Polmic - FB


ze świata

Rzym | „Polski Impresariat Muzyczny”: Duo Viennese i Jakub Tchorzewski

NIMiTKoncert współorganizowany i współfinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Polski w Rzymie, odbędzie się w Conservatorio Verdi w Mediolanie 21 grudnia 2021 roku o godz. 20.45.

Duo Viennese (Monika Hager-Zalejska i Paweł Zalejski) oraz pianista Jakub Tchorzewski zaprezentują Pieśń Roxany z opery Karola Szymanowskiego Król Roger, Taniec polski z baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra w opracowaniu na skrzypce i fortepian, a także utwory Bohuslava Martinů i Dymitra Szostakowicza.

Duo Viennese zostało założone w Wiedniu przez austriacką skrzypaczkę Monikę Hager, grającą w Staatsphilharmonie Nürnberg, oraz polskiego skrzypka Pawła Zalejskiego. Duet należy do nielicznych zespołów zaproszonych do współpracy z fundacją Life Music Now założoną przez Yehudiego Menuhina. Zespół występował z wielkimi sukcesami w tak prestiżowych miejscach, jak Wiener Musikverein, wiedeński Hofburg, zamek Arenberg w Salzburgu, oraz podczas wielu festiwali muzycznych we Włoszech, Austrii, Słowenii, Czechach oraz Polsce. Polski pianista Jakub Tchorzewski obecnie współpracuje z Konserwatorium „Benedetto Marcello” w Wenecji, a także jest członkiem zarządu European Chamber Music Teachers’ Association. Jego zainteresowanie muzyką współczesną, a także zapomnianą, lub rzadko wykonywaną doprowadziło do pierwszych w historii fonografii nagrań utworów takich kompozytorów, jak Sándor Veress, Gino Gorini, Ugo Amendola, René de Boisdeffre i Roman Palester.

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/duo-viennese-jakub-tchorzewski/ 

Mexico City | Marzena Majcher na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Music Festival Ecos Urbanos”

EcosW najbliższy wtorek 23 listopada 2021 o godz. 19.00 (12.00 GMT+1) podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Music Festival Ecos Urbanos” w Mexico City odbędzie się koncert nowych kompozycji Marzeny Majcher „TransLokacja" z wizualizacjami Andrzeja Wojciechowskiego.

Marzena Majcher – kompozytorka muzyki współczesnej oraz filmowej, gitarzystka. Przez krytyków i publiczność zaliczana jest do grona jednych z najciekawszych twórców wyznaczających nowe kierunki w tworzeniu muzyki współczesnej oscylującej z nauką. Laureatka nagrody za muzykę do filmu „Amatorzy” na Festiwalu „Grand Prix Komeda” (2021). Jej cykl nowych kompozycji TransLokacja inspirowany jest teorią Wieloświata, według której może istnieć nieskończona ilość równoległych wszechświatów, w których żyje nieskończona ilość kopii nas samych, ale historia ich życia jest inna niż nasza i dzieje się w innych wymiarach.

Muzyce będą towarzyszyć wizualizacje operatora filmowego Andrzeja Wojciechowskiego, znanego ze zdjęć m. in. do filmów Moje Córki krowy, Zupa nic, laureata licznych nagród za filmy eksperymentalne.

Koncert można będzie usłyszeć online na: https://www.facebook.com/FestivalEcosUrbanos 

Hashtag Ensemble zagra koncerty z muzyką Rafała Zapały w Kalifornii

zHashtag Ensemble zagra w kalifornijskich centrach muzyki elektroakustycznej dwa koncerty monograficzne z muzyką Rafała Zapały (w ramach stypendium Fulbrighta): 17 listopada 2021 o godz. 20.00 w The Center for New Music and Audio Technologies na University of California (Berkeley) oraz 19 listopada o godz. 19.30 w The Stanford University Center for Computer Research in Music and Acoustics.

Celem tego badawczo-artystycznego projektu jest teoria nowej, zapośredniczonej przez narzędzia technologiczne, formy otwartej (Real-time Interactive System for Non-linear Music Composition and Performance). Idea partycypacyjnych, otwartych form jest badana przez kompozytora od dawna i większość jego kompozycji w różny sposób ją realizuje. Staż w Berkeley jest podsumowaniem tej drogi. Projekt uzyskał stypendium Fulbright Senior Award 2021.

