Polmic - FB

aktualności

Szczecin | Finał VII Baltic Neopolis Festival – premiera utworu Mikołaja Góreckiego

BNOFinał VII Baltic Neopolis Festival „Polish Concerti” odbędzie się 28 lipca 2021 roku o godz. 19.30 w Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Usłyszymy premierę utworu Mikołaja Góreckiego Druga przestrzeń.

Dzieło to na koncertujący kwartet smyczkowy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej powstało w 2021 roku w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zabrzmi również Uwertura Mikołaja Góreckiego.

Usłyszymy ponadto kompozycje dedykowane orkiestrze BNO autorstwa czołowych twórców polskich i zagranicznych. Zespół zaprezentuje Neopolis Concerto Pawła Łukaszewskiego na skrzypce i orkiestrę smyczkową oraz 13 Variations on a Polish Melody Marcelo Nisinmana na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. W roli solistów wystąpią skrzypkowie Emanuel Salvador i Sławomira Wilga, altowiolistka Emilia Goch Salvador oraz wiolonczelista Konstantin Heidrich. Jest jeszcze jedna szczególna okazja, którą świętować będziemy podczas finału – będą to trzynaste urodziny orkiestry BNO!

Informacja o biletach – na stronie http://balticneopolis.pl/event/koncert-finalowy-baltic-neopolis-festival-polish-concerti/ 

Sopot | 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic

NDIPo raz jedenasty maestro Wojciech Rajski wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic, który odbędzie się w dniach 25–31 lipca 2021 roku.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie jednym z wydarzeń oficjalnych obchodów 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich. Festiwal od wielu lat jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w Trójmieście, przyciągając każdego lata miłośników muzyki klasycznej oraz tych, którzy dopiero odkrywają świat muzyki poważnej. Co roku udział w koncertach festiwalowych biorą artyści o międzynarodowej renomie, występujący na najbardziej prestiżowych scenach świata. Repertuar festiwalu dobierany jest tak, aby nawet najbardziej wymagający odbiorca, poszukujący różnorodności i kunsztu artystycznego, mógł znaleźć dla siebie atrakcyjną propozycję.

Podczas najbliższej edycji wystąpią m. in. Ildar Abdrazakov, Jan Jakub Monowid, Aleksandra Kubas-Kruk, Szymon Mechliński, Janusz Wawrowski, Collegium Vocale 1704 pod dyrekcją Václava Luksa.

Osobny koncert w Operze Leśnej poświęcony będzie wyłącznie muzyce polskiej: Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą dyrygenta i kompozytora Rafała Janiaka wykona Sinfoniettę nr 3 Krzysztofa Pendereckiego, Krzyki Pawła Mykietyna oraz utwór laureata I nagrody 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa PendereckiegoL’entourage de silence per archi Krystiana Neściora. Koncert ten współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent – rezydent”.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Aktualny program – na stronie http://sopotclassic.pl/ 

Rzeszów | Warsztaty krytyki muzycznej pod okiem Jacka Marczyńskiego

MIMiTNarodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na warsztaty krytyki muzycznej w ramach II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (14–18 września 2021), które poprowadzi Jacek Marczyński. Dla najlepszych przewidziane są: staż w redakcji i publikacje na łamach „Ruchu Muzycznego”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 sierpnia.

„Zadaniem uczestników warsztatów dziennikarskich będzie tworzenie relacji i recenzji z przesłuchań II etapu i finałów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w dwóch kategoriach wykonawczych: pianistycznej i zespołów kameralnych – komentuje Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Pod okiem redaktora Marczyńskiego uczestnicy będą się uczyć pisania niemal „na żywo” i poznają kuchnię pracy redakcyjnej nad gazetą konkursową”.

Warsztaty poprowadzi Jacek Marczyński – znany dziennikarz i publicysta, autor kilku książek, recenzent dziennika „Rzeczpospolita”, wieloletni współpracownik TVP Kultura, „Ruchu Muzycznego” i miesięcznika „Teatr”.

Teksty relacjonujące postępy konkursu będą ukazywać się w elektronicznym codziennym biuletynie konkursowym m. in. na stronie internetowej Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej https://konkursmuzykipolskiej.pl/  i na łamach „Ruchu Muzycznego”.

Warsztaty skierowane są do studentów i absolwentów kierunków muzycznych i humanistycznych, a także wszystkich osób o sprecyzowanych zainteresowaniach muzycznych zbieżnych z profilem Konkursu, które chcą rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie pisania o muzyce klasycznej (osoby pełnoletnie do 30. roku życia).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zrefunduje uczestnikom warsztatów koszty zakwaterowania i podróży w wysokości określonej w regulaminie oraz zapewni bezpłatny wstęp na przesłuchania i koncerty Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Za napisanie tekstów i udzielenie licencji na ich publikację każdy z uczestników otrzyma jednorazowe honorarium w wysokości 500 zł brutto.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 12 sierpnia.

Materiały prasowe organizatora

Szczegóły na stronie https://nimit.pl/aktualnosci/warsztaty-krytyki-muzycznej-pod-okiem-jacka-marczynskiego/ 

22. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

Kolory Polski22. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” potrwa od 24 lipca do 29 sierpnia 2021. W tym roku organizatorzy zapraszają na 11 weekendowych koncertów w zabytkowych kościołach 11 różnych miejscowości regionu łódzkiego.

Miejscem inauguracji – 24 lipca – będzie wczesnobarokowa bazylika Matki Bożej w Gidlach, która szczyci się słynącą cudami figurką Maryi. Na trasie festiwalu znajdzie się między innymi klasztor księży salezjanów w Lutomiersku, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu i sanktuarium Matki Bożej Charłupskiej Księżnej Sieradzkiej, a finał – 29 sierpnia – odbędzie się w bazylice archikatedralnej w Łodzi.

W większości koncertów wezmą udział muzycy Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej, którzy specjalnie na tę okoliczność przygotowują nowe propozycje repertuarowe. Zaprezentują się głównie w składach kameralnych. Wystąpi między innymi Kwintet Dęty Filharmonii Łódzkiej, Classic Brass Quintet, Apertus Quartet. W programie dominuje muzyka klasyczna, świecka i religijna, od baroku do czasów najnowszych. Zabrzmią między innymi utwory Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta, George’a Gershwina oraz Grażyny Bacewicz.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny, jednak z powodu obostrzeń epidemiologicznych konieczne jest odebranie bezpłatnego zaproszenia.

Szczegółowe informacje: https://filharmonia.lodz.pl/pl/22-wedrowny-festiwal-filharmonii-lodzkiej-kolory-polski 

Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2021/2022

NOSPRAkademia NOSPR to program stypendialno-mentorski, oferujący młodym instrumentalistom możliwość doskonalenia się pod okiem znakomitych muzyków, zdobycia bezcennego doświadczenia i zmierzenia się z wymaganiami pracy w renomowanej orkiestrze. Nabór – od 15 lipca do 15 września 2021 roku.

Akademia NOSPR jest adresowana do młodych muzyków – skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Program obejmuje indywidualne lekcje z muzykami NOSPR oraz opiekę mentorów – liderów poszczególnych sekcji orkiestry.

Ponadto uczestnicy programu będą mieli okazję poznać sposób funkcjonowania instytucji od strony organizacyjnej. Wiedzę tę będą mogli wykorzystać podczas przygotowań do czerwcowego koncertu kameralnego cyklu „Scena młodych”, za którego zorganizowanie i zaprogramowanie będą odpowiedzialni. Udział w programie jest bezpłatny.

Partnerem medialnym NOSPR jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Formularz zgłoszeniowy dostępny na https://bit.ly/3wGedp6 

Lusławice | Koncertowy maraton w ramach festiwalu „Emanacje”

LuslawiceW dniach 21–25 lipca 2021 o godz. 19.00 w ramach festiwalu „Emanacje” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się koncertowy maraton!

Muzyka jazzowa w ramach Seifert Jazz Days (The Owl, RGG, Dawid Lubowicz Quartet, EABS), recital chopinowski Zuzanny Pietrzak oraz koncert muzyki chóralnej w wykonaniu Cracow Singers. Bogactwo różnorodności stylistycznej, wykonawczej, interesujący repertuar, a także wyjątkowość zaproszonych artystów dostarczą niecodziennych wrażeń podczas lusławickich spotkań z muzyką na żywo.

W programie maratonu znalazły się m. in. Totus tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, Niech Jezus Chrystus z Sześciu pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego oraz O gloriosa Virginum i Agnus Dei z Missa brevis Krzysztofa Pendereckiego.

Doskonała pogoda, pełnia lata, to idealny moment aby skorzystać też z opcji zwiedzania lusławickiego parku, arboretum oraz ekspozycji multimedialnej znajdującej się w Centrum. Zwiedzanie możliwe jest we wszystkie dni w godzinach poprzedzających koncert.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie www.emanacje.pl 

Warszawa | XIV Letni Festiwal Nowego Miasta

Letni FestiwalW dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021 Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna i orkiestra Warsaw Camerata zapraszają wszystkich melomanów na doroczne święto muzyki polskiej, jakim jest Letni Festiwal Nowego Miasta, odbywający się w gościnnych wnętrzach kościoła oo. Dominikanów pw. Św. Jacka w Warszawie. Do udziału w 14. edycji Festiwalu zaproszono znakomitych polskich artystów wykonujących muzykę różnych epok.

Zainauguruje Festiwal 23 lipca Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak – którzy mimo młodego wieku mogą poszczycić się wieloma nagrodami na prestiżowych konkursach. Koncert 25 lipca to solowy popis absolutnego mistrza akordeonu, Macieja Frąckiewicza, w którego interpretacji usłyszymy m.in. utwory Andrzeja Krzanowskiego, znakomitego kompozytora muzyki akordeonowej XX w.

Drugi weekend Letniego Festiwalu Nowego Miasta to koncerty, reprezentujące polską muzykę dawną i XX-wieczną. Piątkowy wieczór wypełni muzyka dworu Wazów, m.in. Marcina Mielczewskiego oraz Adama Jarzębskiego w wykonaniu zespołu grającego na instrumentach historycznych Per Il Basso. W niedzielne popołudnie zaś pieśni rodziny Maklakiewiczów festiwalowa publiczność usłyszy w interpretacji artystów międzynarodowych estrad: Olgi Pasiecznik oraz Krzysztofa Szumańskiego, którym przy fortepianie będzie towarzyszyć Joanna Maklakiewicz.

Podczas ostatniego tygodnia Festiwalu niezwykle interesujący i znany duet skrzypaczki Karoliny Mikołajczyk i akordeonisty Iwa Jedyneckiego wykona m. in. dedykowaną mu Sonatę „Night full of Sins” Marcina Błażewicza. Natomiast orkiestrą Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego zaprezentuje słynną Serenadę Mieczysława Karłowicza oraz inspirowane muzyką minionych epok utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i Henryka Czyża.

Wstęp wolny!

Materiały prasowe organizatora

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/LetniFestiwalNowegoMiasta 

Kałuszyn | Inauguracja IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier

Czas sztukiFundacja „Czas Sztuki” zaprasza na inaugurację IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier. 25 lipca 2021 o godz. 21.00 na scenie plenerowej Domu Kultury w Kałuszynie (plac Kilińskiego) wystąpi Orkiestra Ludwika Sarskiego, która wykona autorską improwizowaną muzykę do filmu Bestia Aleksandra Hertza z 1917 roku.

Orkiestra Ludwika Sarskiego powstała z inicjatywy dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomali. Artyści łączą w swoich improwizacjach style związane z muzyką współczesną, jazzową, klezmerską i tangiem. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą, wykonując autorskie kompozycje na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych. W maju nakładem wydawnictwa DUX ukazała się debiutancka płyta zespołu – Ols the Kid, która jest hołdem dla twórczości Chaplina.

Podczas pierwszego wydarzenia w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier obejrzymy z muzyką na żywo Bestię Aleksandra Hertza. Film ten opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina. Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks.

W ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier odbędzie się 8 wydarzeń artystycznych, w tym koncerty z muzyką klasyczną, prawykonania nowych dzieł Dawida Pajdzika i Bartosza Kowalskiego oraz spotkanie muzyczno-poetyckie. Wydarzenia w ramach cyklu będą odbywać się od lipca do grudnia 2021 r. w Domu Kultury w Kałuszynie, Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie, na Zamku Liw oraz w Pałacu Łochów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Kraków | Koncert plenerowy Tria Stroikowego Filharmoników Krakowskich: „Muzyka w ogrodzie”

FKFilharmonia Krakowska wspólnie z Konsulem Austrii w Krakowie zaprasza na koncert plenerowy serii „Muzyka w ogrodzie”. 24 lipca 2021 o godz. 18.00 Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich wystąpi w ogrodzie Konsulatu Generalnego Austrii.

Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich jest zespołem instrumentów dętych, w skład którego wchodzą pierwszoplanowi muzycy orkiestry Filharmonii Krakowskiej, realizujący także swoje indywidualne ambicje muzyczne w ramach rozlicznych zadań o zróżnicowanym charakterze muzycznym Oboista Mariusz Pedzialek jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum, Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, Towarzystwa im. W. Lutosławskiego i pełni stanowisko koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Mariusz Pędziałek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz krakowską odznaką Honoris Gratia. Pierwszy klarnecista Orkiestry Filharmonii Krakowskiej Jan Cielecki jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum, a także Kwintetu Dętego Filharmoników Krakowskich. Zdzisław Bogacz pełnił funkcję pierwszego fagocisty w Operze Krakowskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie. Od 1986 roku zatrudniony jest na stanowisku pierwszego fagocisty w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Od 1992 roku jako kameralista związany jest z Triem i Kwintetem Dętym Filharmoników Krakowskich.

W repertuarze tria znajdują się utwory napisane na ten klasyczny skład instrumentalny oraz kompozycje zaadoptowane dla potrzeb zespołu. Podczas najbliższego koncertu muzycy zaprezentują Suite pour trio d’anches Aleksandra Tansmana oraz utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Jacquesa Iberta i Libora Simy.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.filharmonia.krakow.pl/