Polmic - FB

aktualności

Strawiński, Bach, Mykietyn

Benjamin Shwartz29 stycznia 2016 roku o godzinie 19.30 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert w wykonaniu NFM Filharmonia Wrocławska, którego głównym punktem będzie wykonanie II Symfonii Pawła Mykietyna.

W reperturze wieczoru znajdzie się także Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 Johanna Sebastiana Bacha, w którego partii solowej zaprezentuje się norweski skrzypek Henning Kraggerud. Całość uzupełni sześciogłosowy Ricercare z Musikalisches Opfer BWV 1079 (oprac. Anton Webern) lipskiego kantora oraz poemat symfoniczny Le chant du rossignolI Igora Strawińskiego. Koncertem dyrygować będzie Benjamin Shwartz (na zdjęciu).

Muzyka nowa jest przedmiotem jego szczególnego zainteresowania, toteż niezwykle interesująco zapowiada się wykonanie pod jego batutą fascynującej II Symfonii Pawła Mykietyna (prawykonanie podczas „Warszawskiej Jesieni” w 2007 roku), o której tak pisał Andrzej Chłopecki: „Ten utwór dowodzi, że w muzyce polskiej po III (1983) i IV (1992) Symfonii Witolda Lutosławskiego komponowanie symfonii, gatunku, w którym stwarzać można całe muzyczne światy, jest nadal możliwe. Bez postmodernistycznych grymasów, bez niewiary w wielkie narracje, choć ze śladem postmodernistycznego myślenia i z przyzwoleniem na istnienie narracji szczegółowych. Ta symfonia w sferze estetyki jest wielka w swym geście symbiozy tego, co modernistyczne i tego, co postmodernistyczne.”

O godz. 18.30 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej odbędzie się wykład wprowadzający do koncertu z cyklu „Z muzyką o muzyce”, który poprowadzi Iwona Lindstedt.

Koncert urodzinowy Teresy Żylis-Gara

Pracownia prof. M. Koniecznego30 stycznia 2016 roku o godz. 19.00 w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach odbędzie się uroczysty wieczór artystyczny dedykowany profesor Teresie Żylis-Gara w rocznicę urodzin.

Wybitna śpiewaczka gościła we wszystkich najsławniejszych salach koncertowyh świata, jak Covent Garden i La Scala. Przez szesnaście sezonów występowała w Metropolitan Opera. Jej partnerami na scenie byli m.in. Placido Domingo, Luciano Pavarotti i Monserath Caballe. Dziś zajmuje się kształceniem młodego pokolenia śpiewaków na całym świecie. Do Radziejowic wraca od wielu lat, cyklicznie organizaując Mistrzowskie Kursy Techniki I Interpretacji Wokalnej.

Hołd wspaniałej sopranistce, wraz z Domem Pracy Twórczej, oddadzą inni niezrównani artyści. Prof. Marian Konieczny odsłoni popiersie Maestry, które wykonał specjalnie na tę okazję. Równoczesnie odbędzie się otwarcie wystawy fotografi ze spotkania tych dwóch osobowości podczas procesu twórczego w obiektywie Marka Miczulskiego. Gościem specjalnym wieczoru będzie pianista Janusz Olejniczak. Dla Maestry wystąpią także uczestnicy prowadzonego przez nią Kursu Mistrzowskiego Techniki i Interpretacji Wokalnej. Gospodarzem wydarzenia będzie Jerzy Kisielewski.

Więcej informacji – na stronie: www.palacradziejowice.pl/zaspiewac-rzezbe-zobaczyc-muzyke

Muzyka pod Liberatorem. Koncert kolęd

Muzyka pod liberatoremKoncert kolęd w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego odbędzie się w środę 27 stycznia 2016 roku o godz. 19.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Koncert będzie pierwszym spotkaniem z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”, w którym organizatorzy prezentować będą twórczość kompozytorów związanych z Warszawą. Paweł Łukaszewski, kompozytor i laureat szeregu nagród kompozytorskich oraz fonograficznych, nazywany jest też mistrzem muzyki sakralnej. Jego utwory, zarejestrowane na kilkudziesięciu płytach, są wykonywane na wielu festiwalach. Od 1999 jest dyrektorem i dyrygentem Chóru Kameralnego „Musica Sacra” . Pracuje w Katedrze Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie wieczoru znajdą się kolędy oraz utwory religijne P. Łukaszewskiego w aranżacji na chór żeński, m.in. Ave Maria, gratia plena (2011), Missa brevis (2015). In Paradisum oraz Pie Jesu z Requiem (2014) oraz Laudate Dominum (2009). Nie zabraknie także wspólnego kolędowania z publicznością.

Organizatorami cyklu są Muzeum Powstania Warszawskiego, Program Drugi Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Zapowiedź 12. Festiwalu „Chopin i jego Europa”

 12. Festiwal „Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego” to temat przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 15-31 sierpnia 2016 roku.

12. edycja Festiwalu to kolejna konfrontacja twórczości Chopina z muzyką jemu najbliższych kompozytorów – Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jíroveca, to również podążanie śladami różnorodnych wpływów na muzykę Chopina oraz muzyki Chopina na dzieła innych twórców. To ulubione chopinowskie gatunki muzyczne – opera, pieśń, koncert, muzyka kameralna. To wreszcie popularne w XIX stuleciu opracowania, parafrazy i wariacje na tematy najbardziej znanych dzieł epoki. To również odważne – choć ryzykowne, a przez to i prowokacyjne – transformacje arcydzieł chopinowskich na inny rodzaj brzmienia. Wszystko to w mistrzowskich wykonaniach zarówno na instrumentach współczesnych jak i historycznych. Wielkie bogactwo różnorodnych stylów wykonawczych – zwłaszcza muzyki patrona festiwalu, która zabrzmi w interpretacji laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego, zarówno na Steinwayach, Yamahach, jak i Erardach, Pleyelach i Broadwoodach.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Stanisław Leszczyński. Festiwal jest realizowany pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Programem 2 Polskiego Radia oraz Filharmonią Narodową.

Sprzedaż biletów na 12. Festiwal „Chopin i Jego Europa” rozpocznie się w poniedziałek 1 lutego 2016 roku o godzinie 12.00 w kasach Muzeum Fryderyka Chopina i na stronie internetowej www.bilety.nifc.pl.

Więcej informacji o festiwalu: www.chopin.nifc.pl
Czytaj więcej: Zapowiedź 12. Festiwalu „Chopin i jego Europa”

Prawykonanie utworu Marcina Gumieli w Zamościu

Sacrofilm30 stycznia 2016 roku o godz. 18:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się koncert inaugurujący XXI Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Będzie to okazja do usłyszenia premierowego wykonania Koncertu na akordeon i orkiestrę symfoniczną Marcina Gumieli.

W ramach otwarcia festiwalu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Ostatnia Droga (2014) w reżyserii Roberta Wichrowskiego z muzyką na żywo Marcina Gumieli. Podczas wieczoru prawykonany zostanie także jego Koncert na akordeon i orkiestrę symfoniczną, któremu towarzyszyć będzie prezentacją fotocastów na ekranie kinowym. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, któremu asystować będzie Maciej Wierzchoń. Partię solową koncertu wykona akordeonista Stanisław Miłek.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent” oraz „Kompozytor – rezydent”. Darmowe wejściówki do pobrania w kasie Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

Michaił Jurowski z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie

Emocjonalizm i potęga patosuWyjątkowo zapowiada się specjalny koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus 11 lutego 2016 roku w Filharmonii Narodowej. Jego bohaterem będzie jeden z czołowych europejskich dyrygentów – Michaił Jurowski. Maestro pokieruje Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus po raz pierwszy. Będzie to także pierwszy koncert słynnego Rosjanina na deskach Filharmonii Narodowej.

Pochodzący z muzycznej rodziny dyrygent dorastał wśród tak wielkich artystów jak Dawid Ojstrach, Mścisław Rostropowicz, Pavel Kogan, Emil Gilels oraz Aram Chaczaturian. Bliskim przyjacielem rodziny Jurowskich był Dymitr Szostakowicz, z którymMichaił miał okazję grywać na fortepianie utwory na cztery ręce. Nic więc dziwnego, że Maestro Jurowski uznawany jest dziś za jednego z czołowych interpretatorów muzyki Szostakowicza. W 2012 roku dyrygent został uhonorowany trzecią Międzynarodową Nagrodą im. Szostakowicza przyznawaną przez Fundację im. Szostakowicza w Gohrisch.

W swojej karierze Maestro Jurowski z powodzeniem łączy dyrygowanie orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Pracował z najbardziej liczącymi się orkiestrami w Europie i na świecie, m.in. z Teatru Bolszoj, Komische Oper Berlin, WDR Rundfunkorchester w Kolonii, Opery w Lipsku, z Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlin, Orkiestrą Gewandhaus w Lipsku, Filharmonii Drezdeńskiej i Staatskapelle Dresden, Orkiestrą Filharmoniczną w Oslo, Orkiestrą Symfoniczną w São Paulo i Orkiestrą Symfoniczną Stavanger.

Maestro Jurowski zadyryguje w Warszawie IX Symfonią d-moll Antona Brucknera oraz II Koncertem fortepianowym Sergiusza Rachmaninowa, którego solistą będzie wybitny pianista Konrad Skolarski. Jak powiedział prof. Peter Feuchtwanger: „Kiedy słucham gry Konrada Skolarskiego to, co przychodzi mi na myśl, to złota era pianistyki”.

Bilety na koncert dostępne na www.filharmonia.pl, www.bilety24.pl oraz w kasach Filharmonii Narodowej (od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Michaił Jurowski z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie

Antoni Wit po latach z NOSPR

Anotni WitAntoni Wit, jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów, po prawie 14 latach ponownie poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Koncert pod batutą wieloletniego szefa NOSPR (1983-2000) odbędzie się 22 stycznia 2016 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej przy placu Wojciech Kilara 1 w Katowicach.

W programie wieczoru znajdą się takie kompozycje jak: uwertura do opery Tannhäuser Richarda Wagnera, Poemat symfonicznyStanisław i Anna Oświecimowie” op. 12 Mieczysława Karłowicza oraz Suita symfoniczna Szeherezada”op. 35 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa z solo skrzypcowym Piotra Tarcholika, koncertmistrza NOSPR. Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z dr Karolem Bulą, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Koncert transmitowany będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec w Toruniu

II Międzynarodowy Festiwal SkrzypiecII Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec odbędzie się w dniach 14-28 lutego w Toruniu. Będzie to wydarzenie złożone z koncertów i recitali wybitnych skrzypków, a także konkursów, wystaw, seansów filmowych oraz pokazów lutniczych. Najważniejszą częścią festiwalu będzie odbywający się co 3 lata Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Honorowym Prezydentem Konkursu jest Maestro Prof. Krzysztof Penderecki.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 14 lutego 2016 roku w nowej sali koncertowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – CKK Jordanki. Do udziału w koncercie zaproszono laureatkę I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – Soyoung Yoon, która wykona Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa. W programie znajdzie się ponadto Uwertura „Egmont” Ludwiga van Beethovena oraz Uwertura-fantazja b-moll „Romeo i Julia”  Piotra Czajkowskiego. W kolejnych koncertach festiwalowych wezmą udział wybitni artyści, m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Jakub Jakowicz oraz Anna Maria Staśkiewicz.

19 lutego 2016 roku do Torunia po raz kolejny zjadą młodzi wirtuozi skrzypiec z całego świata, aby wziąc udział w IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypiec. Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu, który obywa się od 2007 roku, jest Michał E. Staśkiewicz. Z blisko stu zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano 24 uczestników, m.in. z Japonii, Francji, Rosji, Polski czy Korei Południowej. W drugim etapie, do którego wybranych zostanie 12 osób, będzie można usłyszeć recitale wypełnione muzyką z akompaniamentem oraz obowiązkowe wykonanie utworu napisanego w XX wieku przez polskiego kompozytora. Finałowa szóstka zagra już z orkiestrą jeden z pięciu najpopularniejszych koncertów skrzypcowych w literaturze muzycznej. Jury pod przewodnictwem prof. Konstantego Andrzeja Kulki wyłoni sześciu finalistów, z których trzech otrzyma tytuł laureata, a kolejni trzej wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy będą mieli także szanse na nagrody pozaregulaminowe, ufundowane przez instytucje polskie i zagraniczne.

W ramach Festiwalu odbędzie się również II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski oraz Konkurs na Recenzję Muzyczną. Jury Konkursu Kompozytorskiego spośród nadesłanych partytur jednoczęściowego utworu na skrzypce i orkiestrę smyczkową wybierze i nagrodzi trzy kompozycje. Konkurs na recenzję ma na celu zachęcenie uczestników do pogłębiania wiedzy muzycznej i bardziej świadomego odbioru muzyki. Chętni będą mieli możliwość udziału w warsztatach przygotowujących do wzięcia udziału w konkursie. Przeprowadzone będą także wykłady oraz pokazy lutnicze.

Dla fanów kina przygotowano projekcje filmów o tematyce muzycznej (Kwartet, Paganini: Uczeń diabła, Purpurowe skrzypce). Dla młodszych odbiorców Teatr Impresaryjny Afisz przedstawi spektakl Janko Muzykant. Podczas Festiwalu nie zabraknie również połączenia dowcipu z muzyką. Mistrzami w tej dziedzinie są muzycy z Grupy MoCarta, którzy będą mieli okazję zaprezentować się przed publicznością czwartego dnia Festiwalu w trakcie koncertu Ale Czad!, czyli podróże Grupy MoCarta.

Więcej informacji – na stronie: www.violintorun.tos.art.pl

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej. 

W wieku 73 lat zmarł Bogusław Kaczyński

altBogusław Kaczyński – dziennikarz, publicysta muzyczny i konferansjer zmarł 21 stycznia 2016 roku w Warszawie. Przez wiele lat był popularyzatorem opery, operetki i muzyki poważnej. Zasłynął jako autor popularnych programów w Telewizji Polskiej oraz słynnej serii płytowej „Bogusław Kaczyński – Złota Kolekcja”. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.

Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się. Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. – napisał w portalu społecznościowym Facebook Tadeusz Deszkiewicz, wieloletni przyjaciel Kaczyńskiego.

Bogusław Kaczyński był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, teoretykiem muzyki oraz pianistą. Z jego inicjatywy powstał słynny w świecie Festiwalu Muzyki w Łańcucie (1980-90). Od 1982 pełnił funkcję dyrektora Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Był prorektorem ds. artystycznych Akademii Muzycznej w Warszawie (1993-96) i dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Muzycznego Roma w Warszawie (1994-98). Muzycze poważnej oraz operze poświęcił wieloletnią działalność dziennikarską i prezenterską, kilka autorskich programów telewizyjnych, liczne książki i wydania płyt, tysiące wykładów oraz wystąpień. Został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami. W plebiscycie „Koniec wieku” tygodnika „Polityka” zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX wieku.