Polmic - FB

aktualności

Lublin | Moniuszko i muzyka francuska

Fonie9 czerwca 2019 roku o godz. 18.00 Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza do Trybunału Koronnego w Lublinie na koncert „Moniuszko i muzyka francuska” w ramach cyklu koncertów „Fonie Lublina”.

Czym była w czasach pozytywizmu muzyka St. Moniuszki dla Polaków, wie chyba każdy meloman. Dzięki wątkom narodowym, przywiązaniu do rodzimych tradycji i zmysłowi satyryczno-komediowemu Moniuszko stał się dla uciśnionego zaborami narodu pomnikiem manifestowania swojej przynależności narodowej, a jego dzieła – bezpośrednim wektorem tych idei. Nieco inne podejście do sztuki operowej prezentowano w ówczesnej Francji – kraju, który bez wątpienia był w drugiej połowie XIX wieku stolicą europejskiej kultury. To tam produkowano najbardziej prestiżowe przedstawienia operowe, to tam lgnęły rzesze kompozytorów by spróbować wystawić swoje dzieła.

Podczas koncertu „Moniuszko i muzyka francuska” utwory Stanisława Moniuszki zostaną zaprezentowane w konfrontacji z dziełami francuskich twórców drugiej połowy XIX wieku. Zderzenie różnych sposobów postrzegania muzyki – Moniuszki skupionego na wątkach narodowych i Francuzów nastawionych na kosmopolityczne wartości prezentowania potęgi sztuki i kreowania nowych trendów – odzwierciedliło się w programie najbliższego koncertu. Poza ariami Moniuszki (także w formie transkrypcji skrzypcowych) w wykonaniu artystów lubelskich zabrzmią utwory G. Bizeta, Ch. Gounoda i C. Francka.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Fonie Lublina” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Elbląg | Fortepianowa historia Europy

EOKMuzyczna Europa nie zna celników, wież obserwacyjnych ani szlabanów granicznych. Jej granice wyznacza tylko wyobraźnia najwybitniejszych kompozytorów, nie znających pojęcia „artystyczny kompromis”. Przekonamy się o tym 9. czerwca 2019, gdy w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu wystąpi Wojciech Waleczek – „fenomen klawiszowego grania”.

Wraz z nim rozrywkowym krokiem, w iście ekspresowym tempie, publiczność prześledzi fortepianowe dzieje Starego Kontynentu. Dzieje, których rozdziały były kreślone nie tylko ręką Chopina, Paganiniego i Bacha, ale również mniej znanych, ale równie intrygujących mistrzów partytury. Chociażby Johana Helmicha, kompozytora, oboisty i dyrygenta, który wszechstronnością zawstydziłby ludzi renesansu, a do historii przeszedł jako „szwedzki Haendel”.

Koncertem organizatorzy uczczą 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polskiej i europejskiej muzyki nie należy bowiem sobie przeciwstawiać – jak stwierdził niegdyś Fryderyk Chopin, „jedna wynika z drugiej i odwrotnie”. W czerwcowy wieczór elbląscy melomani przekonają się, że ta prawda, mimo upływu 200 lat, pozostają nadal aktualna…

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stroniehttp://www.eok.elblag.eu/pl/news/fortepianowa-historia-europy

Warszawa | IX Letnie Koncerty na Grochowskiej w czerwcu

SV8 i 9 czerwca 2019 roku o godz. 16.00 w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia (Grochowska 272) będą miały miejsce koncerty „Japonia” i „Moniuszko” w ramach cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej”.

Podczas popołudniowych koncertów kameralnych w każdą sobotę i niedzielę występują zarówno uznani artyści, jak i wschodzące gwiazdy muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie – Nie tylko orkiestra, Japonia, Moniuszko, Relaks, W podróży, Improwizacja, Dawna Warszawa – wystąpią zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach, jak np. kwintet stroikowy z saksofonem i klarnetem basowym, oktet wiolonczelowy czy kwartet fletowy. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną.

