Polmic - FB

aktualności

Od 12 marca 2020 roku Biblioteka-Fonoteka ZKP ZAMKNIĘTA DLA CZYTELNIKÓW do odwołania

Rynek St. Miasta 27 Drodzy Państwo, w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i rządowymi zaleceniami dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 Biblioteka-Fonoteka Związku Kompozytorów Polskich od dnia 12 marca 2020 jest zamknięta dla Czytelników.

O terminie ponownego otwarcia będziemy Państwa informować.
Terminy wypożyczenia książek zostaną przedłużone na czas zamknięcia Biblioteki.

Jednocześnie zachęcamy do zdalnego kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej. W miarę możliwości zawsze postaramy się pomóc.

Serdecznie przepraszamy za niedogodności.

Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie samych, naszych bliskich i całą społeczność, w której działamy.

Zespół Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich - Polskiego Centrum Infromacji Muzycznej POLMIC

Płyta nagrodzona „Fryderykiem” w Internecie

FŁFilharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina przygotowała dla melomanów wyjątkowy prezent na ten trudny czas: otwarty dostęp od 25 marca do utworów z nagrodzonej „Fryderykiem 2020” płyty Emil Młynarski. Violin Concertos w wykonaniu Piotra Pławnera i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego.

I Koncert skrzypcowy d-moll op. 11 Młynarskiego jest już dostępny w serwisie SoundCloud. Premiera internetowa II Koncertu skrzypcowego D-dur op. 16 na tej platformie będzie miała miejsce 25 marca o godz. 21.00.

Album zwraca uwagę na postać Emila Młynarskiego jako kompozytora, gdyż w powszechnej świadomości funkcjonuje on głównie jako prężny organizator życia muzycznego przełomu XIX i XX wieku. Tymczasem za życia Młynarski był ceniony za swój kunszt kompozytorski, o czym świadczy między innymi prestiżowa nagroda, jaką otrzymał za I Koncert skrzypcowy d-moll. Nagranie w wykonaniu Piotra Pławnera z udziałem łódzkich filharmoników to pierwsza rejestracja tego utworu w Polsce. Album świetnie wpisuje się w najnowsze tendencje w światowej kulturze muzycznej, zmierzające ku przywracaniu życiu koncertowemu mało znanych czy wręcz zapomnianych dzieł.

Obecnie płytę Emil Młynarski. Violin Concertos w tradycyjnej postaci można kupić w sklepie internetowym wytwórni Dux.

Michalina Kraszkiewicz

https://soundcloud.com/filharmonia-lodzka 

Warszawa | XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”: od Beethovena do Chopina

NIFCObok wątków polskich istotny element programu 16. edycji Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 15 sierpnia – 1 września 2020 roku, stanowi prezentacja dzieł Ludwiga van Beethovena w mistrzowskich interpretacjach w ramach obchodów 250. rocznicy urodzin kompozytora.

Utwory Beethovena będzie można usłyszeć m.in. w wykonaniu Belcea Quartet (4 wieczory, na których ten słynny zespół będzie kontynuować wykonanie wszystkich kwartetów wielkiego klasyka z Bonn) oraz Orkiestry XVIII Wieku z Kristianem Bezuidenhoutem w rolach solisty i dyrygenta (zaprezentują pięć koncertów fortepianowych).

Głównym nurtem programowym Festiwalu będzie tradycyjnie prezentacja „pereł muzyki polskiej” z utworami Chopina na czele. Fabio Biondi będzie kontynuować ze swym zespołem Europa Galante prezentację dzieł scenicznych Stanisława Moniuszki – w ich wykonaniu usłyszymy operę Hrabina. Polska muzyka tak XIX jak również XX w. zabrzmi 18 sierpnia: Sinfonia Varsovia oraz pianiści Clare Hammond i Philippe Giusiano pod batutą Jacka Kaspszyka wykonają Koncert fortepianowy As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Fantazję na fortepian i orkiestrę Andrzeja Panufnika, a także Concertino na fortepian i orkiestrę Romana Palestra. I Koncert skrzypcowy i IV Symfonia koncertująca op. 60 Karola Szymanowskiego zaprezentowane zostaną 20 sierpnia w Filharmonii Narodowej. Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego wykona Scottish Ensemble (28 sierpnia). Koncert finałowy rozpocznie wykonanie Muzyki żałobnej Witolda Lutosławskiego.

Na Festiwalu usłyszymy całą plejadę pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, w tym aż pięcioro jego zwycięzców – Yuliannę Avdeevą, Philippe’a Giusiana, Kevina Kennera, Garricka Ohlssona i Dang Thai Sona – oraz licznych laureatów i uczestników Konkursu, którzy zagrają nie tylko na fortepianach współczesnych, ale też na instrumentach historycznych.

