Polmic - FB

aktualności

„Loteria na mężów” Karola Szymanowskiego – premiera na YouTube!

OKW 1909 Karol Szymanowski stworzył swoją jedyną operetkę Loteria na mężów, która po prawie stu latach miała swoją światową premierę sceniczną w wykonaniu zespołu Opery Krakowskiej w 2007 roku. Spektakl został wówczas profesjonalnie zarejestrowany i wydany na płycie DVD. 27 marca 2020 o godz. 18:30 zostanie zaprezentowany na oficjalnym kanale YouTube Opery Krakowskiej i każdy będzie mógł go obejrzeć bez wychodzenia z domu. Będzie również dostępny z angielskimi napisami.

Kompozycja w twórczości Szymanowskiego zajmuje miejsce wyjątkowe. Szymanowski tylko jeden raz sięgnął po lekką formę muzyczną, jaką jest operetka. Autorem oryginalnego libretta (Główna wygrana) i zachowanych do dzisiaj w partyturze tekstów śpiewanych był Julian Krzewiński-Maszyński. Niestety pełne libretto Loterii… nie zachowało się, zaginęły teksty mówione wiążące numery muzyczne. Autorem pomysłu krakowskiej inscenizacji oraz tekstu teatralnego jest Wojciech Graniczewski.

W warstwie muzycznej dzieło składa się z 16 numerów skomponowanych przez Szymanowskiego z zastosowaniem wszelkich reguł klasycznej operetki. Znajdziemy więc tu i melodyjny walc, romantyczne duety, zabawne kuplety oraz rozbudowany finał z tańcami (bardzo modny w owym czasie cake-walk) i chórem. „Jest w tej muzyce dowcip, groteska, zręczna, muzyczna charakterystyka postaci, melodie żywe, niekiedy niezwykle ujmujące, nigdy nie pozujące na umowną operetkowość" – pisała Teresa Chylińska, znawczyni twórczości Szymanowskiego, współpracująca z Operą Krakowską przy tej produkcji.

Szczegóły oraz program spektaklu – na stronie https://bit.ly/2WxEtDQ 

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

PWMOdpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.

W domowym zaciszu zachęcamy do słuchania dobrej muzyki – wystarczy włączyć serwis Spotify. Co tydzień pod lupę trafi inny krążek z serii „Anaklasis”, a playlisty z nagraniami najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej z lat 1918–2018, umieszczonymi w ekskluzywnym, nagrodzonym dwoma „Fryderykami” boxie „100 na 100”, dostępne są na wyciągnięcie ręki. Fonograficznych rekomendacji z listy „100 na 100” szukajcie w każdy piątek na https://www.facebook.com/PWMEdition/, a w poniedziałki sięgnijcie po wybrany krążek „Anaklasis”.

Na miłośników nowych brzmień czeka portal http://stonasto.pl/ – kompendium wiedzy o muzyce polskiej XX i XXI wieku, zbierające ciekawostki o kompozytorach, utworach oraz nagrania wybranych dzieł tworzących kanon polskiej muzyki od czasu odzyskania niepodległości. Co czwartek na kanale YouTube PWM pojawiają się kolejne „Muzyczne wizytówki” – materiały wideo, w których muzykolodzy i artyści opowiadają o najważniejszych przykładach z polskiej literatury muzycznej od 1918 do 2018 r. Tym, których XX- i XXI-wieczne eksperymenty dźwiękowe zainspirują do stworzenia własnego utworu, przychodzą z pomocą dostępne bezpłatnie w Google Play i App Store aplikacje „Komponuj z PWM: Etiuda na…”, „Dysonanse” i „Sonoformy”, które obudzą kreatywność podczas wieczorów spędzonych w domu. Szczególną gratką dla melomanów będą udostępnione premierowo na kanale YouTube PWM dziesięciominutowe fragmenty rejestracji audiowideo utworów Agaty Zubel (Bildbeschreibung), Alka Nowaka (ahat-ilī – siostra bogów) i Andrzeja Krzanowskiego (Audycja V). Stay tuned!

Maryla Zając

Filharmonia Poznańska zaprasza na „Koncerty Internetowe”

FPFilharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego zaprasza na „Koncerty Internetowe” w piątki o godz. 19.00 na stronie internetowej: www.filharmoniapoznanska.pl 

Obecna sytuacja uświadomiła jakże wielu z nas, jakim fenomenem – nie do końca dającym się zdefiniować – jest muzyka wykonywana „na żywo”. Tysiącom bywalców instytucji muzycznych, w tym i Filharmonii Poznańskiej, będzie tych przeżyć w najbliższym (jak długim?) czasie brakowało.

Mając świadomość, że tego braku nie zastąpią w pełni żadne nagrania, Filharmonia proponuje jednak melomanom i również nowemu kręgowi odbiorców regularne koncerty za pośrednictwem Internetu. Koncerty z udziałem orkiestry Filharmonii Poznańskiej, wspaniałych dyrygentów i solistów.

Wydarzenia te przeżyć można będzie jeden raz – w dany piątek, wyłącznie od godz. 19.00 do zakończenia koncertu.

Anna Plenzler

Gdańsk | XIII Gdański Festiwal Muzyczny

GFMXIII Gdański Festiwal Muzyczny odbędzie się między 9 a 22 maja 2020 roku w Gdańsku. Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualny atrybut każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać artysty rezydenta.

Rok 2020 to 100-lecie urodzin Jana Pawła II. W przededniu tej rocznicy, 17 maja, wykonane zostanie monumentalne dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego Beatus Vir. Utwór został zamówiony przez kardynała Karola Wojtyłę, a prawykonanie odbyło się już po jego wyborze na papieża. W wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, Chóru Filharmonii w Krakowie oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jana Łukaszewskiego zabrzmią też Totus Tuus op. 60 i Salve Sidus Polonorum. Kantata o Św. Wojciechu op. 72 autorstwa H. M. Góreckiego.

Z okazji Roku Beethovenowskiego wykonany zostanie m. in. Koncert potrójny C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena przez artystów, współpracujących z Deutsche Grammophon: pianistę Jana Lisieckiego, skrzypaczkę Bomsori Kim i wiolonczelistkę Camille Thomas.

W tym roku będziemy również świadkami XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, odbywającego się co 5 lat w Warszawie. Udział w Gdańskim Festiwalu wezmą laureaci tego Konkursu z lat poprzednich oraz kandydaci. Usłyszymy też laureatów innych konkursów o światowym znaczeniu, w tym zwycięzcę Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie 2019, francuskiego pianistę Alexandre’a Kantorowa. Przeciwwagą dla występów pianistów klasycznych będzie nadzwyczajny recital Adama Makowicza.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.gdanskifestiwal.pl/ 

Konkurs o stypendia twórcze i z zakresu upowszechniania kultury

MKiDNMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do składania wniosków w konkursie o stypendia twórcze i stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2020. Stypendium w wysokości 3 500 zł brutto miesięcznie przyznawane jest na realizację określonego projektu w takich dziedzinach, jak m.in. muzyka, literatura, teatr, taniec, twórczość ludowa czy animacja i edukacja kulturalna.

Przedmiotem konkursu są stypendia-mające charakter cyklicznego świadczenia finansowego, przyznawane osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami na realizację określonego przedsięwzięcia, w dwóch kategoriach: stypendia twórcze i stypendia na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury.

Wysokość stypendium wynosi 3 500,00 zł brutto miesięcznie (tj. 2 905,00 zł netto). O stypendium może wnioskować osoba fizyczna, która w terminie do 16 kwietnia 2020 roku, zgodnie z Regulaminem konkursu, złoży wniosek opisujący koncepcję przedsięwzięcia (autorski projekt twórczy lub autorski projekt z zakresu upowszechniania kultury).

Konkursem objęte są stypendia:

a) półroczne obejmujące okres od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r.;

b) mające inny okres realizacji przedsięwzięcia, przyznawane na okres nie krótszy niż trzy kolejne, następujące po sobie miesiące, obejmujące okres od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r.

W tej edycji konkursu składanie wniosków odbywa się wyłącznie drogą on-line. Elektroniczny Formularz znajduje się w systemie EBOI: https://esp.mkidn.gov.pl/ 

Regulamin konkursu oraz instrukcje znajdują się na stronie https://bit.ly/39gMNKX 

Od 12 marca 2020 roku Biblioteka-Fonoteka ZKP ZAMKNIĘTA DLA CZYTELNIKÓW do odwołania

Rynek St. Miasta 27 Drodzy Państwo, w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i rządowymi zaleceniami dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 Biblioteka-Fonoteka Związku Kompozytorów Polskich od dnia 12 marca 2020 jest zamknięta dla Czytelników.

O terminie ponownego otwarcia będziemy Państwa informować.
Terminy wypożyczenia książek zostaną przedłużone na czas zamknięcia Biblioteki.

Jednocześnie zachęcamy do zdalnego kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej. W miarę możliwości zawsze postaramy się pomóc.

Serdecznie przepraszamy za niedogodności.

Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie samych, naszych bliskich i całą społeczność, w której działamy.

Zespół Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich - Polskiego Centrum Infromacji Muzycznej POLMIC

Płyta nagrodzona „Fryderykiem” w Internecie

FŁFilharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina przygotowała dla melomanów wyjątkowy prezent na ten trudny czas: otwarty dostęp od 25 marca do utworów z nagrodzonej „Fryderykiem 2020” płyty Emil Młynarski. Violin Concertos w wykonaniu Piotra Pławnera i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego.

I Koncert skrzypcowy d-moll op. 11 Młynarskiego jest już dostępny w serwisie SoundCloud. Premiera internetowa II Koncertu skrzypcowego D-dur op. 16 na tej platformie będzie miała miejsce 25 marca o godz. 21.00.

Album zwraca uwagę na postać Emila Młynarskiego jako kompozytora, gdyż w powszechnej świadomości funkcjonuje on głównie jako prężny organizator życia muzycznego przełomu XIX i XX wieku. Tymczasem za życia Młynarski był ceniony za swój kunszt kompozytorski, o czym świadczy między innymi prestiżowa nagroda, jaką otrzymał za I Koncert skrzypcowy d-moll. Nagranie w wykonaniu Piotra Pławnera z udziałem łódzkich filharmoników to pierwsza rejestracja tego utworu w Polsce. Album świetnie wpisuje się w najnowsze tendencje w światowej kulturze muzycznej, zmierzające ku przywracaniu życiu koncertowemu mało znanych czy wręcz zapomnianych dzieł.

Obecnie płytę Emil Młynarski. Violin Concertos w tradycyjnej postaci można kupić w sklepie internetowym wytwórni Dux.

Michalina Kraszkiewicz

https://soundcloud.com/filharmonia-lodzka 

Warszawa | XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”: od Beethovena do Chopina

NIFCObok wątków polskich istotny element programu 16. edycji Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbędzie się w dniach 15 sierpnia – 1 września 2020 roku, stanowi prezentacja dzieł Ludwiga van Beethovena w mistrzowskich interpretacjach w ramach obchodów 250. rocznicy urodzin kompozytora.

Utwory Beethovena będzie można usłyszeć m.in. w wykonaniu Belcea Quartet (4 wieczory, na których ten słynny zespół będzie kontynuować wykonanie wszystkich kwartetów wielkiego klasyka z Bonn) oraz Orkiestry XVIII Wieku z Kristianem Bezuidenhoutem w rolach solisty i dyrygenta (zaprezentują pięć koncertów fortepianowych).

Głównym nurtem programowym Festiwalu będzie tradycyjnie prezentacja „pereł muzyki polskiej” z utworami Chopina na czele. Fabio Biondi będzie kontynuować ze swym zespołem Europa Galante prezentację dzieł scenicznych Stanisława Moniuszki – w ich wykonaniu usłyszymy operę Hrabina. Polska muzyka tak XIX jak również XX w. zabrzmi 18 sierpnia: Sinfonia Varsovia oraz pianiści Clare Hammond i Philippe Giusiano pod batutą Jacka Kaspszyka wykonają Koncert fortepianowy As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Fantazję na fortepian i orkiestrę Andrzeja Panufnika, a także Concertino na fortepian i orkiestrę Romana Palestra. I Koncert skrzypcowy i IV Symfonia koncertująca op. 60 Karola Szymanowskiego zaprezentowane zostaną 20 sierpnia w Filharmonii Narodowej. Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego wykona Scottish Ensemble (28 sierpnia). Koncert finałowy rozpocznie wykonanie Muzyki żałobnej Witolda Lutosławskiego.

Na Festiwalu usłyszymy całą plejadę pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, w tym aż pięcioro jego zwycięzców – Yuliannę Avdeevą, Philippe’a Giusiana, Kevina Kennera, Garricka Ohlssona i Dang Thai Sona – oraz licznych laureatów i uczestników Konkursu, którzy zagrają nie tylko na fortepianach współczesnych, ale też na instrumentach historycznych.

Bilety w sprzedaży - już od marca!

Szczegółowy program – na stronie https://festiwal.nifc.pl/pl 

Etap krajowy MERIDIAN International New Music Festival 2020

MeridianPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje Krajowe Jury, które wybierze pięć utworów zarekomendowanych przez Polską Sekcję MTMW na MERIDIAN International New Music Festival. Przedsięwzięcie odbędzie się w Rumunii w dniach 8–15 listopada 2020 roku.

Zgodnie z wytycznymi regulaminu organizatora festiwalu zgłaszane utwory muszą być napisane na składy kameralne oraz nawiązywać do tematu Festiwalu, którym jest „Planetarium”. Preferowane są utwory o czasie trwania krótszym niż 10 minut.

Utwory, wybrane przez Jury Krajowe poszczególnych sekcji ISCM będą następnie oceniane przez międzynarodowe jury w Rumunii.

Utwory należy nadsyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 7 maja 2020 roku włącznie.

Udział w konkursie na zgłoszenie w PTMW wiąże się z następującymi opłatami. Członkowie PTMW, którzy opłacili na bieżąco składki członkowskie, są zwolnieni z opłaty za pierwszą zgłoszoną partyturę; za każdą kolejną opłata wynosi 30zł. Osoby niezrzeszone w PTMW zobowiązane są do uiszczenia opłaty w wysokości 40 złotych za pierwszą nadesłaną partyturę, oraz 50 złotych za każdą następną.

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej w języku angielskim.

Utwory należy nadsyłać w następujących kategoriach:

a. Ensemble ATEM (Timişoara): clarinet, violin, cello, piano; theme of the concert – “Polaris” (planet of frozen sounds)

b. Ensemble Sonomania (Bucharest): oboe, clarinet, violin, viola, cello, piano; theme of the concert – “Phantasia” (planet of stories)

c. Duo Maria Bîldea & Sergiu Năstasă (Bucharest): harp and violin; theme of the concert – “Eros Kai Thanatos” (planet of love and death)

d. Duo Cello Jaya (Bucharest): two cellos.

Szczegóły - na stronie https://ptmw.art.pl/meridian-international-new-music-festival/