Udział w najbliższych koncertach wezmą: Piotr Nikiel (tenor), Miho Kurihara (fortepian) i uczestnicy Akademii Operowej. Zgodnie z programem koncertów muzycy zaprezentują utwory kameralne Stanisława Moniuszki i kompozytorów japońskich. Usłyszymy też perły romantycznej liryki wokalnej oraz muzykę polskich twórców XX wieku: Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Witolda Lutosławskiego, Piotra Perkowskiego, a także warszawianina Mieczysława Wajnberga, którego jubileusz 100-lecia urodzin obchodzimy w tym roku.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry: www.sinfoniavarsovia.org 

Szczecin | Tym, którzy nie powrócili z morza… 

Szczecin8 czerwca 2019 o godz. 22.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbędzie się koncert poświęcony Tym, którzy nie powrócili z morza… W programie znajdą się utwory Marka Jasińskiego i Oli Gjeilo.

Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów tych, których morze zabrało na wieczną wachtę. W ten sposób organizatorzy pragną po raz kolejny uczcić pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie. Muzyce towarzyszy gra świateł, która potęguje nastrój wieczoru. Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność.

Podczas tegorocznego koncertu dedykowanego Tym, którzy nie powrócili z morza… usłyszymy Stabat Mater Marka Jasińskiego oraz Sunrise Mass norweskiego kompozytora młodego pokolenia Oli Gjeilo. Uznawany za wschodzącą gwiazdę światowej muzyki klasycznej wirtuoz stworzył własny styl inspirowany muzyką poważną, filmową, ludową i jazzem. Składający się z czterech typowych dla mszy części Sunrise Mass jest afirmacją piękna natury i refleksją nad zgubną chęcią panowania człowieka nad światem.

Koncert w wykonaniu Chóru Akademickiego im. Prof. Jana Szyrockiego ZUT i Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie poprowadzi Szymon Wyrzykowski.

Informacje na temat biletówhttp://www.opera.szczecin.pl

Warszawa | Festiwal na Kamionku

KamionekPierwsza edycja Festiwalu poświęconego kulturze Kamionka – obszaru niegdyś przemysłowego, a dziś tętniącego życiem artystycznym, odbędzie się w dniach 8-15 czerwca 2019 w Warszawie.

Festiwal pozwoli uczestnikom poznać współczesność Kamionka, ludzi działających na rzecz społeczności lokalnych, ciekawych artystów i organizacje pozarządowe. Przyniesie także szereg atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki: koncerty muzyki klasycznej i współczesnej, spektakle, warsztaty, happeningi, spotkania, wizyty w pracowniach artystycznych, interesujące spacery, przejażdżkę rowerową z architektami, a także grę miejską. Wydarzenia Festiwalowe odbywać się będą zarówno w plenerze – na kamionkowskich ulicach, skwerach, czy w Parku Skaryszewskim, jak i w najciekawszych obiektach dzielnicy, m.in.: w Soho Factory, Kościele na Kamionku i Teatrze Powszechnym.

9 czerwcza w Parku Skaryszewskim zespół The New Warsaw Trio zapozna publiczność z muzyką z Francji, Argentyny i Polski. Tego samego dnia w Kościele na Kamionku odbęzie się koncert "Ars Moriendi" w wykonaniu Tria Bastarda oraz Chóru Grochów pod kierunkiem Mai Kłoskowskiej. 14 czerwca w Soho Factory wystąpi Atom String Quartet oraz soliści Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, którzy zaprezentują wybór utworów z albumu „Supernova”, nagrodzonego Fryderykiem 2019 w kategorii "Album Roku Muzyka Współczesna". Autorami kompozycji są muzycy kwartetu: Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski i Krzyszof Lenczowski.

