Polmic - FB

aktualności

Częstochowa | Trzy muzyczne oblicza wiary – sakralna muzyka nurtów chrześcijaństwa

polmicPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Trzy muzyczne oblicza wiary” to częstochowskie koncerty muzyki sakralnej w dniach 29 września – 2 października 2022 w trzech odsłonach: katolickiej, cerkiewnej oraz protestanckiej. W każdym odłamie chrześcijaństwa śpiew chóralny jest niezwykle ważnym elementem obrzędów modlitwy, jednak wyraźnie zarysowane są różnice. Projekt Instytutu Rozwoju Sztuki to przede wszystkim artystyczny wyraz tych różnic i pochwała ekumenizmu.

W projekcie “Trzy muzyczne oblicza wiary – sakralna muzyka nurtów chrześcijaństwa” Instytut Rozwoju Sztuki zwraca uwagę przede wszystkim na wielki dorobek polskich kompozytorów z zakresu muzyki sakralnej – wielcy twórcy często nie ograniczali się do tworzenia muzyki zgodnej z jednym z odłamów chrześcijaństwa, sięgając po tradycje wielu.

Czytaj więcej: Częstochowa | Trzy muzyczne oblicza wiary – sakralna muzyka nurtów chrześcijaństwa

Czechowice-Dziedzice | XXVI Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XXVI Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 27–30 września 2022 roku.

Festiwal „Alkagran”, odbywający się od 1991 roku, związany jest z osobą Andrzeja Krzanowskiego. Znaczną część programu wypełni polska muzyka XX i XXI wieku. W Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach będą miały miejsce koncerty prezentujące muzykę akordeonową, elektroakustyczną, światowe premiery niektórych kompozycji, a także rozmowy kompozytorów, wykonawców i działaczy muzycznych o roli muzyki we współczesnym świecie.

Głównym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie XII Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. W Jury Konkursu zasiądą cenieni pedagodzy i artyści: Klaudiusz Baran, Vladimir Blagojević, Marcin Bortnowski, Bogdan Dowlasz, Grażyna Krzanowska (członek honorowy), Raimondas Sviackevicius i Janusz Pater (sekretarz).

Informacje o Festiwalu znajdują się na stronie www.alkagran.pl 

Bydgoszcz | V Festiwal Muzyka w Willi Blumwego w roku 2022 to wydarzenie wyjątkowe!

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKameralne muzyczne spotkania z artystami najlepszej próby w dniach 24 września – 4 października 2022 w lokalizacjach o ciekawej, historycznej przeszłości. Vadim Brodski, Marcin Masecki, Emanuel Salvador, Adam Kośmieja, Cracow Duo – znakomity zestaw wykonawców, gwarantujących pięć muzycznych wieczorów w wyjątkowym towarzystwie podczas V Festiwalu Muzyka w Willi Blumwego.

Nad małym jubileuszem Festiwalu Honorowy Patronat objął Prezydent Bydgoszczy pan Rafał Bruski. Koncerty mają swoją retransmisję w Polskim Radiu PiK, a prowadzą je Magda Jasińska i Bartłomiej Wezner.

Na inaugurację, 24 września w sali Copernicanum wystąpi Vadim Brodski, który podczas Festiwalu postanowił świętować 45. rocznicę wygrania Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Partnerował mu będzie pianista Bartłomiej Wezner.

27 września przeniesiemy się do Studia koncertowego im. J. Przybory Polskiego Radia PiK, gdzie wystąpi Baltic Neopolis Orchestra wraz z pianistą Rolando Rolimem: artyści wykonają utwory Karola Szymanowskiego oraz słynny Kwintet Es-dur Roberta Schumanna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | V Festiwal Muzyka w Willi Blumwego w roku 2022 to wydarzenie wyjątkowe!

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022 — zgłoś kandydaturę!

POLMICRozpoczyna się dwunasta edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Do 10 października 2022 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można przesyłać kandydatury do nagrody w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa, a także w kategorii Odkrycie Roku dla debiutujących artystów. Zgłoszeń mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.

Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Nagroda przyznawana jest za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody Honorowej wręczanej za całokształt działalności.

Nagrodę w kategorii Odkrycie Roku przyznaje się na podstawie otwartego głosowania publiczności, które odbędzie się między 17 a 21 października również na stronie www.koryfeusz.org.pl .

Czytaj więcej: Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022 — zgłoś kandydaturę!

