Polmic - FB

aktualności

Nowy zarząd Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich

ZKPW drodze wyborów 10 czerwca 2020 roku ustalony został nowy Zarząd Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich na lata 2020–2022.

W skład Zarządu, który staje się coraz bardziej międzynarodowy, weszli: Aleksandra Chmielewska – przewodnicząca, Jan Sanejko – zastępca przewodniczącego, Krzysztof Tomasz Jurczak – sekretarz, Adam Diesner – skarbnik, Andrei Yakushau – członek zarządu, Magdalena Pasternak – członek zarządu, Aleksander Jan Szopa – członek zarządu, Szymon Borys – członek zarządu.

Koło Młodych ZKP powołane zostało powołane do życia już w 1949 roku. Jego głównym celem jest szkolenie, przygotowywanie młodych kompozytorów, teoretyków i muzykologów do członkostwa w organizacji i do twórczego uczestnictwa w życiu muzycznym. Promocji młodych twórców służy wiele przedsięwzięć, m.in. od 1969 roku w ramach imprez towarzyszących „Warszawskiej Jesieni”. Co roku Koło Młodych ZKP organizuje Konkurs Kompozytorski im. Zygmunta Mycielskiego.

Gratulujemy nowemu Zarządowi i życzymy owocnej kadencji, samych sukcesów i powodzenia w pełnieniu swoich obowiązków!

Produkcje bydgoskiej Opery Nova online oraz na antenie TVP Kultura

ONDwie produkcje bydgoskiej Opery Nova – Halka Stanisława Moniuszki oraz Manru Ignacego Jana Paderewskiego – zostaną wyemitowane w czerwcu na antenie TVP Kultura. Obydwa tytuły, pochodzące z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, od kilku tygodni są także dostępne online.

Te dwie wymienione produkcje zostały udostępnione online dzięki projektowi Polskiego Wydawnictwa Muzycznego #TUTTIwdomu promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Halka pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka i w reżyserii Natalii Babińskiej miała premierę w 2013 roku. Spektakl zostanie wyemitowany przez TVP Kultura 14 czerwca o godz. 15.00. Dwa tygodnie później, 28 czerwca, na antenie TVP Kultura zagości Manru Ignacego Jana Paderewskiego zrealizowana przez Macieja Figasa (kierownictwo muzyczne) i Laco Adamika (reżyseria). Bydgoskie przedstawienie zostało utrwalone w 2011 roku, 111 lat od powstania dzieła. Nagranie wyróżniono nagrodą „Orphée d'Or" przyznaną przez paryską Academie du Disque Lyrique w kategorii „Najlepsza inicjatywa audiowizualna" w 2013 roku.

Podobnie jak Halka, również opera Paderewskiego dostępna będzie do końca 2020 roku online na stronie http://vod.teatrwielki.pl/ 

Justyna Pieszczek-Zadańska

Warszawa | „Scena: Inaczej” – Klaviduo

KlaviduoWarszawski Dom Kultury Świt zaprasza na koncert online 14 czerwca 2020 roku o godz. 19.00 w ramach cyklu „Scena: Inaczej”, podczas którego w interpretacji zespołu Klaviduo usłyszymy utwory genialnych polskich kompozytorów.

„Scena: Inaczej” to cykl mini koncertów, które udostępniane są na fanpage'u Domu Kultury Świt. Projekt skierowany jest do niezależnych artystów, którzy w swojej twórczości eksperymentują i poszukują. Odbiorcami wirtualnej sceny Świtu są słuchacze otwarci na świeże, wyraziste brzmienia, którzy nieustannie poszerzają spektrum swoich muzycznych doznań. W programie cyklu znalazły się bardzo zróżnicowane pod względem gatunkowym występy i wykonania mało znanych kompozycji.

Podczas niedzielnego koncertu zespół Klaviduo, czyli pianiści oraz klawesyniści Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski, zaprezentują rzadko wykonywane kompozycje Marii Szymanowskiej, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, a także dzieła Fryderyka Chopina.

Na wydarzenie wstęp jest wolny, ale istnieje możliwość wsparcia artystów kupnem wirtualnego biletu w dwóch wersjach: 5 lub 13 zł tylko do godz. 18.00 w niedzielę 14 czerwca. 90% dochodu z koncertu zostanie przekazane zespołowi. Dostępne są bilety kolekcjonerskie. Koncert zostanie także udostępniony na kalane YouTube DK Świt.

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/events/2629248083982128/ 

Paweł Romańczuk z grupy Małe Instrumenty bohaterem kolejnej „Domówki z Dwójką”

DwojkaPrzy pomocy małych, nierzadko dziecięcych instrumentów tworzy wielką sztukę. Gościem kolejnej „Domówki z Dwójką” będzie Paweł Romańczuk – multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor, który od 2006 roku prowadzi grupę Małe Instrumenty zajmującą się popularyzacją kultury „toy music” w Polsce. Początek koncertu z pracowni artysty 13 czerwca 2020 roku o godz. 19.00.