Honorowego patronatu udzielił festiwalowi Burmistrz Pragi Południe p. Tomasz Kucharski. Festiwal realizowany jest dzięki dotacji Miasta Stołecznego Warszawy

Szczegółowy program na stronie: www.festiwalnakamionku.pl 

W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy

FP7 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy będzie miał miejsce koncert z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Z postacią patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego, świętego Jana Pawła II, związane jest Święto tego województwa, obchodzone na pamiątkę wizyt Ojca Świętego w tym regionie. Oficjalnie papież dwukrotnie odwiedzał Kujawy i Pomorze: w 1991, gdy był we Włocławku (6 i 7 czerwca), oraz w 1999 – gdy gościł w Toruniu i Bydgoszczy (7 czerwca).

Program wieczoru z tej okazji wypełnią wyłącznie dzieła wybitnych polskich kompozytorów. Koncert otworzy muzyka filmowa Wojciecha Kilara, czyli Wokaliza do sławnego thrillera R. Polańskiego pt. Dziewiąte wrota, następnie zabrzmi piękne i kunsztowne dzieło na skrzypce Henryka Wieniawskiego – II Koncert d-moll. W obu utworach partie solowe zagra Mariusz Patyra. Kolejna pozycja to niezmiernie efektowne Trzy tańce na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, poniekąd jego „sentymentalna podróż w przeszłość”. Zostały bowiem napisane na zamówienie Filharmonii w Rybniku, gdzie w tamtejszej Średniej Szkole Muzycznej kompozytor rozpoczynał edukację muzyczną. Wieczór zakończy Exodus, który miał swoją premierę w 1981 podczas „Warszawskiej Jesieni”, i wówczas zaskoczona publiczność powitała nowe dzieło mistrza jednocześnie gwizdami i entuzjastyczną owacją. Utwór, nazywany polskim Bolerem, długo budził kontrowersje i sprzeczne emocje, jednakże wciąż silnie przyciąga do sal koncertowych publiczność i to w każdym wieku. Całość poprowadzi dobrze znany bydgoskim melomanom Marek Pijarowski, szef dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Szczegóły – na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/ 

Pierwszy w Polsce cykl koncertów w ciemności

SantanderSantander Bank, Santander Fundacja, Polfund i Filharmonia Śląska połączyli siły, by powołać do życia specjalne przedsięwzięcie. Jest to unikatowe widowisko o walorach społeczno-artystycznych. W dniach 7–25 czerwca 2019 roku rozpocznie się pierwszy w Polsce cykl koncertów symfonicznych w ciemności pt. „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”.

W trakcie występów muzycy zagrają część repertuaru bez dyrygenta, nie widząc siebie nawzajem i polegając wyłącznie na słuchu. Celem wydarzeń jest zwiększenie wrażliwości społecznej na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku i przybliżenie ich sposobu odczuwania świata.

Koncert „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” rozpocznie utwór autorstwa niewidomego hiszpańskiego kompozytora Joaquína Rodrigo, grany przez orkiestrę w całkowitej ciemności. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć także dzieła innych wybitnych twórców, którzy zmagali się z problemami ze wzrokiem, jak Johann Sebastian Bach czy Georg Friedrich Händel.

W ramach cyklu odbędzie się 11 koncertów, zlokalizowanych w najważniejszych filharmoniach, teatrach i centrach kongresowych w całej Polsce. Wydarzenia uświetnią znakomici artyści, m.in. Waldemar Malicki, Carmen Giannattasio, Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Ewa Uryga oraz zespół Vołosi. W programie cyklu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara i Krzesimira Dębskiego.

Program dostępny jest na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu

Poznań | Koncert inaugurujący działalność Stowarzyszenia im. Józefa Madei

1006 czerwca 2019 roku w Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki polskiej upamiętniający 100-lecie powstania Uniwersytetu Poznańskiego. W ramach koncertu nastąpi oficjalna inauguracja działalności Stowarzyszenia im. Józefa Madei oraz prawykonanie utworu na klarnet i altówkę Agaty Jareckiej.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest przywrócenie pamięci o poznańskich twórcach oraz wykładowcach mających wpływ na rozwój Poznańskich Uniwersytetów. Podczas koncertu zostaną przedstawione wartościowe dzieła polskiej literatury muzycznej, w tym kompozycje – zasłużonego dla poznańskiego życia muzycznego – profesora Józefa Madei. Ponadto będzie można wysłuchać utworów takich kompozytorów, jak Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Jan Adam Maklakiewicz, Stanisław Moniuszko, Olga Hans oraz Kazimierz Sikorski.

