Polmic - FB

aktualności

„Z klasyką przez Polskę” – edycja 2020

IMiTPo przerwie spowodowanej pandemią Polski Impresariat Muzyczny działający przy Instytucie Muzyki i Tańca wznawia cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę”. Koncert inaugurujący nową odsłonę cyklu odbędzie się 17 lipca 2020 o godz. 18.00 w Kościele Chrześcijan Baptystów w Szczytnie (ul. H. Sienkiewicza 3).

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów. Zorganizowano już 51 tego rodzaju koncertów, w których udział wzięło ponad 40 artystów i 9000 słuchaczy.

W tegorocznej edycji projektu odbędzie się około 60 koncertów w całej Polsce. W programach znajdzie się muzyka kameralna ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Swoje interpretacje tych dzieł zaprezentują, poza słynnymi artystami, także nowe pokolenie młodych wykonawców. Na najbliższych koncertach wystąpią m.in. Książek Piano Duo, Anna Radziejewska, Milena Lange, Paweł Sommer, Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak, Janusz Olejniczak, Katarzyna Drogosz, Kwartet Atma, Olga Pasiecznik, Zuzanna Nalewajek i Dagmara Barna.

Podczas koncertu 17 lipca utwory kameralne na flety i fortepian Antonia Vivaldiego, Józefa Elsnera i Władysława Żeleńskiego zaprezentują Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz (flet) oraz Marek Toporowski (fortepian historyczny).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Lusławice | VIII Festiwal Muzyki Emanacje

EmanacjeW dniach 5 lipca – 30 sierpnia 2020 roku w wyjątkowej odsłonie odbędzie się VIII edycja Festiwalu Muzyki Emanacje w Lusławicach. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią dzieła Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu kameralistów Sinfonietty Cracovii.

Melomani będą mieli możliwość odkryć Lusławice na nowo, również w przestrzeni wirtualnej, wziąć udział w rozmaitych koncertach oraz – tradycyjnie – w spotkaniach ze wspaniałymi wykonawcami. Przede wszystkim jednak podczas VIII Emanacji zostanie oddany hołd pamięci Krzysztofa Pendereckiego, wielkiego Polaka, Patrona i Twórcy Europejskiego Centrum Muzyki.

Artysta – Dzieło – Spotkania. Te słowa-klucze otwierają przed nami uniwersum, w którym dziedzictwo Kompozytora rezonuje tysiącami dźwięków. Tegoroczny Festiwal będzie emanacją ponadczasowej obecności Krzysztofa Pendereckiego w ukochanych Lusławicach, gdzie Artysta realizował swe wizjonerskie idee: imponujący park, dedykowane młodym muzykom Centrum, kolejne dzieła entuzjastycznie przyjmowane na całym świecie.

Część twórczości kameralnej i solowej Kompozytora zabrzmi podczas festiwalowych koncertów w wykonaniu czołowych polskich zespołów oraz solistów. Nagrania prezentacji udostępnione zostaną następnie online na stronie festiwalowej. W czasie Emanacji udostępniona będzie także stała multimedialna ekspozycja zatytułowana „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”, której treść przybliża postać oraz dzieła Artysty na tle bogatego dorobku polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Festiwalowi stanie się otwarcie słynnego lusławickiego Arboretum będącego owocem wieloletniej pasji Krzysztofa Pendereckiego oraz zawierającego unikatowy w skali europejskiej zbiór dendrologiczny. Niepowtarzalne założenie parkowe stanie się także scenerią części festiwalowych koncertów.

Mateusz Kluza

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.emanacje.pl 

Chopin-Górecki Open Festiwal 2020: Mr. Chopin. Ktoś Pana Uwielbia!

UMFC14 lipca 2020 roku o godz. 13.00 i 19.00 w ramach Chopin-Górecki Open Festiwal 2020 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się online premiera kompozycji multimedialnej Mr. Chopin. Ktoś Pana Uwielbia Aldony Nawrockiej i Andrzeja Kopcia.

Utwór na głos, trąbkę, fortepian i elektronikę jest wynikiem twórczej współpracy kompozytorów Aldony Nawrockiej i Andrzeja Kopcia, którzy wezmą udział w jego realizacji jako wykonawcy partii fortepianu oraz warstwy elektronicznej. W prawykonaniu utworu wystąpią także muzycy trębacz Tomasz Woźniak oraz sopranistka Agnieszka Tyrawska-Kopeć.

Warstwa programowa kompozycji – już w samym tytule – nawiązywać będzie do inspiracji muzyką najwybitniejszego polskiego kompozytor epoki romantyzmu Fryderyka Chopina, którego kolejny jubileusz przypada na rok 2020. Utwór Mr. Chopin. Ktoś Pana Uwielbia wpisywać się będzie w te działania w sposób niekonwencjonalny, gdyż oprócz działań stricte muzycznych, w tym interaktywnych z elektroniką, zakłada także akcje parateatralne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Premiera dostępna w Internecie na stronie festiwalu: www.chg.chopin.edu.pl oraz na profilu: www.facebook.com/chg.umfc 

Warszawa | Koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Emila Młynarskiego

Mlynarski20 lipca 2020 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 150-lecia urodzin Emila Młynarskiego w ramach cyklu „Jubileusze kompozytorów polskich w Łazienkach Królewskich”.