Bilety w sprzedaży - już od marca!

Szczegółowy program – na stronie https://festiwal.nifc.pl/pl 

Etap krajowy MERIDIAN International New Music Festival 2020

MeridianPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje Krajowe Jury, które wybierze pięć utworów zarekomendowanych przez Polską Sekcję MTMW na MERIDIAN International New Music Festival. Przedsięwzięcie odbędzie się w Rumunii w dniach 8–15 listopada 2020 roku.

Zgodnie z wytycznymi regulaminu organizatora festiwalu zgłaszane utwory muszą być napisane na składy kameralne oraz nawiązywać do tematu Festiwalu, którym jest „Planetarium”. Preferowane są utwory o czasie trwania krótszym niż 10 minut.

Utwory, wybrane przez Jury Krajowe poszczególnych sekcji ISCM będą następnie oceniane przez międzynarodowe jury w Rumunii.

Utwory należy nadsyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15 maja 2020 roku włącznie.

Udział w konkursie na zgłoszenie w PTMW wiąże się z następującymi opłatami. Członkowie PTMW, którzy opłacili na bieżąco składki członkowskie, są zwolnieni z opłaty za pierwszą zgłoszoną partyturę; za każdą kolejną opłata wynosi 30zł. Osoby niezrzeszone w PTMW zobowiązane są do uiszczenia opłaty w wysokości 40 złotych za pierwszą nadesłaną partyturę, oraz 50 złotych za każdą następną.

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej w języku angielskim.

Utwory należy nadsyłać w następujących kategoriach:

a. Ensemble ATEM (Timişoara): clarinet, violin, cello, piano; theme of the concert – “Polaris” (planet of frozen sounds)

b. Ensemble Sonomania (Bucharest): oboe, clarinet, violin, viola, cello, piano; theme of the concert – “Phantasia” (planet of stories)

c. Duo Maria Bîldea & Sergiu Năstasă (Bucharest): harp and violin; theme of the concert – “Eros Kai Thanatos” (planet of love and death)

d. Duo Cello Jaya (Bucharest): two cellos.

Szczegóły - na stronie https://ptmw.art.pl/meridian-international-new-music-festival/ 

Rekrutacja do projektu MyOrchestra

MyOrchestraFundacja MyWay oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zapraszają studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych do nowego prestiżowego projektu MyOrchestra.

Aplikować do udziału w projekcie mogą muzycy w wieku od 18 do 28 lat grający na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, fagocie/kontrafagocie, waltorni, puzonie / puzonie basowym, tubie, instrumentach perkusyjnych oraz fortepianie.

Wyłoniony w ramach rekrutacji zespół zaproszony zostanie do przygotowania premierowego materiału „Radzimir Dębski Hommage Krzysztof Penderecki”. Projekt obejmie rezydencję i warsztaty w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a także cykl koncertów w całej Polsce pod batutą maestro Macieja Tworka oraz kompozytora Radzimira Dębskiego: w Lusławicach, we Wrocławiu, w Krakowie, w Warszawie, w Gdańsku oraz w Szczecinie w styczniu 2021 roku.

Organizatorzy biorą pod uwagę dynamiczną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i reagują na nią na bieżąco.

Aby zgłosić swój udział w rekrutacji należy przesłać poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z nagraniami najpóźniej do dnia 6 kwietnia 2020, a także zaakceptować regulamin projektu oraz wyrazić zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz wykorzystania wizerunku do celów związanych z naborem oraz Projektem.

Lista dokumentów dostępna jest na stronie: https://bit.ly/3b2WoGr 

ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie ogłaszają konkurs kompozytorski

KarlowiczStowarzyszenie Autorów ZAiKS wraz z Filharmonią w Szczecinie ogłaszają I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza. Pula nagród to 100 000 złotych.

Przedmiotem konkursu jest kompozycja na orkiestrę symfoniczną, nie krótsza niż 9 minut, jednak nie dłuższa niż 12 minut. Zalecane jest wykorzystanie pełnego składu orkiestry. Do konkursu mogą zostać zgłoszone tylko utwory dotychczas nieopublikowane i niewykonane oraz nienagradzane w innych konkursach.

Konkurs ma charakter otwarty, jest skierowany do kompozytorów wszystkich narodowości, bez ograniczeń wiekowych. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2020 roku. Po 1 kwietnia zostanie ogłoszony skład jury. Najpóźniej do 28 września zostaną ogłoszone wyniki I etapu konkursu. Wytypowane do finału kompozycje będą miały swoje prawykonania 20 listopada podczas koncertu w Filharmonii w Szczecinie. Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Szymona Bywalca. Dopiero po wysłuchaniu prawykonań jury ustali ostateczny werdykt i ogłosi wyniki. Przewidywaną nagrodą za I miejsce jest 50 000 złotych, za II miejsce – 30 000 złotych, za III – 20 000 złotych. Dodatkowo zostaną przyznane Nagroda Publiczności i Nagroda Orkiestry.

