Polmic - FB

aktualności

Toruń | 23. Festiwal "Nova Muzyka i Architektura"

Muz23 edycja Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” odbędzie się między 28 czerwca a 7 sierpnia 2019. Wiele zabytkowych, jak i nowoczesnych przestrzeni Torunia wypełni niezwykle bogaty wachlarz prezentacji muzycznych.

Na zaproszenie organizatorów, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, na festiwal przybędą wykonawcy z wielu krajów i różnych kontynentów. Zaprezentowane zostaną specjalne programy dla dzieci i całych rodzin, odbędą się wyjątkowe spotkania z muzyką organową, wokalną, kameralną oraz symfoniczną.

Festiwal rozpocznie koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, podczas którego muzycy zaprezentują najpiękniejsze melodie polskiej muzyki filmowej wydane na nominowanej do nagrody „Fyderyk” płycie Celuloid.  Usłyszymy m.in. utwory Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Stańki, Marka Napiórkowskiego, Jerzego „Dudusia" Matuszkiewicza, Krzysztofa Komedy, Artura Lesickiego, Andrzeja Korzyńskiego i Wojciecha Kilara.

13 lipca w Dworze Artusa kwartet smyczkowy Ãtma Quartet zaprezentuje program złożony wyłącznie z dzieł polskich kompozytorów. Zabrzmi  III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” Andrzeja Panufnika, III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”  Krzysztofa Pendereckiego oraz Kwartet smyczkowy op. 56 nr 2 Karola Szymanowskiego. 10 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim tenor Piotr Buszewski z towarzyszeniem Aleksandry Seredyńskiej wykona m.in. Cztery pieśni op.11 Karola Szymanowskiego oraz wybrane pieśni Stanisława Moniuszki.

Szczegółowy program – na stroniehttp://muz-arch.pl

Poznań | Scena Letnia w Akademii Muzycznej

AM Poznań29 czerwca 2019 roku rozpoczyna się kolejna edycja „Sceny Letniej w Akademii Muzycznej”, czyli cyklu wakacyjnych spotkań z muzyką w wykonaniu pedagogów, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Cykl koncertowy potrwa do 31 sierpnia.

Fundacja Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania przygotowała atrakcyjną ofertę koncertową dla wszystkich tych, którzy planują spędzić lato w Poznaniu. Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę „Letnie Koncerty Ratuszowe”), a od 2013 – Aula Akademii (nazwę zmieniono na „Scena Letnia w Akademii Muzycznej”).

Wakacyjne spotkania z muzyką w Auli im. Stefana Stuligrosza będą odbywać się w środy lipca i sierpnia (3, 10, 17, 24, 31 lipca oraz 7, 14, 21, 28 sierpnia). Koncerty inauguracyjny i finałowy będą miały miejsce na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w soboty: 29 czerwca i 31 sierpnia o godz. 12.15. Na wszystkie koncerty jest wstęp wolny, bezpłatny.

Muzycy zaprezentują atrakcyjny, zróżnicowany repertuar, w tym utwory polskich kompozytorów: F. Chopina, S. Moniuszki, M. Karłowicza, J. Zarębskiego, I. J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, A. Krzanowskiego, H. Czyża, B. Kaszuby, B. Dowlasz, T. Joteyki, S. Niewiadomskiego, K. Brosławskiej-Zawadzkiej, J. Młodziejowskiego.

Szczegółowy program – na stronie https://amuz.edu.pl/event/scena-letnia-w-akademii-muzycznej-2019/ 

Wyniki 60. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Baird25 czerwca 2019 roku podczas koncertu finałowego 60. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda zostały zaprezentowane zakwalifikowane do II etapu utwory, a Jury podjęło decyzję o podziale nagród.

Wykonano kompozycje Kwadraty magiczne (godło Trójkąt), Une saison dans rêve (godło Rimarth), Śpiew kresu dnia (godło Kasztan 12), Sublimacje (godło TBQ), String Quartet Shapes (godło Maple leave).

