Polmic - FB

aktualności

Katowice | „Usłysz nas w siedzibie i online” – koncert na zakończenie sezonu

FS19 czerwca 2020 roku o godz. 19.00 budynek Filharmonii Śląskiej wypełni się muzyką i radością ze wspólnego jej przeżywania. Po przerwie odbędzie się wyczekiwany finałowy koncert sezonu z udziałem publiczności.

Koncert otworzy dzieło wyjątkowe, które współtworzyło pięciu kompozytorów i setki melomanów. Będzie to Suita in Memoriam Krzysztof Penderecki, która powstawała na oczach internautów i z ich udziałem, w ramach projektu #zostańwdomu i twórz, organizowanego przez Filharmonię Śląską i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Składa się ona z pięciu części. Każdą z nich użytkownicy Facebooka tworzyli z innym kompozytorem, wśród których byli: Mikołaj Piotr Górecki, Enjott Schneider, Adam Wesołowski, Marcel Chyrzyński i Jerzy Kornowicz. Początek komponowania zbiegł się ze smutną wiadomością o śmierci jednego z najważniejszych i najwybitniejszych kompozytorów XX i XXI wieku, Krzysztofa Pendereckiego, więc twórcy zgodnie postanowili poświęcić wspólne dzieło zmarłemu Mistrzowi. Każda z pięciu części Suity jest inna. Różnią się one stylem, tematyką, charakterem, formą, harmoniką. Kompozycja obrazuje to, jak różne może być podejście do komponowania i jak te podejścia może połączyć wspólna misja.

W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zabrzmią również dwa dzieła Ludwiga van Beethovena: Uwertura „Coriolan” oraz IV Symfonia B-dur.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Marta Szybiak

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://bit.ly/3eVy7ns 

Warszawa | Koncert finałowy 61. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Baird19 czerwca 2020 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się bez udziału publiczności koncert finałowy 61. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Nagranie z koncertu będzie dostępne w Internecie od 20 czerwca.

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (dawniej zwany Konkursem Młodych Związku Kompozytorów Polskich) organizowany jest corocznie od 1958 roku. Ma na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy. W obecnej edycji główną nagrodę, z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie, sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Przedmiotem Konkursu w roku 2019 był utwór na od 1 do 4 saksofonów.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentowane zostaną utwory, które zostały przez jury zakwalifikowane do II etapu: Nemesis (godło Phoenix), Me and another one (godło Aditolek), Fala pomarańczowo-zielona (godło Ówsanalin), O pewności (godło Mercilles Efficiency), Limitation (godło Don Giovanni) ora Ukwiał pustelnik (godło Matricaria chamomilla). Po koncercie, w którym udział wezmą znakomici wykonawcy – The Whoop Group, Kwartet UMFC i Brzewski&Szymanowski Saxophone Quartet – ogłoszony zostanie ostateczny werdykt. Wtedy też poznamy nazwiska laureatów.

Koncert zorganizowany został przez Związek Kompozytorów Polskich przy współpracy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”.

Nagranie koncertu będzie dostępne pod adresem: https://soundcloud.com/user-595711012 

Toruń | Nieodwołany Festiwal 2020

TOSToruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na Nieodwołany Festiwal 2020 realizowany w całości w formie online w dniach 5–20 czerwca 2020 roku, w którego programie znalazły się spotkania z artystami kręgu muzyki klasycznej i rozrywkowej, koncerty na żywo, e-warsztaty oraz podcasty.

Udział w Festiwalu wezmą światowej sławy artyści reprezentujący nurt muzyki klasycznej (Janusz Wawrowski, Agata Szymczewska, Anna Maria Staśkiewicz, Marcin Zdunik, Michał Szymanowski, Paweł Wakarecy) oraz twórcy związani z muzyką rozrywkową (Jarek Wist, Janusz Radek, Grzegorz Wilk, Marcin Wyrostek). W ich interpretacji usłyszymy m. in. utwory Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Marcina Wyrostka, Piotra Zaufala i Mateusza Adamczyka.

Odbiorcy będą mogli zadawać artystom pytania na żywo, a także będą mieli wpływ na ostateczny kształt rozmów z gośćmi podcastów Magdaleny Miśki-Jackowskiej i Piotra Matwiejczuka „Jak powstaje muzyka”. Zaproszenie dziennikarzy przyjęły takie osobistości, jak maestro Jerzy Maksymiuk i Jacek Cygan. Piotr Matwiejczuk nagra podcasty dedykowane początkującym melomanom, w których opowie jak słuchać muzyki klasycznej.

Wszystkie działania będą przystosowane również dla seniorów, dla których zrealizowane zostały specjalne filmy instruktażowe, ułatwiające poruszanie się w przestrzeni wirtualnej i zapewniające wygodny dostęp do ciekawych wydarzeń kulturalnych.