18 lipca 2020 roku przypada 150. rocznica urodzin dyrygenta, skrzypka, pedagoga i kompozytora Emila Młynarskiego, który przyszedł na świat w 1870 roku w Kibartach koło Suwałk, a zmarł 5 kwietnia 1935 roku w Warszawie. Absolwent Konserwatorium Petersburskiego koncertował z wielkim powodzeniem we wszystkich ówcześnie ważnych ośrodkach kultury w Europie i Stanach Zjednoczonych. Szybko zdobył uznanie jako skrzypek-wirtuoz i dyrygent. Powierzano mu kierowanie najbardziej prestiżowymi zespołami orkiestrowymi. Za najwybitniejsze dzieło muzyczne jego autorstwa uchodzi Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. nagrodzony na Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lipsku w 1898 roku. Emil Młynarski był wytrwałym popularyzatorem muzyki polskiej. Śmiało umieszczał w repertuarze świeżo powstałe polskie opery i balety, a w 1925 roku zorganizował Festiwal Muzyki Polskiej w Paryżu.

Podczas najbliższego koncertu w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich wystąpi Budzyńska – Ogryzek Duo w składzie: Zuzanna Budzyńska (skrzypce) i Szymon Ogryzek (fortepian). W programie znajdą się utwory kameralne Emila Młynarskiego, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Romualda Twardowskiego i Fritza Kreislera. Koncert poprowadzi Maxymilian Bylicki.

Organizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na koncert jest możliwy na podstawie bezpłatnych zaproszeń po rezerwacji pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dodatkowe informacje: https://imit.org.pl/programy/departament-muzyki/4457 

Gdańsk | Festiwal „Chopin nad wodami Motławy”

PFBPolska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na kolejną edycję cyklu recitali fortepianowych „Chopin nad wodami Motławy” w dniach 12–26 lipca 2020 roku. Koncerty odbywać się będą o godz. 20.30.

Wystąpią pianiści związani z Trójmiastem, wykonujący utwory naszego narodowego kompozytora, ale również muzykę różnych epok i stylów. Udział w Festiwalu wezmą Michał Mossakowski, Daniel Ziomko, Mikołaj Sikała, Maciej Gański, Bartosz Wiśniewski, Piotr Pawlak, Igor Torbicki, Patryk Morgaś, Maciej Frączek, Karol Garwoliński, Bartosz Skłodowski, Bogdan Czapiewski, Paweł Rydel, Sławomir Wilk i Natalia Zaleska. Wykonają utwory m.in. Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna oraz kompozytorów tworzących w XX wieku, w tym Karola Szymanowskiego, Sergiusza Bortkiewicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz czy Romualda Twardowskiego.

Recitale w foyer Filharmonii nad Motławą odbywać się będą w nowym reżimie sanitarnym. Tym razem Filharmonia przyjmie tylko maksymalnie połowę publiczności w porównaniu z latami ubiegłymi. Cykl koncertów, który w ubiegłym roku cieszył się olbrzymią frekwencją, dziś, pomimo nowej sytuacji w kulturze, najpewniej także przyciągnie licznych, spragnionych kultury słuchaczy zarówno z Trójmiasta, jak i turystów.

Bilety dostępne online w cenie 14–20 zł na stronie https://filharmonia.gda.pl/pl/ 

Mikołaj Dudkiewicz

Tarnowskie Góry | Interdyscyplinarny cykl artystyczno-naukowy „Muzyka w obrazie. Obraz w dźwięku”

CWMK„Muzyka w obrazie. Obraz w dźwięku” to cykl koncertów, warsztatów oraz wykładów promujących muzykę współczesną, organizowany przez Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej od 12 lipca do 22 listopada 2020 roku w Pałacu w Rybnej.

W ramach cyklu zaprezentowane zostaną utwory muzyczne inspirowane malarstwem, literaturą, matematyką, architekturą, materią przemysłową i bogactwem regionu śląskiego. Odbędą się również prawykonania utworów na klawesyn Philipa Czaplowskiego, Sławomira Kaczorowskiego, Tomasza Kamieniaka, Dominika Lasoty, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko i Adama Wesołowskiego. We wrześniu planowana jest także premierowa projekcja filmu Macieja Jarolima Świat widziany dźwiękami oraz spotkanie z twórcami tej produkcji.

Do udziału w cyklu zostali zaproszeni cenieni artyści i naukowcy: prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz, dr hab. Beata Warykiewicz-Siwy i dr hab. Piotr Kopiński (wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach), prof. dr hab. inż. Krzysztof Kluszczyński z Politechniki Krakowskiej, klawesynistki Hanna Balcerzak i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, muzykolog Piotr Oczkowski oraz reżyser dźwięku Krzysztof Sztekmiler (Akademia Muzyczna w Łodzi).

Koncert inauguracyjny pt. „Kiedy muzyka staje się obrazem” z towarzyszącą wystawą partytur graficznych będzie miał miejsce 12 lipca o godz. 18.00. O godz. 12.00 odbędą się również warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. „Grafika muzyczna”, prowadzone przez dr. hab. Piotra Kopińskiego.

Szczegółowy program – na stronie: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com/centrum-współczesnej-muzyki-klawesynowej-elżbieta-chojnacka-center/ 

Miejsca Wspólne. Wirtualny Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej

Miejsca wspolne11 lipca rusza internetowy ekwiwalent festiwalu muzycznego, w którym można uczestniczyć do września 2020 roku. U jego podstaw leży idea stworzenia „miejsca wspólnego”, w którym będziemy mogli słuchać mniej lub bardziej znanych współczesnych polskich utworów, poznawać twórczość polskich kompozytorów i kompozytorek oraz odkrywać młodych polskich wykonawców – wszystko to połączone kluczem toposów, loci communes, miejsc wspólnych: miłości, śmierci, natury, rytuału, snu, labiryntu, baśni, przeszłości i przyszłości.

W trakcie trzech miesięcy na stronie internetowej http://miejscawspolnefestiwal.pl/  opublikowanych zostanie dziewięć wirtualnych koncertów, zaprojektowanych z wykorzystaniem istniejących oraz wciąż pojawiających się w sieci nagrań współczesnych kompozycji. Każdemu z nich towarzyszyć będzie autorski esej programowy, poruszający istotne dla wybranych utworów wątki, co pomoże głębiej zrozumieć i przeżywać muzykę. Założenia programowe to „3x Polska”: przekrojowe spojrzenie na polskich twórców muzyki współczesnej – od klasyków XX wieku po najmłodsze pokolenie; wydobycie twórczości kobiet kompozytorek oraz tylko polscy wykonawcy – zespoły i soliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. W ramach wydarzenia odbędą się Warsztaty Krytyki Muzycznej.

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.

Karolina Dąbek

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie internetowej: http://miejscawspolnefestiwal.pl/ 

Warszawa | XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”

OADo 20 września 2020 roku potrwa XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczany do czołowych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Koncerty festiwalowe odbywają się przez trzy letnie miesiące w niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Na chórze kościoła jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule – zbudowała w 1987 roku mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Festiwal powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia i prezesem fundacji muzyki sakralnej.

Międzynarodowy Festiwal każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. W tym roku w warszawskiej świątyni wystąpią Piotr Rachoń, Przemysław Kapituła, Ignacio Ribas Taléns, Donato Giupponi, Fabio Ciofini, Józef Kotowicz, Jean-Christophe Geiser, Ennio Cominetti, Hans Ole Thers, Stefan Kagl i Andrea Trovato, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. W programie koncertów znalazły się również utwory polskich kompozytorów: Karola Kurpińskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

W tym roku nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski) „Srebrna Piszczałka” zostanie wręczona 13 września podczas koncertu Stefana Kagla z Niemiec. Nagroda ta co roku była przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. W tym roku z powodu epidemii wydarzenie nie odbyło się. Dlatego nagroda za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce zostanie wyjątkowo wręczona podczas Festiwalu.

Szczegółowy program – na stronie http://kapitula.org/ 

Kraków | Krakowska Akademia Muzyczna z cyklem koncertów w ICE Kraków Congress Centre

Gra w klasyke„Gra w klasykę” to nowy cykl koncertów Akademii Muzycznej w Krakowie i Krakowskiego Biura Festiwalowego, który potrwa do 13 września 2020 roku. Utalentowani młodzi artyści i wykładowcy krakowskiej uczelni muzycznej. Nowoczesna przestrzeń Sali Audytoryjnej ICE Kraków, a w repertuarze między innymi Chopin, Schubert, Szymanowski, Rachmaninow i Prokofiew.

W Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpią artyści, którzy swoją grą poprowadzą nas w najpiękniejszy świat dźwięków, gdzie muzyka staje się najwyższą wartością piękna. W ramach cyklu „Gra w klasykę” usłyszymy solistów oraz zespoły kameralne złożone ze studentów, doktorantów i wykładowców Akademii Muzycznej w Krakowie, którzy zaprezentują dzieła od czasów baroku do współczesności. W programie cyklu koncertowego znalazły się m. in. utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wandy Landowskiej, Karola Szymanowskiego, Romana Statkowskiego, Ludomira Różyckiego, Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga, Witolda Lutosławskiego, Romana Palestra, Józefa Świdra i Wojciecha Kilara.

Muzyków związanych z Krakowem zobaczy szerokie grono odbiorców – zrealizowane wydarzenia będą dostępne online przez długi czas. Wszystkie odsłony cyklu koncertowego zostaną udostępnione na profilach Facebookowych organizatorów wydarzenia.

Szczegółowy program – na stronie http://icekrakow.pl/