Polmic - FB

aktualności

Olsztyn | XLII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego

Olsztynskie OrganoweW dniach 5 lipca – 30 sierpnia 2020 roku w olsztyńskiej Bazylice konkatedralnej św. Jakuba (ul. Staszica 5) odbędzie się kolejna odsłona popularnego cyklu koncertów muzyki organowej XLII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego.

Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się o godz. 20:00. Podczas przedsięwzięcia w gotyckich murach olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydzieła dawnych mistrzów, przynoszące wytchnienie i inspirację. Tegoroczna odsłona cyklu koncertowego to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej. Program wydarzenia jest bardzo różnorodny, a szczególne miejsce w nim zajmuje muzyka polska. Już podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią Toccata z III Symfonii organowej op. 45 i poemat Róże dla Safo op. 51 Feliksa Nowowiejskiego, a także Pieśni księżniczki z baśni op. 31 Karola Szymanowskiego w opracowaniu na sopran i organy Agnieszki Tarnawskiej. Podczas cyklu koncertów zaprezentowane zostaną również dzieła Fryderyka Chopina, Zygmunta Noskowskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Tansmana i Grażyny Bacewicz.

Wystąpią organiści Agnieszka Tarnawska, Andrzej Szadejko, Michał Kocot, Paulina Kocot, Adam Sadowski, Arkadiusz Bialic, Łukasz Mosur, Marcin Kucharczyk, Jan Mroczek, Jarosław Tarnawski, Filip Presseisen, ale również inni znakomici wykonawcy: sopranistka Magdalena Tokajuk, trębacz Paweł Hulisz, altowiolistka Marta Jezierska, saksofonistka Aleksandra Mańkowska oraz Partes – Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego.

Podczas wydarzenia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/events/696697201150940/ 

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti zaprasza na „KwarantGranie”

KwarantGranieW odpowiedzi na niezwykłą sytuację międzynarodowej pandemii Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti przygotowała wyjątkową propozycję dla wszystkich melomanów. W ramach projektu „KwarantGranie” Archetti zagra ze swojej siedziby trzy koncerty transmitowane na żywo na kanale YouTube i na portalu Facebook 5 lipca, 23 sierpnia i 5 września 2020 roku o godz. 17.00.

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti działa nieprzerwanie od 2010 roku jako samorządowa artystyczna instytucja kultury. W swojej codziennej działalności artystycznej propaguje muzykę polską, niejednokrotnie prezentując utwory nieznane szerszej publiczności. Zespół sięga zarówno po klasykę muzyki kameralnej, jak również po kompozycje muzyki współczesnej, często wymagającej przekraczania własnych granic, zarówno od instrumentalistów jak i słuchaczy.

W programie najbliższego wydarzenia znajdą się najpiękniejsze dzieła muzyki kameralnej takich znanych kompozytorów, jak Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Piotr Czajkowski, Arnold Schoenberg, Dmitrij Szostakowicz i Bolesław Woytowicz.

Udział w koncertach jest bezpłatny. Projekt „KwarantGranie” został nagrodzony w programie dotacyjnym „Kultura w sieci", finansowanym przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest odpowiedzią na trudną sytuację uczestnictwa w kulturze w czasie międzynarodowej pandemii.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/OrkiestraArchetti/

Katowice | Usłysz nas w Muzeum Śląskim – Sezon Letni Filharmonii Śląskiej

FSPo długiej przerwie pełnej ciszy filharmonicy wracają do koncertowania! Dzięki współpracy Filharmonii Śląskiej z Muzeum Śląskim i wspólnej misji szerzenia kultury, obie instytucje zapraszają na muzyczne spotkania, które w każdą wakacyjną sobotę, począwszy od 4 lipca, ukoją spragnionych koncertów Melomanów. Bo cóż może być piękniejszego niż dźwięki rozbrzmiewające pod niebem w środku lata, w dodatku w wyjątkowym otoczeniu?

W przestrzeni Muzeum Śląskiego, jednak z dala od zgiełku ulicy, w lipcowe i sierpniowe soboty o godz. 19.00 odbywać się będą koncerty filharmoników śląskich. Przygotowany został program idealny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów, jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną ze Śląskiem, który jest kolebką wielkich twórców. Zabrzmią m.in. słynne uwertury i symfonie, a wszystko to w niezwykłej przestrzeni Muzeum, łączącej styl industrialny z nowoczesnością. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, jak i mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie więc inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny.

