Polmic - FB

aktualności

Antoni Wit po latach z NOSPR

Anotni WitAntoni Wit, jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów, po prawie 14 latach ponownie poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Koncert pod batutą wieloletniego szefa NOSPR (1983-2000) odbędzie się 22 stycznia 2016 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej przy placu Wojciech Kilara 1 w Katowicach.

W programie wieczoru znajdą się takie kompozycje jak: uwertura do opery Tannhäuser Richarda Wagnera, Poemat symfonicznyStanisław i Anna Oświecimowie” op. 12 Mieczysława Karłowicza oraz Suita symfoniczna Szeherezada”op. 35 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa z solo skrzypcowym Piotra Tarcholika, koncertmistrza NOSPR. Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z dr Karolem Bulą, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Koncert transmitowany będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec w Toruniu

II Międzynarodowy Festiwal SkrzypiecII Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec odbędzie się w dniach 14-28 lutego w Toruniu. Będzie to wydarzenie złożone z koncertów i recitali wybitnych skrzypków, a także konkursów, wystaw, seansów filmowych oraz pokazów lutniczych. Najważniejszą częścią festiwalu będzie odbywający się co 3 lata Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Honorowym Prezydentem Konkursu jest Maestro Prof. Krzysztof Penderecki.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 14 lutego 2016 roku w nowej sali koncertowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – CKK Jordanki. Do udziału w koncercie zaproszono laureatkę I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – Soyoung Yoon, która wykona Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa. W programie znajdzie się ponadto Uwertura „Egmont” Ludwiga van Beethovena oraz Uwertura-fantazja b-moll „Romeo i Julia”  Piotra Czajkowskiego. W kolejnych koncertach festiwalowych wezmą udział wybitni artyści, m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Jakub Jakowicz oraz Anna Maria Staśkiewicz.

19 lutego 2016 roku do Torunia po raz kolejny zjadą młodzi wirtuozi skrzypiec z całego świata, aby wziąc udział w IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypiec. Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu, który obywa się od 2007 roku, jest Michał E. Staśkiewicz. Z blisko stu zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano 24 uczestników, m.in. z Japonii, Francji, Rosji, Polski czy Korei Południowej. W drugim etapie, do którego wybranych zostanie 12 osób, będzie można usłyszeć recitale wypełnione muzyką z akompaniamentem oraz obowiązkowe wykonanie utworu napisanego w XX wieku przez polskiego kompozytora. Finałowa szóstka zagra już z orkiestrą jeden z pięciu najpopularniejszych koncertów skrzypcowych w literaturze muzycznej. Jury pod przewodnictwem prof. Konstantego Andrzeja Kulki wyłoni sześciu finalistów, z których trzech otrzyma tytuł laureata, a kolejni trzej wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy będą mieli także szanse na nagrody pozaregulaminowe, ufundowane przez instytucje polskie i zagraniczne.

W ramach Festiwalu odbędzie się również II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski oraz Konkurs na Recenzję Muzyczną. Jury Konkursu Kompozytorskiego spośród nadesłanych partytur jednoczęściowego utworu na skrzypce i orkiestrę smyczkową wybierze i nagrodzi trzy kompozycje. Konkurs na recenzję ma na celu zachęcenie uczestników do pogłębiania wiedzy muzycznej i bardziej świadomego odbioru muzyki. Chętni będą mieli możliwość udziału w warsztatach przygotowujących do wzięcia udziału w konkursie. Przeprowadzone będą także wykłady oraz pokazy lutnicze.

Dla fanów kina przygotowano projekcje filmów o tematyce muzycznej (Kwartet, Paganini: Uczeń diabła, Purpurowe skrzypce). Dla młodszych odbiorców Teatr Impresaryjny Afisz przedstawi spektakl Janko Muzykant. Podczas Festiwalu nie zabraknie również połączenia dowcipu z muzyką. Mistrzami w tej dziedzinie są muzycy z Grupy MoCarta, którzy będą mieli okazję zaprezentować się przed publicznością czwartego dnia Festiwalu w trakcie koncertu Ale Czad!, czyli podróże Grupy MoCarta.

Więcej informacji – na stronie: www.violintorun.tos.art.pl

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej. 

W wieku 73 lat zmarł Bogusław Kaczyński

altBogusław Kaczyński – dziennikarz, publicysta muzyczny i konferansjer zmarł 21 stycznia 2016 roku w Warszawie. Przez wiele lat był popularyzatorem opery, operetki i muzyki poważnej. Zasłynął jako autor popularnych programów w Telewizji Polskiej oraz słynnej serii płytowej „Bogusław Kaczyński – Złota Kolekcja”. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.

Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się. Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. – napisał w portalu społecznościowym Facebook Tadeusz Deszkiewicz, wieloletni przyjaciel Kaczyńskiego.

