Polmic - FB

aktualności

Warszawa | 24. Festiwal Ogrody Muzyczne "Graj Ogrody!"

Data wydarzenia: 29-06-24

Ogrody 24Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

24. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się pod hasłem "Graj Ogrody!" ponownie w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. W dniach 29 czerwca - 27 lipca 2024 roku odbędzie się 13 wyjątkowych koncertów, a także 17 pokazów filmowych oper, baletów oraz koncertów, reprezentowanych tak licznie po raz pierwszy w historii wydarzenia.

Tegoroczne hasło odnosi się nie tylko rozrywek, zabaw i gier, jakim oddawano się w okresie letnim w ogrodach i parkach, lecz także do wykonawstwa i gry z konwencjami. Program 29 wieczorów festiwalowych wyróżnia bardzo szeroki przekrój gatunkowy: od muzyki dawnej, recitali pianistycznych i wokalnych popisów operowych, przez XX-wieczne kompozycje big-bandowe po awangardowe, ale także pop-operę i muzykę z gier komputerowych.

Czytaj więcej: Warszawa | 24. Festiwal Ogrody Muzyczne "Graj Ogrody!"

Olsztyn | 8. Arena Festival Film & Music

ArenaFestival 248. Arena Festival Film & Music odbędzie się 28 i 29 czerwca 2024 roku po raz pierwszy w olsztyńskiej Hali Urania. Dwa dni festiwalowych wrażeń wypełni nie tylko muzyka filmowa, ale także musicalowa.

28 czerwca wystawiony zostanie musical Kopernik w reżyserii Jakuba Szydłowskiego – produkcja Opery Krakowskiej opowiadająca o wybranych wątkach z życia wybitnego naukowca. Do tworzenia tego artystycznego przedsięwzięcia zaproszeni zostali kompozytor Tomasz Szymuś, choreografowie Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Ałbena Grabowska (libretto), scenografię stworzył Grzegorz Policiński. Główne role wykonają Marcin Jajkiewicz, Wojciech Daniel i Anastazja Simińska.

29 czerwca o godz. 19.00 na estradzie Hali Urania zespół Rebel Babel Film Orchestra, Orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz soliści pod batutą Piotra Sułkowskiego wykonają dla olsztyńskiej publiczności muzykę do polskiego kandydata do Oscara – filmu Chłopi, skomponowana przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.

Szczegółowy program: https://filharmonia.olsztyn.pl/koncerty/ 

Wąsosz, Piątnica, Stawiski | "Z Klasyką przez Polskę": Mateusz Krzyżowski

Data wydarzenia: 27-06-24

Z Klasyka 27 6 24Dzięki programowi Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Mateusz Krzyżowski wystąpi 27 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Wąsoszu, 28 czerwca o 18:30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy oraz 29 czerwca o 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawiskach.

Tyski Ambasador Kultury i pierwszy w historii Polak, który zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022), zaprezentuje Melodię op. 16 nr 2, Nokturn op. 16 nr 4 i Legendę A-dur op. 16 nr 5 Ignacego Jana Paderewskiego, Scherzo b-moll op. 31, Nokturn op. 48 nr 1, Etiudę op. 10 nr 12, Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina oraz Fantasię d-moll KV 397 Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Szczegóły: https://nimit.pl/wydarzenia/ 

Bratysława | Światowa premiera Sekstetu "Iguaçu" Jacka Rabińskiego

GuitarFestMertz 24W ramach 48. Festiwalu Gitarowego im. J.K. Mertza w Bratysławie 24 czerwca 2024 o godz. 19:00 odbędzie się światowa premiera Sekstetu "Iguaçu" Jacka Rabińskiego na flet, gitarę i kwartet smyczkowy. Wykonawcami będą: polski gitarzysta Marek Nosal, Veronika Vitázková oraz kwartet Mucha.

Sextet "Iguaçu", który powstał jeszcze w 1998 roku, składa się z trzech części: Allegro moderato, Lento, Presto. Jak podkreśla działający w Berlinie kompozytor,

"utwór utrzymany jest w tzw. przeze mnie Absolutnej Tonalności i opiera się na dźwiękach eolskiego a-moll. Czas trwania ok. 13’. Tytuł "Iguaçu” dopisałem później po przegraniu partii gitary przyjacielowi, któremu moja muzyka skojarzyła się ze słynnymi wodospadami Iguaçu, znajdującymi się między Argentyną i Brazylią. Utwór dedykowałem flecistce Shelly Kupferberg z którą wówczas dużo muzykowałem grając zarówno własne i obce kompozycje jak również dużo improwizując. Obecnie Shelly pracuje jako niezależny redaktor i prezenter dla Deutschland Kulturfunk oraz prowadzi codzienne transmisje radiowe na żywo. Po za półamatorskimi wykonaniami w kręgu domowym, utwór jak do tej pory nie został oficjalnie prawykonany".

Czytaj więcej: Bratysława | Światowa premiera Sekstetu "Iguaçu" Jacka Rabińskiego

Opole | 34. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu

Kurs Opole 2024Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

34. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu ​odbędzie się w dniach 31 lipca – 11 sierpnia 2024 roku. Do Opola przyjadą z całego świata uczniowie i studenci klas skrzypiec, fortepianu, altówki, wiolonczeli, kontrabasu oraz zespoły kameralne, by doskonalić swoje umiejętności i pracować nad interpretacją przygotowanych utworów. Będą także wspólnie muzykować, dyskutować, tworząc z pedagogami wspaniale zintegrowaną społeczność. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 24 czerwca 2024 roku.

