Polmic - FB

aktualności

Lusławice | Polish Cello Quartet na Festiwalu Emanacje – muzyczna uczta na 8 wiolonczel

EmanacjeW twórczości Krzysztofa Pendereckiego wiolonczela zajmuje miejsce szczególne, będąc główną bohaterką licznych kompozycji solowych, kameralnych i orkiestrowych tego wybitnego kompozytora. Najbliższy koncert w ramach Festiwalu Emanacje wypełni muzyka wiolonczelowa. 26 lipca 2020 o 19.00 w Lusławicach wraz z Polish Cello Quartet wystąpią wiolonczeliści młodej generacji, absolwenci programów edukacyjnych Europejskiego Centrum Muzyki.

Zamiłowanie kompozytora do wiolonczeli zrodziło się z podziwu dla sztuki kilku wirtuozów, lecz przede wszystkim Siegfrieda Palma i Mścisława Rostropowicza. Podczas najbliższego koncertu zabrzmią dzieła przełomowe, stanowiące znaczące gesty twórcy wobec rozgrywających się ważnych wydarzeń w dziejach kraju, a także wyrażające najbardziej osobiste uczucia wobec najbliższych.

Serenata na trzy wiolonczele stała się prezentem urodzinowym dla ukochanej żony, Elżbiety. Sięgając po ten gatunek kompozytor odwołał się do XVI-wiecznej tradycji pieśni miłosnej śpiewanej o zmroku pod oknem ukochanej kobiety.

Ciaccona z Polskiego Requiem niesie ze sobą głęboki ładunek dramatyczny. To jedno z dzieł powstałych jako reakcja twórcy na ważne w dziejach Polski i świata wydarzenie określające symbolicznie przestrzeń moralną narodu polskiego. Kompozycja ukończona w 2005 została dedykowana pamięci zmarłego papieża Jana Pawła II i domknęła powstające od 25 lat Polskie Requiem. Niemal po 10 latach od prawykonania Ciaccony kompozytor powrócił do dzieła, opracowując go w wersji na 6 wiolonczel.

W 1981 po śmierci szczególnie bliskiego kompozytorowi kardynała Stefana Wyszyńskiego zrodziło się spontanicznie Agnus Dei. Swoją kompozycją Penderecki oddał hołd niezwykłej postaci, a także odwołał się do heroicznego świadectwa wiary w wartości najwyższe oraz nieugiętego sprzeciwu wobec systemu totalitarnego. Pełne łagodnych brzmień, bliskie tonalności Agnus Dei na 8-głosowy chór a cappella doczekało się w 2007 opracowania na 8 wiolonczel. Pełne, niskie dźwięki chóru wiolonczel, wysnute z nostalgicznego motywu tercji małej niosą brzmienia szlachetnie wzruszające, skłaniające do refleksji nad sprawami ostatecznymi.

Mateusz Kluza

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.emanacje.pl 

Kąśna Dolna | Uroczystości jubileuszowe z okazji 30-lecia Centrum Paderewskiego

Centrum PaderewskiegoPodczas uroczystości jubileuszowych z okazji 30-lecia Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w dniach 24–26 lipca 2020 odbędą się wyjątkowe wydarzenia podsumowujące dorobek działalności instytucji.

Wojewódzka Rada Narodowa w Tarnowie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia instytucji upowszechniania kultury muzycznej pod nazwą Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna 28 lutego 1990 roku. Instytucji powierzono majątek w postaci dworu i otaczającego go parku. Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – dziś instytucja współprowadzona przez Powiat Tarnowski i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jest jednym z najciekawszych ośrodków kulturalnych w skali kraju, cieszącym się sympatią melomanów i sentymentem artystów.

Inauguracją obchodów, a zarazem kluczowym ich momentem będzie zaplanowana na 24 lipca Gala Trzech Dekad z udziałem sław polskiej kameralistyki, związanych z Kąśną od zarania. Na estradzie kąśnieńskiej wystąpią Krzysztof Jakowicz, Vadim Brodski, Jakub Jakowicz i Robert Morawski, którzy zaprezentują m. in. utwory Henryka Wieniawskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 25 lipca na melomanów czeka spotkanie z Waldemarem Malickim, który wykona program zatytułowany „Historia Muzyki według Waldemara Malickiego”; pianiście towarzyszyć będzie kwintet smyczkowy. Finał jubileuszu to występ austriackiego pianisty Ingolfa Wundera, laureata II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Koncerty rozpoczną się o godz. 18.00.

