Polmic - FB

aktualności

Filharmonia w Kozłówce – „Czas to miłość”

KozlowkaFilharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie zaprasza na cykl koncertów kameralnych dedykowanych pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego: Filharmonia w Kozłówce – „Czas to miłość”. Koncerty będą odbywać się do 28 sierpnia 2021 w kaplicy Muzeum Zmoyskich w Kozłówce w każdą sobotę o godz. 17:00.

Wydarzenie zorganizowane w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji ma przybliżać tę ważną postać związaną z historycznym miejscem, jakim jest Muzeum Zmoyskich w Kozłówce. Ksiądz Stefan Wyszyński przebywał w Kozłówce od 1 sierpnia 1940 do 1 września 1941 roku, pełniąc w tym czasie posługę duszpasterską oraz zajmując się pracą naukową, piśmienniczą i dydaktyczną. Jego wykłady dla sióstr oraz dyskusje, w których brali udział także inni ukrywający się u Zamoyskich goście, nazywano „akademią kozłowiecką”. 

W ramach zaplanowanego cyklu koncertów wystąpią muzycy Filharmonii Lubelskiej oraz zaproszeni goście. 3 lipca Elwira Śliwkiewicz-Cisak wraz z młodym kompozytorem, 11-letnim Miłoszem Bachonko, wykonają kompozycje akordeonowe autorstwa m.in. Andrzeja Krzanowskiego, Jerzego Mądrawskiego oraz samego Miłosza Bochonko. 24 lipca w wykonaniu Tomasza Krawczyka usłyszymy Walce Fryderyka Chopina. 31 lipca Szeligowski Saxophone Quartet zaprezentuje utwory na kwartet saksofonowy – od renesansu do współczesności. Podczas ostatniego koncertu 28 sierpnia usłyszymy m.in. Poloneza koncertowego D-dur, op. 4 Henryka Wieniawskiego.

Szczegółowy program: https://filharmonialubelska.pl/ 

Warszawa | 21. Festiwal Ogrody Muzyczne

Ogrody Muzyczne21. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się w dniach 2–30 lipca 2021 roku w Warszawie, w pawilonie koncertowym na dziedzińcu Zamku Królewskiego udekorowanym kwiatami. Tegoroczny podtytuł Festiwalu to „Grande amore, czyli Wszystko o miłości”.

Tegoroczny Festiwal będzie pierwszym przedsięwzięciem bez jego twórcy, Ryszarda Kubiaka (1938–2020). 26 lipca zorganizowany zostanie wieczór wspomnień poświęcony tej wybitnej postaci polskiej kultury. W tych trudnych czasach organizatorzy chcą pokazać publiczności, że pomimo wszystkich przeszkód, które stanęły na drodze rozwoju kultury w ostatnich czasach, nadal możemy wspólnie obcować ze sztuką.

Jak co roku na program Festiwalu składają się: opera, balet, filmy muzyczne i koncerty. Odbędą się retransmisje najnowszych produkcji operowych i baletowych: z Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj, Royal Opera House, Sadler’s Wells Theatre w Londynie, Teatro San Carlo, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie czy Festiwalu w Bregencji. Ciekawie zapowiada się także balet konny z Mozartwoche w Salzburgu. Zobaczymy filmowe zapisy koncertów największych śpiewaków operowych (L. Pavarotti, J. Kaufmann) oraz filmy dokumentalne o postaciach czy zespołach, które zmieniły muzyczny świat. W programie znajdą się także koncerty, które zostaną zaprezentowane na dużym ekranie (Hauser in Zagrzeb, Hollywood in Vienna, Koncert w Paryżu, David Garett Unlimited, koncert Duety miłosne: Sonya Yoncheva & Vittorio Grigolo czy Gala nocy letniej z Festiwalu Grafenegg w Dolnej Austrii).

Festiwal Ogrody Muzyczne to także koncerty na żywo. Podczas inauguracji Festiwalu „W promieniach miłości“ wystąpi akordeonista Bartosz Głowacki z zespołem. Drugi z zaplanowanych koncertów odbędzie się 28 lipca, na zamknięcie Festiwalu. Premierowo usłyszymy Aleksandra Dębicza i Cracow Golden Quintet. Gwoździem programu będzie opracowana przez pianistę Błękitna rapsodia George'a Gershwina na fortepian i klasyczny kwintet dęty. Program uzupełnią: Kwintet dęty Wojciecha Kilara, nowa kompozycja samego Dębicza na fortepian i kwintet oraz improwizacja na miłosne tematy filmowe.

Materiały prasowe organizatora

Festiwal jest finansowany w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Program Festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl 

Suwałki | II WigroSfera

WigrosferaFestiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi suwalszczyzny. Druga edycja festiwalu odbędzie się 2 i 3 lipca 2021 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach.

Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz – dzięki wysokiej jakości transmisji audio-video – również na żywo w Internecie. Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty będą się odbywały na terenie malowniczych bulwarów przy Czarnej Hańczy.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągniecia, w tym również technologiczne. W ciągu dwóch dni festiwalu odbędzie się pięć koncertów, podczas których wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich kwartetów smyczkowych wraz z wybitnym trębaczem jazzowych; znakomity duet skrzypce i wiolonczela wykorzystujący najnowsze zdobycze technologiczne, eksperymentujący perkusista wraz z elektroniką i video oraz psychodeliczna grupa neorockowa. Zaproszeni artyści to: NeoQuartet, Emil Miszk, Roshko Brothers, Krzysztof Arszyn Topolski oraz zespół Ludojad. Zabrzmią m.in. Endorfiny Marzeny Majcher, zaprezentowane zostaną dwa wczesne dzieła Andrzeja Wajdy, do których muzykę na żywo wykonają artyści związani z tegoroczną edycją festiwalu, oraz najnowsza muzyka będąca połączeniem jazzu, improwizacji i elektroniki.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje na stronie: www.wigorsfera.com 

Katowice | Zakończenie 76. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej: Tauron Eko Koncert

FS2 lipca 2021 roku o godz. 19.00 odbędzie się ostatni Tauron Eko Koncert w 76. sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego, na którym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz wspaniała solistka – pianistka Anna Górecka.

Koncert zabierze słuchaczy w świat barwnej muzyki, przenoszącej w różne zakątki świata. Usłyszymy echa Ameryki, energiczne węgierskie tańce, a przez postać Don Juana znajdziemy się na chwilę w słonecznej Hiszpanii. Nim to jednak nastąpi, odkryjemy piękno drzemiące bardzo niedaleko nas – w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. O muzyczne wrażenia zadbają wspólnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz znakomita solistka, pianistka Anna Górecka.

Jako pierwsze zabrzmi Silver concerto Adama Wesołowskiego, kompozycja, w której fortepian solo, orkiestra smyczkowa oraz multimedia, wykorzystujące dźwięki i obrazy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, połączą się w znakomitej harmonii. Znajdziemy tutaj wiele symboli, jak na przykład odwołanie do pierwiastka srebra (Ag) poprzez używanie dźwięków A i G oraz akordów A-dur i G-dur. W melodyce także usłyszymy dźwięki opisujące ten pierwiastek: Ag (symbol), 47 (liczba atomowa), 11 (grupa), 5(okres), d (blok). W drugim punkcie programu znajdzie się Capriccio na fortepian i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego, w którym, podobnie jak w Silver concerto, partię solową wykona Anna Górecka. Usłyszymy tutaj inspiracje twórczością ojca kompozytora i solistki, Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego. Znajdą się tu także elementy, w których widać wpływy muzyki amerykańskiej. Obecność tego punktu w programie koncertu 2 lipca jest o tyle ciekawa, iż tę kompozycję prawykonał w 1998 roku nie kto inny, jak właśnie Anna Górecka i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, którą w tamtym dniu poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk.

Informacja prasowa organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stroniehttps://filharmonia-slaska.eu/production/zakonczenie-sezonu-gorecka-shemet-orkiestra-symfoniczna-filharmonii-slaskiej/?=2 

Kraków | VII Sinfonietta Festival w Muzeum Narodowym

SC1 lipca 2021 Sinfonietta Cracovia zainauguruje VII Sinfonietta Festival interdyscyplinarnym koncertem „Muzyczne przeciwciała – muzyka i immunologia”, który uświetni multimedialna prelekcja znakomitych gości związanych z Wiedeńskim Uniwersytetem Medycznym: prof. Marii Sibilii oraz prof. Manfreda Heckinga, współautorów cieszącego się ogromną popularnością wiedeńskiego cyklu „koncertów naukowych” Sounds and Science.

Wraz ze znakomitymi gośćmi Festiwalu słuchacze będą mieli szansę wybrać się w muzyczną podróż po immunologii i zajrzeć do historii medycznej jednych z najwybitniejszych kompozytorów w historii. W programie koncertów znajdą się również wybitne kompozycje inspirowane matematyką oraz innymi naukami ścisłymi, w tym utwory Aleksandra Borodina, Antona Weberna, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

„Clubbing kameralny” w oddziałach i ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie to propozycja łącząca formułę tradycyjnego koncertu z duchem clubbingu: pięć symultanicznie odbywających się w różnych lokalizacjach koncertów znakomitych polskich zespołów kameralnych zwieńczy plenerowy finał z udziałem Massimo Mercellego – wybitnego włoskiego flecisty, który dokona polskiej premiery dedykowanych mu Dwóch utworów Michaela Nymana.

Podczas finałowego koncertu Sinfonietta Festival w Sukiennicach opatrzonego podtytułem „Density. Fizyczny fenomen dźwięku” Massimo Mercelli wykona słynny utwór Density 21.5 na flet solo Edgara Varès'a – skomponowany z okazji premiery koncertowej jego wykonanego z platyny fletu. Ponadto Sinfonietta Cracovia dokona premiery zwycięskiego utworu VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i theremin obbligato.

Festiwal został objęty patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: http://sinfonietta.pl 

Kraków | Inauguracja cyklu „Sacrum Profanum: Kanon” - premiera utworu Piotra Tabakiernika

Sacrum Profanum30 czerwca 2021 w ICE Kraków odbędzie się koncert/spektakl „Navigatio Desiderium”, zwiastujący nowy cykl „Sacrum Profanum: Kanon”. W Sali Teatralnej (S2) wybrzmią lemelki, czyli nowy performatywny utwór Piotra Tabakiernika powstały na zamówienie Chóru Polskiego Radia z okazji Roku Stanisława Lema, oraz Finito Ogni Gesto Francesca Filideiego.

Wiedzieć i widzieć więcej, czyli Lem rozpisany na dźwięki. W stulecie urodzin Stanisława Lema Chór Polskiego Radia zaprasza na wyjątkowy koncert w ramach obchodu Roku Lema. Radiowym chórem, dla którego powstał utwór Tabakiernika, dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka, a w partii aktorskiej wystąpi wybitny aktor Narodowego Starego Teatru – Radosław Krzyżowski.

Utwór lemelki na chór, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i perkusję z udziałem aktora opiera się na tekstach Stanisława Lema, zebranych i ułożonych przez Tabakiernika w swobodną adaptację. Jak wyjaśnia sam kompozytor „cykl lemelki, mimo zabawnie brzmiącej nazwy i sporej dawki humoru wpisanego w partyturę, dotyka kwestii podstawowych dla naszego istnienia. […] Można się domyślać, że im większa świadomość mijania naszego życia i przybliżania się do nieuchronnego końca, tym bardziej palące staje się to pragnienie Lema, aby wiedzieć, nawet gdy – jak Lem – deklarujemy się jako wierzący tylko w to, co namacalne i sprawdzalne. Z napięcia pomiędzy niewiedzą a wiedzą, między mrokiem wiary a światłem oczu, wreszcie, między tym, co Lema, a tym, co moje, powstały lemelki”.

Czy to koncert jeszcze, czy już może spektakl ? Drogi Melomanie przyjdź, zobacz, posłuchaj i przekonaj się sam.

Materiały prasowe organizatora

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji – na stroniehttp://sacrumprofanum.com/aktualnosci/sacrum-profanum-kanon 

Ignacy Paderewski. Patriota i Filantrop: premiera koncertu online

PaderewskiFundacja Kultury i Sztuki zaprasza na nieodpłatny koncert online pamięci Ignacego Paderewskiego, którego premiera odbędzie się 29 czerwca 2021 o godz. 20.00 na stronie: www.paderewski.fkis.org.  W programie koncertu zorganizowanego dla upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Wielkiego Polaka znajdą się utwory Chopina i Paderewskiego w wykonaniu artystów z całego świata.

Ignacy Paderewski był obywatelem świata, mężem stanu, dyplomatą, wirtuozem, kompozytorem, orędownikiem niepodległej Polski, a przede wszystkim wielkim patriotą. Planowany koncert przybliży niedostatecznie znany etos dobroczynności i filantropii Wielkiego Polaka, który rozdał większą część majątku wspierając zwłaszcza tych, którzy walczyli o wolność Polski. Nie zabraknie również ciekawostek i mało znanych materiałów archiwalnych udostępnionych między innymi przez Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku, Muzeum Polskie w Ameryce, Polskie Centrum Muzyki, USC Thornton School of Music w Los Angeles.

Usłyszymy utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego w wykonaniu klasycznym oraz interpretacje jazzowe Krzysztofa Herdzina. W koncercie wemą udział: rosyjska pianistka Julianna Awdiejewa – zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, amerykański pianista Eric Lu – laureat 4 miejsca w XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Krzysztof Herdzin, Magdalena Idzik, Marek Bracha oraz Kamil Pacholec. Wystąpią również Soliści Baletu Opery Wrocławskiej: Hannah Ho i Robert Kędziński.

Szczegółowe informacje: https://paderewski.fkis.org/

Korzkiew | Letni Festiwal „Muzyczna Korzkiew”

Muzyczna KorzkiewW dniach 27 czerwca – 29 sierpnia 2021 odbędzie się Letni Festiwal „Muzyczna Korzkiew", pełniący istotną rolę w życiu kulturalnym regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Cotygodniowe koncerty, a także spotkania z artystami i animatorami kultury będą miały miejsce w każdą niedzielę o godz. 17.15 w zabytkowym kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, który słynie z niepowtarzalnej akustyki.

Po przerwie w 2020 roku, kiedy życie kulturalne praktycznie zamarło, Festiwal powraca w roku 2021 z nadzieją na lepsze. Festiwal od roku 2011 organizowany jest przez Stowarzyszenie „Muzyczna Korzkiew”, którego działalność opiera się na umożliwianiu bliższego kontaktu z wysokiej klasy muzyką, a także promocji młodych artystów oraz animacji muzyczno-kulturalnej w regionie.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną znamienite utwory światowej klasy twórców, także tych z Polski, między innymi: Sonaty skrzypcowe Ludwiga van Beethovena, wybrane dzieła fortepianowe Fryderyka Chopina – w tym Koncert fortepianowy e-moll z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, Tria fortepianowe Józefa Haydna, Franciszka Lessla, Andrzeja Panufnika, Sergiusza Rachmaninowa i Ludomira Różyckiego, dzieła na kwintet dęty Wojciecha Kilara, Jacquesa Iberta czy Malcolma Arnolda, ponadto cykle pieśni Modesta Musorgskiego oraz Ralpha Vaughan-Williamsa, a także autorskie kompozycje na fortepian solo Dominika Wani.

Podczas najbliższej edycji Festiwalu wystąpią Cracow Golden Quintet, Farve Ensemble, Daniel Stabrawa, Mirosław Herbowski i Jacek Ozimkowski, Mariola Cieniawa wraz z Ewą Miecznikowską i Kazimierzem Olechowskim, Aleksandra Dąbek i Mateusz Dubiel, Sławomir Cierpik i Piotr Bylica, Katarzyna Vernet wraz z Krzysztofem Kataną i Krzysztofem Sadłowskim, a także młodzi laureaci znaczących turniejów muzycznych.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Paweł Riess

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalkorzkiew.pl 

Radziejowice | XII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

Festiwal WaldorffaBlisko stu wybitnych artystów wystąpi podczas XII Festiwalu im. Jerzego Waldorffa, który odbędzie się w podwarszawskich Radziejowicach już na początku wakacji, w dniach 27 czerwca – 4 lipca 2021 roku.

Będzie można tu usłyszeć takich wykonawców, jak Roby Lakatos (skrzypce), Jenö Lisztes (cymbały), Paolo Pandolfo (viola da gamba), Paweł Kowalski (fortepian), Jarosław Żołnierczyk (skrzypce) czy Ewa Leszczyńska (śpiew, fortepian). Przed publicznością wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Warsaw Harmony, Piotr Baron Quintet i Jagodziński Trio.

Podczas ośmiu festiwalowych dni melomani będą mogli usłyszeć muzykę niezwykle zróżnicowaną. Pojawią się utwory Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, ale też Emila Młynarskiego, Vincenzo Belliniego, Szymona Laksa czy Mikołaja Góreckiego. Nie zabraknie znanych kompozycji w zupełnie nowych aranżacjach, pojawią się m.in. utwory Zbigniewa Wodeckiego w wersji jazzowej. Program tegorocznego Festiwalu został wzbogacony o występy utalentowanych artystów młodego pokolenia, którzy mają już na swoim koncie znaczące osiągnięcia artystyczne w kraju i na świecie, podczas koncertów realizowanych we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz z Akademią Operową Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będzie wystawa Życie jednego muzyka – Stanisław Wisłocki z okazji stulecia urodzin artysty.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: https://www.palacradziejowice.pl/