Polmic - FB

aktualności

„Moniuszko od serca” w Chorzowie

Silesia23 czerwca 2019 roku o godz.12.00 w chorzowskim Muzeum (ul. Powstańców 25) odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu „Moniuszko od serca”.

Koncert dedykowany obchodom 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zorganizowała we współpracy z chorzowskim Muzeum. W programie koncertu obok znanych arii i słynnego duetu Już ogień płonie z opery Straszny dwór znalazły się rzadziej wykonywane pieśni Stanisława Moniuszki oraz dumka Jewy z opery Jawnuta wystawionej po raz pierwszy w Wilnie w roku 1852. Zaśpiewa ją Karolina Borodziuk, tegoroczna dyplomantka katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie śpiewu dr hab. prof. AM Agaty Kobierskiej i laureatka m.in. I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Rudolfa Petraka w Żylinie, (Słowacja 2018) oraz III miejsca w V Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla Duetów Instrumentalnych oraz Duetów Wokalnych (Łódź 2018).

Moniuszkowskie arie i pieśni publiczność usłyszy również w wykonaniu Karoliny Wieczorek, absolwentki katowickiej i krakowskiej Akademii Muzycznej, a obecnie współpracującej z Operą Krakowską. Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina – Iuventus Canti Vrable. Zdobyła również Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu „Bel Canto” w Nałęczowie oraz wyróżnienia na konkursach „Złote Głosy Mazowsza” im. Iwony Borowickiej.

Bilety w cenie 5 zł dostępne są w kasie Muzeum.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.silesia.art.pl/strona-glowna/koncerty/429_moniuszko-od-serca-karolina-wieczorek-i-karolina-borodziuk-w-chorzowie 

Warszawa | Lato w Sinfonii Varsovii

SV22 i 23 czerwca 2019 roku o godz. 16.00 orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza do swojej siedziby (Grochowska 272) na koncerty w ramach cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej”. Tym razem usłyszymy muzykę Kraju Kwitnącej Wiśni i utwory z repertuaru uczestników X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Podczas popołudniowych koncertów kameralnych w każdą sobotę i niedzielę w siedzibie Sinfonii Varsovii odbywają się koncerty z udziałem uznanych artystów, jak i wschodzących gwiazd muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie – Nie tylko orkiestra, Japonia, Moniuszko, Relaks, W podróży, Improwizacja, Dawna Warszawa – występują zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną.

22 czerwca solistką koncertu „Japonia” będzie wspaniała flecistka Yuri Matsuzaki, która wykona na rozmaitych fletach (poprzeczny, shakuhachi, ryūteki) muzykę japońską, zachwycającą oryginalnością form i treści. Następnego dnia poznamy kunszt wykonawczy uczestników X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W ich interpretacji usłyszymy m. in. utwory Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Kraków | Lato zaczyna się w Hucie!

SC22 czerwca 2019 roku o godz. 12.00 Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia z Panią Sinfonietką wybierają się do Parku Miejskiego Zielony Jar Wandy na Wzgórzach Krzesławickich.

Cykl koncertowy „Sinfonietka” organizowany jest przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia z myślą o najmłodszych melomanach. W 2016 roku wydarzenie otrzymało nagrodę za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci – Statuetkę Złotego Słonecznika.

Najbliższy koncert odbędzie się w ramach Pikniku Krakowskiego, urządzanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków PL i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Nie zabraknie zabaw, konkursów i mnóstwa dobrej muzyki, nie tylko dla najmłodszych melomanów. W programie koncertu znajdzie się prezentacja dzieł Antonia Vivaldiego, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Moniuszki – patrona roku 2019, a także wspólne muzykowanie. Koncert poprowadzi Danuta Augustyn. Sinfoniettą zadyryguje Jurek Dybał.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://sinfonietta.pl/ 

Katowice | Kwartet Śląski: Wajnberg w Polsce

Wajnberg Mieczyslaw22 czerwca 2019 roku o godz. 18:00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w wykonaniu Kwartetu Śląskiego zabrzmi muzyka Mieczysława Wajnberga i Józefa Krogulskiego.

