Polmic - FB

aktualności

Utwory Piotra Peszata w krakowskiej Akademii Muzycznej

RelationaleMusik5 grudnia 2015 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie (ul. św. Tomasza 43) odbędzie się koncert zatytułowany RelationaleMusik, prezentujący twórczość Piotra Peszata. Wstęp wolny.

Począwszy od drugiej połowie XX wieku Kraków stanowi wiodący ośrodek kompozytorski w perspektywie ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Tradycja ta trwa chlubnie po dziś dzień, a reprezentują ją młodzi kompozytorzy, których twórczość zostaje doceniona podczas licznych międzynarodowych konkursów kompozytorskich i festiwali muzyki współczesnej nie tylko w Polsce. Do grona młodych krakowskich twórców zalicza się Piotr Peszat, doktorant krakowskiej uczelni muzycznej, którego utwory wykonają muzycy zebrani w zespole o intrygującej nazwie Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.

W programie: Duck and Cover na amplifikowaną wiolonczelę i wideo (2015), Even More Glory [????] of the Human Voice na pianistkę, aktorkę i wideo (2015), Birth of Venus na amplifikowaną wiolonczelę, dowolny instrument smyczkowy i sampler (2015), Peszat’s got Talent na zespół kameralny, sampler i wideo (2015), Ririchiyo na zespół kameralny i sampler (2014-15), $w33t na amplifikowany fortepian i wideo (2015).

Koncert kompozytorski we Wrocławiu

Koncert kompozytorskiW Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w dniu 5 grudnia 2015 roku o godz. 20.00 odbędzie się Koncert kompozytorski, podczas którego będzie można usłyszeć prawykonania dwóch utworów autorstwa wrocławskich kompozytorów, pedagogów AMKL.

Publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy usłyszeć Koncert na gitarę nr 2 Roberta Kurdybachy oraz Dark matter – Koncert fletowy na orkiestrę z elektroniką Sebastiana Ładyżyńskiego. W programie znajdzie się ponadto utwór Po-wer Michała Moca. Wystąpi Sound Factory Orchestra  Awangardowa Orkiestra Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod batutą Roberta Kurdybachy oraz Łukasz Długosz (flet) i Waldemar Gromolak (gitara). Organizatorem koncertu jest Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Wstęp na koncerty po okazaniu bezpłatnej karty wstępu, którą można odebrać w recepcji Budynku E AMKL. Liczba miejsc ograniczona.

Prawykonanie utworu Pawła Przezwańskiego

Immer-Ten-Sion11 grudnia 2015 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej odbędzie się koncert Immer-ten-sion – orkiestra w przestrzeni kosmicznej, podczas którego prawykonany zostanie utwór Pawła Przezwańskiego.

Immer-ten-sion na orkiestrę i live electronics to fascynująca wycieczka po kosmosie dająca poczucie wpierającej w fotel realistycznej oddychającej głębi, majestatycznie przelatujących przed naszym nosem wielkich ciemnych obiektów i śmigających koło uszu odłamków materii, a w tym wszystkim zawieszona w przestrzeni orkiestra symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, która – jak mówi autor dzieła – „po części buduje przestrzeń i jej wydarzenia, a po części odnosi się do współegzystującego, ale kompletnie innego świata – świata ludzkich emocji. Inspiracją dla napisania tej muzyki był kontrast rysujący się pomiędzy kosmosem – niesamowicie pięknym miejscem ścierania się gigantycznych, obiektywnych, bez-emocjonalnych, bezwzględnych i brutalnych sił oraz człowiekiem – rzeczywistością uczuć, emocji, myśli, potrzeb, wizji, instynktów, wrażeń cielesnych. Człowiek – istota zdolna do miłości... i do gniewu.”

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pokieruje Adam Klocek, w roli solisty wystąpi skrzypek Jan Mráček. W programie ponadto: Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena oraz VIII Symfonia h-moll Niedokończona” Franza Schuberta.