Jury w składzie: Eugeniusz Knapik (przewodniczący), Krzysztof Baculewski, Miłosz Bembinow, Arkadiusz Kubica i Hanna Kulenty, po wysłuchaniu utworów przyznało Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda za utwór Śpiew kresu dnia. W tej edycji główną nagrodę w wysokości 2500 dolarów z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie ufundowała prof. Marta Ptaszyńska. Wyróżnienia, finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich, otrzymały kompozycje Une saison dans rêve i Sublimacje. Po otwarciu kopert okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są: Marcin Jachim (Śpiew kresu dnia), Adam Potera (Une saison dans rêve) i Tomasz Kubiak (Sublimacje).

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się podczas tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” 25 września.

Laureaci V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta Per Sinfonietta”

SCRozstrzygnięty został V Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta Per Sinfonietta” pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

W obradach jury uczestniczyli: kompozytorzy Joanna Wnuk-Nazarowa, Eugeniusz Knapik, Marcel Chyrzyński i dyrektaor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia Jurek Dybał.

Laureatem I nagrody został Pan Tomasz Citak (Polska), nagrodzony za utwór Sinfonietta jubileuszowa: Akira. Jury podjęło również decyzję o przyznaniu wyróżnienia Panu Youngkwang Yang (Korea Płd.) za utwór Jubilee Sinfonietta: Per Aspera ad Astra.

Premierowe wykonanie kompozycji laureata I nagrody, Pana Tomasza Citaka, odbędzie się w dniu 2 lipca 2019 roku w trakcie koncertu "Za wolność naszą i waszą" w ramach jubileuszowej, V edycji Sinfonietta Festival (Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach ‒ oddział MNK, godz. 19.00).

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje - na stronie http://sinfonietta.pl/ 

Warszawa | Scena Muzyki Nowej: Amok Koma

SMNKolejny koncet z cyklu "Scena Muzyki Nowej"  w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się 30 czerwca 2019 o godz. 19.00 pod hasłem "Amok Koma". Chain Ensemble wykona utwory Bauckholt, Kwiecińskiego, Lutosławskiego, Romitelliego i Stockhausena.

Koncert pod palindromicznym hasłem „Amok Koma”rozpoczyna hipnotyczny Kreuzspiel Karlheinza Stockhausena (1928-2007). Ten niezwykły utwór skomponowany w 1951 roku na amplifikowane instrumenty – obój, klarnet basowy, fortepian i rozbudowaną perkusję – został przez kompozytora uznany za jego pierwszą w pełni autorską kompozycję. Składa się z faz, w których obsesyjna pulsacja rytmiczna, na której tle rozbrzmiewają gwałtowne erupcje perkusyjne łączy się z fakturą punktualistyczną, z izolowanymi wejściami poszczególnych instrumentów.

Amok w wydaniu Caroli Bauckholt (ur. 1959) wyraża się w wyobrażeniu szczególnego rodzaju mechanizmu napędowego (Laufwerk, 2011) potraktowanego przez tę kompozytorkę we właściwy jej sposób – mechanistyczno-animalistyczny, a jednocześnie lekko prześmiewczy. Nieco zbliżone nastawienie wyczuwalne jest w utworze a 6 [+1] najmłodszego w tym gronie Andrzeja Kwiecińskiego (ur. 1984), którego kompozycja Canzon de’ baci na głos solo i orkiestrę kameralną zwyciężyła w 2014 roku w Kategorii Młodych Kompozytorów na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Helsinkach oraz znalazła się w gronie 10 utworów rekomendowanych w głównej kategorii. Subito na skrzypce i fortepian (1992) Witolda Lutosławskiego (1913-1994) łączy wpisaną w tytule utworu nagłość ataku głównego motywu ze skondensowaną, młodzieńczą energią właściwą całości tego ostatniego ukończonego przez kompozytora utworu.

Dwoistość stanów między amokiem i komą – mocne uderzenie naprzemiennie z oderwaniem się od rzeczywistości – to koncepcja przewodnia całego koncertu, a przede wszystkim utworu, od którego idea ta pochodzi: fascynujący Amok Koma na instrumenty i elektronikę (2001) przedwcześnie zmarłego wizjonera nowej muzyki Fausto Romitellego (1963-2004). Kompozytora interesowało tu „ujawnienie się ukrytej przemocy, co dokonuje się poprzez chaotyczne dryfowanie materiału, w rytuale jego destrukcji jako elementu dyskursywnego nośnika formy oraz jego wskrzeszenia jako materiału rozżarzonego, i od tego momentu poza wszelką kontrolą”.