Co weekend o tej samej porze Program 2 Polskiego Radia zaprasza na koncerty odbywające się w domach zaprzyjaźnionych z Dwójką artystów, którzy w trudnych czasach izolacji chcą dzielić się ze słuchaczami i internautami swoją muzyką. W najbliższą sobotę słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia i internautów zaprosi do swojej pracowni wyjątkowy artysta – Paweł Romańczuk.

Pomysłodawca i lider formacji Małe Instrumenty, a także konstruktor własnych instrumentów i mechanicznych instalacji dźwiękowych, na sobotni wieczór przygotował cykl zupełnie nowych utworów na konstrukcje grające, które trudno jest przetransportować i montować w salach koncertowych. Ponieważ w swojej pracowni może tworzyć obecnie tylko indywidualnie, będzie to również nietypowy koncert – kompozytor i muzyk sam zagra na kilkudziesięciu instrumentach. Pomogą mu w tym looper oraz automatyczne mechanizmy grające, budowane w pracowni Małych Instrumentów we Wrocławiu.

Transmisja jego koncertu w „Domówce z Dwójką” w sobotę 13 czerwca o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Artur Szklarczyk

Białystok | Koncert online „Od gór i pól”

OiFP13 czerwca 2020 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert online Kwartetu Dworskiego z udziałem Małgorzaty Trojanowskiej (sopran) i Joanny Motulewicz (mezzosopran), podczas którego zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

Twórczość przedwcześnie zmarłego Mieczysława Karłowicza wprowadziła polską muzykę w nurt sztuki późnoromantycznej, ale styl jego młodzieńczych pieśni bywa określany jako stojący u progu modernizmu. Zdzisław Jachimecki pisał o nich w 1930 roku: „Pełna ciepła nuta liryczna w wielu spośród nich, szczerość inspiracji, objawiająca się w bardzo naturalnie wysnutych melodiach, niewyszukane formy akompaniamentu, trafnie jednak dostosowanego do nastroju danej poezji i organicznie łączącego się ze śpiewem, poprawność deklamacji i konstrukcji utworów wyrobiły pieśniom Karłowicza zasłużoną popularność”.

I Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki powstał podczas jego studiów w Berlinie. To wdzięczne, proste dzieło, pisane – podobnie jak Śpiewnik domowy – z myślą o rodzinnym muzykowaniu. Wszystkie pieśni Fryderyka Chopina powstały przed jego wyjazdem z kraju. Komponowane do słów poetów polskich, podobnie jak pieśni Moniuszki, nawiązują do muzyki ludowej, poruszają siłą wewnętrznej ekspresji i liryczności.

Szczegółowy program – na stronie https://www.oifp.eu/repertuar/piesni-polskich-kompozytorow-w-opracowaniu-na-kwartet-smyczkowy-i-glosy/ 

Penderecki i Williams, czyli filmowa niedziela

FSzPolymorphię Krzysztofa Pendereckiego oraz utwory Johna Williamsa znane z filmów Jurassic Park i Hook usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza 14 czerwca 2020 roku o godz. 19.00 podczas kolejnego koncertu online na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna przeniesie nas do świata filmu. Utwór Polymorphia Krzysztofa Pendereckiego na 48 instrumentów smyczkowych wykorzystano w takich znanych filmach, jak Egzorcysta i Lśnienie. Ewa Szczecińska, dziennikarka radiowa, porównuje wczesny utwór Pendereckiego do malarstwa Hieronima Boscha: „To muzyka plastycznie przepoczwarzająca rozmaite stany i emocje – słuchaczowi wydaje się, że dotyka czegoś nienazwanego, tajemnej metafizyki. Całość działa niczym obrazy Boscha: okazuje się rozdzierającym freskiem, ujmującym w dźwięki najrozmaitsze namiętności, lęki, euforie i boleści”.

Muzycy zabiorą nas także na spotkanie z utworami jednego z najznakomitszych kompozytorów muzyki filmowej - Johna Williamsa. O jego wielkim sukcesie świadczy przeszło 50 nominacji do Oscara i zdobycie pięciu złotych statuetek. Podczas koncertu usłyszymy tematy muzyczne z filmów Jurassic Park i Hook.

Katarzyna Plater-Zyberk

Dodatkowe informacje - na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl 

Teatr Wielki – Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020 / 2021

TW-ONTeatr Wielki – Opera Narodowa rozpocznie nowy sezon artystyczny 12 września 2020 roku. Stanowisko dyrektora muzycznego TW–ON obejmie francuski dyrygent Patrick Fournillier.