„Nieodwołany Festiwal” dofinansowano w ramach Programu Kultura w sieci.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://bit.ly/3cvdXPQ 

III Polish Rising Music Stars Workshops Online

Polish RisingW dniach 27 czerwca – 4 lipca 2020 roku odbędzie się III Polish Rising Music Stars Workshops and Competition Online – autorski projekt dr. Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku), polegający na organizacji warsztatów online one-to-one, przeprowadzanych przez prominentnych krajowych oraz zagranicznych profesorów dla najwybitniejszych polskich uczniów, studentów i absolwentów.

Coroczne wydarzenie jest tworzone w ramach kampanii społecznej Save the Music, której dr Krzysztof Komendarek-Tymendorf jest ambasadorem. W koncepcję Save the Music wpisują się cele programu Polish Rising Music Stars, który promuje najbardziej utalentowanych artystów młodego pokolenia i w swoim założeniu ma stać się platformą umożliwiającą zaistnienie w świadomości melomanów oraz agentów koncertowych wschodzących gwiazd polskiej muzyki klasycznej. Ważnym elementem wydarzenia jest zaprezentowanie swoich umiejętności podczas konkursu i koncertu finałowego.

Rejestracja pretendentów odbywa się online, uczestnictwo jest nieodpłatne. Uczestnicy III edycji programu zostaną wyłonieni na podstawie przesłanych materiałów audio i video przez wykładowców w trzech specjalnościach: skrzypce, altówka i wiolonczela. Termin zgłoszeń upływa 25 czerwca 2020 o godz. 23.59.

Warsztaty poprowadzą dr Agata Szymczewska i Elena Denisova (skrzypce), dr Krzysztof Komendarek-Tymendorf, prof. zw. dr hab. Irena Albrecht i György Gulyás Nagy (altówka), prof. Tilmann Wick i dr hab. Anna Wróbel (wiolonczela). Ponadto odbędą się zajęcia poświęcone kameralistyce (Arnaud Śmigiel-Kaminski i dr hab. Anna Wróbel), analizie i interpretacji notacji kompozytorskiej w przygotowywanych utworach (dr hab. Marek Czerniewicz), przygotowaniu fizycznemu i mentalnemu do praktyki muzycznej (Jadwiga Śmieszchalska) oraz autoprezentacji w mediach (dr Marlena Wieczorek).

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Rekrutacja na http://www.polishrisingmusicstars.pl/ 

Nowy zarząd Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich

ZKPW drodze wyborów 10 czerwca 2020 roku ustalony został nowy Zarząd Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich na lata 2020–2022.

W skład Zarządu, który staje się coraz bardziej międzynarodowy, weszli: Aleksandra Chmielewska – przewodnicząca, Jan Sanejko – zastępca przewodniczącego, Krzysztof Tomasz Jurczak – sekretarz, Adam Diesner – skarbnik, Andrei Yakushau – członek zarządu, Magdalena Pasternak – członek zarządu, Aleksander Jan Szopa – członek zarządu, Szymon Borys – członek zarządu.

Koło Młodych ZKP powołane zostało powołane do życia już w 1949 roku. Jego głównym celem jest szkolenie, przygotowywanie młodych kompozytorów, teoretyków i muzykologów do członkostwa w organizacji i do twórczego uczestnictwa w życiu muzycznym. Promocji młodych twórców służy wiele przedsięwzięć, m.in. od 1969 roku w ramach imprez towarzyszących „Warszawskiej Jesieni”. Co roku Koło Młodych ZKP organizuje Konkurs Kompozytorski im. Zygmunta Mycielskiego.

Gratulujemy nowemu Zarządowi i życzymy owocnej kadencji, samych sukcesów i powodzenia w pełnieniu swoich obowiązków!

Produkcje bydgoskiej Opery Nova online oraz na antenie TVP Kultura

ONDwie produkcje bydgoskiej Opery Nova – Halka Stanisława Moniuszki oraz Manru Ignacego Jana Paderewskiego – zostaną wyemitowane w czerwcu na antenie TVP Kultura. Obydwa tytuły, pochodzące z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, od kilku tygodni są także dostępne online.

Te dwie wymienione produkcje zostały udostępnione online dzięki projektowi Polskiego Wydawnictwa Muzycznego #TUTTIwdomu promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Halka pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka i w reżyserii Natalii Babińskiej miała premierę w 2013 roku. Spektakl zostanie wyemitowany przez TVP Kultura 14 czerwca o godz. 15.00. Dwa tygodnie później, 28 czerwca, na antenie TVP Kultura zagości Manru Ignacego Jana Paderewskiego zrealizowana przez Macieja Figasa (kierownictwo muzyczne) i Laco Adamika (reżyseria). Bydgoskie przedstawienie zostało utrwalone w 2011 roku, 111 lat od powstania dzieła. Nagranie wyróżniono nagrodą „Orphée d'Or" przyznaną przez paryską Academie du Disque Lyrique w kategorii „Najlepsza inicjatywa audiowizualna" w 2013 roku.