Tegoroczny jubileusz stał się ponadto wdzięcznym pretekstem to wydania płyty Reminiscencje. Występujący na niej muzycy koncertowali w Kąśnej wielokrotnie, stając się przyjaciółmi Centrum. Na płycie znalazły się utwory Paderewskiego, Chopina, Paganiniego i Montiego w interpretacji Piotra Pławnera, Mariusza Patyry, Tomasza Strahla, Roberta Morawskiego i Klaudiusza Barana.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.centrumpaderewskiego.pl/ 

composer.pl: znamy zwycięzców kolejnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów

Composer.plAgata Zubel i Michał Moc, mecenasi programu stypendialnego composer.pl, którego Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem, ogłosili wyniki drugiej odsłony prestiżowego stypendium dla młodych polskich kompozytorów. Tym razem dwa tygodnie na Islandii spędzą Paulina Derska i Aleksandra Kaca.

Paulina Derska jest kompozytorką, autorką muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych, a także m.in. dwukrotną finalistką Young Talent Award na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz laureatką nagrody publiczności w Indie Film Music Contest. Jej utwory z nurtu klasycznego wykonywane były m.in. w Polsce, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Z kolei Aleksandra Kaca – kompozytorka i menedżerka – jest m.in. laureatką I Nagrody w 56. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, a także założycielką i liderką zespołu FJORS. Jej kompozycje wykonywane były w Stanach Zjednoczonych, w Danii i na licznych festiwalach w Polsce.

Mecenasi zapowiadają kolejną odsłonę rezydencji, która zostanie oficjalnie ogłoszona jeszcze w tym roku.

Maryla Zając

Więcej na www.composer.pl 

Toruń | Tanecznym krokiem przez cztery pory roku

TOS24 lipca 2020 o godz. 19.00 w sali koncertowej CKK Jordanki odbędzie się koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Wojciecha Pławnera w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”.

Koncert jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. W sezonie 2019 / 2020 Wojciech Pławner jest dyrygentem-rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W programie koncertu znalazło się najbardziej popularne dzieło Antonia Vivaldiego, czyli Cztery pory roku. Swój wirtuozowski talent zaprezentuje solistka, skrzypaczka Orkiestry, niezwykle utalentowana Monika Skruszewicz. Drugim solistą będzie klarnecista Rafał Kleszcz, dla którego koncert ten jest Nagrodą specjalną ufundowaną przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną podczas IV Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Finalis 2019. Solista zaprezentuje Koncert na klarnet i orkiestrę A-dur KV 622 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Druga część koncertu przeniesie nas do świata muzyki filmowej za sprawą walców z Ziemi obiecanej i Trędowatej autorstwa Wojciecha Kilara. Zmysł do tworzenia świetnej muzyki filmowej tego kompozytora został doceniony i uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Orłem – Nagrodą Polskiej Akademii Filmowej, Philip Award za dokonania w dziedzinie muzyki filmowej w ramach Music & Film Festival, Złotą Kaczką w kategorii „Najlepsza muzyka do filmu polskiego” i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Informacja o biletach – na stronie http://tos.art.pl/pl/wydarzenie_902_Tanecznym_krokiem_przez_cztery_pory_roku_.html 

Nysa | VII Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa

MAWW ramach VII Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w dniach 19–24 lipca 2020 w Kościele Wniebowzięcia NMP, Narodowym Forum Muzyki i na dziedzińcu Dworu Biskupiego w Nysie odbędą się koncerty kameralne organizatorów i wykładowców Akademii – członków zespołu Polish Cello Quartet.

