Polmic - FB

aktualności

Petersburg | Wykład Jerzego Stankiewicza o „Kwartecie na koniec Czasu” Oliviera Messiaena

Instytut Polski w Petersburgu17 lutego 2020 roku w siedzibie Instytutu Polskiego w Petersburgu (ul. 5. Sowiecka 12) o godz. 18.30 będzie miał miejsce wykład Nowe spojrzenie na genezę „Kwartetu na koniec Czasu” Oliviera Messiaena w Stalagu VIII A Görlitz, który wygłosi Jerzy Stankiewicz, wiceprezes Oddziału Związku Kompozytorów Polskich w Krakowie.

Podczas spotkania odbędzie się też projekcja francuskiego filmu dokumentalnego i muzycznego Urok niemożliwości (reż. Nicolas Buenaventura Vidal, 2006) obrazującego hipotezy dotyczące powstania Kwartetu… na przełomie 1940 / 1941 roku w hitlerowskim obozie jenieckim w Görlitz (dzisiaj w Polsce w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku).

Olivier Messiaen (1908–1992) – francuski kompozytor, organista, wykładowca, był jedną z najważniejszych postaci muzyki XX wieku, z jednej strony mistykiem, z drugiej zaś śmiałym eksperymentatorem. W 1931 został mianowany organistą paryskiego kościoła La Trinité i funkcję tę sprawował do śmierci. W roku 1940 został uwięziony w stalagu, a po zwolnieniu w 1941 objął stanowisko profesora harmonii (dopiero w 1966 roku został profesorem kompozycji) w paryskim konserwatorium. Był niezwykle charyzmatycznym pedagogiem, a do grona jego uczniów należeli wybitni twórcy, którzy — podobnie jak on sam — uformowali oblicze XX-wiecznej muzyki, prowadząc ją we wcześniej nieznanych kierunkach: Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen, Iannis Xenakis. W Görlitz działa obecnie Meetingpoint Messiaen — miejsce spotkań muzycznych młodzieży i doświadczonych muzyków z Europy i innych kontynentów.

Kielce | „Scena dla Muzyki Polskiej” – Cuore Piano Trio

FS

18 lutego 2020 roku o godz. 18.30 w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla Muzyki Polskiej” w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga wystąpi trio fortepianowe Cuore Piano Trio.

„Scena dla Muzyki Polskiej” to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską prezentowane są w Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce, w tym w Kielcach. Celem programu jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorców, jak bardzo oryginalna i zróżnicowana jest polska muzyka klasyczna, w szczególności ta zapomniana. Repertuar, prezentowany podczas przedsięwzięcia, przechodzi od klasycyzmu poprzez romantyzm i neoromantyzm aż do muzyki XX wieku.

Podczas najbliższego koncertu zespół Cuore Piano Trio wykona utwory Karola Lipińskiego, Franciszka Lessela, Artura Malawskiego i Ludomira Różyckiego. Czasami z Tria wyłania się duet i w tych konfiguracjach będziemy słuchać młodych wirtuozów na estradzie. Szczególny nacisk artyści kładą na trzy cudownej urody Polonezy Karola Lipińskiego, które znalazły się na płycie Polonaises nagranej w 2018 przez duet Zuzanna Budzyńska – Szymon Ogryzek. Ale Karol Lipiński jest tu ważny również z tego względu, że urodził się w Radzyniu Podlaskim, rodzinnym mieście Zuzanny Budzyńskiej, a celem skrzypaczki od dawna jest popularyzowanie muzyki tego twórcy. Na zakończenie kameralnego spotkania usłyszymy Rapsodię op. 33 Ludomira Różyckiego, skomponowaną w Berlinie przed I wojną światową. Dzieło nawiązuje swoim brzmieniem do bogatej w skrajne emocje estetyki romantycznej.

Informacja o biletach – na stronie http://filharmonia.kielce.pl/ 

Przesłuchania do Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej: skrzypce I i II – tutti

SzczecinDyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa oraz Dyrektor Artystyczny Rune Bergmann ogłaszają przesłuchania na skrzypce I i II – tutti. Termin złożenia dokumentów upływa 10 marca 2020 roku. Przesłuchania odbędą się 24 marca 2020 o godz. 14:00. Filharmonia zapewnia akompaniatora.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oferuje możliwość uczestniczenia w nowatorskich projektach, w tym obejmujących wydawnictwa muzyczne; możliwość rozwoju zawodowego poprzez dostęp do nowoczesnej i bardzo dobrze wyposażonej Fonoteki; pracę w profesjonalnym zespole, w przyjaznej atmosferze; komfortowe warunki pracy w nowoczesnym gmachu szczecińskiej filharmonii, wyróżnionym wieloma nagrodami m.in. Główną Nagrodą Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe 2015 dla współczesnej architektury; szeroki pakiet świadczeń socjalnych m.in. dofinansowanie do działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej, zwrotną pomoc na cele mieszkaniowe, prywatną opiekę medyczną w Centrach Medicover w Polsce.

