Polmic - FB


from the world

„Beatus vir” Łukasza Urbaniaka w Londynie

Łukasz Urbaniak8 maja 2016 roku w ramach London Festival of Contemporary Church Music (LFCCM) zostanie wykonana kompozycja Łukasza Urbaniaka Beatus vir. Utwór został zakwalifikowany do prezentacji w drodze otwartego konkursu (Call for Scores).

Główną ideą twórców LFCCM jest promocja współczesnej muzyki sakralnej. Począwszy od pierwszej edycji (2002) w ramach festiwalu zaprezentowano kilkaset utworów twórców z całego świata, z czego blisko 60 stanowią dzieła zamówione przez organizatorów, zaś 40 – utwory wybrane w ramach otwartego konkursu.

Tegoroczna edycja festiwalu LFCCM odbędzie się w dniach 7-15 maja 2016 roku. Podczas koncertów zabrzmią utwory chóralne (także z towarzyszeniem organów) m.in. Johna Tavenera, Daniela Knaggsa, Roxanny Panufnik oraz Łukasza Urbaniaka w interpretacji znakomitych wykonawców: The Choir of Gonville & Caius College (Cambridge), The Chamber Choir of University College (Londyn). Kompozycje zostaną wykonane m.in. w: National Gallery, Katedrze św. Pawła, kościele St. Pancras oraz Kolegiacie św. Piotra w Westminsterze.

Utwór Beatus vir powstał w 2014 roku w ramach współpracy z Poznańskim Chórem Kameralnym – podczas I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966 Łukasz Urbaniak został laureatem m.in. nagrody Kompozytor Rezydent PCHK. Kompozycja jest dedykowana poznańskiemu zespołowi oraz jego dyrygentowi – Bartoszowi Michałowskiemu.

Więcej informacji – na stronie: www.lfccm.com

Szalone Dni Muzyki w Japonii

La Nature„Natura” to temat 22. edycji festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki. Japońska odsłona jednego z największych na świecie festiwali popularyzujących muzykę klasyczną potrwa od 27 kwietnia do 6 maja 2016 roku. Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna wystąpią łącznie z 14 koncertami w Niigata i Tokyo. 

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków – od renesansu, po czasy nam współczesne. René Martin, twórca festiwalu i jego dyrektor artystyczny, podzielił prezentowane dzieła na kilka kategorii, m.in. cztery pory roku, żywioły (ziemia, powietrze, woda, ogień), noc, kosmos, ogrody, zwierzyniec i krajobrazy.

Polska Orkiestra Kameralna wraz ze skrzypaczką Sayaką Shoji wykona m.in. Cztery pory roku Antonia Vivaldiego, także w wersji przekomponowanej przez Maxa Richtera. W repertuarze Sinfonii Varsovii znajdą się takie dzieła jak Święto wiosny Igora Strawińskiego, Śpiew ptaków Pablo Casalsa, Portrait musical de la nature Justina Heinricha Knechta, oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna; poematy symfoniczne: Wełtawa i Z czeskich łąk i gajów Bedřicha Smetany, Step Zygmunta Noskowskiego; koncert na perkusję i orkiestrę Hi-Ten-Yu Isao Matsushita z solistą Eitetsu Hayashi oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego w interpretacji Anny Marii Staśkiewicz. Orkiestrę prowadzić będą: Robert Trevino, Daniel Reuss i Lio Kuokman.

Więcej informacji – na stronie : www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-04-27-la-folle-journ-e-japonia.html

Read more: Szalone Dni Muzyki w Japonii

„Sinfonietta” Macieja Bałenkowskiego w Kalifornii

Now and ThenSinfonietta – Time is ticking na orkiestrę smyczkową Macieja Bałenkowskiego zostanie wykonana podczas koncertów zatytułowanych Now and Then, które odbędą się 30 kwietnia i 1 maja 2016 roku w St. Andrew Presbiterian Church w Yuba City w stanie Kalifornia.