Bogusław Kaczyński był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, teoretykiem muzyki oraz pianistą. Z jego inicjatywy powstał słynny w świecie Festiwalu Muzyki w Łańcucie (1980-90). Od 1982 pełnił funkcję dyrektora Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Był prorektorem ds. artystycznych Akademii Muzycznej w Warszawie (1993-96) i dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Muzycznego Roma w Warszawie (1994-98). Muzycze poważnej oraz operze poświęcił wieloletnią działalność dziennikarską i prezenterską, kilka autorskich programów telewizyjnych, liczne książki i wydania płyt, tysiące wykładów oraz wystąpień. Został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami. W plebiscycie „Koniec wieku” tygodnika „Polityka” zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX wieku.

Inauguracja kampanii Save the Music Fundacji MEAKULTURA

Save the Music27 stycznia 2016 roku o godz. 12.00 w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie ( ul. Fredry 8) odbędzie się konferencja prasowa, a jednocześnie inauguracja kampanii społecznej Save the Music. Jej celem jest wspieranie dobrej muzyki przy współudziale mody oraz sztuk wizualnych.

Organizatorzy pragną przybliżyć sylwetki genialnych artystów, a także promować wartościową muzykę, bez względu na jej gatunek. Działania z tym związane odbywać się będą na wielu płaszczyznach – od tworzenia prac artystycznych, kolekcji ubrań, poprzez publikowanie artykułów, aż po organizację imprez kulturalnych. W ramach kampanii odbędzie się szereg wydarzeń takich jak: wernisaże, koncerty, pokazy mody. Kupując unikatowe ubrania, będzie można wesprzeć działania Fundacji MEAKULTURA.

W pierwszej odsłonie kampanii zostaną zaprezentowane ubrania projektu Kingi Król z charakterystycznymi grafikami autorstwa Maxa Skorwidera. W kolekcji nie zabraknie wizerunków artystów doskonale nam znanych: Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena czy Franka Sinatry, a także tych, których warto pamiętać: Astora Piazzolli, Sida Viciousa czy Enrica Caruso.

Niewątpliwą atrakcją konferencji, oprócz premierowej kolekcji, będzie wystawa plakatów Maxa Skorwidera zatytułowana Muzyka wiodąca lud na barykady. Autor stworzył serię grafik zadedykowanych słynnym muzykom doby PRL-u i ich utworom, a także artystycznym wydarzeniom tamtych czasów. Tym samym Save the Music oddaje swoisty hołd twórcom, którzy wywarli wpływ na rozwój kultury muzycznej w Polsce okresu komunizmu, kiedy kreatywność i bunt stanowiły istotny język ekspresji.

Kampania Save the Music kierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi oraz do wszystkich miłośników muzyki, mody, sztuk wizualnych. Jej edukacyjny aspekt ma szansę odcisnąć swój ślad w sposobie myślenia o kulturze muzycznej. Akcje wspierają znani przedstawiciele świata kultury i sztuki, którzy zgodzili się być jej Ambasadorami.

Oficjalna strona kampanii: www.savethemusic.eu

Patronat medialny nad kampanią objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

90-lecie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr

Jubileuszowy koncert kolędJubileuszowy Koncert Kolęd z okazji 90-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odbędzie się 24 stycznia 2016 roku o godz. 16.00 w Kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie (ul. Conrada 7). Wstęp wolny.

Wystąpią zespoły zrzeszone w PZChiO: Chór Towarzystwa Śpiewaczego „HARFA” (dyr. Paweł Choina), Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego (dyr. Tomasz Zalewski), Chór Wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego (dyr. Krystyna Stańczak-Pałyga), Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (dyr. Paweł Hruszwicki), Orkiestra MODERATO z Warki (dyr. Artur Gębski). W programie znajdą się tradycyjne kolędy polskie, a także czeskie, ukraińskie oraz angielskie. Koncert poprowadzi Andrzej Krusiewicz.

Więcej...

400 lat muzyki skrzypcowej

400 lat muzyki skrzypcowejW piątek 29 stycznia 2016 roku o godzinie 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Wały Chrobrego 3 odbędzie się pierwszy w tym roku koncert Fundacji Akademia Muzyki Dawnej zatytułowany 400 lat muzyki skrzypcowej.

Wykonawcą recitalu będzie wybitny polski skrzypek młodego pokolenia Stefan Plewniak, grający na skrzypcach barokowych i współczesnych – Artysta Rezydent Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w sezonie 2015/16. W programie koncertu, prezentującego historię i rozwój muzyki skrzypcowej, znajdą się dzieła takich kompozytorów jak: Arcangelo Corelli, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Henryk Wieniawski, Nicolo Paganini, Fritz Kreisler, Grażyna Bacewicz oraz Krzysztof Baculewski.

Koncert współorganizowany i współfinansowany jest w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca – „ Artysta – Rezydent”.

Więcej informacji – na stronie: www.famd.pl

Premiera „Kwartetu smyczkowego” Andrzeja Kwiecińskiego

Lutosławski QuartetW czwartek 21 stycznia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się koncert Lutosławski Quertet, podczas którego po raz pierwszy wykonany zostanie Kwartet smyczkowy Andrzeja Kwiecińskiego.

