Polmic - FB


ze świata

Las Vegas | „Polish Music on Stage": Polish Violin Duo

PolishViolin 10.12.22 prMłodzi obiecujący artyści – laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej - wystąpią 10 grudnia 2022 o godz. 18.30 w West Charleston Library w Las Vegas w ramach tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Kultura inspirująca.

Polish Violin Duo to jeden z najciekawszych debiutów polskiej sceny muzyki klasycznej ostatnich lat. Zespół tworzy dwoje charyzmatycznych muzyków – Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak, których sceniczna energia doskonale splata się muzyczną wrażliwością. Każdy koncert duetu jest niepowtarzalny, pozwala odkryć i rozsmakować się w utworach kameralnych na dwoje skrzypiec – obsadzie tak rzadko prezentowanej na estradach.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentują dzieła Grażyny Bacewicz, Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Wajnberga, Romualda Twardowskiego i Henryka Wieniawskiego.

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/polish-violin-duo-polish-music-on-stage/ 

Wiedeń | Prawykonanie "Novae Sonatae Rosarii" Piotra Tabakiernika w Musikverein

polmic7 grudnia 2022 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Magna Auditorium wiedeńskiego Musikverein odbędzie się premiera dwóch z czterech części dzieła Piotra Tabakiernika (*1986) Novae Sonatae Rosarii (2020/22). Kompozycje prawykonają: Jolanta Sosnowska (skrzypce), Tomasz Piętak (organy), Jan Krigovsky (kontrabas i barokowe violone), Andreas Arend (teorban); antyfony gregoriańskie wykona Wiener Schola Gregoriana.

Novae Sonatae Rosarii (pol. Nowe sonaty różańcowe) to dzieło cykliczne skomponowanym z myślą o skrzypaczce Jolancie Sosnowskiej składające się z dwudziestu jeden utworów- miniatur. Długość poszczególnych kompozycji waha się od kilku do kilkunastu minut. Jest to jedyne – jak dotychczas – dzieło w historii literatury skrzypcowej, które wymaga wykonania na dziewiętnastu różniących się od siebie instrumentach, a także jedyne dzieło 21 częściowe o charakterze programowym napisane w ostatnich kilkuset lat na skrzypce.

Czytaj więcej: Wiedeń | Prawykonanie "Novae Sonatae Rosarii" Piotra Tabakiernika w Musikverein

Premiera utworu Agaty Zubel w Donaueschingen

POLMIC14 października 2022 podczas Donaueschinger Musiktage - jednego z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie - zostanie prawykonany utwór Agaty Zubel Na zewnątrz czasu na solistkę hologramową i orkiestrę.

W inspirowanym Marcelem Proustem utworze kompozytorka wychodzi poza standardowe pojęcie dzieła muzycznego. Zaprezentuje go hologram Agaty Zubel wraz z SWR Symphonieorchester i SWR Experimentalstudio, które poprowadzi Pascal Rophé.

Koncert będzie transmitowany na żywo na antenie SWR2 14 października o godz. 20.05.

Więcej: https://www.swr.de/swrclassic/donaueschinger-musiktage/veranstaltung-14-10-2022-20-uhr-3-konzert-100.html 

Waszyngton | „Music from the Heart: A Tribute to Ignacy Jan Paderewski”

POLMICKoncert galowy „Muzyka z serca: hołd dla Ignacego Jana Paderewskiego” odbędzie się 16 października 2022 o godz. 19.00 w Smithsonian National Museum of Natural History pod patronatem Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego, a także patronatem honorowym Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert organizuje Smithsonian Chamber Music Society i Fundacja im. Andrzeja Markowskiego, której prezesem jest córka wybitnego dyrygenta Małgorzata Markowska.

Smithsonian Chamber Orchestra pod dyrekcją Kennetha Slowika wykona pięć arcydzieł polskich i amerykańskich kompozytorów. Program rozpocznie Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, a następnie Adagio Samuela Barbera. Następnie zniewalająco piękne Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego zagra młoda amerykańska skrzypaczka Lily Honigberg.

Po przerwie amerykańska pianistka Avery Gagliano (jedyna amerykańska półfinalistka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), zagra Romanzę Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert zakończy Suita „Appalachian Spring” Aarona Coplanda.

Udział w przedsięwzięciu zapowiedział Mikołaj Górecki.

Więcej informacji o programie i biletach: https://smithsonianassociates.org/ticketing/tickets/scms-muzyka-z-serca 

Sukces Polaków na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Future Symphony" w Wilnie

polmicPodczas finałowego koncertu III International Composition Competition for Symphony Orchestra 9 września 2022 roku w Wilnie drugie nagrody ex aequo otrzymali kompozytorzy z Katowic: Przemysław Scheller i Roman Czura.

W Filharmonii Litewskiej w Wilnie zabrzmiały dwie kompozycje orkiestrowe autorstwa polskich twórców: Beyond the Threshold Przemysława Schellera oraz Black is Black Romana Czury. Dla Czury był to powrót na litewską estradę po III nagrodzie tegoż Konkursu, zdobytej w 2020 roku. Tym razem organizatorzy rozszerzyli nieco formułę, oferując uczestnikom modelowanie orkiestry symfonicznej poprzez opcjonalne włączenie w skład zespołu takich instrumentów, jak saksofon, akordeon czy gitara elektryczna. Była też możliwość napisania utworu z narratorem - jedyna taka partytura, Was auch geschieht Jaspera de Bocka, zwyciężyła.

Międzynarodowe jury obradowało w składzie: Mārtiņš Viļums, Yannis Kyroakides, Justė Janulytė, Modestas Pitrėnas, Gediminas Gelgotas, Ayal Adler.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Więcej o Konkursie: https://www.futuresymphony.lt/