Polmic - FB

aktualności

Warszawa | „Eksperymentalne wtorki”: Małe Instrumenty

SVCykl „Eksperymentalne wtorki” odbywający się w ramach Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2020 zwieńczy występ zespołu Małe Instrumenty o godz. 20.00 na scenie przy Grochowskiej 272. 25 sierpnia 2020 zostaną prawykonane najnowsze utwory Pawła Romańczuka.

„Eksperymentalne wtorki”, w całości poświęcone muzyce współczesnej, są nowością jubileuszowej edycji festiwalu. Program czterech koncertów skupia się na związkach natury i muzyki.

Wrocławski zespół Małe Instrumenty założony przez Pawła Romańczuka zasłynął poszukiwaniem nieoczywistych brzmień, pochodzących z instrumentów-zabawek, obiektów dźwiękowych konstruowanych na potrzeby występów, oraz wydobywaniem dźwięków z przedmiotów codziennego użytku. Małe Instrumenty poddają recyklingowi nie tylko materiały, z których budowane są dźwiękowe konstrukcje, ale także tradycję muzyki klasycznej. Na koncercie w ramach festiwalu organizowanego przez Sinfonię Varsovię w nietypowej obsadzie zespół wykona utwory Igora Strawińskiego, Erika Satiego, Dymitra Szostakowicza. Instrumenty i grające mechanizmy zbudowane własnoręcznie przez Pawła Romańczuka zabrzmią m.in. w jego utworach Szemrzą te bory z płyty Samoróbka oraz Stone’s dances. Usłyszymy również premierowe wykonanie kompozycji, które powstają wraz z nowymi konstrukcjami.

Spotkanie z artystami po koncercie poprowadzi Wioleta Żochowska, kuratorka cyklu.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletachhttps://www.sinfoniavarsovia.org/ 

Kraków | Ars Moderna

Spoldzielnia muzycznaDo 19 października 2020 potrwa tegoroczny cykl koncertów online „Ars Moderna”, na które zapraszają Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Filharmonia Krakowska i Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W jego ramach uczestnicy zespołu prezentują kameralną muzykę współczesną.

Występy artystów, niemal wyłącznie solo bądź w duecie, mają ilustrować minione półrocze, które każdy muzyk przeżył inaczej — ale też każdemu i każdej towarzyszył instrument. W programie pierwszych pięciu koncertów znalazły się kompozycje już istniejące, w tym utwory Bogusława Schaeffera, Hanny Kulenty, Adama Walacińskiego i Piotra Peszata. Natomiast utwory składające się na ostatni koncert dopiero się staną: będą to prezentacje laureatów konkursu kompozytorskiego „Synchronised”.

Podczas koncertów muzyczne refleksje skrzyżują się ze spojrzeniami przyjaciół zespołu, którzy wystąpią w rolach moderatorów. Krzysztof Pietraszewski i Mateusz Ciupka będą nie tylko na żywo komentować graną muzykę, ale i konfrontować ją z reakcjami internetowej widowni: Publiczność zapraszana jest do słuchania i komentowania — do wymiany doświadczeń.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

Transmisja koncertów – na stronie https://www.facebook.com/spoldzielniamuzyczna/ 

Nie bój się improwizować z Krzesimirem Dębskim i Jarosławem Siwińskim

Art Deco GroupProjekt warsztatów internetowych „Nie bój się improwizować!" dla młodych muzyków trwa. W dniach 24–27 sierpnia 2020 odbędą się zajęcia online w dwóch grupach (o godz. 16.00 i 17.30), które poprowadzą znakomici kompozytorzy i improwizatorzy: Krzesimir Dębski i Jarosław Siwiński.

Celem organizatorów jest, aby jak najwięcej muzykujących dzieci i młodzieży mogło zetknąć się z improwizacją. Dlatego tym razem do udziału w zajęciach Agencja Muzyczna Art Deco Group zaprasza niewidomych lub niedowidzących młodych muzyków od 7 do 15 roku życia uczących się gry na dowolnych instrumentach w szkołach muzycznych lub w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Dwie grupy warsztatowe będą pracować ze znanymi artystami.

Warsztaty są bezpłatne i będą odbywać się codziennie online od 24 do 27 sierpnia. Każdy cykl obejmuje 4 zajęcia (po ok. 45 min.) i 1 mini koncert (ok. 40 min.) prezentujący efekty pracy z uczestnikami, który odbędzie się w formie stacjonarnej we wrześniu i będzie transmitowany na żywo na profilu Facebook Agencji oraz stronie www.artdecogroup.eu.

Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się m.in. o gatunkach muzyki współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji. Poprowadzone zostaną też ćwiczenia i zabawy, które pomogą dzieciom łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Bardzo ważnym w niniejszym projekcie jest wspólne muzykowanie i współdziałanie w grupie, dlatego dzieci będą uczestniczyć w zajęciach ze swoimi instrumentami i improwizować pod kierownictwem prowadzących.