W planach Teatru 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg koncertów i recitali. Ponad 300 godzin muzyki. Ponad 200 wydarzeń na scenach teatru w wykonaniu wybitnych osobowości sceny operowej i baletowej, w tym cieszących się międzynarodową sławą Aleksandry Kurzak, Tomasza Koniecznego i Piotra Beczały. Patrick Fournillier zadyryguje siedmioma produkcjami: operami Fidelio, Cyganeria, Werther, Tosca, Carmen, Traviata oraz baletem Mayerling. Tradycyjnie już premiery poprzedzone zostaną koncertami kameralnymi (cykl „Preludiów premierowych”).

Wśród propozycji na wrzesień 2020 znajdzie się wieczór z charyzmatycznym polskim kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim i koncert „Głosy gór”, podczas którego muzykę wybitnych polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara – zaprezentują Atom String Quartet, Kwartet Orkiestry Kameralnej AUKSO, Kwartet góralski Sebastiana Karpiela Bułecki, Janusz Olejniczak i Jan Smoczyński pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka i Marka Mosia. Natomiast 23 listopada będzie miał miejsce koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”.

15 czerwca rozpocznie się sprzedaż biletów na spektakle w repertuarze do 31 grudnia 2020 roku.

Więcej – na stronie https://teatrwielki.pl/ 

Przed jubileuszem Romualda Twardowskiego

Twardowski12 czerwca 2020 roku o godz. 19.30 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Dwójki retransmitowany będzie pierwszy po wielotygodniowym zamknięciu Wiener Staatsoper recital Tomasza Koniecznego z Opery Wiedeńskiej.

Tomasz Konieczny to jedna z największych gwiazd światowych scen operowych. Po sukcesach w Wiener Staatsoper, m.in. jako Alberich, Jochanaan i Wotan, artysta ma w nadchodzącym sezonie powrócić na wiedeńską scenę w planowanym na październik wystawieniu Salome Richarda Straussa. Choć jednak sezon 2020 / 2021 wciąż stoi pod znakiem zapytania, to jednak już teraz Tomasz Konieczny pojawi się na tej słynnej scenie z nadzwyczajnym recitalem, w programie którego znajdą się późnoromantyczne pieśni Richarda Straussa i Sergiusza Rachmaninowa. Tomaszowi Koniecznemu w Operze Wiedeńskiej towarzyszył będzie przy fortepianie Lech Napierała.

Wyjątkowym rarytasem będą trzy pieśni z cyklu Znad Wilii Romualda Twardowskiego, który już niebawem, 17 czerwca, świętować będzie swoje 90. urodziny. W roku tego wyjątkowego jubileuszu ukaże się specjalny album płytowy Songs & Sonnets (Anaklasis), poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego. Na płycie znajdzie się jego utwór Sonety Michała Anioła na baryton i fortepian, dedykowany Tomaszowi Koniecznemu. Ponadto Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowuje nową edycję pieśni Romualda Twardowskiego. Premiera materiałów nutowych i albumu płytowego odbędzie się jesienią.

Warszawa | XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

SVSinfonia Varsovia wraca na scenę i zaprasza na wakacyjne koncerty do swojej siedziby. W pięknym otoczeniu parku i zabytkowych przestrzeni odbędzie się XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Z okazji jubileuszowej edycji Orkiestra i zaproszeni goście zagrają w sercu Sinfonii Varsovii, na warszawskiej Pradze-Południe, które przez cały miesiąc, od 2 sierpnia do 3 września 2020 roku, będzie tętnić muzyką na żywo.

Po kilkumiesięcznej przerwie koncertowej Sinfonia Varsovia powraca do gry! Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu im. Franciszka Wybrańczyka w tym roku wyjątkowo przyjmie formę letniego sezonu artystycznego w Pawilonie Koncertowym. Cztery dni w tygodniu, cztery rodzaje wydarzeń i mnóstwo różnorodnej muzyki – tak w skrócie można opisać bogatą ofertę przygotowaną przez Sinfonię Varsovię, wśród której każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Program sierpniowych wydarzeń będzie realizowany w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że potężne brzmienie orkiestry symfonicznej zostanie zastąpione mniejszymi zespołami, a publiczność będzie rozsadzona zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Jednak to nie przeszkodzi w bezpośrednim doświadczeniu muzyki na żywo. Muzycy Sinfonii Varsovii pod batutą uznanych dyrygentów oraz gościnne zespoły zaprezentują twórczość różnych gatunków, epok i formatów. Zespoły wykonają zarówno tradycyjne utwory z repertuaru kameralistyki, jak i mniej znane dzieła. W tym roku na Grochowskiej zadebiutują koncerty multimedialne z muzyką współczesną. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszej publiczności i całych rodzin.

Szczegółowy program oraz wytyczne bezpieczeństwa dla uczestników festiwalu zostaną wkrótce podane na stronie http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/ . Sprzedaż biletów ruszy w lipcu.

Anna Piecuch