Polmic - FB

aktualności

Znamy nazwiska finalistów Konkursu Chopinowskiego!

XVII Konkurs Chopinowski 201516 października 2015 roku zakończyły się przesłuchania III etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W ciągu 3 dni wystąpiło 20 pianistów z 12 krajów.

Zgodnie z regulaminem konkursu, do finału Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń zakwalifikowało 10 uczestników z 8 krajów, w tym: 2 osoby ze Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz po 1 osobie z: Chorwacji, Japonii, Korei Południowej, Łotwy, Polski i Rosji. W finale Konkursu usłyszymy pianistów: Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Aljoša Jurinić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Kate Liu (Stany Zjednoczone), Eric Lu (Stany Zjednoczone), Szymon Nehring (Polska), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin (Kanada), Dmitry Shishkin (Rosja), Yike (Tony) Yang (Kanada).

Przesłuchania finałowe rozpoczną się 18 października o godzinie 18:00 i potrwają do 20 października. Jako pierwszy zaprezentuje się Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Pianiści wykonają jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: e-moll op.11 lub f-moll op.21. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka.

Nazwiska laureatów poznamy w nocy z 20 na 21 października.

W kręgu mistyków muzyki - na Jasnej Górze

W kręgu mistyków muzykiW 80. rocznicę urodzin Arvo Pärta oraz 5. rocznicę śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie odbędzie się Koncert Papieski W kręgu mistyków muzyki. 17 października 2015 roku o godz. 18.00 dzieła wielkich mistrzów, których twórczość spotyka się w nurcie tzw. minimalizmu duchowego, wykona Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka.

Podczas utrzymanego w medytacyjnym nastroju wieczoru zabrzmią takie utwory, jak: Magnificat, Missa Syllabica i Sieben Magnificat-Antiphonen Arvo Pärta orazZdrowaś bądź Maryja i Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego. Całość dopełni kompozycja Johna Tavenera The Lamb, napisana do słów XVIII-wiecznego angielskiego poety i mistyka Williama Blake'a.

Wstęp wolny.

Festiwal Akademickich Orkiestr Symfonicznych - we Wrocławiu

Festiwal Akademickich Orkiestr Symfonicznych Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na Festiwal Akademickich Orkiestr Symfonicznych. Między 17 października a 28 listopada 2015 roku podczas czterech wieczorów koncertowych wystąpią orkiestry z Akademii Muzycznych we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu oraz Krakowie.

Festiwal zainauguruje koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 17 października 2015 roku, o godz. 18.00 w Sali koncertowej wrocławskiej uczelni zespół pod batutą Michała Klauzy wykona trzy kompozycje: Uwerturę do opery Monbar Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Koncert fletowy Arama Chaczaturiana z Janosem Balintem w roli solisty oraz poemat symfoniczny Amerykanin w Paryżu George’a Gershwina.

Wstęp na koncert po okazaniu bezpłatnej karty wstępu (do odbioru w recepcji budynku E). Liczba miejsc ograniczona.

Kolejny koncert Festiwalu odbędzie się 24 października.

ZOBACZ: program festiwalu

Program „Zamówienia kompozytorskie 2016-2017” uruchomiony

Instytut Muzyki i TańcaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 8 października 2015 roku uruchomiło 5. edycję Programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie 2016-2017. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Celem priorytetu jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stworzenie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. W dotychczasowych czterech edycjach programu zamówionych zostało prawie 400 kompozycji u ponad 200 kompozytorów. Szczegółowe informacje na temat programu, baza powstałych utworów oraz sylwetki twórców zostały zamieszczone na stronie www.zamowieniakompozytorskie.pl.

Wnioski do priorytetu Zamówienia kompozytorskie mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Budżet priorytetu na lata 2016-2017 wynosi 2 000 000 zł. Składanie wniosków do priorytetu za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta EBOI (https://esp.mkidn.gov.pl) będzie możliwe od drugiej połowy października 2015 roku. Nabór wniosków potrwa do 30 listopada 2015 roku.

Regulamin Zamówień kompozytorskich dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Programy Ministra 2016 – Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie oraz na stronie internetowej IMiT w zakładce programy – programy ministra – Zamówienia kompozytorskie 2016-2017.

SoundLab – Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Eksperymentalnej

Eugeniusz Rudnik Filharmonia w Szczecinie zaprasza na jeden z najodważniejszych cykli muzycznych – SoundLab – Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Eksperymentalnej. Pierwszą odsłonę projektu zainauguruje spotkanie z prekursorami elektroniki, na czele z Eugeniuszem Rudnikiem, współtwórcą Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

SoundLab to podróż, w której słuchacze odwiedzą surrealistyczne przestrzenie, gdzie czeka sonorystyczna awangarda. Niezwykła bryła Filharmonii w Szczecinie posłuży tu za formę, w której wzajemnie przenikać się będą dźwięk i architektoniczny kształt, uzmysławiając odbiorcom, że komplementarność jest cechą wszystkich dziedzin sztuki. Formuła cyklu, który można nazwać muzyczno-architektoniczną sekwencją dźwięku, pozwoli na prezentację bardzo różnorodnych brzmieniowo propozycji.

W programie pierwszego koncertu z cyklu, który odbędzie się 16 października 2015 roku o godz. 19:00 w Sali Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej, znajdą się takie utwory, jak: Martwa natura z ptakiem, zegarem, strzelcem i panną E. Rudnika, Pianophonie na fortepian, elektroniczne przetworzenie dźwięku i orkiestrę Kazimierza Serockiego oraz Koncert skrzypcowy nr 2 Amerykańskie cztery pory roku na skrzypce, orkiestrę smyczkową i syntezator Philipa Glassa. Dzień wcześniej, w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Corners of the World w reżyserii Zuzanny Solakiewicz, stanowiący wizję muzyki tworzonej przez E. Rudnika.

Czytaj więcej: SoundLab – Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Eksperymentalnej

Ad Libitum po raz 10.

Ad Libitum 2015

15 października 2015 roku w Warszawie rozpocznie się 10. edycja jednego z najbardziej bezkompromisowych festiwali muzycznych w Polsce – „Ad Libitum”. Podczas trzech dni na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Laboratorium przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się 8 koncertów. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi europejska orkiestra improwizatorów - Globe Unity Orchestra pod wodzą Alexandra von Schlippenbacha.

Jak sprawić by europejska muzyka współczesna, dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie nie tracąc nic ze swojej autonomii? Co zrobić, aby oprzeć się konwencjom stylistycznym i muzycznym modom, aby odnaleźć własny głos w świecie kompozycji i improwizacji? Już po raz 10. warszawski festiwal „Ad Libitum” wyrusza na poszukiwania nowych odpowiedzi na te fundamentalne w muzyce pytania.

Festiwal rozpocznie, w Laboratorium CSW 15 października, koncert tria Wojciechowski /Pałosz / Cybulski. Po nich na scenie pojawi się słynna orkiestra z Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Zespół rozwijany od lat w Ośrodku Pogranicze Sztuk i Kultur w Sejnach - złożony z młodych i bardzo młodych adeptów muzyki - regularnie współpracuje z wybitnymi osobowościami ze świata improwizacji, jednak w takim składzie jeszcze nie występowali. Zespół przygotuje i poprowadzi Mikołaj Trzaska, a do orkiestry dołączą Evan Parker - jeden z najwybitniejszych saksofonistów na świecie, Tomasz Dąbrowski - trębacz młodego pokolenia ceniony w Polsce, Danii i Nowym Jorku oraz kontrabasista Mike Majkowski znany ze współpracy z Tonym Buckiem z The Necks, czy To Tu Orchestra Wacława Zimpla. Dzień festiwalowy zamknie koncert znakomitego kwartetu Petera Brötzmanna w składzie: Jason Adasiewicz przy wibrafonie, John Edwards przy kontrabasie i Steve Noble na perkusji.

16 października festiwal przeniesie się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako pierwsza wystąpi formacja, która była ozdobą festiwalu w początkach jego istnienia: Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Tadeusz Wielecki, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik czyli Kawalerowie Błotni oraz gościnnie Wojciech Błażejczyk. Po nich na scenie zagra w oryginalnym składzie, legendarne trio Alexandra von Schlippenbacha – z Evanem Parkerem i Paulem Lovensem.

Czytaj więcej: Ad Libitum po raz 10.

Krzysztof Ratajski zwycięzcą Konkursu im. Tadeusza Ochlewskiego

XIII edycja Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego 2015Rozstrzygnięta została XIII edycja Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Laureatem pierwszej nagrody został Krzysztof Ratajski za utwór Rebounds na 5-głosowy chór dziecięcy do oryginalnego tekstu fonetycznego. Wyróżnienie otrzymał Szymon Godziemba-Trytek za A Wonderer’s Song na 3-głosowy chór dziecięcy.

Zgodnie z regulaminem autorzy otrzymają nagrody pieniężne (I nagroda: 1500 zł, wyróżnienie: 1000 zł), a nagrodzone kompozycje zostaną wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, włączone do katalogu PWM oraz wykonane publicznie. Poza przyznanymi nagrodami, Jury rekomendowało do wydania przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne dwie kompozycje: Atrament autorstwa Piotra Stawarskiego oraz Kolebany i Obertas Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego, organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, ma na celu promocję młodych kompozytorów. Jego patronem jest założyciel PWM, animator życia muzycznego w Polsce, pedagog i skrzypek Tadeusz Ochlewski. Przedmiotem tegorocznej edycji była oryginalna kompozycja na chór dziecięcy z tekstem fonetycznym. Jury obradowało w składzie: prof. Romuald Twardowski – kompozytor, przewodniczący Jury; prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska – chórmistrz, pedagog; prof. dr hab. Paweł Łukaszewski – kompozytor, chórmistrz i dr Daniel Cichy – Redaktor Naczelny PWM.

Patronat nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej oraz Narodowe Forum Muzyki - Akademia Chóralna.

Fortepian w zbiorach polskich

Fortepian w zbiorach polskich

Rusza nowy wortal poświęcony instrumentom historycznym z największych polskich kolekcji - fortepian.instrumenty.edu.pl. Prezentacja strony odbędzie się 17 października 2015 roku o godz. 11.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i poprzedzi konferencję prasową Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, podsumowującą III etap XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wortal zostanie uruchomiony przy okazji odbywającego się w Warszawie konkursu oraz przypadającej w tym dniu rocznicy śmierci Chopina.

Strona prezentuje 100 zabytkowych fortepianów – unikatowych eksponatów z XIX i początków XX wieku, pochodzących ze zbiorów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku oraz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. W bazie zgromadzono najciekawsze i najpiękniejsze instrumenty reprezentujące różne typy fortepianów – skrzydłowe, stołowe, pionowe, pianina i hybrydy.

Obiekty te stanowią materialne świadectwo naszej muzycznej przeszłości. Dokumentują miejsce fortepianu w życiu codziennym, a także osiągnięcia krajowego i zagranicznego przemysłu fortepianowego. Każda dekada XIX stulecia udokumentowana jest instrumentami zbudowanymi zgodnie z ówczesnym gustem i modą; znajdziemy wśród nich m.in. niezwykle eleganckie, ulubione fortepiany Fryderyka Chopina, instrument Zygmunta Noskowskiego podarowany mu przez naród, liczne fortepiany niemal całkowicie zapomnianych firm polskich, a także kurioza, jak np. pianino dla dzieci, które „rośnie” wraz z wykonawcą.

 

Czytaj więcej: Fortepian w zbiorach polskich

Koncert Koła Młodych ZKP

sopranKONTRAbas We wtorek, 13 października 2015 o godz. 18.00 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy odbędzie się przeniesione z 20 września 2015 wydarzenie towarzyszące 58. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" - Koncert Koła Młodych ZKP.

Zespół sopranKONTRAbas (na zdjęciu) w składzie Blanka Dembosz (sopran) oraz Mateusz Loska (kontrabas) zaprezentuje najnowsze kompozycje twórców młodego pokolenia, takich jak Ewa Fabiańska-Jelińska, Rafał Zapała, Martyna Kosecka, Kamil Kruk, Alina Kubik,Franciszek Araszkiewicz, Paulina Łuciuk, Jakub Polaczyk, Jerzy Fryderyk Wojciechowski, Michał Janocha, Ryszard Lubienieckioraz Igor Szulc.

Wstęp wolny.