Polmic - FB

aktualności

Wyniki naboru do programu Kultura – Interwencje 2020

InterwencjeNarodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura – Interwencje, finansowanego ze środków MKiDN. 10 000 000 zł trafi w najbliższych miesiącach do 277 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury.

Celem strategicznym programu dotacyjnego Kultura – Interwencje jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze, a także upamiętniania polskiego dziedzictwa historycznego na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym.

W tym roku do programu zgłoszono 1622 wnioski na łączną kwotę 85,4 mln zł. Po dokonaniu oceny merytorycznej programu Kultura – Interwencje wyłoniono 277 zwycięskich projektów, które otrzymały minimum 79 pkt. (zgodnie z §9 ust. 17 regulaminu). Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku.

W ramach programu zrealizowane zostaną m. in. konkursy, festiwale, koncerty, widowiska muzyczne, happeningi, spektakle i działania interdyscyplinarne.

Listy wniosków dostępne są na stronie: https://bit.ly/2WMXnVw 

„Rechnitz. Opera” Wojtka Blecharza – po raz pierwszy online

Rechlitz9 maja 2020 roku o godz. 20:00 na Facebooku oraz na kanale Vimeo TR Warszawa odbędzie się specjalny pokaz opery Wojtka Blecharza Rechnitz. Opera w reżyserii Katarzyny Kalwat według dramatu noblistki Elfriede Jelinek. Po spektaklu, około 22:30, odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami tego niezwykłego przedstawienia.

Po raz pierwszy online w ramach akcji TR Warszawa „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!” obejrzymy spektakl, którego premiera odbyła się 25 września 2018 roku podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Marzec 1945 roku. Zamek w Rechnitz, austriackiej miejscowości nieopodal granicy z Węgrami. Baronowa Margita von Batthyány wydaje przyjęcie. Według zeznań świadków, jej goście – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – biorą udział w masakrze około dwustu węgierskich Żydów, przymusowych robotników. Bezczynność społeczeństwa i biernie prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Przez subiektywne narracje spektakl nie jest rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. To próba zrozumienia mechanizmów zbiorowej pamięci. Głównym tematem dzieła jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu.

Spektakl będzie udostępniony z polskimi i angielskimi napisami na Vimeo. Dzięki polskim napisom spektakl będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami słuchu (realizacja w ramach projektu TR „Bez Barier 2020”).

Spektakl będzie można zobaczyć jednorazowo: https://vimeo.com/user52046418 

Preludium Gdańskiego Festiwalu Muzycznego – recital Soni Warzyńskiej-Dettlaff

gfmAkademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Radio Gdańsk S.A. zapraszają 9 maja 2020 o godz. 20.00 na koncert z cyklu „aMuz w Radiu Gdańsk”, będący jednocześnie preludium Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Podczas koncertu usłyszymy pieśni kompozytorów polskich w interpretacji Soni Warzyńskiej-Dettlaff.

„aMuz w Radiu Gdańsk" to zapoczątkowany w październiku 2019 roku cykl koncertów, których wykonawcami są studenci, absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na rok akademicki 2019 / 2020 zaplanowano łącznie 9 koncertów, które prowadzi Konrad Mielnik. Wszystkie są transmitowane na żywo na antenie Radia Gdańsk.

Najbliższy koncert, który odbędzie się bez udziału publiczności w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna, również transmitowany będzie live na antenie Radia.

Recital jest Nagrodą JM rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. dr. hab. Macieja Sobczaka oraz prezesa Zarządu Radia Gdańsk Adama Chmieleckiego dla Soni Warzyńskiej-Dettlaff, która zdobyła I nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki dla uczniów i absolwentów szkół muzycznych II st. oraz studentów i absolwentów wyższych uczelni artystycznych.

W wykonaniu sopranistki Soni Warzyńskiej-Dettlaff i pianistki Grażyny Troć usłyszymy m. in. pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Marcelego Komorowskiego, Mieczysława Karłowicza oraz Stanisława Niewiadomskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Radio Gdańsk online: https://radiogdansk.pl/sluchaj-rg-kanaly 

Smykowizje online #5 „Abstrakcja do kwadratu”

muzykajest.plCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Fundacja Muzyka jest dla wszystkich zapraszają na cykl interaktywnych działań multisensorycznych dla rodzin z dziećmi 3–6 lat „Smykowizje online”, realizowanych w scenografii wystaw i przestrzeni galerii U-jazdowskiego i innych miejsc, związanych ze sztuką. Najbliższe zajęcia „Abstrakcja do kwadratu” odbędą się online 9 maja 2020 o godz. 11.00.

Co to jest abstrakcja? Czy wszystkie obrazy i kształty da się nazwać? Czy trójkąt może być statkiem, a koło okiem krokodyla? Podczas najbliższych „Smykowizji online” odwiedzimy wystawę w Zamku Ujazdowskim „O wiele historii za dużo, by zmieścić w tak małym pudelku” duetu Bik Van der Pol. Wysłuchamy dziwnych historii, które opowiada wystawa i niezwykły Kwadrat. A w końcu wspólnie stworzymy abstrakcyjne dzieło sztuki.

Rodzice z dziećmi mogą wysłuchać części muzycznych i narracyjnych spotkania oraz wykorzystać przygotowane przez organizatorów materiały, kierując uwagę na bliskie percepcji dzieci podstawowe kształty: linię, kwadrat, prostokąt czy koło. Zespół EDU U–jazdowskiego wraz z Fundacją Muzyka jest dla wszystkich przygotował wiele sensorycznych niespodzianek i twórczych opowieści, do których współtworzenia zaprasza.

Oprawę muzyczną przygotowała kompozytorka Agnieszka Widlarz.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Od Wieniawskiego do Krzesanego – kolejny koncert internetowy Filharmonii Poznańskiej

FP8 maja 2020 roku podczas kolejnego koncertu internetowego Filharmonii Poznańskiej będziemy mieli okazję usłyszeć II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Bomsori Kim i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz Krzesanego Wojciecha Kilara w interpretacji Poznańskich Filharmoników pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

Koncert odbył się w berlińskim Konzerthausie 23 października 2018 roku, a transmitowała go między innymi ogólnoniemiecka stacja radiowa Deutschlandfunk Kultur.

Spośród dwóch koncertów skrzypcowych Henryka Wieniawskiego – należących do najlepszych jego utworów – częściej wykonywany jest właśnie II Koncert skrzypcowy, uważany za dzieło bardziej dojrzałe i indywidualne. Krzesany Wojciecha Kilara jest porywającym publiczność na wszystkich kontynentach przebojem. Samo słowo „krzesany”, oznacza charakterystyczną dla tańców podhalańskich grupę kroków tanecznych, w tym uderzanie piętą o piętę podczas wyskoku. Utwór powstał w 1974 roku i był wyraźnym przełomem w twórczości Wojciecha Kilara, którego wcześniejsze kompozycje bliższe były sonoryzmowi. Sam kompozytor o tym dziele mówił: „Krzesany ma tę zaletę, że broni się przed złymi wykonywaniami. Nie mogą mu one wiele zaszkodzić, bo posiada coś w rodzaju wieloobwodowego systemu zabezpieczeń w samochodach czy samolotach: jeden efekt zawiedzie, to mamy zaraz następny, itd.”. Na szczęście jednak utwór ten – wymagający bardzo dużej obsady – wykonują znakomite orkiestry.

Wydarzenie to przeżyć można będzie jeden raz – w piątek, wyłącznie od godz. 19.00 do zakończenia koncertu na stronie internetowej: www.filharmoniapoznanska.pl 

Justyna Kroschel

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu: „W sieci dźwięków”

NCKNadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej, Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz De eM Studio zapraszają 7 maja 2020 o godz. 19:00 na koncert z cyklu „Nowa Muzyka w Starym Ratuszu” na platformie YouTube .

W tych trudnych dla nas wszystkich czasach artyści starają się nie rezygnować z propagowania muzyki współczesnej i zapraszają na kontynuację cyklu koncertowego „Nowa Muzyka w Starym Ratuszu”. Edycja ta będzie wyjątkowa ze względu na szereg internetowych prawykonań światowych, których będziemy mogli być świadkami.

Usłyszymy m. in. Abstract Objects 5 (2020) Krzysztofa Gawlasa na syntezator modularny i komputerową projekcję dźwięku, Die polnischen Reisen (2020) Henrika von Colera na elektronikę i nagrania terenowe , Trzy mazurki „In tempore pestis” (2020) Edwarda Sielickiego na dźwięki elektroniczne, Isolation Music no. 2 (2020) Mehmeta Cana Özera na komputer, BoBaSoLo (2020) Bożeny Boba-Dyga na głos, małe instrumenty perkusyjne i elektronikę, ACHOUSMATIC / An acousmatic exploration of a multi-habit-set-up during the lockdown (2020) Lorenza Brusciego na elektronikę, taśmę, daną lokalizację, improwizowaną eksplorację behawioralną, mikrofony binauralne i głośniki. Ponadto zabrzmi nowa wersja utworu Dariusza Mazurowskiego Planety trojańskie (2014–2020) na elektronikę na żywo i komputer.

Przedsięwzięcie będzie wyjątkowe również ze względu na to, że wszystkie utwory zaprezentują sami kompozytorzy.

Po premierze koncert będzie cały czas dostępny na kanale Nadbałtyckiego Centrum Kultury bit.ly/YTNMwSR dla wszystkich, którzy nie mogli obejrzeć go w terminie, albo chcą to przeżyć jeszcze raz.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Pomoc dla sektora kultury

MKiDNPrzygotowane przez rząd rozwiązania rekompensujące straty związane z zawieszeniem działalności w sektorze kultury zakładają wsparcie państwa dla twórców i artystów, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, których działalność nie może być kontynuowana w okresie obowiązywania stanu epidemii, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w sieci.


1) Tarcza Antykryzysowa:
a) Dla osób na umowach cywilonoprawnych – trzykrotne świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł, zwolnione z podatku: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/umowa-cywilnoprawna 
b) Dla przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą:
https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

2) Utworzenie specjalnego programu „Kultura w sieci”:

https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci--rusza-program-mkidn-finansowania-zmian-formy-upowszechniania-dzialalnosci-tworczej 

3) Wielokrotne zwiększenie pomocy socjalnej MKiDN:

https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow 

4) Zwiększenie środków (o 55 mln zł, do 390 mln zł) i zmiany w regulaminach Programów Ministra:

https://www.gov.pl/web/kultura/zmiany-w-zakresie-zasad-realizowania-projektow-wprogramach-mkidn-2020 

5) Zwiększenie puli stypendiów Ministra z 1,5 mln zł do – co najmniej - 6,5 mln zł: https://www.gov.pl/web/kultura/stypendia 

6) Program NCK „Kultura-Interwencje” z budżetem 10 mln zł – rozstrzygany zaraz po ogłoszeniu wyników programu „Kultura w sieci”

https://www.nck.pl/dotacje-istypendia/dotacje/programy-dotacyjne-nck/kultura-interwencje 

Czytaj więcej: Pomoc dla sektora kultury

#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami – projekt edukacyjny on-line Filharmonii Śląskiej

FSWszystkie dzieci, które spragnione są kontaktu z muzyką, radości jaką niesie i tęsknią za wspólnym śpiewaniem, Filharmonia Śląska zaprasza do udziału w internetowym programie „#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami!” Zajęcia odbywają się od 26 kwietnia 2020 co tydzień w niedziele o godz. 11.00 zarówno na Facebooku, jak i na kanale YouTube Filharmonii Śląskiej.

Chór Filharmonii Śląskiej, Barbara Badura oraz Adam Żaak, jako niesamowity Bimsala Tralalala, zabiorą dzieci i ich rodziców w muzyczną podróż. Podczas spotkania uczestnicy poznają m. in. tajniki pracy w chórze, dowiedzą się, jak prawidłowo przygotować się do śpiewania oraz razem z chórem wspólnie wykonają piosenkę – a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Projekt „#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami" przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Wspaniała zabawa nie tylko pozwoli spędzić przyjemnie czas, ale i rozwinie kreatywność, umiejętności, a może… rozbudzi nową pasję?

Drodzy Rodzice, zachęcamy do wprowadzenia swoich pociech w magiczny świat muzyki! Niezależnie od tego, czy będzie to Wasza pierwsza przygoda z Filharmonią Śląską, czy też uczestniczyliście już w audycjach z cyklu „Akademia Muzycznego Smaku”, nie musicie już rezygnować z rodzinnych spotkań z dźwiękami – wystarczy być z Filharmonią w niedzielne przedpołudnia!

By nie zapomnieć o żadnym z odcinków, już dziś zapiszcie się do wydarzenia na Facebooku, które przypomni o zbliżającej się emisji:

https://www.facebook.com/events/155697979217194/ 

Marta Szybiak

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o projekcie: https://filharmonia-slaska.eu/zostanwdomu-i-zaspiewaj-z-nami/ 

OrgaNove Horyzonty – koncerty online

Ars pro ArteW czasie, gdy kultura i sztuka przeniosły do przestrzeni internetowej, Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE wraz z Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n. Dunajcem oraz Parafią pw. Wszystkich Świętych zapraszają na spotkania online z muzyką organową i wokalno-organową, zatytułowane „OrgaNove Horyzonty” w kolejne soboty: począwszy od 18 kwietnia do 9 maja 2020 o godz. 19:00.

Na stronach internetowych Fundacji www.arsproarte.pl, CKiP w Krościenku n.D. www.ckipkroscienko.pl oraz ich profilach na Facebook zamieszczone zostaną fragmenty koncertów online zarejestrowanych w samym sercu pięknych Pienin, w pustym kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. Przewodnikami po świecie muzyki będą: krakowski wirtuoz organów Marek Stefański oraz pochodząca z Krościenka sopranistka Milena Sołtys-Walosik.

Cykl czterech mini koncertów, utrwalonych dzięki życzliwości akustyka Szczepana Sołtysa, jest kontynuacją „OrgaNovej kwarantanny”, czyli miniatur muzyki organowej, która gościła w sieci internetowej każdego dnia Wielkiego Tygodnia. W programie koncertów znajdą się m. in. Ave Maria Michała Lorenca i autorskie opracowania Marka Stefańskiego utworów Johanna Sebastiana Bacha Meine Seele erhebt den Herren (Wielbi dusza moja Pana), Johanna Ludwiga Krebsa Luebster Jesu wir sind hier (Ukochany Jezu, oto jesteśmy), Johanna Gottfrieda Walthera Vater unser im Himmelreich (Ojcze nasz, który jestes w Niebie).

Stwórzmy wspólnie wirtualną muzyczną społeczność, w oczekiwaniu na czas, kiedy będziemy mogli spotkać się i delektować sztuką jak kiedyś, będąc razem! Niech piękno i harmonia podnoszą ducha i dają nadzieję!

Agnieszka Radwan-Stefańska

https://www.facebook.com/arsproarte