Sezon Letni będzie jednocześnie zapowiedzią tego, co czeka nas w przyszłym sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej. Koncerty w Muzeum Śląskim opierać się będą wyłącznie na naturalnej akustyce i brzmieniu. Nie zabraknie także odniesień do natury w tematyce utworów, usłyszymy więc m.in. Cztery Pory Roku Antonia Vivaldiego. Ostatnie koncerty z cyklu – 15 i 22 sierpnia – wprowadzą tematykę II Powstania Śląskiego, którego 100. rocznicę będziemy obchodzić właśnie w tym miesiącu.

Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo przeżywał doznania muzyczne. Bilety w cenie 5 zł za koncert dostępne są w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie http://bilety.muzeumslaskie.pl/ 

Marta Szybiak

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/uslysz-nas-w-muzeum-slaskim-sezon-letni-filharmonii-slaskiej/ 

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

MFMOChKMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to coroczne wydarzenie, które od ponad czterdziestu lat wpisane jest na mapę kulturalną Gdańska. Tego lata odbędzie się 43. edycja festiwalu, który rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 3 lipca 2020 roku w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku i potrwa do 28 sierpnia. Tradycyjnie koncerty odbywać się będą w Bazylice Mariackiej w każdy piątek o 20.15.

Podczas festiwalu zabrzmią przede wszystkim zabytkowe organy. Udział w dziesięciu koncertach festiwalowych wezmą organiści Bogusław Grabowski, Wiktor Brzuchacz, Maciej Babnis, Michał Markuszewski, Dariusz Hajdukiewicz, Bogdan Narloch, Błażej Musiałczyk i Patryk Dopke. Ponadto wśród wykonawców znajdą się również: Agnieszka Tomaszewska (sopran), Róża Lorenc (skrzypce) oraz Maciej Sikała (saksofon). Oprócz szerokiego grona instrumentalistów na uwagę zasługują dwa znakomite zespoły biorące udział w festiwalu: oktet wokalny Art'n'Voices, specjalizujący się w wykonaniu polskiej współczesnej muzyki wokalnej, oraz Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis od wielu lat pracujący pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego.

Festiwal zainauguruje występ Macieja Sikały i Bogusława Grabowskiego, którzy zaprezentują dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Raya Vaughana Williamsa, Anny Buczek oraz samego Macieja Sikały, a także improwizacje na saksofon i organy.

Repertuar 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej jak co roku będzie miał wspaniałą oprawę akustyczną. Wyjątkowe wnętrze Bazyliki Mariackiej zwanej „Koroną Gdańska” sprawi, że każdy koncert odbywający się w jej wnętrzu zaprezentuje pełne spektrum walorów muzycznych.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie http://www.festiwalorganowy.pl/ 

Filharmonia na Urodziny Szczecina

FSzW samo południe premiera teledysku do piosenki o pierwszym dniu w polskim Szczecinie, o 19.00 koncert online z utworami szczecińskich kompozytorów, a po 21.00 iluminacja budynku w szczecińskich barwach floating garden. Wszystko to już 5 lipca 2020 roku z okazji Urodzin Szczecina.

5 lipca to data ważna dla każdego mieszkańca Szczecina. Tego dnia, 75 lat temu, Szczecin został oficjalnie przekazany polskiej administracji. Tradycyjnie Filharmonia przygotowała z tej okazji koncert urodzinowy dla mieszkańców miasta – w tym roku koncert online. Będzie też niespodzianka w postaci premiery teledysku do piosenki o pierwszym dniu w polskim Szczecinie.

Podczas urodzinowego koncertu o godz. 19.00 zabrzmią utwory trzech związanych z miastem kompozytorów: Janusza Stalmierskiego, Marka Jasińskiego i Piotra Klimka. Koncert rozpocznie się Hejnałem Szczecina Janusza Stalmierskiego. Usłyszymy także jego utwór Łagodne światło. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wykona Elegię na orkiestrę smyczkową Marka Jasińskiego oraz Non Suicidal Self Injuries / New Harmony Piotra Klimka. Muzyczną całość przeplatać będą piękne zdjęcia współczesnego Szczecina, które zabiorą nas na spacer po mieście bez wychodzenia z domu. Po godz. 21.00, kiedy słońce już zajdzie, tradycyjnie budynek Filharmonii rozświetli iluminacja w szczecińskich barwach floating garden.

Wydarzenie online dostępne będzie na kanale YouTube Filharmonii i na profilu Facebookowym.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl 

Lublin | „Czas to miłość”: w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji

FLChopin University Accordion Trio zaprasza 4 lipca 2020 roku o godz. 17.00 na koncert w Kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce „Czas to miłość”: w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji”.

Wystąpi zespół akordeonistów, wykładowców Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w składzie: prof. dr hab. Klaudiusz Baran, rektor UMFC, dr hab. Rafał Grząka i dr Grzegorz Palus.

Podczas koncertu usłyszymy dwie transkrypcje na trio akordeonowe: organowej Passacaglii i Fugi c-moll BWV 582 Johanna Sebastiana Bacha i orkiestrowej Chaconne – In memoriam Johannes Paul II, 13. części Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz tego zaprezentowane zostaną dwa utwory młodych polskich kompozytorów, napisane z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki: Fantazja na motywach opery „Straszny Dwór” Wojciecha Kostrzewy i Pięć spojrzeń na Moniuszkę Mikołaja Majkusiaka. Obaj kompozytorzy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laureatami konkursów kompozytorskich. Wojciech Kostrzewa jest uczniem prof. Marcina Błażewicza, Mikołaj Majkusiak – prof. Stanisława Moryty. Współpracują z artystami z najrozmaitszych kręgów muzycznych, tworzą również muzykę do produkcji teatralnych i telewizyjnych.

Na wszystkie koncerty bezpłatne z cyklu „Czas to miłość...” uczestnicy zobowiązani są do wypełnienia i przyniesienia ze sobą na dany koncert oświadczenia dotyczącego stanu epidemiologicznego. Wynika to z wytycznych Ministerstwa Kultury i Dzedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje – na stronie https://filharmonialubelska.pl/pl,0,s257,d810,chopin_university_accordion_trio.html 

Schaeffer Puzzle Play 2020

Schaeffer4 lipca 2020 roku odbędzie się wydarzenie online Schaeffer Puzzle Play 2020 oparte na improwizacji inspirowanej partyturami Bogusława Schaeffera. Podczas projektu aktorzy, tancerze i muzycy stworzą niepowtarzalny performance na żywo, który będzie transmitowany od godz. 19:00 na kanałach Facebook i Instagram Fundacji Aurea Porta oraz na platformie Vimeo.

Schaeffer Puzzle Play 2020 to performance teatralno-filmowy, w którym znajdzie się wszystko to, co charakterystyczne dla Schaeffera: muzyka, teatr, grafika, taniec. Nieprzewidywalny, rozsypany jak partytury Schaeffera, jak puzzle, z których składany jest pełen obraz. Kształt będzie się rodził na oczach widzów. Aktorzy nie wiedzą, kiedy ich scena się pojawi, nie znają ani kolejności scen, ani niespodzianki, które każdy z nich przygotował dla partnerów w oparciu o indywidualne scenariusze” – zaznacza reżyser Maciej Sobociński.

Miejsca, w których będą przebywali aktorzy i inni wykonawcy – dom, garaż, ogród, ulica, park w Polce, ale też w Stanach, Paryżu, Holandii – zaaranżowane zostaną zgodnie z przyjętą konwencją wokół osi dramaturgicznej projektu opartej na twórczości Bogusława Schaeffera. Każdy z aktorów, zgodnie ze scenariuszem, odegra pięć różnych fragmentów – scen lub monologów – wybranych spośród dzieł Schaeffera, które posłużą jako materiał do aktorskiej improwizacji. Spektakl będzie rodzajem artystycznych puzzli układających się w całość w trakcie trwania akcji, która zajmie od 45 do 60 minut i zaangażuje aktorów, tancerzy i muzyków z różnych stron świata. W performance wezmą udział tacy polscy i zagraniczni muzycy, jak Marcin Wyrostek z zespołem Corazon, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Patryk Zakrocki, Janusz Radek, Michał Urbaniak, Michael Patches Stewart, Nathan Davis i Andy Ninvalle. Całość dopełni realizacja multimedialnej wystawy grafik artysty.