Podobnie jak Halka, również opera Paderewskiego dostępna będzie do końca 2020 roku online na stronie http://vod.teatrwielki.pl/ 

Justyna Pieszczek-Zadańska

Paweł Romańczuk z grupy Małe Instrumenty bohaterem kolejnej „Domówki z Dwójką”

DwojkaPrzy pomocy małych, nierzadko dziecięcych instrumentów tworzy wielką sztukę. Gościem kolejnej „Domówki z Dwójką” będzie Paweł Romańczuk – multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor, który od 2006 roku prowadzi grupę Małe Instrumenty zajmującą się popularyzacją kultury „toy music” w Polsce. Początek koncertu z pracowni artysty 13 czerwca 2020 roku o godz. 19.00.

Co weekend o tej samej porze Program 2 Polskiego Radia zaprasza na koncerty odbywające się w domach zaprzyjaźnionych z Dwójką artystów, którzy w trudnych czasach izolacji chcą dzielić się ze słuchaczami i internautami swoją muzyką. W najbliższą sobotę słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia i internautów zaprosi do swojej pracowni wyjątkowy artysta – Paweł Romańczuk.

Pomysłodawca i lider formacji Małe Instrumenty, a także konstruktor własnych instrumentów i mechanicznych instalacji dźwiękowych, na sobotni wieczór przygotował cykl zupełnie nowych utworów na konstrukcje grające, które trudno jest przetransportować i montować w salach koncertowych. Ponieważ w swojej pracowni może tworzyć obecnie tylko indywidualnie, będzie to również nietypowy koncert – kompozytor i muzyk sam zagra na kilkudziesięciu instrumentach. Pomogą mu w tym looper oraz automatyczne mechanizmy grające, budowane w pracowni Małych Instrumentów we Wrocławiu.

Transmisja jego koncertu w „Domówce z Dwójką” w sobotę 13 czerwca o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Artur Szklarczyk

Białystok | Koncert online „Od gór i pól”

OiFP13 czerwca 2020 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert online Kwartetu Dworskiego z udziałem Małgorzaty Trojanowskiej (sopran) i Joanny Motulewicz (mezzosopran), podczas którego zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

Twórczość przedwcześnie zmarłego Mieczysława Karłowicza wprowadziła polską muzykę w nurt sztuki późnoromantycznej, ale styl jego młodzieńczych pieśni bywa określany jako stojący u progu modernizmu. Zdzisław Jachimecki pisał o nich w 1930 roku: „Pełna ciepła nuta liryczna w wielu spośród nich, szczerość inspiracji, objawiająca się w bardzo naturalnie wysnutych melodiach, niewyszukane formy akompaniamentu, trafnie jednak dostosowanego do nastroju danej poezji i organicznie łączącego się ze śpiewem, poprawność deklamacji i konstrukcji utworów wyrobiły pieśniom Karłowicza zasłużoną popularność”.

I Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki powstał podczas jego studiów w Berlinie. To wdzięczne, proste dzieło, pisane – podobnie jak Śpiewnik domowy – z myślą o rodzinnym muzykowaniu. Wszystkie pieśni Fryderyka Chopina powstały przed jego wyjazdem z kraju. Komponowane do słów poetów polskich, podobnie jak pieśni Moniuszki, nawiązują do muzyki ludowej, poruszają siłą wewnętrznej ekspresji i liryczności.

Szczegółowy program – na stronie https://www.oifp.eu/repertuar/piesni-polskich-kompozytorow-w-opracowaniu-na-kwartet-smyczkowy-i-glosy/ 

Penderecki i Williams, czyli filmowa niedziela

FSzPolymorphię Krzysztofa Pendereckiego oraz utwory Johna Williamsa znane z filmów Jurassic Park i Hook usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza 14 czerwca 2020 roku o godz. 19.00 podczas kolejnego koncertu online na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna przeniesie nas do świata filmu. Utwór Polymorphia Krzysztofa Pendereckiego na 48 instrumentów smyczkowych wykorzystano w takich znanych filmach, jak Egzorcysta i Lśnienie. Ewa Szczecińska, dziennikarka radiowa, porównuje wczesny utwór Pendereckiego do malarstwa Hieronima Boscha: „To muzyka plastycznie przepoczwarzająca rozmaite stany i emocje – słuchaczowi wydaje się, że dotyka czegoś nienazwanego, tajemnej metafizyki. Całość działa niczym obrazy Boscha: okazuje się rozdzierającym freskiem, ujmującym w dźwięki najrozmaitsze namiętności, lęki, euforie i boleści”.

Muzycy zabiorą nas także na spotkanie z utworami jednego z najznakomitszych kompozytorów muzyki filmowej - Johna Williamsa. O jego wielkim sukcesie świadczy przeszło 50 nominacji do Oscara i zdobycie pięciu złotych statuetek. Podczas koncertu usłyszymy tematy muzyczne z filmów Jurassic Park i Hook.

Katarzyna Plater-Zyberk

Dodatkowe informacje - na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl