkiestr. Między próbami i koncertami pozostanie wystarczająco czasu na turystyczne przedsięwzięcia. Organizatorzy zapewniają: udział w koncercie wszystkich zespołów, udział w koncercie festiwalowym z próbą, zakwaterowanie ze śniadaniem w hotelu wybranej kategorii, wynajęcie autokaru na transfery i wycieczki, zwiedzanie Paryża z przewodnikiem i rejs statkiem po Sekwanie.

Ostateczny termin zgłoszenia: 15 czerwca 2021 roku.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://www.mrf-musicfestivals.com/miedzynarodowy-festiwal-chorow-i-orkiestr-w-paryzu-francja.phtml 

Filharmonia Narodowa: przesłuchania na stanowisko „Muzyk solista – zastępca koncertmistrza” (I skrzypce – pełny etat)

FNFilharmonia Narodowa ogłasza przesłuchania na stanowisko „Muzyk solista – zastępca koncertmistrza (I skrzypce – pełny etat). Przewidywany termin przesłuchań – 31 maja 2021 godz. 9:00 – I etap oraz 1 czerwca 2021 – II etap.

Podanie oraz życiorys artystyczny można złożyć w Sekretariacie Filharmonii Narodowej (pok. 109), przesłać pocztą na adres: ul. Jasna 5, 00-950 Warszawa, faksem (22 55 17 200) lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w nieprzekraczalnym terminie do 17 maja 2021.

Wskazane jest doświadczenie w specjalności skrzypce solista. Filharmonia zastrzega sobie prawo zaproszenia na przesłuchanie wybranych kandydatów. Osoba zakwalifikowana do przesłuchania otrzyma indywidualne zaproszenie, zawierające szczegółowe informacje. Filharmonia zapewnia akompaniatora /strój fortepianu a 442 Hz/ - należy wcześniej przesłać informację, które koncerty skrzypcowe zostały przez kandydatów wybrane.

W dokumentach rekrutacyjnych należy umieścić następującą klauzulę: „Wyrażam zgodę, aby Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, 00-950 Warszawa, przetwarzała moje dane osobowe, umieszczone w dokumentach przedstawionych przeze mnie podczas procesu rekrutacji w celu przeprowadzenia przesłuchania. Wiem, że w każdej chwili mogę cofnąć udzieloną zgodę. Wiem, że cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed cofnięciem zgody”.

Więcej informacji można uzyskać w Sekretariacie Filharmonii Narodowej, tel. 22 55 17 102 lub 103.

Program do przesłuchań: http://filharmonia.pl/aktualnosci/przesluchania-do-orkiestry-fn-i-skrzypce