Kompozycja Bałenkowskiego została nagrodzona w międzynarodowym konkursie kompozytorskim VSO Fourth Annual Call for Scores Competition w Yuba City w Kalifornii. Konkurs organizowany przez Veridian Symphony Orchestra otwarty był dla kompozytorów wszystkich narodowości, bez względu na ich wiek. Obok naszego rodzimego twórcy nagrodzeni zostali także Oliver Caplan z Nowego Jorku oraz Australijczyk Andrián Pertout. Utwory wszystkich trzech zwycięzców zabrzmią w wykonaniu Veridian Symphony Orchestra pod batutą Scotta Seatona. Podczas koncertów odbędzie się także światowa premiera Krótkiej serenady na smyczki Deana Estabrooka. Program uzupełnią kompozycje Gustava Holsta, Samuela Barbera oraz Benjamina Brittena.

Więcej informacji – na stronie: www.veridiansymphony.org

Prawykonanie Koncertu altówkowego Hanny Kulenty w Holandii

Hanna KulentyŚwiatowa premiera Koncertu altówkowego Hanny Kulenty odbędzie się 13 maja 2016 roku o godz. 20.15 w sali koncertowej De Doelen w Rotterdamie. U boku holenderskiej orkiestry Residentie Orkest pod batutą Otto Tauska wystąpi francuska altowiolistka Geneviève Strosser.

Kompozycja powstała w 2015 roku z okazji jubileuszu 50-lecia De Doelen. Jest to rozbudowana orkiestrowa wersja utworu Viola-Viva na altówkę i orkiestrę kameralną z 2013 roku, który został ciepło przyjęty przez krytykę. Jego prawykonanie odbyło się z udziałem holenderskiej orkiestry kameralnej Asko|Schönberg Ensemble oraz Geneviève Strosser, która będzie także wykonawczynią partii solowej orkiestrowej wersji utworu. Podczas koncertu w Rotterdamie odbędzie się także światowa premiera kompozycji Canto ostinato Simeona ten Holta w wersji orkiestrowej Anthony’ego Fiumary. Program uzupełni utwór Down the Rabbit-Hole młodego holenderskiego twórcy Mayke’a Nasa.

Prawykonanie Koncertu altówkowego poprzedzi spotkanie z Hanną Kulenty, które poprowadzi Neil Wallace. Kompozycję można będzie następnie usłyszeć 14 maja w Zuiderstrandtheater w Hadze oraz 15 maja 2016 roku w Theater De Spiegel w Zwolle.

Polish Music & Polish Poetry

Polish Music & Poetry18 kwietnia 2016 roku o godz. 20.30 w galerii AN ART Artistry w Atenach odbędzie się wieczór pieśni i poezji polskiej.

Organizatorem wydarzenia jest Iwona Glinka, polska flecistka mieszkająca w Atenach. Artystka kontynuuje w tym roku cykl koncertów „Spotkanie z muzyką współczesną”, podczas których prezentowane są między innymi dzieła współczesnych polskich kompozytorów. W ten sposób wykonawczyni znacząco przyczynia się nie tylko do promowania i wspierania dzisiejszej twórczości muzycznej, ale także do zapoznania się greckiego społeczeństwa z muzyką współczesną.

Kolejny koncert będzie swoistym spotkaniem muzyki ze wspaniałą poezją. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć dzieła 11 kompozytorów: Zbigniewa Bagińskiego, Mariana Borkowskiego, Marcela Chyrzyńskiego, Mariusza Dubaja, Eugeniusza Głowskiego, Tadeusza Kassaka, Pawła Łukaszewskiego, Norberta Paleja, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Dariusza Przybylskiego oraz Jacka Rogali. Muzyce towarzyszyć będzie recytacja 10 utworów poetyckich polskich noblistów: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Wiersze przeczyta Panagiotis Andriopoulos.