Więcej informacji – na stroniehttp://www.nowyteatr.org/

Łowicz | Koncert Inaugurujący XX Festiwal „Kolory Polski”

FŁKoncert Inaugurujący XX Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbędzie się 29 czerwca 2019 o godz. 19.30 w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Łowiczu.

W programie tegorocznej edycji „Kolorów Polski” nie może zabraknąć występu Chóru Filharmonii Łódzkiej, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Chór wzbogaca repertuar filharmonii od 1969 r. Wcześniej działał jako zespół amatorski.

Obchody złotego jubileuszu rozpoczęły się 17 lutego 2019. Potrwają do marca 2020. W tym czasie odbędzie się kilkanaście koncertów z różnorodnym repertuarem. „Filharmoniczny chór tworzą utalentowani, pełni zaangażowania artyści – profesjonalni pasjonaci, których umiejętności mieli okazję docenić nie tylko łódzcy melomani – podkreśla Tomasz Bęben, dyrektor naczelny FŁ. – Cieszę się, że chór z sezonu na sezon staje się coraz bardziej rozpoznawalnym zespołem naszej instytucji”.

W Łowiczu zabrzmią utwory z różnych epok, począwszy od baroku, poprzez klasycyzm, aż po XXI wiek. Usłyszymy między innymi premierową Glosę na trąbkę i chór mieszany związanego z Łodzią Krzysztofa Grzeszczaka. Utwór został opatrzony dedykacją: „Dawidowi Berowi oraz Chórowi Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina z okazji jubileuszu 50-lecia”. Po raz pierwszy zabrzmi także Gloria Sławomira Kaczorowskiego. W programie znajdzie się  Missa Brevis Krzysztofa Pendereckiego oraz Bibi Synku, bi Anny Rocławskiej.

Więcej informacji –na stroniehttps://filharmonia.lodz.pl/

Warszawa | The Solo Flute Project

Serhii Vilka27 czerwca 2019 roku o godz. 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa, 1) będzie miał miejsce koncert „The Solo Flute Project”, podczas którego zostaną prawykonane utwory polskich i ukraińskich kompozytorów, poświęcone kompozytorowi, multiinstrumentaliście i dyrygentowi Serhijowi Vilce.

Pochodzący z rodziny muzyków Serhii Vilka jest absolwentem Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego w Kijowie (klasa fletu Serhija Neugodnikowa oraz klasa kompozycji Jewhena Stankowycza). Brał udział w warsztatach z P.-Y. Artaudem (jako flecista), z J. Schoellhornem i J. Kornowiczem (jako kompozytor) oraz z E. Ladinem (jako muzyk jazzowy). W 2011 roku uczestniczył jako flecista w „International Ensemble Modern Academy” w ramach festiwalu Klangspuren Schwaz Tirol. W 2012 roku był kompozytorem-rezydentem w Druskiennikach (Litwa). Utwór Meditation on the joHn CAGE's name na fortepian, stworzony podczas tej rezydencji, został wybrany jako kompozycja obowiązkowa konkursu pianistycznego w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego. Serhii Vilka jest współzałożycielem Sed Contra Ensemble w Kijowie. Jego orkiestrowe i kameralne utwory były wykonywane na Ukrainie, Litwie, w Polsce, Rosji, USA, Austrii, Mołdawii i Armenii. Obecnie, jako stypendysta „Gaude Polonia” w Warszawie, pod opieką dyrektora Festiwalu „Warszawska Jesień” Jerzego Kornowicza pracuje nad nowymi kompozycjami. Został też przyjęty do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Serhii Vilka dokonał ponad 100 światowych i ukraińskich prawykonań dzieł muzycznych jako solista i członek zespołów kameralnych. Podczas najbliższego koncertu odbędą się polskie prawykonania dedykowanych mu utworów: Zub' Olega Bezborodki, Virus Andriy’a Merkhela i Breath Lubawy Sydorenko. Flecista dokona również światowego prawykonania skomponowanego specjalnie dla niego utworu Insomnia at Dawn autorstwa przewodniczącej Koła Młodych ZKP Aleksandry Chmielewskiej. Po raz pierwszy w Polsce zabrzmią też Together with light air Serhija Pilyutikova oraz A(i)rietta samego Serhija Vilki.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

XII Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

Festiwal Południowej WielkopolskiDo 21 lipca 2019 roku potrwa XII Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski, organizowany przez Filharmonię Kaliską.

