Polmic - FB

aktualności

Album z II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej już w serwisach streamingowych!

POLMICDwupłytowy album z nagraniami utworów polskich kompozytorów w wykonaniu laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, a w nim 3 światowe premiery fonograficzne, dostępny jest na najpopularniejszych platformach streamingowych, m.in. Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer, Amazon Music. Nowe opracowania oraz unikalne interpretacje kompozycji są kolejnym ważnym etapem popularyzacji spuścizny polskich kompozytorów.

Podczas II edycji Konkursu uczestnicy budowali swoje programy z utworów 56 kompozytorów tworzących od początku XIX wieku do czasów obecnych. Wybierali oni spośród dzieł m.in. Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Witolda Lutosławskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego i wielu innych.

Czytaj więcej: Album z II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej już w serwisach streamingowych!

Zielona Góra | Koncert symfoniczny w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”

POLMICPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

7 października 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej będzie miało miejsce prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej Suita na kwartet puzonowy i orkiestrę symfoniczną, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kompozytorka nadała Suicie podtytuł Kazimierz Serocki in memoriam: utwór stanowić będzie hołd dla Kazimierza Serockiego. Suita zawiera szereg interesując technik wykonawczych, których celem jest wyeksponowanie równorzędnego znaczenia partii solowych i orkiestrowych. W czteroczęściowej kompozycji znajdą się także nawiązania do muzyki rozrywkowej, która niejednokrotnie stanowiła dużą inspirację dla Serockiego.

Utwór prawykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i kwartet puzonowy TrombQuartet pod batutą Henry’ego Kennedy’ego. Usłyszymy ponadto dzieła Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Koncert symfoniczny w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”

Poznań | 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

polmic16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się w Poznaniu w dniach 7–21 października 2022. Udział w koncercie inauguracyjnym wezmą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej oraz Veriko Tchumburidze pod batutą Andrzeja Boreyki.

Ze zwyciężczynią ostatniego konkursu Orkiestra wykona przepiękny Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię e-moll „Odrodzenie" op. 7 Mieczysława Karłowicza. Z inicjatywy Andrzeja Boreyki w programie koncertu znalazł się także utwór Nova ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej, jako wyraz solidarności konkursu z narodem ukraińskim, tak dotkliwie doświadczonym przez rosyjską zbrojną agresję.

Czytaj więcej: Poznań | 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Piła, Ostrów Wielkopolski | „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum.

polmicW dniach 6–13 października 2022 w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna”: w programie znajdą się koncerty, warsztaty i spotkania z artystami w Pile i Ostrowie Wielkopolskim.

Mała Poznańska Wiosna Muzyczna to szereg wydarzeń kierowanych do młodszych adeptów sztuki muzycznej – młodzieży ze szkół muzycznych. Sam festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbywa się w sercu Wielkopolski i młodszym słuchaczom, zwłaszcza tym z mniejszych ośrodków, spoza Poznania trudniej wziąć udział w koncertach i spotkaniach organizowanych w ramach Festiwalu – dlatego „Poznańska Wiosna Muzyczna” nie tyle zaprasza, ile sama staje się gościem swoich słuchaczy...

W 51. edycji odbędą się wydarzenia, w ramach których uczniowie szkół muzycznych z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy-Trzcinskiego w Ostrowie Wielkopolskim będą mogli wziąć udział w koncertach, warsztatach i spotkaniach z artystami.

Czytaj więcej: Piła, Ostrów Wielkopolski | „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna"

Bielsko-Biała | 25. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego

POLMIC25. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w Bielsku-Białej w dniach 6-8 października 2022. Zainauguruje jubileuszową edycję III Symfonia H.M. Góreckiego z udziałem ukraińskich artystów oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.

Na wznowionym po dwuletniej przerwie Festiwalu zorganizowanych zostanie pięć koncertów, podczas których zabrzmią utwory Chopina, Wieniawskiego, Dobrzyńskiego, Paderewskiego, Bacewicz, Kilara, Lutosławskiego i Pendereckiego w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jana Stańczyka, wnuka H.M. Góreckiego, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Jeana-Luca Tingauda, Orkiestry Symfonicznej ZPSM w Bielsku-Białej oraz solistów i kameralistów.

Udział w tegorocznej odsłonie wezmą m. in. Krzysztof Jakowicz, Olesya Bubela (solistka Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej). Klamrą Festiwalu będzie występ laureata II miejsca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, japońskiego pianisty Kyohei Sority, który wykona Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina w nowej sali koncertowej Cavatina Hall 8 października.

Czytaj więcej: Bielsko-Biała | 25. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Lubaczów, Biłgoraj | „Z klasyką przez Polskę": Jakub Jakowicz i Łukasz Chrzęszczyk

POLMICDwa kolejne koncerty z cyklu „Z klasyką przez Polskę" odbędą się 6 października o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. K. Komedy w Lubaczowie i 8 października o 18.00 w Biłgorajskim Centrum Kultury. Wystąpią wybitny polski skrzypek Jakub Jakowicz z towarzyszącym mu przy fortepianie Łukaszem Chrzęszczykiem.

Artyści wykonają utwory Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego oraz Ludwiga van Beethovena.

Czytaj więcej: Lubaczów, Biłgoraj | „Z klasyką przez Polskę": Jakub Jakowicz i Łukasz Chrzęszczyk

Szczecin | Schaeffer elektronicznie, czyli… komponowanie czasu

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodczas koncertu „Schaeffer elektronicznie” 5 października 2022 o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie usłyszymy wybrane fragmenty Wstępu do kompozycji oraz inne teksty Bogusława Schaeffera w aktorskiej interpretacji. Muzykę zainspirowaną Schaefferowską myślą i utworami wykonają Bernard Maseli, Marcin Wyrostek, Andy Ninvalle, Piotr Zaufal, Daniel Popiałkiewicz, Mateusz Adamczyk, Krzysztof Nowakowski, zaś w roli konferansjerów wystąpią Monika Cieciora i Piotr Kramer, aktor Teatru Narodowego.

Wydany w 1976 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Wstęp do kompozycji Bogusława Schaeffera to chyba jeden z najdziwniejszych podręczników kompozytorskich na świecie, dziś już trudno dostępny, biały kruk. „Automatyka kompozycji”, „Komponowanie czasu”, „Dźwięk przenośny”, „Zgęszczanie pionu”, „Deformacje”, „Muzyka wieloznaczna”… to ledwie kilka z pośród dziesiątek zagadkowych i nieoczywistych zadań kompozytorskich, które z charakterystyczną dla siebie swadą opisuje we wspomnianym Wstępie do kompozycji Schaeffer. A gdyby tak wybrać kilka zadań z Schaefferowskiego podręcznika i spróbować wcielić je w życie?

Czytaj więcej: Szczecin | Schaeffer elektronicznie, czyli… komponowanie czasu

Warszawa | “The last recital”: koncert Zygmunta Krauze

polmic„The Last Recital” to podsumowanie 60 lat doświadczeń pianistycznych Zygmunta Krauzego. Dotyczy to zarówno repertuaru – głównie muzyki XX wieku, jak i sposobu wykonania, który łączy dokładność z partyturą, improwizacje i elementy teatralne. Koncert będzie miał miejsce w Nowym Teatrze 4 października 2022 o godz. 19.00.

Program recitalu obejmuje arcydzieła muzyki XX wieku oraz najbardziej znane fragmenty klasyków. Jest to collage literatury fortepianowej od Bacha do dzisiaj, wykonywany bez przerw, tworzący zaskakujące kontrasty, ukazujący klasyków improwizowanych z elementami teatralnymi.

Usłyszymy kompozycje Stockhausena, Messiaena, Cowella, Andriessena, Weberna, Satie, Feldman,: Lutosławskiego. Są też interludia, w których pianista wykonuje fragmenty utworów i improwizuje na tematy Chopina, Beethovena, Haydna i Brahmsa. Za każdym razem „The Last Recital” brzmi inaczej, w zależności od spontanicznych decyzji pianisty, który poza grą na klawiaturze, stosuje gesty, efekty wokalne i teatralne oraz preparacje fortepianu.

Informacja o biletach: https://nowyteatr.org/pl/kalendarz/the-last-recital 

Warszawa | VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury wspierana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Yamaha Music Europe oddział w Polsce zapraszają na VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych w dniach 2–4 października 2022 do Starego Młyna w warszawskim Hotelu BOSS (przy ul. Żwanowiecka 20).

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie przyjazd popularnej w Polsce Lwowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Igora Pylatyuka, rektora Akademii Muzycznej we Lwowie.

Wśród solistów usłyszymy wirtuoza skrzypiec młodego pokolenia Nazara Pylatyuka oraz laureata kilku prestiżowych konkursów pianistycznych, wychowanka prof. Jarosława Drzewieckiego i stypendysty Mery Pnefal - Ivana Shemchuka. Gwiazdą Festiwalu będzie znany saksofonista litewski Petras Vyšniauskas. Wielką atrakcją będzie mistrzowski występ Konstantego Wileńskiego, który połączy klasykę z jazzem. Warto zwrócić uwagę na duety fortepianowe: Alina i Ivan Shemchuk oraz Luba Saladukhina i Kirył Keduk.

Czytaj więcej: Warszawa | VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych