Polmic - FB

aktualności

Koncert urodzinowy Agnieszki Duczmal

Z mojego życiaW niedzielę 10 stycznia 2016 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus „Z mojego życia”. Jest to tytuł I Kwartetu smyczkowego Bedricha Smetany, w którym kompozytor snuje z przymrużeniem oka opowieść o przemijaniu. Utwór ten dedykuje poznańskim melomanom Agnieszka Duczmal z okazji swoich 70-tych urodzin.

Gościem specjalnym tego pełnego wrażeń wieczoru będzie geniusz fortepianu – Ivo Pogorelich. Wielu melomanów pamięta zapewne atmosferę towarzyszącą występom serbskiego pianisty na X Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1980 roku: szalejącą z zachwytu i egzaltacji publiczność, luźny ubiór pianisty i swobodne, lecz jakże nowatorskie podejście do kompozycji Chopina. Nie zakwalifikowanie Pogorelicha do finału wywołało skandal, a Martha Argerich zrezygnowała z dalszego udziału w jury. Artysta w późniejszych latach okrzepł, podpisał intratny kontrakt z Deutsche Grammophon, nagrał wiele frapujących płyt, a w swobodzie interpretacji pozostał wierny swym pryncypiom. Podczas tego wieczoru pianista wykona II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Koncert rozpocznie utwór Bogusława Schaeffera Kesukaan I – mówiący o różnorodnym pojmowaniu radości i przyjemności. Bogusław Schaeffer to jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego. Jego twórczość wyróżnia się nowatorstwem warsztatu i śmiałością w eksperymentowaniu z nowymi formami, gatunkami i rodzajami muzyki. Po przerwie zabrzmi wspomniana już kompozycja Bedricha Smetany – I Kwartet smyczkowy e-moll „Z mojego życia” w aranżacji Agnieszki Duczmal.

Trzej Mistrzowie na Trzech Króli

Trzej Mistrzowie na Trzech KróliNiezwyczajny Koncert Noworoczny Trzej Mistrzowie na Trzech Króli. Spotkanie przyjaciół odbędzie się 6 stycznia 2016 roku o godz. 17.15 w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu.

Na scenie spotkają się skrzypek Krzysztof Jakowicz, klawesynista Władysław Kłosiewicz oraz pianista Janusz Olejniczak. Gościem specjalnym koncertu będzie ich wspólny przyjaciel, Daniel Olbrychski. W świątecznej atmosferze zabrzmią najpiękniejsze utwory z repertuaru artystów, pierwsze wspólne wykonania oraz muzyczne niespodzianki.

Organizatorzy: Fundacja Wspierania Kultury "Przyjaciele Muzyki", Narol Enterprise oraz Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego.

Więcej informacji – na stronie: www.nowyfort.pl  

Cztery pory roku w interpretacji Nigela Kennedy'ego

Nigel Kennedy The Four SeasonsCztery pory roku Antonia Vivaldiego w nowej interpretacji Nigela Kennedy’ego zabrzmią w piątek 1 stycznia 2016 roku o godz. 18.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W prezentowanej po raz pierwszy w Polsce koncertowej wersji projektu ekscentrycznemu wirtuozowi skrzypiec towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz zespół jazzowy.

Zrealizowane w 1989 roku nagranie Czterech pór roku Antonio Vivaldiego okazało się przełomowym w karierze Nigela Kennedy'ego. Brytyjski skrzypek udowodnił bowiem, że albumy z klasyką mogą podbić świat. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Rekordowa, dwumilionowa sprzedaż albumu zapisana została złotymi literami w historii muzyki współczesnej. Nagranie Kennedy'ego przez dwa lata okupowało czołowe miejsca światowych list przebojów, podbiło także brytyjską listę albumów pop (!), zajmując na niej zaszczytne trzecie miejsce.

Czy dzisiejsze, nagrane przeszło 25 lat później Cztery pory roku Vivaldiego w interpretacji brytyjskiego skrzypka mają szansę osiągnąć podobny sukces? Kennedy powraca po latach do popularnych kompozycji, ale – jak na kontrowersyjnego artystę przystało – robi to w sposób dość niezwykły. Do współpracy przy nagraniu zaprosił m. in. wokalistów Zee Gachette oraz Xantoné Blacq (znanego m.in. ze współpracy z Amy Winehouse), a także Damona Reece kojarzonego do niedawna z Massive Attack i Goldfrapp, który materiał na tę nową płytę Kennedy'ego zmiksował, dodając jeszcze od siebie dźwięki elektronicznej perkusji. Na nagraniu The New Four Seasons usłyszymy również towarzyszący artyście od lat zespół jazzowy oraz młodą Orchestra of Life, z którą również regularnie współpracuje.

Koncert Bożonarodzeniowy Polskiego Chóru Kameralnego

Koncert KolędW niedzielę 27 grudnia o godz. 14.00 w Kościele oo. Dominikanów pw. św. Mikołaja w Gdańsku (ul. Śwętojańska 72) odbędzie się doroczny Koncert Bożonarodzeniowy w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pojednania, rodzinnych spotkań, wspólnych chwil w cieple domowego ogniska. W polską tradycję wpisane jest też wspólne kolędowanie. W programie koncertu, prócz tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego, znajdzie się oryginalny utwór hiszpańskiego kompozytora Ariela Ramireza zatytułowany Navidad Nuestra (Nasze Boże Narodzenie), opowiadający w sześciu częściach historię związaną z przyjściem Jezusa na świat.

Zarówno w partiach wokalnych, jak i instrumentalnych, zaprezentują się członkowie Polskiego Chóru Kameralnego: Jerzy Stelmański (tenor I, gitara I), Krzysztof Pękała (tenor II), Damian Bykowski (tenor II, gitara II), Sebastian Mandziej (baryton), Andrzej Macierzyński (instr. klawiszowe), Krzysztof Stachowski (bembo), członkowie chóru (instr. perkusyjne).

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. Wstęp wolny.

więcej...


Recital Rałafa Łuszczewskiego

Recital Rafała ŁuszczewskiegoW poniedziałek 21 grudnia 2015 roku o godz. 18.30 w sali widowiskowej Służewskiego Domu Kultury w Warszawie (ul. J.S. Bacha 15) odbędzie się recital fortepianowy w wykonaniu Rafała Łuszczewskiego.

W programie znajdą się między innymi utwory Fryderyka Chopina (Polonez A-durop. 40, Nokturn cis-moll op. posth., Scherzo h-moll op. 20), Manuela de Falli (Primera y Segunda Danza Espanola de „El Amor Brujo”), Isaaca Albeniza (Cordoba, Sevilla) oraz George’a Gershwina (Rhapsody in Blue)

Rafael Aleksander Łuszczewski (ur. 1979) zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra mając 16 lat. Obecnie należy do najwybitniejszych artystów swojej generacji, występując z powodzeniem w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niemal wszystkich krajach Europy. Jako proklamator muzyki Chopina zdobywa najwyższe uznanie słuchaczy oraz krytyków muzycznych.

Wydarzenie przygotowywane wspólnie ze Stowarzyszeniem Polsko – Argentyńskim. Patronat Honorowy Ambasady Republiki Argentyny w Polsce. Po koncercie odbędzie się promocja płyty artysty. Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Koncert sylwestrowy w ICE Kraków

Koncert sylwestrowyNajpiękniejsze arie i duety operowe, a obok nich przeboje amerykańskich musicali – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zaprasza na koncert sylwestrowy w Centrum Kongresowym ICE Kraków, otwierający cykl dorocznych Gali Sylwestrowych w tym miejscu.

31 grudnia 2015 roku na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków pojawią się znakomici soliści wiedeńskich scen operowych, słynnych światowych festiwali (m.in. The Glyndebourne Festival, Baden-Baden Festspiele) oraz cenionych teatrów operowych w Polsce: sopranistka Magdalena Molendowska oraz baryton Ben Connor.

W ich wykonaniu zabrzmią najpiękniejsze arie i duety z repertuaru mistrzów wiedeńskich, włoskich i niemieckich oper, ale też przeboje amerykańskiego Broadway'u, w tym nieśmiertelne piosenki z musicali Leonarda Bernsteina i Fredericka Loewe'a. Nie zabraknie również popisowych utworów orkiestrowych Maurice'a Ravela, Arturo Márqueza czy Mieczysława Weinberga.

Niemiecki dyrygent Christian Schumann, ulubieniec krakowskiej publiczności, który zasłynął ze znakomitych kreacji podczas niedawnego Festiwalu Muzyki Filmowej, poprowadzi również Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej w efektownych uwerturach koncertowych. Narratorem wieczoru będzie Leszek Mikos – znawca i miłośnik sztuki operowej i operetkowej, laureat nagrody „Mistrz mowy polskiej 2014”, który przeprowadzi widzów przez arkana historii sztuki wokalnej.

Debiutancka płyta Joanny Freszel na Boże Narodzenie

Real Life SongZapowiadany krążek real life song Joanny Freszel pojawi się w sprzedaży tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 23 grudnia 2015 roku. Płyta może stanowić ciekawy prezent pod choinkę zarówno dla melomanów, jak i dla tych, którzy nie odkryli jeszcze uroku muzyki współczesnej. Album powstał bowiem z myślą złamania stereotypowego myślenia o muzyce najnowszej jako hermetycznej, przeładowanej niezrozumiałymi elementami. Pokazuje, że potrafi ona intrygować, zdumiewać i zachwycać bogatą paletą emocji, odkrywanych w miarę wnikania w precyzyjne formy, struktury i wyszukane harmonie.

Na płycie znalazły się kompozycje takich twórców, jak: Miłosz Bembinow (Nokturn do słów z Psalmów oraz Epody II Horacego), Andrzej Borzym jr (Porcelanowa lalka do słów Mai Baczyńskiej), Katarzyna Szwed (Zimnych krajów kołysanki do słów własnych), Rafał Janiak (5 Pieśni Zdradzonej do słów Mariusza Jagiełły), Aleksander Kościów (Slykialan eavvat do słów własnych), Sławomir Zamuszko (Nasha Shkhapa do słów Ogdena Nasha i Hilaire Belloca), Agata Zubel (What is the word słów Samuela Becketta) oraz Jagoda Szmytka (real life song do słów własnych).

Część utworów powstała specjalnie z myślą o głównej wykonawczyni, inne są aranżacjami na nowy skład lub stanowią zagubione lata temu, nigdy wcześniej nie zarejestrowane perełki muzyki wokalno-instrumentalnej. Wszystkie kompozycje mają na płycie real life song swoje światowe premiery. Album jest wyrazem różnorodności języka muzycznego twórców młodego pokolenia, pokazując jednocześnie możliwości wykonawcze sopraniski Joanny Freszel, która jest inicjatorką oraz koordynatorką projektu.

Najbliższy koncert promujący wydawnictwo odbędzie się 11 stycznia 2016 roku w Teatrze Studio w PKiN w Warszawie.

Więcej informacji – na stronie: www.reallifesong.wix.com/reallifesong  

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncert kolędowy Chóru Filharmonii Narodowej

Chór Filharmonii NarodowejW sobotę 19 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się tradycyjny, doroczny koncert kolędowy Chóru Filharmonii Narodowej.

Niezwykła mnogość zarówno kolęd i pastorałek z Polski i całego świata, jak i ich aranżacji sprawia, że co roku program koncertu jest odmienny i atrakcyjny. Tym razem szczególnym jego punktem będzie cykl Cicha noc wybitnego kompozytora, a także aranżera Macieja Małeckiego, stworzony w roku 2006 na chór i orkiestrę smyczkową. Autor – obok bardzo interesujących i oryginalnych opracowań kolęd tradycyjnych – dopełnił swój zbiór własnymi, pełnymi uroku pastorałkami.

Wraz z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej (orkiestra smyczkowa) wystąpi Julian Gembalski, należący do czołowych polskich organistów-wirtuozów i improwizatorów, a także do najbardziej cenionych pedagogów i autorytetów w zakresie organmistrzostwa. Prowadzi mistrzowskie kursy interpretacji i improwizacji organowej, jako profesor zaś – klasę organów w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pełni jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1991-96 był prorektorem, a od 1996 do 2002 roku rektorem katowickiej uczelni. Jest autorem wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony oraz konserwacji organów zabytkowych. W 2004 założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Muzeum Organów.

Transmisja koncertu w Internecie – na stronie: www.filharmonia.pl

Recital mistrzowski Seong-Jin Cho w Krakowie

Recital mistrzowski Seong-Jin ChoRecital mistrzowski koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho, zwycięzcy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, odbędzie się w niedzielę 20 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina, które laureat I nagrody prezentował w poszczególnych etapach konkursu: Nokturn c-moll op. 48 nr 1,Sonata b-moll op. 35, Scherzo b-moll op. 31 oraz Preludia op. 28, którymi pianista zachwycił publiczność w trzecim etapie.

Mimo braku biletów na koncert, bezpośrednio przed wydarzeniem można będzie nabyć wejściówki na miejsca stojące.
Czytaj więcej: Recital mistrzowski Seong-Jin Cho w Krakowie