Uczestnikami Kursu mogą być uczniowie, studenci i absolwenci szkół muzycznych wszystkich narodowości.

Kursy odbywają się w 8 specjalnościach: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, fortepian, fortepian historyczny, duet fortepianowy, zespół kameralny.

Ponadto oferta tegorocznego kursu rozszerzona będzie o warsztaty z: wykonawstwa historycznego (skrzypce, wiolonczela, fortepian),  improwizacji dla smyczkowców, orkiestry, improwizacji fortepianowej oraz fizjologii muzyki.

Czytaj więcej: Opole | 34. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu

Wrocław | Zakończenie sezonu Chóru NFM

Data wydarzenia: 23-06-24

NFM 23 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Matka Boża, święta Cecylia, Oblubienica z Pieśni nad pieśniami – trzy postaci kobiece obecne w kulturze chrześcijańskiej, choć mają pochodzenie antyczne, stanowiły źródło inspiracji również dla najwybitniejszych kompozytorów dwudziestego wieku. Chór NFM pod dyrekcją Lionela Sowa odwoła się do nich, prezentując podczas koncertu 23 czerwca 2024 o godz. 16.00 twórczość polską – dzieła Andrzeja Panufnika, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a także Hymn to St. Cecilia Anglika Benjamina Brittena oraz arcydzieło chóralistyki francuskiej – Le Cantique des cantiques Jeana Yvesa Daniel-Lesura.

"Tyś piękniejsza od księżyca, czystsza od gwiazd, jaśniejsza od słońca, Mario!” – śpiewać będą muzycy w otwierającym koncert Song to the Virgin Mary Andrzeja Panufnika. Ta dość prosta maryjna pieśń o melodyce nawiązującej do muzyki ludowej i chorału gregoriańskiego napisana została przez niego na emigracji w efekcie inspiracji polską ludową pobożnością.

Czytaj więcej: Wrocław | Zakończenie sezonu Chóru NFM

Letnie koncerty Kooperatywy Pianistycznej powracają!

Data wydarzenia: 23-06-24

LekkieKoncerty 23 6 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na cykl “Letnich koncertów Kooperatywy Pianistycznej”, który odbędzie się w dniach 23 czerwca, 11 i 25 sierpnia 2024 w gościnnych progach przepięknej krakowskiej Willi Decjusza. W programie - koncerty z okazji kompozytorskich jubileuszy. Wstęp bezpłatny!

23 czerwca o godz. 12.00 zabrzmi muzyka popularna w opracowaniu na fortepian na 4, 6 i 8 rąk! Wystąpią pianiści wirtuozi: Monika Gardoń-Preinl, Piotr Różański, Grzegorz Mania oraz kompozytorka i pianistka Marta Mołodyńska-Wheeler – będziemy świadkami prawykonania utworów jej autorstwa.

Czytaj więcej: Letnie koncerty Kooperatywy Pianistycznej powracają!

Zielona Góra | Koncert promenadowy wieńczący sezon artystyczny Filharmonii Zielonogórskiej

Data wydarzenia: 22-06-24

FZ 22 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ostatni koncert sezonu artystycznego 2023/2024 Filharmonii Zielonogórskiej - to uskrzydlająca muzyka, świetlne show i taniec z ogniem! 22 czerwca o godz. 21.00 przed budynkiem Filharmonii wystąpią Orkiestra i Chór tej instytucji pod batutą maestra Rafała Kłoczki, oraz grupa Karmazyn Fireshow. Wstęp wolny!

Usłyszymy dzieła Georgesa Bizeta, Giuseppe Verdiego, Maurice'a Ravela, Hansa Zimmera, Edwarda Elgara oraz samego dyrektora Filharmonii - Rafała Kłoczki.

Taniec z ogniem zaprezentuje grupa Karmazyn Fireshow. Ponadto Lug Light Factory zorganizuje niezwykłe świetlne show. Poprowadzi to wyjątkowe wydarzenie Jerzy Snakowski.

Dodatkowe informacje: https://filharmoniazg.pl/events/zakonczenie-sezonu-artystycznego-2023-2024/ 

Poznań | Premiera: "4 Pastor / León & Lightfoot / Bondara"

Data wydarzenia: 22-06-24

4Pastor 22 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mimo wielu skojarzeń wynikających z tytułu premierowego wieczoru baletowego "4 Pastor / León & Lightfoot / Bondara" , głównymi bohaterami spektaklu w poznańskim Teatrze Wielkim 22 czerwca 2024 o godz. 19.00 będą dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Sol León i Paul Lighfoot – choreografowie związani Nederlands Dans Theatre. Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu wystąpi pod batutą Marty Kluczyńskiej.

Zaprezentowane zostaną prace światowej sławy artystów, których łączy niezwykła intuicja w nasycaniu choreografii współczesnymi kontekstami. Wirtuozeria, emocje, różnorodność ekspresji choreograficznej, połączona z poezją i muzyką XIX i XX wieku, odzwierciedlą relacje z drugim człowiekiem, poszukiwania odpowiedzi, czy sobie i innym potrafimy stawiać granice oraz z jakich powodów je nieustannie przesuwamy.

Spektaklowi Moving Rooms w choreografii Krzysztofa Pastora towarzyszyć będzie Concerto grosso I Alfreda Schnittkego oraz Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Czytaj więcej: Poznań | Premiera: "4 Pastor / León & Lightfoot / Bondara"