Polmic - FB


ze świata

Sinfonietta nr 2 Macieja Bałenkowskiego znalazła się w programie TUTTI New Arts Festival w Ohio!

TuttiFestival 21 3 2421 marca 2024 roku o godz. 19.30 w Michael D. Eisner Center for the Performing Arts w Granville (Ohio) w ramach TUTTI New Arts Festival 2024 zostanie zaprezentowana Sinfonietta nr 2 „Polonia” – hommage à Wojciech Kilar Macieja Bałenkowskiego na orkiestrę smyczkową. Wykonawcami będą muzycy Denison University Symphony Orchestra pod dyrekcją Philipa Rudda.

W programie koncertu znajdą się także utwory gościa specjalnego festiwalu, laureata Nagrody Pulitzera Ravena Chacona, a także Douglasa Hedwiga i Jeremiego Kittela.

Udział Macieja Bałenkowskiego w wydarzeniu jest dofinansowany w ramach programu „Kultura Polska na Świecie” Instytutu Adama Mickiewicza.

Czytaj więcej: Sinfonietta nr 2 Macieja Bałenkowskiego znalazła się w programie TUTTI New Arts Festival w Ohio!

Polska muzyka w USA – Polish Music on Stage / US edition: Freszel Duo

FreszelDuo 1 12 23W dniach 3-7 grudnia 2023 Freszel Duo wystąpi z koncertami na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Występy artystów odbędą się w ramach projektu Polish Music on Stage / US Edition prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2022 roku. Artyści rozpoczną swoją amerykańską trasę koncertem 1 grudnia w West Charleston Library w Las Vegas. 3 grudnia zagrają w Muzeum Holocaustu w Las Vegas, 5 grudnia w Domu Polskim w Seattle, a 7 grudnia w Steinway Gallery w San Francisco.

Joanna Freszel i Łukasz Chrzęszczyk podczas czterech recitali wykonają zróżnicowany program, prezentując zarówno pieśni, cykle wokalne, jak i utwory na fortepian solo. W repertuarze znalazł się wybór kompozycji Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego oraz wielkich polskich twórców o żydowskich korzeniach – Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, którego losy splotły się kilka razy ze Stanami Zjednoczonymi czy popularnego w USA Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Polska muzyka w USA – Polish Music on Stage / US edition: Freszel Duo

Brazylia | Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer

FestivaldeMusicaPolonesa 23Jan Kalinowski i Marek Szlezer będą artystami V Festiwalu Muzyki Polskiej w Campinas. Zespół wystąpi również w São Paulo, a następnie z Cameratą Florianópolis w Teatro Ademir Rosa – CIC we Florianópolis w dniach 26 kwietnia - 2 maja 2023.

26 kwietnia w São Paulo rozpocznie się trzydniowy Festiwal Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Instytucie Sztuk Universidade Estadual de Campinas, jednym z najbardziej cenionych uniwersytetów Ameryki Łacińskiej, nazywanym potocznie Unicampem.

W trakcie festiwalu zostaną wykonane kompozycje m.in. Fryderyka Chopina, Ludomira Różyckiego, Aleksandra Tansmana czy Krzysztofa Pendereckiego, brazylijska publiczność będzie miała również okazję wysłuchać dzieł kompozytorów współczesnych m.in. Krzesimira Dębskiego, Marcela Chyrzyńskiego, Krzysztofa Meyera, Marty Ptaszyńskiej czy Wojciecha Widłaka i przekonać się, że polska muzyka oferuje prawdziwe bogactwo stylów i gatunków. W ramach festiwalu odbędzie się także prawykonanie najnowszego utworu Jarosława Płonki.

Strona zespołu: https://www.facebook.com/CracowDuo 

Padwa | Copernicus 2023 – koncert sekstetu proMODERN w Padwie

Copernicus - koncert sekstetu ProModern

Sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN zaprezentuje program muzyczny „Copernicus 2023” w Padwie. W Dniu Niepodległości – 11 listopada 2023 – sekstet wystąpi w Sali Gigantów Palazzo Liviano wspólnie z Concentus Musics Patavinus.

Specjalny program na Rok Kopernika „Copernicus” otwierają dawne utwory a cappella, obrazujące muzycznie miejsca, w których żył i działał Mikołaj Kopernik. Zabrzmią utwory związane z Toruniem, miastem rodzinnym polskiego astronoma (autorstwa Piotra z Grudziądza), z Krakowem, gdzie podjął pierwsze studia i uzyskał święcenia kanoniczne (kompozycje Mikołaja z Krakowa i Sebastiana z Felsztyna), z włoskimi Padwą i Bolonią, gdzie dopełniał procesu edukacji (dzieła Bartolomeo Tromboncino oraz Gaspara van der Weerbeke) i wreszcie z warmińskimi Lidzbarkiem, Olsztynem i Fromborkiem, w których działał naukowo i administracyjnie (muzyka Hainricha Isaaca, Ludwiga Senfla oraz Pierre’a de la Rue).

Czytaj więcej: Padwa | Copernicus 2023 – koncert sekstetu proMODERN w Padwie

Wiedeń | Prawykonanie "Novae Sonatae Rosarii" Piotra Tabakiernika w Musikverein

polmic7 grudnia 2022 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Magna Auditorium wiedeńskiego Musikverein odbędzie się premiera dwóch z czterech części dzieła Piotra Tabakiernika (*1986) Novae Sonatae Rosarii (2020/22). Kompozycje prawykonają: Jolanta Sosnowska (skrzypce), Tomasz Piętak (organy), Jan Krigovsky (kontrabas i barokowe violone), Andreas Arend (teorban); antyfony gregoriańskie wykona Wiener Schola Gregoriana.

Novae Sonatae Rosarii (pol. Nowe sonaty różańcowe) to dzieło cykliczne skomponowanym z myślą o skrzypaczce Jolancie Sosnowskiej składające się z dwudziestu jeden utworów- miniatur. Długość poszczególnych kompozycji waha się od kilku do kilkunastu minut. Jest to jedyne – jak dotychczas – dzieło w historii literatury skrzypcowej, które wymaga wykonania na dziewiętnastu różniących się od siebie instrumentach, a także jedyne dzieło 21 częściowe o charakterze programowym napisane w ostatnich kilkuset lat na skrzypce.

Czytaj więcej: Wiedeń | Prawykonanie "Novae Sonatae Rosarii" Piotra Tabakiernika w Musikverein