Chcąc podzielić się światem zespołów wiolonczelowych, jakim nieustannie żyje zespół Polish Cello Quartet, oraz wspomóc młode talenty pragnące rozwijać swoją grę na wiolonczeli, zespół organizuje Międzynarodową Akademię Wiolonczelową. Ma ona formułę warsztatów muzycznych, które obejmują zajęcia indywidualne, lekcje kameralistyki wiolonczelowej, wykłady przeznaczone dla studentów oraz uczniów szkół muzycznych II st. przygotowujących się do egzaminów wstępnych na uczelnie wyższe, a także koncerty. Ideą projektu jest umożliwienie uczestnikom kontaktu z zagranicznymi profesorami oraz zespołem Polish Cello Quartet złożonym z polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. MAW ma również na celu propagowanie wśród młodych wiolonczelistów zwyczaju gry kameralnej w zespołach wiolonczelowych.

Poprzez szerzenie tego rodzaju kameralistyki w Polsce zespół Polish Cello Quartet pragnie ukazać również bogaty i ciekawy repertuar zespołów wiolonczelowych podczas koncertów Akademii oraz zachęcić do częstszego sięgania po tę wyjątkową lecz nie łatwą literaturę kameralną. W ramach przedsięwzięcia zabrzmią m. in. dzieła Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego, Witolda Szalonka, Artura Zagajewskiego, a także jazzowe aranżacje popularnych melodii i autorskie kompozycje wykonawców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej – na stronie http://www.akademiawiolonczelowa.pl/ 

II Czarnoleski Festiwal Sztuk

CzarnolesieOd 19 lipca do 2 sierpnia 2020 roku podczas 17 koncertów II Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk będziemy mieli okazję usłyszeć muzykę współczesną, dawną, ludową, jazzową, interpretacje dzieł poetów polskich oraz zwiedzić wystawę. Ideą Festiwalu jest synteza sztuk.

Podczas koncertu inauguracyjnego w Dworku Muzeum Jana Kochanowskiego dyrektor artystyczny Festiwalu, Edward Wolanin wykona Nokturny Fryderyka Chopina. Gościem wieczoru będzie znakomity aktor Jerzy Zelnik, który przeczyta wiersze Jana Kochanowskiego i Jana Pawła II. Muzyka polska zajmuje ważne miejsce w programie Festiwalu: w interpretacji zaproszonych artystów zabrzmią również utwory Henryka Wieniawskiego, Tadeusza Paciorkiewicza, Grażyny Bacewicz, Michała Spisaka i Janusza Bieleckiego.

W ramach Festiwalu młodzi pianiści z całej Polski będą szkolić swój warsztat pianistyczny pod okiem znakomitych pedagogów: pianistów Edwarda Wolanina, Radosława Sobczaka oraz znawców technik wykonawczych muzyki dawnej – Doroty Stawarskiej i Marka Toporowskiego. Rezultaty tej współpracy zostaną zaprezentowane podczas koncertów uczestników mistrzowskich warsztatów.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Gródku oraz Zamku w Janowcu. Wszystkie te przestrzenie pozwalają na bezpieczny przebieg koncertów dla każdego uczestnika. Na wydarzenia jest wstęp wolny przy wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej (tel. +48 677 20 05, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Szczegółowy program – na stronie: www.czarnoleskifestiwalsztuk.pl/festiwal 

VIII Festiwal Strefa Ciszy 2020 online

SCTegoroczna, 8. edycja Festiwalu Strefa Ciszy przeniesiona została do Internetu. W wakacyjne weekendy, począwszy od 18 lipca do 16 sierpnia 2020 roku, wyjątkowych koncertów posłuchać można będzie online.

Letnie weekendy w Łazienkach Królewskich już od ośmiu lat należą do Festiwalu Strefa Ciszy. W tym roku, wyjątkowo, ze względu na panującą sytuację, impreza została przeniesiona do sieci. W związku z tym w każdy wakacyjny weekend, niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie można się przenieść do malowniczych zakątków Królewskich Ogrodów. Festiwalowe koncerty zarejestrowane zostały w pięknych ogrodach i zabytkowych przestrzeniach Łazienek.

Zabrzmi muzyka klasyczna, współczesna, jazzowa i tradycyjna w rozmaitych interpretacjach. Podczas koncertu inaugurującego Festiwal znakomity Atom String Quartet zaprezentuje kompozycje autorstwa członków kwartetu oraz utwory Krzysztofa Pendereckiego. Udział w Festiwalu wezmą również zespoły Lutoslawski Quartet, Equilibrium String Quartet, Bastarda Trio, Brassfederacja, Polski Piach, a także pianista i kompozytor Grzegorz Tarwid, perkusista Hubert Zemler, flecistka Agata Igras, harfistka Zuzanna Elster i oboista Sebastian Aleksandrowicz.