Projekt Schaeffer Puzzle Play 2020 jest finansowany z Programu dotacyjnego „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

Materiał będzie również dostępny przez pół roku na stronie Fundacji: www.aureaporta.eu 

Z letniego salonu Zygmunta Krauze – klasyka fortepianowa na nowo

KrauzeOd 3 lipca do połowy września 2020 roku, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauze oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie w ramach cyklu „Z letniego salonu Zygmunta Krauze" wystąpi Marcin Masecki.

Zygmunt Krauze jest pionierem unizmu muzycznego. Inspirując się malarstwem Strzemińskiego, wyprzedził wiele odkryć amerykańskiego minimalizmu. Od unizmu odszedł w stronę kompozycji przestrzennych oraz dzieł teatralnych i operowych. W swojej twórczości chętnie sięga do muzyki klasyków, którzy są inspiracją dla twórczych eksperymentów kompozytora.

„Wybrałem utwory, które po prostu lubię, które przynoszą mi radość i siłę. […] Do tych klasycznych pozycji dodałem swój utwór Stone Music, wykonywany bezpośrednio na strunach fortepianu przy pomocy kamieni i prętów metalowych. […] Cieszę się, że moje zaproszenie do jednego z odcinków serii przyjął Marcin Masecki, pianista i kompozytor, którego oryginalny styl bardzo cenię. Do Warszawy obiecał przyjechać z własnym pianinem! Nie mogę się już doczekać wspólnych improwizacji” – mówi Zygmunt Krauze.

Na każdy odcinek złoży się improwizacja na temat wybranego utworu oraz komentarz kompozytora. Pomiędzy odcinkami profesor Krauze odpowiadał będzie na komentarze i pytania internautów. Wybór tematu finałowego odcinka przekazany zostanie publiczności.

Cykl realizowany jest z inicjatywy agencji muzycznej Sonora we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, wydawcą utworów Zygmunta Krauzego. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Justyna Pieszczek-Zadańska

W hołdzie janowi Pawłowi II - cykl koncertów sekstetu proMODERN

proMODERNW 2020 roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II. Sekstet wokalny proMODERN upamiętni tę rocznicę serią 5 koncertów „W hołdzie Janowi Pawłowi II”. Odbędą się one w dniach 3 lipca – 16 października w świątyniach związanych z życiem i działalnością duszpasterską Ojca Świętego.

Wybór miejsc jest nieprzypadkowy. Pierwszy koncert będzie miał miejsce w Bazylice Archidiecezjalnej na Starym Mieście w Warszawie 3 lipca o godz. 20.00. To miejsce szczególne, leżące na „szlaku królewskim”, który wielokrotnie przemierzał Jan Paweł II podczas pielgrzymek do ojczyzny. W parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie, gdzie odbędzie się drugi koncert 17 lipca o godz. 18.45, Karol Wojtyła mieszkał w latach 1938–1944 jako student UJ, robotnik Solwayu i kleryk. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zostało wybudowane jako votum dziękczynne za ocalenie życia Papieża po zamachu 13 maja 1981 roku; muzyka polskich kompozytorów zabrzmi tam 18 lipca o godz. 20.00. O Bazylice w Wadowicach Jan Paweł II mówił: „Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła”. proMODERN wystąpi tam 30 sierpnia o godz. 13.00. Ostatni koncert odbędzie się 16 października o godz. 18.00 w Kościele Duszpasterstwa Akademickiego KUL, gdzie pracował Jan Paweł II.

Na program koncertów złożą się utwory, które Papież znał i takie, które były mu dedykowane: Totus tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, Zdrowaś Królewno wyborna Andrzeja Koszewskiego, Song to the Virgin Mary Andrzeja Panufnika, Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego, O vos omnes Pawła Łukaszewskiego, Miserere Stanisława Szczycińskiego oraz Agnus Dei Andrzeja Borzyma.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Obowiązuje zakrycie ust i nosa maseczką oraz zachowanie dystansu.

Koncerty są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.