Zespół Hashtag Ensemble w kalifornijskich centrach muzyki elektroakustycznej podczas koncertu „Introverts' Collective" zagrają cztery utwory Zapały: Judge Me Again (2020, wersja na flet i l.elx), Futility (2020), Scrolling to Zero (2018, wersja na syntezatory oraz prawykonają Introverts' Collective (2021*).

Koncerty odbędą się dzięki dofinansowaniu Instytutu Adam Mickiewicza.

Koncerty odbędą się z udziałem publiczności, będą transmitowane i dostępne na kanałach YouTube obu instytutów.

www.zapala.com.pl 

Czytaj więcej: Hashtag Ensemble zagra koncerty z muzyką Rafała Zapały w Kalifornii

Paryż | „Les talents au féminin Hommage à Elżbieta Zapolska”

ZapolskaTowarzystwo im. Marii Szymanowskiej zaprasza na recital pianistki Carole Carniel „Les talents au féminin Hommage à Elżbieta Zapolska” pamięci śpiewaczki Elżbiety Zapolskiej, założycielki Towarzystwa, który odbędzie się 25 listopada 2021 roku o godz. 18.30 w Bibliothèque Polonaise de Paris. Partnerem koncertu jest Instytut Polski w Paryżu.

Elżbieta Zapolska-Chapelle (1954–2020) znalazła się w gronie założycieli w 1991 roku Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji, była członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. W roku 2010 z jej inicjatywy powstało w Paryżu Société Maria Szymanowska), któremu przewodniczyła i realizowała międzynarodowy projekt zatytułowany „Maria Szymanowska (1789-1831), kobieta Europy". W 2011 roku dokonała razem z Bart van Oortem, grającym na pianoforte Broadwooda z 1825 roku, pierwszego na świecie nagrania na CD (Acte Préalable) Ballad i Romansów Marii Szymanowskiej. W 2019 roku ukazała się kolejna płyta tego duetu, Romance a Josephine. Women’s Songs in Maria Szymanowska’s Time, na której znalazły się m.in. utwory Marii Szymanowskiej, Kazimiery Wołowskiej, Sophie Gail i Fanny Hensel.

Podczas listopadowego koncertu zabrzmią utwory samej Marii Szymanowskiej, a także Marianne de Martines, Fanny Hensel i Clary Schumann.

Ponadto przewidziana jest prezentacja pierwszego numeru czasopisma naukowego „Cahiers Maria Szymanowska”, które jest już dostępne na platformach Numilog (https://www.numilog.com), Amazon, Apple iBooks i Kobo-Fnac w wersji cyfrowej, oraz w księgarniach.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Wuppertal | Premiera utworu Jacka Domagały

Domagała19 września 2021 o godz. 19.30 w Sali Wielkiej Historische Stadthalle Wuppertal odbędzie się koncert zespołu Deutsche Streicherphilharmonie pod kierunkiem Marka Janowskiego, na którym zostanie prawykonany utwór polskiego kompozytora Jacka Domagały.

Variationen über das Thema des 1. "Satzes des Streichquartetts" op. 131 von Ludwig van Beethoven (Wariacje na temat z I części Kwartetu smyczkowego op. 131 Ludwiga van Beethovena) na fortepian i orkiestrę smyczkową Jacek Domagała stworzył w 2019 roku. Utwór zdobył pierwszą nagrodę na konkursie "Beethoven – Zurück in die Zukunft" 2019 zorganizowanym przez Verband deutscher Musikschulen (VdM). Ze względu na pandemię koncert był wielokrotnie przekładany.

Podczas prawykonania w Niemczech dzieło zaprezentuje Deutsche Streicherphilharmonie pod dyrekcją Marka Janowskiego. W roli solisty wystąpi pianista Lorenzo Soulès. Tego wieczoru zabrzmią również: Lento assai e cantante tranquillo op. 135 Ludwiga van Beethovena, Konzert für Marimbaphon und Streichorchester Nr. 1 Ney Rosauro i Serenada na orkiestrę smyczkowaą E-dur op. 22 Antonina Dvořáka.

Więcej informacji: https://www.wuppertal-live.de/?380612