Polmic - FB

aktualności

Kraków | 140 lat Muzeum Narodowego w Krakowie – koncert rocznicowy

MNKMuzeum Narodowe w Krakowie i Sinfonietta Cracovia zapraszają na koncert jubileuszowy z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie, który odbędzie się w Sukiennicach 24 sierpnia 2019 roku.

Repertuar koncertu przygotowany został specjalnie z myślą o rocznicy. Wysłuchamy więc pieśni Bolesława Raczyńskiego, których okładka prezentowana była w MNK na wystawie Wyspiański. Nieznany. Będzie to premiera ich instrumentacji na orkiestrę smyczkową i baryton autorstwa Jana Stańczyka. W programie znajdzie się utwór Feliksa Nowowiejskiego Śmierć Ellenai, inspirowany poematem Juliusza Słowackiego i obrazem Jacka Malczewskiego znajdującym się w Galerii Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach. Zostanie zaaranżowany na orkiestrę smyczkową, klarnet i głos recytatora i wykonany w Sali Siemiradzkiego, w bezpośrednim sąsiedztwie obrazu. Usłyszymy też Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego w opracowaniu na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową, Etiudę b-moll op. 4 nr 3 tegoż kompozytora w opracowaniu na orkiestrę smyczkową oraz Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Dzieła wykonają baryton Michał Janicki i orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Macieja Lulka. W roli recytatora wystąpi Jakub Kosiniak.

Dodatkowe informacje – na stronie https://mnk.pl 

Warszawa | XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Warszawa SingeraJedno z najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych polskiej stolicy – XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – odbędzie się w dniach 24 sierpnia – 1 września 2019 roku.

Wiele interesujących propozycji znajdą wielbiciele teatru, jazzu, musicali, kabaretowych rewii, literatury, sztuk wizualnych, kultury polskiej i żydowskiej.

Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. Na miłośników tanga czeka spektakl Jak za dawnych lat – polskie tango show, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn. Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor – jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich. Po raz kolejny na Festiwalu będzie można posłuchać znakomitego Jazz Bandu Młynarski – Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia autorstwa Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich. Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.

W ostatnim dniu festiwalu wystąpi Polish String Quartet Berlin i pianistka Ewa Tomaszewska, którzy w Synagodze im. Nożyków zaprezentują utwory kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia działających na obczyźnie: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Dwa z nich – kwartety smyczkowe Waghaltera i Rathausa znalazły się na najnowszej nagranej przez Polish String Quartet Berlin płycie, która wkrótce ukaże się w serii „Poland Abroad” w Berlinie. Finałem tegorocznej edycji Festiwalu Singera będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim. Tym razem w koncercie zainspirowanym Sztukmistrzem z Lublina Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec – Nigel Kennedy.

Szczegółowy program na www.festiwalsingera.pl i FB: www.facebook.com/FestiwalSingera 

XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”

Sacrum et MusicaW dniach 24 sierpnia – 6 października 2019 roku odbędzie się Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”, organizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Od początku istnienia Festiwalu rozbrzmiewa tu muzyka piękna i różnorodna: pogodna i poważna, sakralna i świecka w wykonaniu znakomitych instrumentalistów i wokalistów. W tegorocznej edycji udział wezmą też zespoły kameralne (Kwartet Wiolonczelowy „Cellissimo”, Capella Bydgostiensis, Kwartet Smyczkowy Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Kwartet Alla Breve, Polski Kwartet Solistów) oraz pięć orkiestr polskich i zagranicznych, m. in. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Kameralna „La Notte” z Suwałk, Lietuvos Kamerinis Orkestras i Brzeska Orkiestra Kameralna z Białorusi. Orkiestry z Wilna oraz Brześcia wystąpią w Łomży po raz pierwszy.

W wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus usłyszymy słynną IX Symfonię Antonína Dvořáka i Koncert na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego. Utwór miał swą premierę 16 listopada 2018 podczas inauguracji VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. W roli solisty wystąpi Roman Widaszek, jeden z najznakomitszych polskich klarnecistów swojego pokolenia, któremu utwór został zadedykowany. Dyrygentem wieczoru będzie Wojciech Rajski.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest wolny!

Szczegółowy program – na stronie http://filharmonia.lomza.pl/wydarzenia/sacrum-et-musica.html 

Lublin | Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin

Fonie LublinaMimo wakacji cykl koncertów „Fonie Lublina” trwa nieprzerwanie. 24 sierpnia 2019 roku o godz. 18:00 w lubelskim Trybunale Koronnym będzie miał miejsce koncert „Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin”.

W sierpniu przyszła pora na skonfrontowanie muzyki Moniuszki z najbardziej eminentną dla polskiego romantyzmu twórczością Chopina. Co łączyło a co dzieliło tych dwóch najbardziej znanych przedstawicieli polskiej muzyki XIX wieku – o tym można będzie dowiedzieć się podczas najbliższego wydarzenia.

O Fryderyku Chopinie mówi się jako o romantyku; Moniuszkę zaś często przedstawia się jako pozytywistę. Na gruncie historycznym i estetycznym teza ta broni się jako prawdziwa, jednak gdy z bliska przyjrzy się muzyce obu artystów okaże się, że nie dzieli ich aż tak dużo, jak powszechnie się uważa. W programie znajdą się pieśni obu kompozytorów – zarówno te znane i te zdecydowanie rzadziej wykonywane. Ten trzon uzupełniony zostanie przykładami twórczości kontynuatorów ich tradycji – wybitnych pianistów-kompozytorów oraz twórców oper i pieśni. Utwory wykonają sopranistka Ewa Biegas oraz pianiści Agnieszka Schulz-Brzyska i Grzegorz Biegas.

Karol Furtak

Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Wstęp na koncert jest wolny.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019 – zgłoś kandydaturę!

KoryfeuszRozpoczyna się IX edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Do 10 września 2019 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można zgłaszać kandydatury do nagrody w kategoriach: „Osobowość roku”, „Wydarzenie roku” oraz „Nagroda honorowa”, a także w kategorii „Odkrycie roku”, przyznawanej debiutującym artystom.

Nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca. „Koryfeusz” jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Nagroda przyznawana jest za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem „Nagrody honorowej” przyznawanej za całokształt działalności. Zgłoszenia mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.

Wyboru laureatów w kategoriach „Osobowość roku”, „Wydarzenie roku” i „Nagroda honorowa” podczas tajnego głosowania dokonuje Kolegium Elektorów. W jego skład wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. Nagrodę w kategorii „Odkrycie roku” przyznaje się na podstawie otwartego głosowania publiczności, które odbędzie się między 16 a 19 września na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Ogłoszenie laureatów nastąpi podczas uroczystej Gali 1 października. Laureaci otrzymają statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące nagrody dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl 

XX Letnia Filharmonia AUKSO

AUKSOMiędzy 16 a 22 sierpnia 2019 roku Suwalszczyzna będzie sceną koncertów orkiestrowych, kameralnych, warsztatów, spotkań, a także wydarzeń towarzyszących jubileuszowej XX Letniej Filharmonii AUKSO. Program festiwalu, jak co roku, dostarczy mieszkańcom i turystom odwiedzających Suwalszczyznę atrakcji najwyższego artystycznego kalibru.

W gronie zaproszonych artystów znajdą się przedstawiciele polskiej sceny muzyki klasycznej: zdobywca nagrody Niemieckiej Krytyki Płytowej wiolonczelista Andrzej Bauer i odnoszący spektakularne sukcesy po obu stronach oceanu śpiewak operowy Tomasz Konieczny oraz kameraliści z Alternative Ensemble. Artystom będą towarzyszyć muzycy Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Festiwal programowo zaznaczy również ważną rocznicę dla kultury i sztuki światowej – dwusetlecie urodzin ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. W nurcie klasycznym zabrzmią utwory uznanych kompozytorów (Wolfgang Amadeus Mozart, Piotr Czajkowski), we współczesnym usłyszymy muzykę Tadeusza Bairda i Krzesimira Dębskiego.

Festiwal zainauguruje 16 sierpnia koncert poświęcony 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na koncercie finałowym 22 sierpnia zabrzmią współczesne akcenty: solistce Kasi Moś towarzyszyć będą muzycy Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Usłyszymy nowe kompozycje zapowiadające kolejny album artystki, uzupełniony utworami z płyty Inspination, utwory Krzesimiera Dębskiego oraz… pieśni Stanisława Moniuszki.

AUKSO to również edukacja. We współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną im. Emila Młynarskiego I i II stopnia w Suwałkach odbędą się warsztaty i zajęcia mistrzowskie dla młodych wiolonczelistów poprowadzone przez Andrzeja Bauera. Udział w spotkaniach i prezentacjach wezmą Andrzej Bauer, Krzesimir Dębski, Marek Moś i Andrzej Strumiłło.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje: https://soksuwalki.eu/xx-letnia-filharmonia-aukso-wigry-2019/ 

Kraków | 44. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

Muzyka w Starym KrakowieW dniach 15–31 sierpnia 2019 roku odbędzie się jeden z najstarszych festiwali polskich – 44. „Muzyka w Starym Krakowie”.

Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Grodu Podwawelskiego. Koncerty odbywają się w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.

Gośćmi tegorocznego festiwalu będą zarówno polscy, jak i zagraniczni znani wykonawcy: skrzypek Krzysztof Jakowicz, klawesynista Pierre Hantaï, organista Andrzej Białko, gitarzysta Dmytro Hołoweńko, wiolonczeliści Steven Isserliss, Magdalena Bojanowicz i Bartosz Koziak, Sinfonietta Cracovia, Królewscy Rorantyści, Krakowski Kwintet Dęty, Collegium Zieleński, Camerata Polonia z Wiednia, Chór Klasztoru 13 Świętych Ojców Asyryjskich z Gruzji, Spanish Brass, zespół Chanticleer, Wirtuozi Lwowa i wielu innych. Do udziału w Festiwalu zapraszani są, obok sławnych artystów, także młodzi utalentowani muzycy, będący u progu kariery.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. W tym roku usłyszymy m. in. dzieła Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Stanisława Moryto.

Szczegółowy program – na stronie http://www.mwsk.eu/ 

Warszawa | XV Festiwal „Chopin i Jego Europa”

NIFCXV Festiwal „Chopin i Jego Europa” – jeden z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora – odbędzie się w Warszawie w dniach 14 sierpnia – 1 września 2019 roku.

Zgodnie z zamysłem organizatorów „Festiwal ukazuje twórczość Fryderyka Chopina w kontekście „jego” Europy, rozumianej w czterech perspektywach: Europy jemu współczesnej, Europy przedchopinowskiej, Europy po śmierci wielkiego mistrza i w końcu Europy naszych czasów. Z tego względu repertuar grany na Festiwalu obejmuje poza dziełami samego Chopina także muzykę, która go inspirowała, dorobek twórców od niego młodszych oraz recepcję twórczości Chopinowskiej w muzyce nam współczesnej. Istotnym estetycznym założeniem programowym jest prezentacja i konfrontacja ze sobą dwóch nurtów wykonawczych – wykonawstwa na instrumentach historycznych oraz współczesnych. Niezwykle znacząca jest przy tym obecność na Festiwalu najwybitniejszych pianistów, orkiestr i zespołów – reprezentujących i międzynarodowy, i polski świat muzyczny”.

Każda edycja Festiwalu ma odrębną, unikatową ideę programową, która w tym roku łączy się z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Podczas Festiwalu, którego program konstruowany jest na podstawie trzech głównych propozycji koncertowych – koncertów symfonicznych, recitali i koncertów kameralnych, zabrzmią opery Flis i Straszny Dwór w wersji koncertowej, moniuszkowska liryka wokalna, utwory fortepianowe, uwertura symfoniczna Bajka, a także opracowania pieśni i fragmentów z opery Halka autorstwa Józefa Nowakowskiego i Henryka Melcera. Kluczowymi dla koncepcji Festiwalu „Chopin i jego Europa” pozostaną ponadto najwyższej klasy wykonania współczesnej muzyki polskiej, choćby utworów Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego oraz Mieczysława Wajnberga, którego 100-lecie urodzin przypada w tym roku.

Szczegółowy program – na stronie https://festiwal.nifc.pl/pl 

Warszawa | WarszeMuzik 2019

WarszeMuzikW dniach 10 sierpnia – 1 września 2019 roku odbędzie się kolejna edycja festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik – cyklu interwencji w przestrzeń publiczną Warszawy, polegającego na realizacji mikro-koncertów kameralnych w wybranych ocalałych przedwojennych podwórkach na obszarze getta warszawskiego.

W tym roku koncerty będą miały miejsce przy ul. Chłodnej 41 i przy Pomniku Umschlagplatz. Ponadto odbędzie się spacer po dzielnicy Wola „Śladami Wajnberga”, który poprowadzi warszawska aktywistka Aleksandra Stefaniak.

Podczas koncertu inauguracyjnego Hashtag Ensemble zaprezentuje improwizacje do partytur fotograficznych, składających się z archiwalnych fotografii ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. W interpretacji pianistów Tymoteusza Biesa i Piotra Sałajczyka usłyszymy dzieła Mieczysława Wajnberga, Franza Schuberta, Dymitra Szostakowicza i Władysława Szpilmana. 17 i 18 sierpnia pianista i kurator festiwalu Marek Bracha wykona program solowy złożony wyłącznie z mazurków, przybliżając twórczość kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia: od Marii Szymanowskiej, przez Józefa Wieniawskiego, po Aleksandra Tansmana i Mieczysława Wajnberga. Program zamknie przejmujący Mazurek w stylu Chopina, napisany przez Władysława Szpilmana w 1940 roku w getcie warszawskim.

Utwory Wajnberga usłyszymy też 24 sierpnia w wykonaniu Hashtag Ensemble; poza tym w programie znajdzie się prawykonanie Koncertu na flet, fortepian i smyczki (2019) pióra Mikołaja Majkusiaka. Utwór inspirowany stylem kompozytorskim Mieczysława Wajnberga, zawierający cytat z XXI Symfonii „Kaddish”, autor zadedykował kuratorom WarszeMuzik. Świadkami jeszcze jednego prawykonania będą słuchacze koncertu finałowego: zabrzmi Utwór na kamienicę, 4 gramofony i zespół kameralny kompozytorki-rezydentki przy WarszeMuzik 2019, Agnieszki Stulgińskiej w wykonaniu Hashtag Ensemble oraz mieszkańców kamienicy przy ul. Chłodna 41 i aktywistów. Wykonanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program – na stronie http://www.warszemuzik.org/