Polmic - FB

aktualności

Wychodząc z ciszy – O'Bows Quartet dla Was

O'Bows QuartetProjekt „Wychodząc z ciszy – O'Bows Quartet dla Was” to cykl czterech koncertów kameralnych online w wykonaniu kwartetu obojowego, który odbędzię się między 9 sierpnia a 11 października 2020 roku.

Zespół O'Bows Quartet w składzie: Magdalena Maniewska (obój), Alisa Kopac (skrzypce), Joanna Kravchenko (altówka), Weronika Kulpa (wiolonczela) – powstał w 2018 roku w Gdańsku. Od momentu założenia bierze aktywny udział w życiu koncertowym kraju, prezentując szeroki wachlarz możliwości brzmieniowych tego kwartetu. W centrum zainteresowań artystycznych O'Bows Quartet znajduje się głównie literatura XX i XXI w. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich.

Tytuł cyklu koncertowego „Wychodząc z ciszy – O'Bows Quartet dla Was” nawiązuje do obecnej sytuacji na świecie związanej z wprowadzonymi ograniczeniami i trwającej od kilku tygodni „ciszy” w salach koncertowych większości instytucji artystycznych. W tym czasie scena wirtualna jest jedyną alternatywą dla artystów, a transmitowane koncerty pozwalają nawiązać najbardziej zbliżoną do naturalnej interakcję artysty z publicznością. Każdy z czerech trwających 35–45 min. koncertów obejmuje wykonanie dwóch kompozycji oraz omówienie repertuaru w kontekście rozwoju gatunku kwartetu obojowego. Podczas koncertu finałowego „Z kart polskiej literatury kameralnej” zabrzmią Trio na obój, skrzypce i wiolonczelę Grażyny Bacewicz oraz Trio na obój, altówkę i wiolonczelę Tadeusza Szeligowskiego.

Projekt jest realizowany w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.

Transmisje wszystkich koncertów odbędą się na kanale YouTube O'Bows Quartet. Linki do poszczególnych wydarzeń zostaną dodane również na stronie Facebook zespołu: https://www.facebook.com/obowsquartet/ 

„Polskie Muzyczki”: filmy edukacyjne o polskich kompozytorach

Polskie MuzyczkiIdeą nowego projektu „Polskie Muzyczki” jest stworzenie cyklu filmów edukacyjnych poświęconych polskim kompozytorom, które będą zamieszczone w serwisach YouTube i Facebook. Premiera drugiej edycji projektu w Internecie odbędzie się 1 sierpnia 2020 roku o godz. 17.00.

Pomysł projektu „Polskie Muzyczki” powstał w odpowiedzi na potrzeby publiczności uczestniczącej w koncertach klarnecistki Barbary Borowicz i pianistki Anny Miernik, które wspólnie koncertując promują dorobek polskich kompozytorów.

W czasach niepewnych dla kultury, gdy nie wiemy kiedy i na jakich zasadach będzie można organizować koncerty z udziałem pełnej widowni, laureatki konkursów międzynarodowych chwilowo przeniosły część swojej działalności do Internetu. Artystkom bliska jest idea „nauka przez zabawę” – filmy zawierają treści o wysokiej jakości merytorycznej podane w lekkiej i przyjemnej formie dialogu między artystkami. W odcinkach nie zabrakło zabawnych anegdot, faktów z historii muzyki, które odbiorcom niezwiązanym na co dzień z muzyką mają pozwolić na łatwiejszy odbiór proponowanych treści oraz przełamanie bariery „artysta-widz”. Zachęcą także do częstszego udziału w koncertach muzyki klasycznej, gdy będzie już to w pełni możliwe. Każdy z odcinków poświęcony jest innemu polskiemu kompozytorowi, m. in. Piotrowi Rytlowi, Witoldowi Friemannowi, Antoniemu Szałowskiemu, Grzegorzowi Fitelbergowi, Marcelowi Chyrzyńskiemu, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu i Mikołajowi Góreckiemu. W kilku odcinkach udział wzięli sami kompozytorzy: Maciej Zimka, Ewa Fabiańska-Jelińska, Martyna Kosecka i Michał Papara.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Odcinki dostępne są na platformie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCE6etN2Avl9NSZqMhxwA5Gg 

„Z klasyką przez Polskę”: Polish Violin Duo

Z KlasykąW dniach 7, 8 i 9 sierpnia 2020 w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę” odbędą się koncerty w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie (19.00), w Sanockim Domu Kultury (18.00) i w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (godz. 17.00).

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

W najbliższym tygodniu Polski Impresariat Muzyczny, działający przy Instytucie Muzyki i Tańca, wraz z artystami odwiedzi województwo podkarpackie. Udział w koncertach weźmie Polish Violin Duo, czyli skrzypkowie Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Muzycy od lat biorą udział w Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursach Skrzypcowych, zdobywając zawsze czołowe lokaty. Na swoim wspólnym koncie mają już ponad 100 nagród m.in. na konkursach w Polsce, Japonii, USA, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoszech, Niemczech, Bośni i Hercegowinie. W ich interpretacji zabrzmią Suita na dwoje skrzypiec Grażyny Bacewicz, Sonatina na dwoje skrzypiec Romualda Twardowskiego, Suita na dwoje skrzypiec Michała Spisaka, a także utwory Georga Philippa Telemanna, Joachima Kaczkowskiego i Henryka Wieniawskiego.

Wstęp na koncerty jest wolny, ale obowiązują zaproszenia.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegóły – na stronie http://muzycznyimpresariat.pl/ 

Kraków | Triumf muzyki na żywo, czyli 16. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie

FMPWielkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Józefa Kozłowskiego, psalmy Mikołaja Gomółki, muzyka fortepianowa czasów Chopina oraz pierwsze wykonanie źródłowej wersji opery Jadwiga, królowa polska Karola Kurpińskiego – tak w skrócie zapowiada się 16. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, która odbędzie się w dniach 6–9 sierpnia 2020 roku.

W czasie koncertów na żywo usłyszymy w Krakowie m.in. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty, a także znakomitych solistów: m.in. sopranistkę Edytę Piasecką, mezzosopranistkę Roksanę Wardengę, tenora Wojciecha Parchema, bas-barytona Krzysztofa Szumańskiego, kontratenora Sławomira Bronka i grającego na fortepianie historycznym Tobiasa Kocha.

Na inaugurację 16. edycji festiwalu (6 sierpnia, Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej) w hołdzie śp. Krzysztofowi Pendereckiemu zabrzmi wyjątkowy utwór Mistrza – Chaconne per archi. Drugim dziełem, które usłyszymy, będzie Requiem autorstwa polskiego kompozytora działającego na przełomie XVIII i XIX wieku w Rosji – Józefa Kozłowskiego.

W programie Festiwalu znalazły się również utwory Mikołaja Gomółki, Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Kurpińskiego, Marii Szymanowskiej, Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Na zakończenie festiwalu zaprezentowana zostanie zapomniana opera historyczna Karola Kurpińskiego Jadwiga, królowa polska w wersji koncertowej; będzie to jednocześnie pierwsze wykonanie w oryginalnej wersji źródłowej.

Informacja o biletach – na stronie http://www.fmp.org.pl/ 

Łódź | Międzynarodowe kursy pianistyczne po raz drugi w Pałacu Karola Poznańskiego

BISMABISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, które odbędą się między 1 a 8 sierpnia 2020 roku w zabytkowej głównej siedzibie łódzkiej Akademii Muzycznej. Weźmie w nich udział 25 pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą Michel Béroff, Claudio Martinez Mehner, Piotr Sałajczyk i Ilya Maximov. W ramach BISMA zaplanowane są również koncerty uczestników, które transmitowane będą w Internecie, oraz Gala Finałowa z udziałem publiczności.

To już druga edycja BISMA, kursów organizowanych przez Stretto Music Foundation i Akademię Muzyczną w Łodzi. Nad warsztatem i szerokim repertuarem pianistycznym pracować będą pianiści z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Rumunii, Francji, Włoch, Niemiec, Bułgarii, Australii i Japonii. Swoim doświadczeniem podzielą się wybitni pianiści z prestiżowych europejskich uczelni: Michel Béroff z Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu (profesor zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Seong-Jin Cho) i Claudio Martinez Mehner z Hochschule für Musik w Bazylei oraz Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. Towarzyszyć im będą artyści młodego pokolenia: Ilya Maximov (Universität Mozarteum w Salzburgu) i Piotr Sałajczyk (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

W ramach projektu zaplanowano cztery koncerty uczestników, które transmitowane będą na żywo na fanpage’u Akademii Muzycznej w Łodzi na Facebooku. Będą to kolejno: „Beethoven 2020”, „Chopin & Friends” – koncert z udziałem reprezentantów polskiej ekipy na nadchodzący XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie, oraz „Perły muzyki fortepianowej”. Zwieńczeniem kursów będzie Gala finałowa, podczas której zaprezentuje się czwórka młodych pianistów biorących udział w projekcie, a najlepszemu z nich zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz. Jako jedyne wydarzenie odbywające się w ramach tegorocznej edycji, koncert będzie otwarty dla publiczności. Organizatorzy zwracają uwagę na bardzo ograniczoną ilość miejsc i proszą o przybycie co najmniej pół godziny przed rozpoczęciem. Uroczystość transmitowana będzie również online.

Prócz koncertów w tegorocznej edycji transmitowane będą na żywo także lekcje mistrzowskie!

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.bisma.pl/ 

W lipcu odeszły dwie zasłużone redaktorki PWM

Szurmiak BoguckaZ opóźnieniem dowiadujemy się o śmierci Starszych Redaktorek wielce zasłużonych dla ruchu wydawniczego i polskiego środowiska muzykologicznego, przez wiele lat związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i tworzących jego najlepszą tradycję redaktorską. 2 lipca 2020 w Krakowie, przeżywszy lat 88, zmarła Mirosława Kaczorowska-Guńkiewicz. 17 lipca 2020 w Krakowie w wieku 91 lat odeszła Aleksandra Szurmiak-Bogucka (na fotografii).

Śp. Mirosława Kaczorowska-Guńkiewicz – muzykolog, od 1966 roku członkini Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, była najbliższą współpracowniczką redaktor naczelnej dr Eżbiety Dziębowskiej przy wydawaniu monumentalnej „Encyklopedii Muzycznej PWM”. W 2012 roku wzięła udział w filmie poświęconym historii tego ambitnego przedsięwzięcia wydawniczego, który dostępny jest online w serwisie PWM. Zajmowała się także edycjami nutowymi – przygotowała do wydania m.in. dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Działała społecznie w swoim środowisku do ostatnich lat życia.

Śp. Aleksandra Szurmiak-Bogucka – wybitna etnomuzykolog i animatorka ruchu regionalnego, członkini Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, specjalizowała się w tradycyjnej kulturze muzycznej polskich Karpat i Podkarpacia. W latach pięćdziesiątych wraz z mężem Kazimierzem Boguckim dokonywała nagrań i zapisów tradycyjnego folkloru muzycznego w ramach tzw. Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. W latach 1965-91 pełniła stanowisko Kierownika Redakcji Dawnej Muzyki Polskiej i Folkloru (m.in. seria „Obrzędy i zwyczaje ludowe”). W 1986 roku otrzymała nagrodę im. O. Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Czynna zawodowo niemal do końca życia, była jurorką licznych konkursów folklorystycznych, autorką wielu publikacji, niekwestionowanym autorytetem kilku pokoleń muzyków, folklorystów i regionalistów.

Cześć Ich Pamięci!

Sopot | Dedykacje dla Tria Sopot

Trio SopotPodczas koncertu ,,Dedykacje dla Tria Sopot” 3 sierpnia 2020 roku o godz. 19.00 w kościele św. Andrzeja Boboli w Sopocie odbędą się prawykonania kompozycji twórców związanych z gdańskim środowiskiem kompozytorskim: Zbigniewa Pniewskiego i Kamila Cieślika.

Trio Sopot tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku związane z macierzystą uczelnią i instytucjami muzycznymi Trójmiasta: Małgorzata Skorupa (skrzypce), Anna Sawicka (wiolonczela) i Elżbieta Rosińska (akordeon). Zespół od 1991 roku prezentuje szeroki repertuar obejmujący utwory z różnych epok przeznaczone na trio bądź duety.

Podczas sierpniowego koncertu w znanym nadmorskim kurorcie Trio Sopot prawykona Sopocką suitę akordeonową Zbigniewa Pniewskiego i nową wersję I Tria akordeonowego Kamila Cieślika. Program uzupełnią inne utwory dedykowane wykonawczyniom: Album polski Jerzego Mądrawskiego, Dedykacja Łukasza Wosia oraz przeznaczony na skrzypce, wiolonczelę i fisharmonię utwór Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély Hymn a la Vierge w wersji z akordeonem. Koncert poprowadzi Andrzej Zawilski. Nagrany koncert będzie prezentowany także online.

Wydarzenie jest realizowane z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu. 

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gdańsk | Św. Jan Od-Nowa. Wieczór Bałtycki

NCKNadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na koncert NeoQuartet z cyklu „Św. Jan Od-Nowa”, który odbędzie się 2 sierpnia 2020 o godz. 18.00 w Centrum Świętego Jana.

W tym roku NCK dołączyło do grona partnerów Östersjöfestivalen / Baltic Sea Festival – prestiżowego festiwalu muzyki klasycznej, organizowanego od 18 lat przez Radio Szwedzkie. Jednym z założycieli festiwalu jest wybitny dyrygent i kompozytor Esa-Pekki Salonen. Ze względu na epidemię koronawirusa festiwal został odwołany, ale współpraca partnerów trwa.

Na początku sierpnia odbędzie się Wieczór Bałtycki z udziałem muzyków związanego z Trójmiastem NeoQuartetu oraz gościa specjalnego, znanego reportażysty i laureata Nagrody Nike Mariusza Szczygła. Podczas koncertu Neoquartet w towarzystwie klarnecistki Emilii Maciak – tegorocznej absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku – zaprezentuje utwory Pawła Szymańskiego oraz Jörga Widmanna, a także zaprezentuje kompozycje na instrumenty elektryczne. Po koncercie odbędzie się spotkanie z Mariuszem Szczygłem. Rozmowę na temat roli kultury w obecnej, skomplikowanej rzeczywistości poprowadzi dziennikarka i reportażystka Dorota Karaś.

W związku z wytycznymi GIS liczba biletów została ograniczona do 175.

Więcej – na stronie https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/4771/sw-jan-od-nowa-wieczor-baltycki 

Warszawa | Koncert w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Warszawo maMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury zapraszają na specjalny koncert upamiętniający 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godz. 19.00.

Przed Kordegardą – Galerią Narodowego Centrum Kultury – powstańcze piosenki zaśpiewa Natalia Sikora, a na akordeonie akompaniował jej będzie Paweł Janas. Usłyszymy najbardziej znane pieśni związane z Powstaniem Warszawskim – m.in. Warszawo ma Aleksandra Olszanieckiego, Warszawskie dzieci Andrzeja Panufnika, Marsz Śródmieścia Zbigniewa Krukowskiego, Zośka Jerzego Zakrzewskiego, Dziś idę walczyć, mamo! Małgorzaty Godlewskiej, Ukochana, ja wrócę Tadeusza Artura Millera, Hej chłopcy Krystyny Krahelskiej, Sanitariuszka Małgorzatka i Marsz Mokotowa Jana Krzysztofa Markowskiego.

Koncert będzie można oglądać na żywo (po wcześniejszej rezerwacji miejsc) i w bezpłatnym streamingu. Dla osób, które będą na Krakowskim Przedmieściu, przygotowane zostały specjalnie śpiewniki. Wszystkie teksty i zapisy nutowe znajdują się również na stronie internetowej https://www.zaspiewajmy.pl/ 

Bądźmy razem. Pamiętajmy!

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/galeria-kordegarda/aktualnosci/koncert-warszawo-ma