Koncerty będą udostępniane na profilu Facebook i kanale YouTube Strefy Ciszy oraz na stronie internetowej Łazienek Królewskich.

Szczegółowy program - na stronie Festiwalu https://www.strefaciszyfestival.pl/ 

Urle | XI Festiwal Muzyki Kameralnej

UrleOd 18 lipca do 22 sierpnia 2020 potrwa tegoroczny XI Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach. W kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej wystąpią uznane zespoły muzyki kameralnej i cenieni przez melomanów artyści, w tym Maciej Strzelczyk, Bogdan Hołownia i Piotr Rodowicz. Koncerty odbywać się będą w soboty o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Urle z racji swego uzdrowiskowego charakteru tętnią życiem kulturalnym, szczególnie w okresie lata. Prężnie działające lokalne środowisko jest inicjatorem wielu przedsięwzięć w dziedzinie szeroko pojętej kultury. Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach stanowi jedno z nich. Organizowany od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, od 2011 realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, odpowiedzialnym za kształt programowy przedsięwzięcia.

Podczas Festiwalu prezentowane są głównie utwory muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnych solistów (instrumentalistów i wokalistów) oraz uznanych zespołów kameralnych. W tym roku udział w przedsięwzięciu wezmą GlassDuo, Sonic Quintet, kwartet smyczkowy instrumentów historycznych Quartetto Nero, kwintet dęty LutosAir Quintet, kwartet gitarowy Erlendis Quartet i Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. W programie pięciu koncertów znalazły się m. in. dzieła Adama Jarzębskiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Edwarda Pałłasza, Michała Lorenca, Jacka Sykulskiego, Juliusza Łuciuka, Romualda Twardowskiego i Wojciecha Widłaka.

Szczegółowy program – na stronie http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/101163-xi-festiwal-muzyki-kameralnej-w-urlach 

V Festiwal Muzyczny „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”

34Fundacja Przypływ Kultury oraz dyrektor artystyczny Maciej Grzybowski zapraszają w dniach 3–26 lipca 2020 na 13 niezwykłych koncertów V Festiwalu Muzycznego „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”, transmitowanych na żywo w Internecie.

Festiwal muzyczny „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. Poprzez swoje założenia i starannie dobrany program łączy w sobie elementy ponadczasowości dzieła i jego aktualności. Utwory niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione dają możliwość do ich wzajemnej konfrontacji, jednak głównie chodzi tu o konfrontację słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty.

W roku 2020 Festiwal poświęcony jest jednemu z największych muzycznych geniuszy, Ludwigowi van Beethovenowi. Zaprezentowana zostanie również twórczość demiurgów muzyki XX wieku, których 75. rocznica śmierci przypada w tymże roku: Béli Bartóka i Antona Weberna. Fenomenalna Sinfonia Varsovia zagra utwory wszystkich trzech twórców. Wystąpi z nią znany polski skrzypek Jakub Jakowicz.

Prawdziwymi Konfrontacjami będą cztery recitale fortepianowe utalentowanych młodych polskich pianistów. Wystąpią m. in. Aleksandra Świgut, laureatka stołecznego I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych z roku 2018, Jan Krzysztof Broja, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hanau (1989), Brunszwiku (1991) Bukareszcie (1995), Wilnie (1999) oraz Pasadenie - Los Angeles (2002). Zagra też znakomita polska skrzypaczka, laureatka poznańskiego XIII Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego z roku 2006 – Anna Maria Staśkiewicz. Festiwal gościć będzie czołówkę polskich kwartetów smyczkowych. Całości dopełni śląska orkiestra AUKSO pod wodzą jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich dyrygentów, Marka Mosia. W interpretacji muzyków usłyszymy m. in. dzieła takich polskich twórców, jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Mieczysław Wajnberg, Krzysztof Penderecki, Andrzej Panufnik, Henryk Mikołaj Górecki, Hanna Kulenty, Paweł Szymański, Cezary Duchnowski i Andrzej Karałow.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.festiwaltrzycztery.pl/