Rada Artystyczna Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus powołana

Sinfonia IuventusW listopadzie 2015 roku powołana została Rada Artystyczna Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, składająca się z wybitnych przedstawicieli świata muzyki.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus jest narodową instytucją kultury powołaną w 2007 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rada Artystyczna będzie miała na celu wspomaganie pracę orkiestry i określanie kierunku jej artystycznego rozwoju. Tym samym rada będzie realizować założenia jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, jakim był Maestro Jerzy Semkow, pomysłodawca i inicjator powstania orkiestry. Misją Sinfonia Iuventus jest tworzenie najlepszych warunków dla artystycznego rozwoju muzyków orkiestrowych, zapewniając im profesjonalną edukację pod kierunkiem wybitnych znawców sztuki. Od września 2015 roku funkcję Dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pełni Anna Kościelna.

W skład Rady Artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus wchodzą: Jacek Kaspszyk, prof. dr hab. Tomasz Miczka, Michail Jurowski, Łukasz BorowiczPrzemysław Fiugajski.

Czytaj więcej: Rada Artystyczna Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus powołana

Sinfonia Viva - „Muzyka polska”

Muzyka polskaPremiera nowej płyty Sinfonia Viva zatytułowanej Muzyka polska odbędzie się 27 listopada 2015 roku. Wyjątkowy album z kompozycjami polskich twórców został nagrany dla uczczenia siedemnastej rocznicy działalności orkiestry.

Sinfonia Viva – nagrodzona prestiżowym „Złotym Orfeuszem 2015” we Francji – dokładnie 21 listopada 2015 roku obchodziła swoje 17 urodziny. Zespół wydał aż 46 płyt (z czego dwie pokryły się złotem, a jedna platyną), został wyróżniony nagrodą Fryderyka i otrzymał aż 9 nominacji do niej. W jego wykonaniu nagrania Chopina poleciały w kosmos na pokładzie wahadłowca Endeavour, to on koncertował po Europie z legendarną grupą YES. To tylko kilka z wielu sukcesów, którymi młodzi muzycy zasłynęli w kraju i zagranicą.

Album z muzyką polską to 47 płyta utytułowanej orkiestry, która przeznaczona jest dla szerokiego kręgu melomanów. – To już 17 lat, jak wspólnie muzykujemy, grając klasykę i jazz, słynne serenady i muzykę filmową, walce i tanga, miniatury i wielkie oratoria, poszukując stale nowych dróg interpretacji, odkrywając – również dla siebie samych – nieznane światy. Sinfonia Viva jest młoda, grają w niej ludzie młodzi, których połączyła wspólna pasja. – mówi Tomasz Radziwonowicz, założyciel i dyrygent orkiestry.

Na wydanie płytowe złożyły się najpiękniejsze dzieła muzyki polskiej: Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Tomasza Radziwonowicza (napisany dla Doroty Woźniak-Mocarskiej i orkiestry Sinfonia Vivaa), Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego (w wersji oryginalnej na fortepian, na płycie zaprezentowana w opracowaniu Tomasza Radziwonowicza), Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Fryderyka Chopina (bardziej znany w opracowaniu Pabla Sarasatego na skrzypce i fortepian, na płycie przedstawiony w aranżacji Tomasza Radziwonowicza na skrzypce i orkiestrę kameralną).

Teaser albumu Muzyka polska: www.youtu.be/ChzwrPppz4I
Utwór zapowiadający płytę (Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego): www.youtu.be/Oc1rd7Vztmw 

Artsemble w cyklu „Music +”

Artsemble9 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +”. Wystąpi zespół Artsemble w składzie: Błażej Kociuban – skrzypce, Ewa Szczepańska-Chwast – altówka, Krzysztof Sadłowski – wiolonczela, Piotr Kosiński – fortepian.

Artsemble to nie trio czy oktet, kwartet czy kwintet, ale tworzona przez młodych artystów grupa, która w założeniu ma się odnajdywać w różnych składach kameralnych. To wzajemne inspirowanie się w poszukiwaniu różnorodności na każdym kolejnym koncercie. To soliści-kameraliści pragnący dążyć do wyzwalania tkwiącej w partyturach istoty muzyki. To zespół muzyki kameralnej, który przede wszystkim chce czerpać radość ze wspólnego grania i przekazywania jej słuchaczom. W programie grudniowego koncertu znajdzie się Kwartet fortepianowy c-moll op. 61 Władysława Żeleńskiego oraz utwory solowe.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Music +” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Zespół Bez Zobowiązań w cyklu „Music +”

Bez Zobowiązań2 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +”. Wystąpi zespół Bez Zobowiązań w składzie: Robert Marcinkowski (gitara, śpiew), Grzegorz Śmiałowski (gitara, śpiew), Marco Trimboli (perkusja). Wstęp wolny.