Zgłoszenia będą przyjmowane tylko drogą online.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.karlowiczcompetition.pl 

Gdańsk | Marcowe koncerty carillonowe

CarillonyW dniach 6–28 marca 2020 roku w gdańskim Kościele Św. Katarzyny (ul. Profesorska 3) i w Ratuszu Głównym Miasta (ul. Długa 46/47) odbędzie się osiem koncertów carillonowych nawiązujących tematycznie do Dnia Kobiet, kalendarzowej wiosny, urodzin Jana Sebastiana Bacha oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Koncerty odbywać się będą w każdy piątek o 17.00 z wieży kościoła św. Katarzyny i w sobotę o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta. Każdy kto wybierze się w tym czasie na spacer po Głównym Mieście będzie miał okazję do usłyszenia kompozycji, zagranych przez Monikę Kazmierczak, Annę Kasprzycką i Wojciecha Lauera na carillonach, z których słynie Gdańsk.

W programie znajdą się koncerty z repertuarem pasyjnym (m. in. arie i fragmenty bachowskich pasji, fragmenty kantat Dietricha Buxtehudego). Podczas wiosennego koncertu zabrzmią Przybywaj, piękna wiosno W. A. Mozarta, Pieśń wiosenna F. Mendelssohna-Bartholdy'ego, Wiosenny poranek G. D'hollandera, Wiosenne marzenia F. Schuberta, Wiosna z Pór roku A. Vivaldiego i Pozdrowienie wiosny R. Schumanna. Z okazji Dnia Kobiet usłyszymy utwory takich kompozytorek, jak Katarzyna Szwed, Magdalena Cynk-Mikołajewska, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Barbara Strozzi, Klara Schumann, Alice Gomez, Julie Zhu i Olesya Rostovskaya.

Szczegółowy program – na stronie https://muzeumgdansk.pl/wydarzenia-i-wystawy/szczegoly/news/marcowe-koncerty-carillonowe/ 

MKIDN: „Tarcza Antykryzysowa” obejmie ludzi i instytucje kultury

MKiDNWsparcie państwa dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, których działalność nie może być kontynuowana w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w sieci i aktywizację po przywrócenia działalności – to elementy przedstawionej 18 marca 2020 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego Tarczy Antykryzysowej, z których mogą skorzystać ludzie i instytucje kultury.

Przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych mogą skorzystać z proponowanych dla nich w specjalnej ustawie rozwiązań. Tarcza Antykryzysowa obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Powstały dwa nowe programy dotacyjne: „Twórczość w Internecie” i „Dodatkowy program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią”.

Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują elastyczne podejście do realizacji i rozliczania zadań w Programach Ministra; zmiany w ustawie o zachętach audiowizualnych wydłużające terminy oraz upraszczające procedury składania wniosków o wsparcie finansowe na produkcje audiowizualne; zwiększenie zakresu pomocy socjalnej (zapomóg) dla ludzi kultury; rozwiązania dla organizacji pozarządowych, obejmujący również organizacje działające w sektorze kultury, a wprowadzające m.in. uelastycznienie w zakresie realizacji i rozliczania projektów.

Więcej – na stronie https://linkd.pl/22up 

Przestrzeń dla młodych twórców – Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. H.M. Góreckiego

Filharmonia SlaskaNa rok 2020 przypada 10. rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego. By upamiętnić postać tego kompozytora oraz dać miejsce młodym twórcom na prawykonanie i promocję ich dzieł, Filharmonia Śląska organizuje konkurs kompozytorski imienia swojego Patrona, połączony z tegoroczną 8. edycją Międzynarodowych Dni H.M. Góreckiego.

Uczestnikami Konkursu mogą być osoby poniżej 40. roku życia. Przedmiotem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. H.M. Góreckiego jest skomponowanie utworu na chór a cappella o czasie trwania od 5 do 10 minut. Termin nadsyłania prac upływa 1 października 2020 roku, a oceniać je będzie Jury złożone z uznanych autorytetów: Eugeniusza Knapika, Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna, Jarosława Wolanina oraz Adama Wesołowskiego.

Nagrodą w konkursie będzie premierowe wykonanie zwycięskiego utworu w trakcie wspomnianych Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, corocznie organizowanych przez Filharmonię Śląską oraz profesjonalna rejestracja audiowizualna prawykonania.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły Konkursu, jego regulamin oraz niezbędne formularze dostępne są na stronie Filharmonii Śląskiej: https://filharmonia-slaska.eu/projekty/konkurs-kompozytorski/