Podczas koncertu wystąpią artyści związani z poznańskim środowiskiem muzycznym – w większości wykładowcy Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – Kamil Babka (altówka), Maria Bielewicz (wiolonczela), Piotr Kosarga (skrzypce), Paweł Kroczek (klarnet), Łukasz Krzemiński (obój), Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Maria Mikołajczak (sopran), Maria Rutkowska (fortepian) oraz Aleksandra Rykowska (mezzosopran). Muzycy są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. Prowadzą ożywioną działalność koncertową – zarówno solową jak i kameralną, występując w ramach czołowych europejskich festiwali muzycznych.

Koncert został objęty Patronatem Honorowym: Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu dr hab. Haliny Lorkowskiej, prof. AM oraz Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: prof. dr hab. Jana Pikula.

Wstęp wolny!

ZOBACZ: Wydarzenie FB

Wrocław | Premiera płyty „Romantic works” (Orphée Classics)

Orphee classicsWrocławskie artystki zapraszają na wyjątkowy wieczór z muzyką kameralną w Narodowym Forum Muzyki 6 czerwca 2019 roku o godz. 19:00. Na melomanów czeka program złożony wyłącznie z muzyki przeznaczonej na fagot i fortepian.

Katarzyna Zdybel-Nam i Katarzyna Kluczewska, instrumentalistki współpracujące ze sobą od lat, tym razem wykonają m.in. repertuar pochodzący z ich najnowszego albumu Romantic works, którego wydawcą jest Orphée Classics. Zbliżający się koncert jest doskonałą okazją do zapoznania się z przekrojem twórczości, w której niebagatelną rolę odgrywa fagot. Instrument ten doskonale sprawdza się nie tylko w zespole orkiestrowym, lecz także w grze solowej i kameralnej.

Łatwością w pisaniu muzyki przeznaczonej na fagot bez wątpienia odznaczał się Antoine Dard – francuski kompozytor działający w okresie przejściowym między barokiem i klasycyzmem. Twórca ów był jednocześnie doskonałym wirtuozem, przez lata uznawanym za najlepszego fagocistę Królewskiej Akademii Muzycznej w Paryżu. Jego Sześć sonat na fagot na krótko po publikacji zyskało pozytywną opinię w paryskiej prasie, która ochoczo polecała je ówczesnym muzykom. Słynnym wirtuozem i kompozytorem swoich czasów był również Carl Jacobi – twórca Introdukcji i poloneza, pełnej wdzięku kompozycji przeznaczonej na fagot i fortepian. Camille Saint-Saëns, choć fagocistą nie był, w ostatnim roku swojego życia zdecydował się na napisanie sonaty dla każdego z instrumentów dętych drewnianych. Powstałe utwory dedykował słynnym wirtuozom. Sonatę na fagot podarował Léonowi Letellierowi – pierwszemu fagociście Opery Paryskiej. Fagociści doskonale odnajdują się w wykonywaniu nie tylko muzyki im przeznaczonej, lecz także transkrypcji dzieł komponowanych na inne instrumenty. Dowodem jest chociażby popularność Trzech romansów Roberta Schumanna, których oryginalna wersja napisana została dla oboistów. W programie koncertu nie zabraknie również współczesnej twórczości polskiej. Tego wieczoru zabrzmi Pięć miniatur autorstwa Gerarda Drozda – związanego z Gliwicami kompozytora, aranżera i gitarzysty.

Agnieszka Frei

Więcej – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/