Koncerty odbędą się w Kaliszu, Kalinowej, Śmiełowie i Ostrowie Wielkopolskim. W związku z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki muzycy przypomną i tę najbardziej znaną, i tę rzadziej wykonywaną muzykę twórcy polskiej opery narodowej. Do tej pierwszej kategorii należą niewątpliwie Śpiewniki domowe. Studenci i absolwenci Kierunku Wokalistyka Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Filii UMFC w Białymstoku wezmą udział w inscenizowanym koncercie pieśni Stanisława Moniuszki 20 lipca w kaliskiej PSM im. H. Melcera. Natomiast w Dworze w Kalinowej zabrzmią Mazur z Halki i Polonez z opery Hrabina. Usłyszymy także rzadko grywane dwa kwartety smyczkowe młodego Moniuszki, skomponowane w Berlinie.

30 czerwca fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego prawykonają Koncert na dwa flety i orkiestrę „Urbex Concerto” Wojciecha Ziemowita Zycha. Jak zaznaczył autor: „Niebanalne znaczenie dla koncepcji formalnej utworu ma wpływ moich doświadczeń z przestrzennością muzyki, przemieszczaniem się wykonawców-solistów w czasie gry oraz poszukiwaniem nowej relacji wykonawców i publiczności w przestrzeni koncertowej”. Utwór powstał w ramach programu „Kolekcje. Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Podczas festiwalu usłyszymy też ekspresyjne brzmienie wiolonczeli solo w Divertimento – dziele Krzysztofa Pendereckiego, łączącym współczesny język muzyki z XVIII-wieczną estetyką, które wykona Maria Leszczyńska.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Więcej o programie Festiwalu – na www.filharmoniakaliska.pl 

Warszawa | Lato z Dziecięcymi Ogrodami Muzycznymi

Ogrody MuzyczneW ramach XIX Festiwalu Ogrody Muzyczne w dniach 3, 10, 17 i 24 lipca 2019 roku o godz. 9:30 i 11:00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się spotkania muzyczno-edukacyjne dla dzieci w wieku 5–12 lat.

Dziecięce Ogrody Muzyczne odbywają się już od trzynastu lat. Od jesieni 2016 roku realizowana jest seria spektakli pod nazwą Magiczne Ogrody Muzyczne, w których króluje muzyka oraz inne muzy: sztuki wizualne, teatr, literatura, architektura i film. Każdy program uwzględnia wykonanie muzyki na żywo przez znakomitych artystów. Zróżnicowanymi i zrozumiałymi dla dzieci środkami prezentowana jest kultura wybranych krajów.

W tym roku interdyscyplinarne wydarzenia, będące jednocześnie okazją do wspólnej zabawy, poświęcone będą Skandynawii, Francji i Wyspom Brytyjskim. W Ogrodach pojawi się skandynawska muzyka tradycyjna, w tym szwedzki taniec o nazwie Polska, a także utwory najsłynniejszego norweskiego kompozytora Edwarda Griega. W zamyśle francuskiego kompozytora Camille’a Saint-Saënsa cykl czternastu miniatur Karnawał zwierząt miał być „fantazją zoologiczną”. Skomponował ją na 11 instrumentów, pisząc każdy utwór na inny skład. Dla najmłodszych prezentacja nagrania tego utworu w wykonaniu artystów Opery Wrocławskiej to okazja do rozpoznawania instrumentów orkiestrowych. Podczas spotkań poświęconych Wyspom Brytyjskim dowiemy się o jej historii, starożytnych Celtach, królach, Williamie Szekspirze, a także skąd się wzięła harfa w godle Irlandii. Zabrzmią dudy i barokowa lutnia.

Wstęp na spotkania jest wolny! Informacje i zapisy: Robert Kosim tel. 607 660 810, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.dziecieceogrody.pl/terminy-wydarzen/lato-w-miescie-z-dzieciecymi-ogrodami-muzycznymi/