Wręczono dyplomy laureatom Nagród ZKP oraz 62. i 63. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

POLMIC21 września 2022 o godz. 13.00 w Sali im. Karola Szymanowskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom Nagród Związku Kompozytorów Polskich (Dorocznej, Honorowej i za zasługi w dziedzinie edukacji muzycznej) oraz 62. i 63. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

W 2021 roku Związek Kompozytorów Polskich przyznał Nagrodę Doroczną Reginie Chłopickiej „za całokształt pracy nad twórczością Krzysztofa Pendereckiego oraz pełne pasji kształcenie i wychowywanie nowych pokoleń entuzjastów muzyki” oraz Aleksandrowi Nowakowi za opery ahat-ilī – siostra bogów oraz Drach. Dramma per musica, które, zachowując najwyższy poziom warsztatu kompozytorskiego, mogą być atrakcyjne dla szerokiego kręgu odbiorców.Nagroda Honorowa została wręczona maestro Łukaszowi Borowiczowi „za przywracanie do życia i promocję niesłusznie zapomnianych dzieł symfonicznych i operowych muzyki polskiej XIX i XX wieku”; Agacie i Łukaszowi Długoszom „za poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej” oraz Lechowi Dzierżanowskiemu „za podjęcie wielu inicjatyw wydawniczych i koncertowych, które skutecznie przywracają osobę i muzykę Romana Palestra do życia muzycznego; za inspirowanie wielu osób i instytucji do włączania się w te działania”. Nagrodę w dziedzinie edukacji muzycznej przyznano Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Domosławicach „za realizację bezprecedensowego programu nauczania obejmującego muzykę współczesną w wymiarze teoretycznym i praktycznym”.

W 2022 roku Nagrodą Doroczną uhonorowani zostali Jerzy Kornowicz „za wybitną kreatywność artystyczną oraz nadzwyczajną aktywność w działaniach na rzecz środowiska ZKP i całej kultury polskiej” oraz Dorota Kozińska „za bogatą twórczość krytyczną, eseistyczną i translatorską, obejmującą rozległe obszary muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem teatru muzycznego”. Nagrodę Honorową otrzymał Jerzy Maksymiuk „za niestrudzoną, pełną pasji i zaangażowania pracę na rzecz muzyki polskiej”. Nagroda w dziedzinie edukacji muzycznej wręczona została Małgorzacie Kołcz „za niezwykłą pomysłowość i zaangażowanie w kształtowaniu postaw przyszłych odbiorców kultury wysokiej”.

Wręczono ponadto dyplomy laureatom dwóch edycji Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda: 62. i 63. W 2021 roku Jury przyznało trzy równorzędne II nagrody Olgierdowi Juzala-Depratiemu, Hubertowi Żmudzkiemu i Alinie Dzięcioł, a także wyróżnienie Boguszowi Lewandowskiemu.

W 2022 Jury podzieliło Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda w następujący sposób: przyznając I nagrodę Hubertowi Żmudzkiemu i III nagrodę Przemysławowi Packowi. Wyróżnienia otrzymali Bartosz Witkowski i Michał Dorman.

Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia: Maciej Borowski

II Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja - ostatni dzwonek!

Patronem medialnym Konkursu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicTylko do 30 września 2022 kompozytorzy mogą zgłaszać swoje utwory na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w kategorii Kompozycja! Druga edycja konkursu otworzy przed uczestnikami jeszcze więcej możliwości. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzców czeka szansa, by nadać swojej karierze rozpędu.

Konkurs Szymanowskiego to wyjątkowa szansa dla młodych artystów z całego świata. Dla kompozytorów to okazja, by zaprezentować swoje prace jury, złożonemu z wybitnych osobowości świata muzyki, zawalczyć o pulę nagród w wysokości €27.000 i zaistnieć na arenie międzynarodowej. Zwycięskie kompozycje zostaną włączone w repertuar konkursu wykonawczego, wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz nagrane na płycie.

Prace oceniane będą dwuetapowo. W pierwszym etapie oceniać partytury będzie komisja kwalifikacyjna złożona z kompozytorów oraz wykonawców, wśród których znajdą się eksperci w zakresie współczesnych technik wykonawczych. To oni zdecydują, które utwory trafią pod obrady pięcioosobowego jury głównego, którego pracom przewodniczyć będzie włoski kompozytor i organista Francesco Filidei. Obok niego w jury znajdą się Agata Zubel, Daniel Cichy, a także wiodący europejscy twórcy – holenderska kompozytorka i poetka Rozalie Hirs i pochodzący z Francji Yann Robin.

Czytaj więcej: II Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja - ostatni dzwonek!

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego - apel środowisk kreatywnych

POLMICStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w ramach akcji „Artysta zawodowy” propaguje podpisywanie poparcia dla Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Jest to ustawa współtworzona i akceptowana przez szerokie środowisko artystów (plastyków, aktorów, reżyserów, tancerzy, muzyków i in.). 5 maja MKiDN skierowało projekt Ustawy do konsultacji międzyresortowych i publicznych.

Celem Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego jest poprawienie sytuacji bytowej artystów w Polsce, m.in. przez ułatwienie im korzystania z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Powstanie projektu ustawy to efekt wieloletnich starań organizacji reprezentujących twórców kultury ze wszystkich dziedzin, które były konsekwencją debaty zainicjowanej w 2017 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury (OKK).

Systemowe zmiany mają zapewnić tysiącom artystów zawodowych m.in. znacznie łatwiejszy dostęp do programu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Koszty projektowanych rozwiązań nie obciążą podatnika, ponieważ będą finansowane z wpływów z opłaty reprograficznej i opłaty od czystych nośników (tzw. rekompensaty na rzecz uczciwej kultury) uiszczanej przez producentów i importerów sprzętu elektronicznego.

Link do składania podpisów: https://artystazawodowy.pl/poprzyj-ustawe 

Katowice | Inauguracja sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICInaugurację sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej 23 września 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej zdominuje muzyka Bachów – Wilhelma Friedemanna, Johanna Christiana i Carla Philippa Emanuela. Obok bachowskich symfonii znajdziemy także dzieła XX i XXI wieku oraz – obowiązkowo – dzieło Patrona Filharmonii Śląskiej.

Orkiestrę poprowadzi Maciej Tomasiewicz, a w roli solistów wystąpią Marek Nosal i Jakub Moroziński. Będzie to zarazem preludium do zbliżającego się otwarcia XVIII Międzynarodowego Festiwalu oraz Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego Śląska Jesień Gitarowa.

Soliści-gitarzyści zaprezentują się w utworach Morze Śródziemne, żegnaj Joanny Wnuk-Nazarowej i koncercie na gitarę i orkiestrę smyczkową Tribute to Wojciech Kilar Marka Pasiecznego. Po tych niezwykle interesujących dziełach gitarowych przyjdzie czas na kompozycję twórcy, którego nie mogłoby zabraknąć na koncercie inaugurującym sezon filharmoników śląskich, czyli Henryka Mikołaja Góreckiego. Śląska Orkiestra Kameralna wykona doskonale znane Trzy utwory w dawnym stylu.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/production/inauguracja-nosal-morozinski-tomasiewicz-slaska-orkiestra-kameralna/?=2 

Warszawa | „W labiryncie wyobraźni. Zbigniew Bargielski – twórca i dzieło” – promocja książki Violetty Przech i spotkanie z kompozytorem

POLMIC23 września 2022 o godz. 17.00 Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zaprasza na promocję książki Violetty Przech W labiryncie wyobraźni. Zbigniew Bargielski – twórca i dzieło, która odbędzie się w ramach 65. „Warszawskiej Jesieni” w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (ul. Fredry 8). Po spotkaniu będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie z autografami Kompozytora i Autorki!

Publikacja ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Musica Iagellonica. .Jak napisała w swojej recenzji prof. dr hab. Irena Poniatowska: „Jest to książka niezwykle ważna w piśmiennictwie muzycznym, z uwagi na sam temat jak i pogłębioną analizę podjętych zagadnień. Poświęcona jest życiu, osobowości i dziełom Zbigniewa Bargielskiego, którego sylwetka twórcza nie doczekała się ani wielu ani szerzej potraktowanych opracowań”.

Zbigniew Bargielski należy do najwybitniejszych, a zarazem najbardziej interesujących przedstawicieli polskiej sceny kompozytorskiej naszego czasu. W ostatnich latach przede wszystkim Polskie Wydawnictwo Muzyczne intensywniej podjęło promocję twórczości Zbigniewa Bargielskiego publikując twórczość kwartetową i fortepianową. Ważnym gestem skierowanym w stronę Z. Bargielskiego było uwzględnienie utworu Trigonalia w unikatowym projekcie PWM Sto na sto. Muzyczne dekady wolności. Kompozytor został uhonorowany kilkoma wysokiej rangi nagrodami państwowymi: Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2011 roku i w roku 80. Urodzin Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt dorobku. Związek Kompozytorów Polskich przyznał mu w 2001 roku prestiżową nagrodę za całokształt twórczości.

Spotkanie z Autorką książki i Zbigniewem Bargielskim poprowadzi Sławomira Żerańska-Kominek.

Partnerem wydarzenia jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Wstęp wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Program Festiwalu: https://warszawska-jesien.art.pl/2022/program/program