Lutosławski Quartet wytrwale kontynuuje promowanie polskiej muzyki kameralnej XX i XXI wieku. Podczas styczniowego koncertu zespół powróci do korzeni, wykonując Kwartet smyczkowy swojego patrona z 1964 roku. Jest to dzieło na wskroś eksperymentalne – choć nie posiada klasycznej partytury, nie panuje tu nieskrępowana niczym przypadkowość, a tzw. aleatoryzm kontrolowany. Jak mówił sam Lutosławski: Jeśli wykonawcy ściśle przestrzegają instrukcji napisanych w głosach, nic nie może się zdarzyć, czego kompozytor nie przewidział.

W środkowej części wieczoru zabrzmi muzyka rosyjska w postaci Kwartetu smyczkowego F-dur nr 3 op. 73 Dymitra Szostakowicza. Ukończony w 1946 roku utwór pełen jest posępnych, czy wręcz groźnych akcentów muzycznych, nawiązujących do II wojny światowej. Na zakończenie publiczność usłyszy nową kompozycję młodego, aczkowiek już utytułowanego twórcy – Andrzeja Kwiecińskiego. Warszawski kompozytor strukturą swojego Kwartetu smyczkowego nawiązuje do zręcznościowych gier komputerowych w stylu Super Mario Bros.

Więcej informacji – na stronie: www.nmf.wroclaw.pl

Penderecki a cappella

Krzysztof Penderecki30 stycznia 2016 roku o godz. 18.00 w gdańskim Dworze Artusa Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykona dziesięć utworów Krzysztofa Pendereckiego. Koncert autorski, którego gościem specjalnym będzie sam kompozytor, zainauguruje polskie prawykonanie Psalmu 3. Wieczór zakończy światowa premiera pastorałki My też pastuszkowie.

Psalm 3 to kompozycja napisana w 2015 roku dla ormiańskiego chóru Hover Chamber Choir of Armenia. Jego pierwsze wykonanie miało miejsce w nowojorskiej Carnegie Hall w 100. rocznicę pogromu Ormian. Temat ten jest dla kompozytora szczególnie ważny, gdyż sam wychował się w rodzinie o ormiańskich korzeniach – Ormianką była Eugenia Szylkiewicz, babka ze strony ojca.

W programie wieczoru znajdą się ponadto takie kompozycje jak: Iże Cheruwimy (1986, zwana też Cherubikonem czy Pieśnią Cherubinów) do tekstu staro-cerkiewno-słowiańskiego – utwór będący prezentem dla wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza z okazji 60. urodzin; Alleluja – Ašče i wogrob (1971) z Utreniji (Jutrzni) II: Zmartwychwstanie; Missa Brevis (2012) jedyny utwór w dorobku kompozytora, który ma formę mszy; Grób Potockiej (2010) z cyklu Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii do tekstu wiersza Adama Mickiewicza z tomu Sonety krymskie; Recordare oraz Quid sum miser – dwie części oratorium Dies Illa opartego na tekście średniowiecznej sekwencji łacińskiej; O Gloriosa Virginum (O najchwalebniejsza z dziewic) napisane dla wenezuleskiego dyrygenta José Antonio Abreu z okazji 70. urodzin; pastorałka Kaczka pstra (2009) prawykonana przez Polski Chór Kameralny oraz premierowy utwór Krzysztofa Pendereckiego – My też pastuszkowie (2015).

Polski Chór Kameralny to jedyny na świecie zespół posiadający w swoim repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Wieloletnia współpraca kompozytora z chórzystami zaoowocowała między innymi wydaniem dwóch płyt: Krzysztof Penderecki: Complete Choral Works vol.1 i vol. 2, które zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Orphees D'Or (Złoty Orfeusz), przyznaną przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.

Nowy klip Meccore String Quartet

Meccore String Quartet: Szymanowski & DebussyW styczniu 2016 roku ukazał się teledysk promujący najnowszy album zespołu Meccore String Quartet: Szymanowski & Debussy, na którym znalazły się oba przełomowe kwartety Karola Szymanowskiego oraz uwodzicielski kwartet Claude'a Debussy’ego.

Charakter kompozycji sprowokował wielowymiarowe odczytanie, któremu brak słów i jasno zakodowanych znaczeń dodaje tylko aktualności i intuicyjnego przekazu. Dzięki choreografii stworzonej przez Izabelę Szostak, energetyzujące nagranie przemawia do słuchacza-widza z jeszcze większą intensywnością.

Utworzony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najwybitniejszych polskich kwartetów smyczkowych. Ma na koncie wiele nagród polskich i międzynarodowych. Zespół kształcił się m.in. w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie oraz w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów z całego świata. Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendla. Artyści występowali w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu, Madrycie czy Berlinie. W 2011 roku kwartet otrzymał nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów. Artyści organizują także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Q’arto Mondi i rozwijają działalność charytatywną.

ZOBACZ KLIP: www.youtube.com/watch?v=7sso7y3Uesg  

Patronat medialny nad albumem objęło Polskie Towarzystwo Informacji Muzycznej.