Ostatni w katalogu Mieczysława Wajnberga XVII Kwartet op. 146 (1986), liczy cztery ogniwa następujące po sobie bez przerwy. Mimo rozsianych tu i ówdzie fragmentów melancholijnych, posiada jasny koloryt, z refleksyjnymi odniesieniami do dzieł wcześniejszych. Humor przejawia się też w tym, że część ostatnia nawiązuje do pierwszej, ale nie w charakterze syntetycznego finału. Powód jest inny: Wajnberg musi „nadrobić” zadanie dopisania tzw. repryzy, o której wcześnie „zapomniał”… Pożegnanie z kwartetem: lekkie, jakby mimochodem poczynione.

Józef Krogulski – pianista, kompozytor, dyrygent, pedagog (i kolega Chopina z klasy kompozycji Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki) – w wieku lat 10 zasłynął jako cudowne dziecko (miał przydomek: „polski Mozart”), dając szereg koncertów na ziemiach polskich i niemieckich. Jego dojrzała twórczość obejmuje przede wszystkim gatunki wokalne muzyki religijnej, utrzymane w konserwatywnym stylu. Nie one jednak przykuwają dziś uwagę. Oktet d-moll op. 6 (1834) na fortepian, dwoje skrzypiec, flet, klarnet, wiolonczelę i kontrabas odznacza się, wbrew poważnemu charakterowi swej tonacji, pastelową kolorystyką i lekkim nastrojem stylu brillant, w czym przejawia się wpływ muzyki modnego wówczas Johanna Nepomuka Hummla.

Marcin Trzęsiok

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1408/kwartet-slaski-wajnberg-w-polsce 

Warszawa | Sinfonia Iuventus dla Niepodległej

POSIKoncert „Sinfonia Iuventus dla Niepodległej” 22 czerwca 2019 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego poświęcony w całości muzyce polskiej XX i XXI wieku będzie popisem znakomitego wiolonczelisty Tomasza Strahla.

Ceniony solista, kameralista, nauczyciel akademicki, laureat prestiżowych nagród i odznaczeń należy do najwyżej cenionych wiolonczelistów swojego pokolenia. Dwa koncerty wiolonczelowe w programie jednego wieczoru pozwolą doskonale ukazać wszechstronność jego talentu.

Dzieło Stanisława Moryty z 1992 r. nasycone jest dramatyczną, elegijną ekspresją, znajdującą wyraz w określeniach charakteru jego ogniw: Drammatico / Lugubre / Aggresivo; eksponuje też silnie wiolonczelową wirtuozerię. II Koncert wiolonczelowy Piotra Mossa z podtytułem Prières (Modlitwy) skomponowany został w 2003, w Polsce jego premiery dokonał właśnie Tomasz Strahl z NOSPR w 2005 r.

Program dopełnią dwie uwertury – pierwsza z nich otwierała zapomnianą dziś operę Maria Romana Statkowskiego (1904), w chwili premiery uznaną za jedno z najlepszych polskich dzieł tego gatunku czasów postmoniuszkowskich. Czas międzywojenny reprezentować będzie w programie Uwertura na orkiestrę Antoniego Szałowskiego, jednego z licznych polskich uczniów sławnej Nadii Boulanger (co ciekawe, młodszy o dwa pokolenia Piotr Moss, również uczył się pod jej kierunkiem, pod koniec długiego życia mistrzyni), hołdującej zwłaszcza stylistyce neoklasycznej – obecnej też w tym błyskotliwym utworze. 

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/sinfonia-iuventus-dla-niepodleglej/ 

Warszawa | „Koncert pod gwiazdami” w noc świętojańską

CNKCentrum Nauki Kopernik zaprasza melomanów i miłośników astronomii do planetarium Niebo Kopernika na wyjątkowy „Koncert pod gwiazdami” w noc świętojańską, 21 czerwca 2019 roku o godz. 19.00.

