Polmic - FB

aktualności

Łańcut | 60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

FRzJuż po raz sześćdziesiąty w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie wybitni artyści będą dzielić się z publicznością sztuką muzyczną. Od 20 czerwca do 2 lipca 2021 roku zostanie zrealizowanych osiem festiwalowych koncertów, które odbędą się zarówno w Sali Balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie, jak i w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, a także w plenerze, przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

Wezmą w nich udział artyści o międzynarodowej sławie, którzy zaprezentują dzieła muzyczne powstałe głównie w epoce romantyzmu, ale zabrzmi także muzyka współczesnych twórców, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, oraz mistrzów muzyki dawnej i klasycznej.

Nadzwyczajnym festiwalowym wydarzeniem będzie recital Ivo Pogorelica, interesująco zapowiada się również występ duetu fortepianowego Braci Jussen czy wystawienie opery Siła małżeństwa, skomponowanej przez Marcello di Capua, rezydującego przed laty w łańcuckim zamku. Na godzinę przed rozpoczęciem większości koncertów podczas koncertów promenadowych wystąpi Zespół Instrumentów Dętych „Da Camera“. Tworzą go członkowie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, a repertuar, który został przygotowany na tegoroczne muzyczne święto, śmiało zaliczyć można do kategorii muzyki ogrodowej, idealnej na upalne letnie wieczory.

Jak podkreśla Marta Wierzbieniec (dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i Muzycznego Festiwalu w Łańcucie), muzyczna uczta czas niepokoju i niepewności „zamieni na wieczory wypełnione radością wspólnego przebywania w przestrzeniach sztuki, która powstaje także po to, by czynić świat lepszym i piękniejszym”.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu – na stronie http://festiwallancut.pl/ 

Katowice | Czekasz na Konkurs Chopinowski? Posłuchaj młodych pianistów zanim wystartują w wielkim turnieju

NOSPRWkrótce rozpoczną się eliminacje do długo wyczekiwanego, XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Z tej okazji NOSPR zaprasza na „Sobotę z Chopinem”! 12 czerwca 2021 o godz. 15.30–21.30 czeka nas koncert czwórki znakomitych, polskich pianistów, którzy już za kilka tygodni powalczą o udział w wielkim konkursie. W programie również interaktywne wydarzenia dla całych rodzin.

Kto wie, czy w tym gronie obiecujących pianistów, którzy wystąpią na estradzie NOSPR nie znajduje się przyszły laureat albo laureatka Konkursu? Szansa na to jest spora, ponieważ podczas „Soboty z Chopinem” zaprezentują się artyści, którzy mimo młodego wieku mają na swoim koncie wiele konkursowych sukcesów, jak Aleksandra Świgut, laureatka m.in. drugiego miejsca na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Spore szanse ma również Andrzej Wierciński, któremu podczas poprzedniej edycji zabrakło zaledwie trzech dziesiątych punktu by znaleźć się w finale. Z wielką uwagą należy również śledzić najmłodszych uczestników. Mowa tu o Mateuszu Tomicy i Joannie Goranko – studentach katowickiej Akademii Muzycznej, która wykształciła niejednego zdobywcę konkursowych laurów.

Pianiści wystąpią podczas dwuczęściowego koncertu, który rozpocznie się o godz. 18.00 i zakończy się po 21.00. Osoby, chcące przyjść tylko na drugą cześć koncertowego maratonu, będą mogły kupić bilet w przerwie, zaplanowanej na ok 19.30. Przed koncertem, o godz. 17.00 spotkanie wokół Konkursu Chopinowskiego w foyer NOSPR poprowadzi redaktor Andrzej Sułek. „Sobota z Chopinem” to również propozycja dla młodszych melomanów. Zanim rozpocznie się wieczorna seria recitali rodziny z dziećmi o 15.30 będą mogły wziąć udział w interaktywnym koncercie w wykonaniu Michała Dziewiora. Po koncercie (16.45– 17.30) zaplanowano zajęcia dla dzieci „Malowanie dźwiękiem. Wokół Chopina” w sali warsztatowej. Od godz. 17.45 do 19.30 działać będzie natomiast „Przystanek Chopin”, czyli świetlica dla dzieci, których rodzice przebywają na koncercie.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program oraz warunki wstępu na wydarzenia - na stronie www.nospr.org.pl 

Kraków | „Powrót syna marnotrawnego” Feliksa Nowowiejskiego w Filharmonii Krakowskiej

FWM12 czerwca 2021 roku o godz. 18.00 Filharmonia Krakowska gościć będzie orkiestrę Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, która z towarzyszeniem Chóru Mieszanego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego wykona Powrót syna marnotrawnego Feliksa Nowowiejskiego, swojego patrona. Orkiestrę i Chór poprowadzi Piotr Sulkowski.

Oratorium Powrót syna marnotrawnego Nowowiejski stworzył w 1901 roku podczas pobytu w Berlinie, gdzie studiował pod kierunkiem znakomitego kompozytora i dyrygenta Maxa Brucha. Jego wpływ, a także innych późnych romantyków, szczególnie Antonína Dvořáka, słychać w tym młodzieńczym oratorium opartym na historii biblijnej. Niemiecki librecista Nowowiejskiego Theobald Rehbaum usunął z historii postać prawego brata, natomiast dodał figurę matki, która od razu przebacza zbłąkanemu synowi. Natomiast serce ojca okazuje się znacznie bardziej zatwardziałe niż w opowiedzianej przez Jezusa paraboli. Takie poszerzenie obsady o głos kobiecy oraz dodanie konfliktu – żona musi przekonywać swego surowego męża, aby przebaczył ich synowi – dało kompozytorowi możliwość skorzystania z większej palety środków muzycznej ekspresji.

Jak zwykle u Nowowiejskiego urzeka bogata, zmysłowa instrumentacja: orkiestra symfoniczna została poszerzona o zwiększony zestaw perkusyjny zawierający m.in. lyrę, rodzaj dzwonków, a także o czelestę, harfę i ukochane przez kompozytora organy. Każda z trzech części dzieła, zatytułowanych Syn, Matka i Ojciec, poprzedzona jest krótkim motetem a cappella na chór czterogłosowy. Trzy głosy solowe: mezzosopran (Matka), tenor (Syn) i bas (Ojciec) wypowiadają się pojedynczo, by spleść się dopiero w finale, w tercecie pogodzonej rodziny. W partiach solowych podczas najbliższego koncertu wystąpią: Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Arnold Rutkowski (tenor) i Łukasz Konieczny (bas).

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/powrot-syna-marnotrawnego-f-nowowiejskiego-w-krakowie/ 

Toruń | Fortepianowy weekend z TOS – 50. rocznica śmierci Igora Strawińskiego

TOSW ramach tegorocznego długofalowego projektu „Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze”, którego ideą jest uczczenie pamięci genialnych artystów, drugi weekend czerwca poświęcony zostanie Igorowi Strawińskiemu.

W tym roku przypada 50. rocznica śmierci rosyjskiego kompozytora, twórcy takich przełomowych dzieł, jak Święto wiosny czy Ognisty ptak. Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała z tej okazji cztery różnorodne propozycje. Będzie można wybrać się na koncert symfoniczny, a przed nim na spotkanie wprowadzające, które poprowadzi Andrzej Sułek, recitale fortepianowe, spotkania z artystami lub obejrzeć wykład Michała Szymanowskiego Twórczość fortepianowa Igora Strawińskiego na kanale YouTube TOS.

W programie wydarzenia w dniach 11–13 czerwca znalazły się nie tylko dzieła „kompozytora tysiąca i jednego stylu”. Usłyszymy również utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego, Karola Szymanowskiego i Marka Tomaszewskiego. Wystąpią znakomici soliści, laureaci prestiżowych konkursów muzycznych – wirtuozi fortepianu Krzysztof Książek i Michał Szymanowski; fragmenty baletów Strawińskiego i muzyki filmowej Mike’a Oldfielda zabrzmią w arcyciekawych aranżacjach pianisty Marka Tomaszewskiego. Koncert 11 czerwca „Ogniste fajerwerki” będzie jednocześnie zakończeniem trwającego 42. sezonu artystycznego: weźmie w nim udział zespół artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Dainiusa Pavilionisa.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: https://tos.art.pl 

Warszawa | Koncert poświęcony pamięci Maestro Kazimierza Korda. Zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Narodowej 2020 / 2021

KordNajbliższe koncerty symfoniczne 11 i 12 czerwca 2021 w Filharmonii Narodowej, wieńczące bieżący sezon artystyczny, poświęcone będą pamięci Maestro Kazimierza Korda.

Wielki Dyrygent i charyzmatyczny Artysta w latach 1977–2001 pełnił stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Narodowej. Jako Dyrektor wprowadził Filharmonię w jubileuszowy rok jej 100-lecia, przygotowując wówczas cykl wspaniałych koncertów z udziałem największych gwiazd sal koncertowych całego świata. Pod jego batutą zespoły Filharmonii nagrały także wiele płyt, głównie z muzyką polską, której Maestro zawsze był wielkim admiratorem i promotorem (szczególnie muzyki współczesnej). Pogrzeb Kazimierza Korda odbędzie się 12 czerwca o godz. 13.00 w Krzeszowicach, w kościele pw. św. Marcina z Tours (ul. Grunwaldzka 1).

Podczas czerwcowych koncertów Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki wykonają Muzykę żałobną Witolda Lutosławskiego oraz dzieła Gustava Mahlera i Piotra Czajkowskiego. Piątkowy koncert będzie transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.

Na stronie internetowej Filharmonii można wpisywać się do Księgi Kondolencyjnej. Jej treść zostanie przekazana Rodzinie Artysty.

Informacja o biletach: http://filharmonia.pl/ 

Antonin | 3. Festiwal Polskiego Radia Chopin – w Antoninie oraz na antenie

PRCW Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie w dniach 8 – 13 czerwca 2021 odbędzie się 3. Festiwal Polskiego Radia Chopin. Do zabytkowego, pamiętającego pobyt Chopina w 1829 roku pałacu będzie można przenieść się także za pośrednictwem fal radiowych ¬– koncerty tegorocznej edycji „Wokół Chopina, Paderewskiego i Żeleńskiego” oraz poprzedzające je prelekcje transmitowane będą na antenie Polskiego Radia Chopin.

Pretekstem do opracowania programu 3. Festiwalu były przypadające na 2021 rok dwie ważne rocznice: 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego oraz 80. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Twórczość fortepianowa i pieśniowa tych kompozytorów oraz dzieła Fryderyka Chopina stanowić będą repertuarową oś wszystkich koncertów oraz prelekcji.

Na program 3. Festiwalu złożą się 3 koncerty wokalno-instrumentalne (wystąpią: sopranistka Bożena Bujnicka z towarzyszeniem pianisty Marka Szlezera, bas-baryton Stanisław Kierner i pianista Michał Rot oraz śpiewający aktor Jacek Kotlarski z zespołem pianisty jazzowego Kuby Stankiewicza), 2 recitale pianistyczne (uznawanego za najwybitniejszego odtwórcę dzieł Paderewskiego prof. Karola Radziwonowicza oraz Mateusza Dubiela), a także koncert kameralny (z udziałem słynnego polskiego wiolonczelisty prof. Marcina Zdunka i dr. Pawła Wakarecego, finalisty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie).

Wśród prelegentów pojawią wykładowcy uniwersytetów z Krakowa (prof. Małgorzata Sokalska), Poznania (prof. Justyna Humięcka-Jakubowska) i Wrocławia (dr Agnieszka Drożdżewska) oraz dziennikarze Polskiego Radia Chopin: Magdalena Sawicka, Marcin Gmys i Jakub Puchalski.

W bieżącej edycji podtrzymana zostanie tradycja światowych prawykonań kompozycji fortepianowych napisanych na specjalne zamówienie Polskiego Radia Chopin. Podczas koncertu inauguracyjnego Marek Szlezer wykona monumentalną Fantazję prof. Krzysztofa Meyera; zabrzmi również jak dotąd nigdy nie nagrana kompozycja Żeleńskiego Roma, napisana na 100. rocznicę urodzin Chopina w 1910 roku.

Maria Polska

Więcej informacji: https://www.polskieradio.pl/326 

Kujawy pełne muzycznej wrzawy!

TOSW dniach 31 maja – 28 sierpnia 2021 w ramach projektu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Kujawy pełne muzycznej wrzawy!" odbędzie się 13 wydarzeń: 12 koncertów kameralnych realizowanych w 6 placówkach edukacyjno-opiekuńczych i finałowy koncert symfoniczny. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego regionu oraz wzmacnianie trwałości tradycji ludowych wśród lokalnej społeczności mającej ograniczony dostęp do wydarzeń kulturalnych.

W Świeciu, Steklinku, Kikole, Obrowie, Wąbrzeźnie i Kowalewie Pomorskim odbędzie się mini cykl dwóch koncertów z muzyką kujawską w wykonaniu kapeli ludowej i tancerzy oraz z utworami kompozytorów polskich, nawiązujących do rodzimego folkloru. Wydarzenia będą prowadzone przez doświadczonych konferansjerów.

Koncerty „A dzień dobry Kujawy!” w dniach 31 maja – 15 czerwca będą poświęcone muzyce ludowej z regionu Kujaw. Przed publicznością wystąpi kapela ludowa Toruniacy i para taneczna, którzy zaprezentują utwory pochodzące z regionu Kujaw w aranżacji własnej zespołu. Podczas koncertów „Muzyka polska” w dniach 15–30 czerwca usłyszymy utwory polskich kompozytorów w interpretacji wyróżniających się artystów młodego pokolenia. Trio fortepianowe studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy wykona utwory Andrzeja Panufnika, Henryka Wieniawskiego, Oskara Kolberga, Fryderyka Chopina, Feliksa Rybickiego, Kazimierza Wiłkomirskiego i Wojciecha Kilara. Finałowy koncert „Kujawy symfonicznie” 28 sierpnia w siedzibie CKK Jordanki w Toruniu poprowadzi muzykolog Piotr Matwiejczuk. W wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Władysława Żeleńskiego, Magdaleny Cynk, Wojciecha Kilara i Romualda Twardowskiego.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: https://tos.art.pl 

Koncert Laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika

Konkurs CofalikaKoncert Laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika zostanie wyemitowany 11 czerwca 2021 roku o godz. 17.00 na kanale YouTube Szkoły Muzycznej I st. im. O. Kolberga w Czasławiu.

W dniach 4–6 czerwca 2021 roku w Sułkowicach odbył się II Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika, którego organizatorem była Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu. Przesłuchania konkursowe, jako jedne z pierwszych w Polsce w formie stacjonarnej, odbywały się w Sali koncertowej w Sułkowicach, gdzie mieści się oddział Szkoły. Do udziału w konkursie zgłosiło się 108 uczestników z 59 szkół muzycznych z całej Polski.

Ideą Konkursu jest promocja młodych utalentowanych uczniów, upowszechnianie muzyki skrzypcowej oraz popularyzacja twórczości prof. Antoniego Cofalika, zasłużonego pedagoga i autora licznych utworów dla dzieci i młodzieży. Jury w składzie: prof. Antoni Cofalik – przewodniczący, prof. hab. Małgorzata Skorupa oraz mgr Małgorzata Giza-Piątek przyznało 69 nagród i wyróżnień jednocześnie oceniając poziom Konkursu bardzo wysoko. Kwota nagród dla uczestników Konkursu przekroczyła 20000 zł. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał dyplom uczestnictwa oraz upominki.

Telewizja iTV Myślenice – Region Południe profesjonalnie nagrała i zarejestrowała Koncert Laureatów, w którym wzięli udział laureaci I II i III miejsc w poszczególnych kategoriach oraz Grand Prix. Uczestnicy ci to również laureaci nagrody ufundowanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w postaci lekcji mistrzowskiej z Danielem Stabrawą w ramach organizowanej przez PWM 18. edycji Dni Edukacji Muzycznej (listopad 2021). Do udziału w Koncercie został zaproszony też znakomity skrzypek Stanisław Słowiński, który podjął się improwizacji na temat trzech utworów z cyklu Ptaszarnia Antoniego Cofalika: Słowik, Kukułka i Wróble.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://www.smczaslaw.pl/ 

Warszawa | Koncert premierowy „Made in Poland” Walicki-Popiolek Duo

Made in PolandKoncert premierowy drugiej płyty Walicki-Popiołek Duo Made in Poland będzie miał miejsce w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego 11 czerwca 2021 o godz. 18.00. W programie – utwory kompozytorów polskich inspirowane rodzimym folklorem.

Udajmy się w muzyczną podróż po Polsce, poznajmy piękno Warmii i Mazur, pieśni ludowe Podlasia i Mazowsza, zatańczmy przy wibrujących kwintach z Podhala! Zanurzmy się wspólnie w świat muzyki Aleksandry Chmielewskiej, Adriana Robaka, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Anny Huszczy, Roberta Kurdybachy, Szymona Gołąbka, Kamila Pawłowskiego, Jana Oleszkowicza i Marcina Grabosza! Każdy z utworów został napisany specjalnie dla członków Duetu. Na płycie znalazły się kompozycje nawiązujące do języka muzycznego polskich kompozytorów epoki romantyzmu, utwory inspirowane pięknem przyrody, tradycyjną polską muzyką taneczną i funeralnymi pieśniami z Podlasia.

Ten na wskroś polski projekt, realizowany dzięki funduszom prestiżowego stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury, sięga głęboko do korzeni rodzimej kultury muzycznej i odsłania jej nową, nieznaną dotąd stronę brzmieniową.

Wstęp na koncert jest wolny, ale obowiązują zaproszenia. Chęć udziału należy zgłaszać drogą elektroniczną do 11 czerwca, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o płycie – na stronie www.walickipopiolekduo.com