Polmic - FB


ze świata

Leopoldinum z Agatą Zubel w Dessau

NFM LeopoldinumOrkiestra Kameralna NFM Leopoldinum wraz z Agatą Zubel wystąpi pod dyrekcją Ernsta Kovacica 12 marca 2016 w Marienkirche w Dessau w ramach Kurt Weill Festival 2016. Austriacki dyrygent i skrzypek pełni funkcję artysty-rezydenta podczas 24 edycji festiwalu, która odbywa się pod hasłem „Krenek, Weill & Die Moderne”.

Poza koncertami solowymi i kameralnymi Ernst Kovacic zaproponował publiczności program z udziałem Leopoldinum i Agaty Zubel. W pierwszej części koncertu zabrzmi: Symphonic Elegy op. 105 „In Memoriam Anton Webern” i pieśń Die Nachtigall op. 68 na sopran, smyczki i dwa flety Ernsta Křeneka, a także trzy utwory Kurta Weilla – You understand me so (z musicalu Love Life), Lost in the Stars (z dzieła o tym samym tytule) oraz One life to live (z Lady in the Dark) w aranżacji na sopran i smyczki Ernsta Kovacica. Drugą część wypełnią: Two Movements for string quartet Kurta Weilla w aranżacji na orkiestrę smyczkową oraz Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Koncert zarejestruje Deutschlandradio Kultur (www.deutschlandradiokultur.de), a zaplanowana na czwartek 31 marca 2016 roku emisja rozpocznie się o godzinie 20.03.

Więcej informacji – na stronie: www.kurt-weill-fest-de  

A Tribute to Roman Ryterband

A Tribute to Roman RyterbandW sobotę 2 kwietnia 2016 roku o godz. 20.00 w Newman Recital Hall w Los Angeles odbędzie się koncert w hołdzie Romanowi Ryterbandowi. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Muzyki Polskiej przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

W programie znajdą się utwory amerykańskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty pochodzenia polsko-żydowskiego, Romana Ryterbanda (1914–1979). Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, po młodzieńczych latach spędzonych w Polsce wyjechał do Francji, a następnie Szwajcarii, gdzie ukończył studia muzykologiczne. W 1955 roku wraz z rodziną wyemigrował do Kanady, a pięć lat później ostatecznie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. W Chicago Ryterband był czynny w środowiskach polonijnych, pełnił także obowiązki prezesa Związku Kompozytorów. W roku 1967 zamieszkał w Palm Springs w Kalifornii, gdzie założył Palm Springs Festival of Music and Art. Jego kompozycja Suite Polonaise na fortepian uzyskała nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej. W 1978 roku twórca zadedykował zorkiestrowany utwór papieżowi Janowi Pawłowi II.

Obszerna kolekcja, obejmująca m.in. rękopisy muzyczne kompozytora, została przekazana Centrum Muzyki Polskiej w Los Angeles przez jego rodzinę. Planowany koncert stanowić będzie zatem wyjątkową okazję do wysłuchania odkrytych na nowo utworów Ryterbanda na flet, harfę, fortepian oraz gitarę. Wśród wykonawców znajdą się: Tadeusz Domanowski (fortepian), Tomasz Fechner (gitara) i duoKYaria (Ko Ni Choi – harfa, Yoon-Hee Jung – flet) oraz Dan Fellows (altówka), Yong Mi Choi (flet), Hee-Seung Lee (klawesyn) i Coleman Itzkoff (wiolonczela).

Więcej informacji – na stronie: www.usc.edu/dept/polish_music/pmcevents/ryterband2016.html  

Meccore String Quartet w USA

Meccore String QuartetJuż po raz trzeci Meccore String Quartet wyrusza w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tym razem będzie to podróż „skrajna” – rozpocznie się 4 marca 2016 roku koncertami w Kalifornii, skąd muzycy przeniosą się na przeciwległe wybrzeże – Florydę.

Usłyszeć ich będzie można także w Alabamie i Idaho, gdzie prezentować będą niezwykle barwny repertuar, złożony z kompozycji Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, György’ego Ligetiego oraz Jeana Sibeliusa. Jak co roku Meccore przedstawiać będzie także twórczość polskich kompozytorów, na czele z Karolem Szymanowskim, który cieszy się ogromnym uznaniem tamtejszej publiczności. Trasa zakończy się ponownie w Kalifornii, skąd artyści wrócą bezpośrednio na koncerty w Polsce, zaplanowane podczas 20. Wielkanocnego Festiwalu im. L. van Beethovena.

Koncertowanie nie będzie jednak jedyną aktywnością MSQ podczas pobytu w USA. Członkowie zespołu poprowadzą kilkakrotnie kursy mistrzowskie, a w Boise w stanie Idaho zasiądą w składzie jury międzynarodowego konkursu dla kwartetów smyczkowych. Liczba miast, które odwiedzą, sal koncertowych i samych recitali, które zagrają podczas dwutygodniowego pobytu w Ameryce jest bardzo długa, co tym bardziej zachęca muzyków do podróży za ocean i występów przed tamtejszą publicznością.

Organizacja trasy: Melvin Kaplan INC. Podróż dofinansowana ze środków Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej informacji – na stronie: www.meccorequartet.com.

Koncerty muzyki polskiej pod batutą Macieja Żółtowskiego w Chinach

Maciej Żółtowski11 oraz 12 marca 2016 roku o godz. 19.30 w Qintai Concert Hall w Wuhan (Chiny) odbędą się koncerty prezentujące muzykę polską. Wuhan Philharmonic Orchestra poprowadzi Maciej Żółtowski.

W reperturze dwóch wieczorów znajdą się takie kompozycje jak: Uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki, Album tatrzańskie op. 12 Ignacego Jana Paderewskiego w orkiestracji Macieja Żółtowskiego oraz Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza.

Mozaika – Impresje – Polska w Berlinie

Mozaika - Impresje - PolskaWyjątkowy koncert Mozaika – Impresje – Polska, pod honorowym patronatem maestro Krzysztofa Pendereckiego, odbędzie się 24 marca 2016 roku w prestiżowym Radialsystem V Berlinie z udziałem wybitnych artystów z Polski i Niemiec: Baltic Neopolis Orchestra, solistów Deutsche Oper, skrzypka Adama Bałdycha i jego zespołu oraz laureatów I Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena.

Całe wydarzenie zostanie podzielone na trzy odsłony. W ramach ostatniej z nich odbędzie się międzynarodowa premiera napisanego przez Adama Bałdycha utworu Mozaika-Impresje. Kompozycja ta to dialog z kulturami, próba wydobycia ich esencji, a także jej fuzja ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Dzieło zostało skomponowane na orkiestrę smyczkową, skrzypce solo, fortepian, kontrabas oraz instrumenty perkusyjne.

W programie pierwszych dwóch odsłon pojawią się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Andrzeja Panufnika, Pawła Łukaszewskiego oraz Wojciecha Kilara. Połączenie miejsca, zaproszonych artystów i dobranego repertuaru zagwarantuje publiczności wyborną muzyczną ucztę. Polski wieczór w Radialsystem V, będący owocem pracy licznych partnerów z Polski i Niemiec, będzie okazją do spotkania z wybitnymi artystami oraz polską kulturą, a także inspiracją do śledzenia karier wybitnych polskich twórców.

Czytaj więcej: Mozaika – Impresje – Polska w Berlinie