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się program koncertu: zabrzmią wyłącznie utwory na czworo skrzypiec! Zaprezentuje je Violinofonica – kwartet skrzypcowy założony przez Agnieszkę Maruchę, która do składu zaprosiła swoich najzdolniejszych uczniów – studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Dr hab. Agnieszka Marucha jest skrzypaczką, solistką, kameralistką i pedagogiem. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza oraz Hochschüle der Künste w Bernie pod kierunkiem prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Od wielu lat propaguje dzieła polskich kompozytorów w kraju i zagranicą. Zespół, który założyła, posiada wszechstronny repertuar (od baroku do muzyki XXI wieku ), jednak jego główny nurt to muzyka polska.

W programie świętojańskiego koncertu znalazły się utwory Georga Friedricha Telemanna, Jacoba Donta oraz twórców polskich: Cztery melodie śląskie (1954) Witolda Lutosławskiego, Melodie śląskie (2018) Weroniki Olbrot, Looking through the glass (2019) Tomasza Dudzińskiego oraz Star Waltz (2019) – najnowszy kwartet Iwony Kisiel.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.niebokopernika.pl/ 

Warszawa | Sinfonia Varsovia na Grochowskiej – Święto Muzyki

SVCzerwiec to miesiąc, w którym kończą się sezony artystyczne wielu orkiestr i zespołów, a na Grochowskiej to dopiero początek letnich cyklów koncertowych. Jednym z nich są koncerty symfoniczne Sinfonii Varsovii. Najbliższy – w Święto Muzyki 21 czerwca o godz. 19:30– będzie okazją do wysłuchania polskich i rosyjskich dzieł symfonicznych. W muzycznym świętowaniu orkiestrze na scenie towarzyszyć będzie pianista Andrei Korobeinikov, a całość poprowadzi Maestro Alexander Vedernikov.

Sinfonia Varsovia rozpocznie koncert Bajką Stanisława Moniuszki. Z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, która przypada w tym roku, w całej Polsce odbywają się obchody roku jego imienia. Uwertura fantastyczna Bajka ukazuje zmysł orkiestracji Moniuszki i stanowi jeden z niewielu przykładów jego twórczości symfonicznej. Po niej publiczność wysłucha rzadko prezentowany II Koncert fortepianowy G-dur op. 44 Piotra Czajkowskiego. Brawurową partię solową wykona Andrei Korobeinikov – uznany rosyjski pianista, doskonały interpretator dzieł Czajkowskiego. Z utworami romantyka artysta występuje na całym świecie, m. in. we Francji, Austrii, Kanadzie, Chinach.

Na zakończenie wieczoru zabrzmi II Symfonia e-moll op. 27 Siergieja Rachmaninowa. Premiera dzieła została przyjęta z dużym entuzjazmem i przywróciła Rachmaninowowi wiarę w swój talent po surowej krytyce I Symfonii. Orkiestrę Sinfonia Varsovia tego dnia poprowadzi wybitny Maestro Alexander Vedernikov. Dyrygent zrealizował kilkanaście znakomitych nagrań z muzyką rosyjską, a jego koncerty cieszą się wielką popularnością i uznaniem wśród słuchaczy.

Mateusz Purcel

Patronat medialny nad cyklem koncertowym „Sinfonia Varsovia na Grochowskiej” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Szczecin | Park Symfonia – Wojtek Blecharz

BlecharzW ramach Święta Muzyki, 21 czerwca 2019, muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie wykonają Symfonię nr 1 Wojtka Blecharza. Koncert plenerowy odbędzie się na skwerze przy Cerkwi św. Mikołaja (wejście od ul. Starzyńskiego).

Przestrzeń na co dzień ogrodzona wysokim płotem i niedostępna dla mieszkańców Szczecina stanie się kolejnym miejscem, które w swoje władanie weźmie muzyka. Zielony skwer między Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja otworzy swoje podwoje i zaprosi wszystkich na nietypowy muzyczny spacer.

Do współpracy przy pomyśle muzycznego zagospodarowania tego pięknego, zielonego fragmentu Szczecina wraz z Tokarnią – Patrycją Tokarską, która jest partnerem koncertu, organizatorzy zaprosili kompozytora Wojtka Blecharza. W efekcie tej kooperacji powstała Symfonia nr 1, która jest – jak mówi sam twórca – muzyczną sytuacją-instalacją, której uczestnicy otwierają się na nowe drogi doświadczania dźwięku, zwykle niespotykane na tradycyjnym koncercie. Przez dźwięk będziemy mogli „przechodzić” ciałem, kłaść się na ziemi, żeby go posłuchać, czy siadać między muzykami.

Symfonii nr 1 Wojtka Blecharza będzie można wysłuchać w dwóch odsłonach. Pierwsza, to jej wykonanie właśnie na skwerze przy Cerkwi św. Mikołaja. Tam uczestnicy koncertu będą mogli w otoczeniu przyrody wędrować przez kolejne punkty wyznaczane przez muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Wędrówka pomiędzy nimi stanie się odkrywaniem dźwięków – zarówno tych wydawanych przez naturę, jak i tych naturą inspirowanych, ale granych przez muzyków. Druga odsłona symfonii odbędzie się w miejscu zgoła odmiennym i z założenia przeznaczonym do prezentacji muzyki. Ok. godziny 17:00 muzycy wraz ze słuchaczami przeniosą się z zielonego skweru do białego budynku Filharmonii, by tam kontynuować koncert. Rozproszeni w przestrzeni obiektu muzycy znów stworzą punkty muzycznej wędrówki, która pozwoli porównać brzmienie utworu i instrumentów w obu miejscach – na łonie przyrody i w przestrzeniach Filharmonii.

Początek koncertu 21 czerwca 2019 na skwerze przy Cerkwi św. Mikołaja o godz. 16.00, wejście bramą od ulicy Starzyńskiego. Ok. godz. 17:00 druga część koncertu w budynku Filharmonii. W przypadku niepogody całe wydarzenie odbędzie się w budynku Filharmonii przy ul. Małopolskiej 48. Wstęp wolny!

Więcej informacji – na stroniehttps://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1098-Park_Symfonia__Wojtek_Blecharz

Bydgoszcz | II Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego”

BlumweW dniach 20 czerwca – 12 grudnia 2019 roku w Bydgoszczy odbędzie się II Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego”.

Festiwal odbywa się dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji im. Piotra Orawskiego i Polskiego Radia Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy. Celem przedsięwzięcia w siedzibie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw jest poszerzenie oferty kulturalnej województwa, promowanie kompozytorów i twórców regionu kujawsko-pomorskiego oraz zmniejszenie dystansu pomiędzy kulturą wysoką a zwykłym odbiorcą.

Przez najciekawszych artystów związanych ze środowiskiem muzycznym województwa kujawsko-pomorskiego prezentowany będzie atrakcyjny program muzyczny. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią Partytury na Głosy Zwierzęce Marcina Gumieli. Jego utwór Sempre nella memoria di Marianna zaprezentuje 24 października duet fortepianowy Pianopticum. Koncert 28 listopada został zatytułowany „Bacha ze współczesnością rozmowy”; usłyszymy więc poza utworami Johanna Sebastiana Bacha też muzykę Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Finał Festiwalu to recital wokalny „W hołdzie Stanisławowi Moniuszce”: Karolina Makuła (mezzosopran) i Jarosław Kaliski (fortepian) wykonają utwory patrona 2019 roku oraz Mieczysława Wajnberga, który obchodziłby 100. rocznicę urodzin.

Wszystkie koncerty są rejestrowane i retransmitowane w poniedziałki po koncertach w audycji Radia PIK „Salon klasyczny” o godz. 21:06.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://bydgoszcz.tvp.pl/43019907/festiwal-2-muzyka-w-willi-blumwego