Wymagane dokumenty: życiorys artystyczny, list motywacyjny, kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie (konieczny dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich na kierunku instrumentalistyka, specjalność: gra na instrumencie – skrzypce) i dodatkowe kwalifikacje, oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji i ewentualnej późniejszej współpracy. Po zakończeniu procesu rekrutacji i wyborze najlepszego kandydata, zostanie zawarta umowa o pracę. Średnie wynagrodzenie: informacja mailowa na życzenie.

Termin złożenia dokumentów: do dnia 10 marca 2020 roku.

Szczegółowe informacje (w tym materiały nutowe do pobrania) dostępne na stronie: https://filharmonia.szczecin.pl/jobs/16-Przesluchania_na_skrzypce_I_i_II_-_tutti

Otwarty nabór na targi muzyczne Classical:NEXT 2020

CNInstytut Adama Mickiewicza ogłasza kolejny otwarty nabór delegatów na targi muzyczne Classical:NEXT, które odbędą się w dniach 18-21 maja 2020 roku w Rotterdamie.

Classical:NEXT łączy formułę targów i konferencji branżowej. Stwarza uczestnikom możliwość swobodnych spotkań z najważniejszymi przedstawicielami międzynarodowego środowiska muzycznego, sieciowania, udziału w licznych konferencjach tematycznych i śledzenia najnowszych trendów w branży (w tym zastosowania nowych technologii w muzyce klasycznej).

W 2019 roku wydarzenie zgromadziło około 1300 delegatów reprezentujących 750 firm i instytucji z 48 krajów, w tym: artystów, agentów koncertowych, przedstawicieli wytwórni płytowych, wydawców, agencji muzycznych, dystrybutorów, producentów, przedstawicieli mediów i instytucji artystycznych. Szczegółowe informacje dotyczące targów, w tym opinie uczestników poprzednich edycji oraz listę osób i instytucji, które będzie można spotkać w Rotterdamie w tym roku, dostępne są na stronie www.classicalnext.com.

Zgłoszenia można nadsyłać do 18 lutego 2020 roku.

Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod linkiem: https://tiny.pl/tsj8x 

Przesłuchania do Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa: skrzypce tutti i obój

POSIPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa ogłasza przesłuchania dla muzyków do 30 roku życia na stanowiska: "skrzypce tutti" i "obój". Przesłuchania odbędą się 9 marca 2020 w Warszawie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Studio S3.

Osobom, które pomyślnie przejdą przesłuchania Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa może zaoferować: umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie, pracę pod kierunkiem wybitnych dyrygentów, szeroko zakrojoną edukację artystyczną oraz zdobycie doświadczenia pracy w orkiestrze.

Zgłoszenia można dokonać wyłącznie poprzez stronę internetową. Link do rejestracji: https://bit.ly/2lSyTLU 

Do zgłoszenia należy dołączyć: życiorys w języku polskim, podpisane oświadczenie (do pobrania na stronie: https://sinfoniaiuventus.pl/przesluchania/)

Termin nadsyłania zgłoszeń: 3 marca 2020 roku.

W przypadku odwołania swojej obecności na przesłuchaniu kandydat zobowiązany jest do poinformowania instytucji drogą e-mailową lub telefonicznie najpóźniej na 2 dni przed terminem przesłuchania.

Szczegółowe informacje – na stronie: https://sinfoniaiuventus.pl/przesluchania/ 

Warszawa | Bo do skrzypiec trzeba dwojga (czasem)

DuoJeszcze studenci, a już jeden z najbardziej rozpoznawalnych duetów skrzypcowych młodego pokolenia – Gidaszewska/Łaguniak Duo wystąpi 17 lutego 2020 o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury podczas kolejnego koncertu z cyklu "Arcydzieła muzyki kameralnej".

Usłyszymy ciekawy wybór muzyki na dwoje skrzypiec – od barokowej sonaty Georga Philippa Telemana, poprzez klasycystyczne kompozycje Joachima Kaczkowskiego, wirtuozowskie romantyczne kaprysy Henryka Wieniawskiego, aż po napisaną podczas drugiej wojny światowej suitę Grażyny Bacewicz.

Gidaszewska/Łaguniak Duo powstało w 2014 roku. Jego członkowie, Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, są studentami akademii muzycznych w Poznaniu i Łodzi. Jako soliści brali udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe lokaty (razem ponad 150 nagród m.in. z Japonii, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Niemiec i Polski). Duet prowadzi ożywioną działalność koncertową, biorąc udział w wielu konkursach. Zespół sięgnął m.in. po I nagrodę (2014) i Grand Prix (2015) Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, II nagrodę na Warszawskim Forum Kameralnym oraz tytuł wicemistrza Międzynarodowego Turnieju Mistrzów w Bydgoszczy (wszystko w 2015 r.), a w 2019 roku zwyciężył w swej kategorii w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W listopadzie 2019 roku duet zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Artura Rubinsteina w Düsseldorfie. Zespół ma w swoim repertuarze utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku.

Więcej informacji – na stronie: http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/84621-bo-do-skrzypiec-trzeba-dwojga-czasem 

Katowice | Walentynki w NOSPR

NOSPR

16 lutego 2020 o godz. 17:30 i 20:00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie miał miejsce najbardziej romantyczny koncert w roku – „Jak z filmu” z  okazji Walentynek.

Miłość, zazdrość, radość, przyjaźń… w filmach wszystko wydaje się bardziej emocjonujące. A nic tak nie wzmaga filmowych emocji jak muzyka! Walentynkowy koncert NOSPR zabierze słuchaczy w podróż przez najbardziej znane motywy z polskich i amerykańskich hitów wielkiego ekranu. Otoczeni ścieżkami dźwiękowymi z takich produkcji, jak Przeminęło z wiatrem, Titanic czy Gwiezdne wojny w ten jeden wieczór poczujemy się sami jak bohaterowie filmowych przygód!

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Bassema Akiki wykona ponadto muzykę Wojciecha Kilara do filmów Zazdrość i medycyna, Ziemia obiecana, Trędowata i Pan Tadeusz oraz Walc Waldemara Kazaneckiego z filmu Noce i dnie.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: http://www.nospr.org.pl/ 

Poznań | Walentynki z Amadeusem

Amadeus

Z okazji Walentynek Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na kolejny koncert pod batutą Agnieszki Duczmal, któy odbędzie się 16 lutego 2020 roku o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Orkiestra wystąpi wspólnie ze znanym polskim akordeonistą Klaudiuszem Baranem oraz młodym wirtuozem harmonijki ustnej Kacprem Smolińskim. Klaudiusz Baran – profesor, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – jest członkiem i założycielem takich zespołów, jak Tangata Quintet, z którym dwukrotnie był nominowany do nagrody „Fryderyk”, Machina del Tango i DesOrient. Występuje solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce, jak i poza granicami kraju. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Odznaczony został Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Kacper Smoliński jest jedynym Polakiem oraz jednym z niewielu muzyków w Europie studiujących jazzową harmonijkę chromatyczną w Instytucie Jazzu w Berlinie. W swoim dorobku ma nagrody na konkursach solowych oraz zespołowych. To niezwykłe połączenie talentów sprawi, że wieczór będzie pełen muzycznych wrażeń.

W programie znajdzie się muzyka polska: Wariacje na temat Frescobaldiego Aleksandra Tansmana, Koncert na harmonijkę ustną i smyczki Krzysztofa Herdzina i Chamber concerto Mikołaja Majkusiaka. Ponadto zabrzmi Concerto in D Igora Strawińskiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: https://amadeus.pl/event-16-02-2020-walentynki-z-amadeusem 

Katowice | Grażyna Bacewicz i Ameryka(nie)!

NOSPR

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na koncert Kwartetu Śląskiego z serii „Grażyna Bacewicz i Ameryka(nie)!”. 15 lutego 2020 roku o godz. 18.00 śląscy kameraliści wraz z flecistą Jánosem Bálintem wystąpią w sali kameralnej NOSPR z repertuarem będącym interesującym połączeniem różnych stylów i estetyk.

W programie znajdzie się Snapshot: Circa 1909 Johna Corigliana, A Night Piece na flet i kwartet smyczkowy Arthura Footego i Kwintet na flet i kwartet smyczkowy Waltera Pistona.

Zabrzmi także III Kwartet Grażyny Bacewicz. Jak zaznacza Małgorzata Gąsiorowska, „To jeden z najbardziej zrównoważonych wewnętrznie utworów w całym dorobku kompozytorki, może najbliższy ideałowi sérénité, charakterystycznemu dla duchowości romańskiej. W dziele tym, którego skrajne części eksponują ruch jako główną siłę kreacyjną, nigdy nie dochodzi do sytuacji ekstremalnych w sensie wyrazu czy zastosowania środków technicznych. Żywioł ruchu jest tu poskromiony logiką powiązań motywicznych i rozwojem formy, którą charakteryzuje wewnętrzny porządek i regularność przebiegu. W III Kwartecie ujawniona została jeszcze jedna cecha stylu kompozytorki tego okresu: przewaga struktur linearnych nad wertykalnymi; te ostatnie zaś, nie pozbawione pewnej finezji harmonicznej, zdają się być jednak wynikiem współdziałania niezależnych linii melodycznych".

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: http://www.nospr.org.pl/