Ścieżki Roberta i Grzegorza zetknęły się w 1995 roku w chatce na Niemcowej w Beskidzie Sądeckim i jak do tej pory nierozerwalnie przeplatają się muzycznie, tworząc nieformalną grupę Bez Zobowiązań. W 2004 roku nagrali płytę Szałosolot z towarzyszeniem innych muzyków, łącznie w siedmioosobowym składzie. W 2014 roku dołączył do nich Marco, który od razu zdobył sympatię publiczności. Zespół ma na swym koncie utwory poezji śpiewanej do tekstów własnych, jak i innych, mniej lub bardziej znanych poetów. Podczas grudniowego koncertu zabrzmią między innymi takie piosenki, jak: Landrowerowa serenada, Uwielbiam przełęcze, Kocham Cię Zimo, Czekaj mnie, Wieczorna chandra, Szałosolot, Niewiele drogi już w nas.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Music +” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Zespół Bez Zobowiązań w cyklu „Music +”

Nowa podróż zimowa Marcina Zdunika i Aleksandra Dębicza

Marcin Zdunik i Aleksander DębiczW dniach od 20 listopada do 4 grudnia 2015 roku wiolonczelista Marcin Zdunik i pianista Aleksander Dębicz zaprezentują w polskich salach koncertowych Nową podróż zimową – autorski projekt nawiązujący do cyklu pieśni Franciszka Schuberta. Koncerty odbędą się w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Filharmonii Kaliskiej.

Artyści znani są jako wykonawcy muzyki klasycznej, jednak w swych najnowszych przedsięwzięciach realizują potrzebę wyjścia poza ograniczenia wynikające z zapisu nutowego utworów, ukazując, że ich wspólną pasją jest improwizacja. Nowa podróż zimowa stanowi symboliczną wędrówkę przez różne odcienie muzycznego romantyzmu. Wyruszając w nią, wykonawcy chcą odpowiedzieć na dojmujący brak romantycznej ekspresji w komponowanej obecnie muzyce. Program zbudowany został wokół formy pieśni, ale potraktowanej niekonwencjonalnie. Muzycy nawiązali bowiem do idei „pieśni bez słów”, w której głos ludzki zastępuje instrument.

Duet Zdunika i Dębicza rozpoczął działalność w 2014 roku, przygotowując projekt Bach. Chorały. Improwizacje, w którym ukazał nowatorskie spojrzenie na preludia chorałowe niemieckiego mistrza. Koncerty spotkały się z zainteresowaniem publiczności i wielu organizatorów życia muzycznego w Polsce. W ślad za nimi przyszło zamówienie na program oparty na muzyce Fryderyka Chopina, zaprezentowany podczas „Chopiniany – 13. Dni Fryderyka Chopina” w Płocku we wrześniu 2015 roku. Nowa podróż zimowa to już trzeci z projektów artystów.

Więcej informacji – na stronie: www.muzyczneaspiracje.pl/artysci/zdunik-debicz-duo

Jubileusz 24-lecia Ekumenicznego Chóru Kameralnego w Warszawie

Każde stworzenie śpiewajW niedzielę 29 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Kościele Św. Ducha w Warszawie (ul. Długa 3) odbędzie się koncert z okazji Jubileuszu 24-lecia działalności Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie.

Koncert a cappella zatytułowany Każde stworzenie śpiewaj wykona Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie oraz Żeński Zespół Wokalny Re-Formacja pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć interpretacje chorału gregoriańskiego, anonimowych utworów staropolskich, a także kompozycji Gregora Aichingera, Richarda Farranta, Annibale Stabile, Antonia Lottiego, Georga Philippa Telemanna, Jana Galla, Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Koszewskiego, Mariana Sawy, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Antona Brucknera i Igora Strawińskiego.

Wstęp wolny.