Grupa warsztatowa może liczyć maksymalnie 5 uczestników. Uczestników zgłaszają ich rodzice / opiekunowie wyłącznie poprzez formularz na stronie http://artdecogroup.eu/formularz-zgloszeniowy-nbsi-2020/  Do formularza należy dołączyć plik wideo prezentujący grę uczestnika warsztatów (program dowolny, max. 5 MB).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://artdecogroup.eu 

III "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier"

Bez BarierFundacja „Czas Sztuki" zaprasza na dwa koncerty, które 23 i 25 sierpnia 2020 zainaugurują trzecią edycję cyklu "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier".

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki uzyskanym dofinansowaniom organizacja przeprowadziła dwa cykle koncertów "Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w roku 2018 i 2019. W ramach III edycji cyklu zrealizowanych zostanie 8 koncertów, które odbędą się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim, siedleckim i węgrowskim.

Pierwszy koncert odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia o godz. 19.00 na scenie plenerowej Gminnej Biblioteki Publicznej Kulturoteka w Cegłowie. Wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet, prezentując najpiękniejsze klasyczne kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Mendelssohna i Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin świętuje w tym roku cały świat.

Drugi koncert będzie miał miejsce we wtorek 25 sierpnia o godz. 17.00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. Podczas koncertu wystąpią akordeoniści Klaudiusz Baran – Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Rafał Grząka oraz skrzypek Maksymilian Grzesiak. W programie znajdą się kompozycje Antonia Vivaldiego, Astora Piazzolli, Henryka Wieniawskiego, Andrzeja Krzanowskiego i Leona Boellmanna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp bezpłatny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stroniehttps://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/

Wałbrzych | XVII Ensemble Festival

Ensemble FestivalXVII Ensemble Festival im. Księżnej Daisy odbędzie się w dniach 23–30 sierpnia 2020 roku w wyjątkowym miejscu – w przestrzeniach imponującego Zamku Książ, jednego z największych zamków w Polsce.

Misją Festiwalu jest promowanie wciąż nie dość popularnego jeszcze rodzaju sztuki, jakim jest kameralistyka, zarówno w odniesieniu do utworów muzycznych, jak i dzieł teatralnych. W ramach Festiwalu spotykają się dwa nurty sztuki. Prowadzone są kursy muzyczne oraz warsztaty teatralne, w trakcie których uczestnicy Festiwalu razem z wybitnymi profesorami pracują nad wykonaniem wybranych utworów. Wszystkie dzieła prezentowane są w trakcie sześciu koncertów i trzech pokazów aktorskich otwartych dla publiczności. Festiwal ma wyjątkową formułę. W skład każdego zespołu kameralnego wchodzą zarówno profesorowie, jak i studenci.

Podczas tegorocznego Festiwalu w wykonaniu znakomitych artystów, m. in. Jakuba Jakowicza, Szymona Krzeszowca, Marcina Markowicza, Macieja Młodawskiego, Piotra Sałajczyka i Marcina Maseckiego, usłyszymy dzieła Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Roberta Schumanna, Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmsa, Philipa Glassa, Dymitra Szostakowicza, Krzysztofa Pendereckiego oraz samego Marcina Maseckiego. Ponadto 29 sierpnia w Starej Kopalni będzie miał miejsce koncert jazzowy zespołu Maseckiego.

Informacja o biletach – na stronie https://ensemblefestival.org/ 

Warszawa | Koncert z okazji 150-lecia urodzin Zygmunta Stojowskiego

Stojowski23 sierpnia 2020 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 150-lecia urodzin Zygmunta Stojowskiego w ramach cyklu "Jubileusze kompozytorów polskich w Łazienkach Królewskich".

Wystąpią Tomasz Strahl (wiolonczela) i Agnieszka Przemyk-Bryła (fortepian). W programie znajdą się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego i Zygmunta Stojowskiego. Koncert poprowadzi Maxymilian Bylicki.

8 kwietnia 2020 roku przypadła 150. rocznica urodzin Zygmunta Stojowskiego – kompozytora, pianisty i pedagoga szeroko rozpoznawalnego poza Polską, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zasłużył się dla amerykańskiego szkolnictwa muzycznego. Stojowski uczył w Institute of Musical Art w Nowym Jorku, potem w Von Ende School od Music (obecnie University of the State of New York), a ok. 1918 roku założył własną szkołę. Organizował festiwale i kursy mistrzowskie, koncertował w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz w krajach Ameryki Południowej. Założył Polish Institute of Arts and Letters, prototyp dzisiejszego Polish Institute of Arts & Sciences. Był uczniem Ignacego Jana Paderewskiego, z którym pozostał w przyjaźni prawie pół wieku.

Wstęp na koncert jest możliwy na podstawie bezpłatnych zaproszeń po rezerwacji pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Organizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji – na stroniehttps://imit.org.pl/programy/departament-muzyki/4465

Katowice | Symfonia Pieśni Żałosnych na 100-lecie II Powstania Śląskiego

Powstania

23 sierpnia 2020 Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wraz z Filharmonią Śląską zapraszają do Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, by wspólnie kontemplować muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert Powstania Śląskie In Memoriam pod batutą Łukasza Borowicza upamiętni 100. rocznicę zakończenia II Powstania Śląskiego, która przypada na dzień 25 sierpnia 2020 roku.

Wieczór uświetni jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki drugiej połowy XX wieku – III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Mury świątyni wypełni muzyka niezwykle ekspresyjna. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi Łukasz Borowicz, laureat Paszportu „Polityki”, nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, nagrody im. Cypriana Kamila Norwida oraz Nagrody Tansman za „wybitną indywidualność muzyczną”. Partię solową wykona sopranistka Iwona Socha, współpracująca z wiodącymi ośrodkami operowymi w kraju.

Koncert ten będzie wydarzeniem niezwykle znaczącym dla Śląska – nie tylko poprzez rocznicę, którą upamiętni, ale i poprzez program, który go wypełni. Muzyka jednego z najważniejszych kompozytorów polskich XX wieku – Ślązaka, Henryka Mikołaja Góreckiego, zabrzmi w wykonaniu filharmoników śląskich, dla których dziedzictwo regionu jest szczególnie ważne, a jego promowanie jest jednym z najistotniejszych elementów działalności. Dzięki streamingowi na żywo każdy będzie mógł wysłuchać koncertu nie tylko w Archikatedrze, ale także we własnym domu.

Marta Szybiak

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stroniehttps://filharmonia-slaska.eu/production/powstania-slaskie-in-memoriam/

Krosno | V Young Arts Festival

Young Arts FestivalW centrum 5. edycji Young Arts Festival, która odbędzie się w dniach 21–23 sierpnia 2020, znajdzie się muzyka polska – od twórczości Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, poprzez muzykę filmową, po interpretacje polskiej muzyki ludowej.

Festiwal podczas pandemii to nowe otwarcie na radość wspólnego słuchania muzyki. W przed publicznością w Krośnie wstąpi duet gitarowy Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego oraz kwartet smyczkowy Atom String Quartet. Zaś międzynarodową gwiazdę – Jacoba Colliera – usłyszymy dzięki transmisji online.

Program Young Arts Festival w dużym stopniu niezamierzenie kształtowała… tegoroczna pandemia, która przed organizatorami wydarzeń kulturalnych postawiła nowe wyzwania. Przed publicznością wystąpią mniej liczne zespoły muzyczne, zaś na widowni będą obowiązywały rygory sanitarne, które zapewnią bezpieczeństwo. Motywem przewodnim 5. edycji festiwalu jest NOWE OTWARCIE – na muzykę polską, na kameralistykę, na koncertowanie online. Koncerty Young Arts Festival odbywają się w unikatowych doskonałych akustycznie przestrzeniach Krosna i okolic, które pozwolą grać i słuchać, zachowując bezpieczny dystans.

W ramach Festiwalu zaplanowane są ponadto bezpłatne rodzinne warsztaty „OKOfonia”, podczas których duzi i mali kompozytorzy napiszą utwór za pomocą kolorowych kształtów, plam, figur i kresek, a dźwięki będzie można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Anna Marucha

Szczegółowy program i darmowe wejściówki – na stronie: https://youngarts.pl/ 

Meisinger Music Festival 2020

Meisinger Music FestiwalTegoroczna edycja Meisinger Music Festival odbędzie się w dniach 21–30 sierpnia 2020. Jednym z głównych założeń tego wydarzenia jest zapraszanie do Szczecina, Stargardu i Barlinka gwiazd muzyki klasycznej.

W tym roku Meisinger Music Festival będzie przedsięwzięciem szczególnym i dedykowanym artystom z Polski i regionu. Ze względu na niełatwą sytuację artystów po czasie pandemii dyrektor Festiwalu – gitarzysta Krzysztof Meisinger – zdecydował się na edycję, która ma na celu pomoc artystom różnych specjalności. Do artystycznego prowadzenia koncertów zaangażowani będą aktorzy z teatrów w Szczecinie – Michał Janicki i Wiesław Orłowski – a lokalni malarze na wybrane koncerty przygotują obrazy inspirowane graną muzyką.

Pięć koncertów monograficznych poświęcone będą twórczości Astora Piazzolli, Johanna Sebastiana Bacha, Bartłomieja Marusika, Franza Schuberta i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ich dzieła zaprezentują Krzysztof Meisinger (gitara), Alicja Węgorzewska i Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Michael Maciaszczyk i Karolina Nowotczyńska (skrzypce), Krzysztof Baranowski (fortepian), Agata Igras (flet), a także AstorArte String Quintet i Meisinger Music Festival Orchestra.

W tym roku na wydarzenia Meisinger Music Festival nie ma biletów – wstęp jest wolny. Zamiast tego można dobrowolnie przelać dowolną kwotę na zbiórkę, z której całkowity dochód będzie przekazany na zakup środków medycznych i lekarstw dla Podopiecznych Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB