polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

zespół (O)

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V W Z Ł

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej


ul. Sokolska 2

40-084 Katowice

tel. (+48 32) 258 62 61

fax (+48 32) 258 98 85

tel./fax

e-mail: sekretariatartystyczny@filharmoniaslaska.pl

www: www.filharmoniaslaska.art.pl


Kierownik artystyczny i dyrygent: Mirosław Jacek Błaszczyk

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach działalność rozpoczęła wraz z całym zespołem Filharmonii koncertem symfonicznym w dniu 26 maja 1945 roku. Pierwszymi kierownikami artystycznymi byli: Jan Niwiński, Witold Krzemiński i Stanisław Skrowaczewski. Od 1953 roku dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem był Karol Stryja, który od 1982 do 1990 roku zajmował stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego. W latach 1990-1998 funkcję tę pełnił Jerzy Swoboda, a od maja 1998 roku dyrektorem artystycznym jest Mirosław Jacek Błaszczyk, który stanowisko to piastuje do dziś. Od roku 2001 dyrektorem naczelnym Filharmonii Śląskiej jest Grażyna Szymborska.
Filharmonicy Śląscy należą do najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce. Świadczą o tym otrzymywane często zaproszenia do udziału w renomowanych międzynarodowych festiwalach we Wrocławiu ("Wratislavia Cantans") oraz w Warszawie ("Warszawska Jesień"). Muzycy Filharmonii Śląskiej występowali m.in. w: Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Jugosławii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, San Marino, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, a poza Europą - w Japonii i na Tajwanie. Orkiestra wielokrotnie brała również udział w wielkich imprezach muzycznych organizowanych poza granicami naszego kraju, takich jak: Swansea Festival, Festiwal Muzyki Francuskiej w La Chaise-Dieu, "Praska Wiosna", "Kieler Woche", Festiwal w Arene di Verona, Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem, Festiwal Towarzystwa Koncertowego we Fryburgu i inne.
W lipcu roku 2000 Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka uczestniczyły w obchodach Roku Jubileuszowego 2000 w Rzymie, gdzie występowały w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II. W kwietniu 2002 roku Orkiestra Symfoniczna wystąpiła w ramach Dni Kultury Polskiej - "Rok Polski w Hiszpanii" ("Korzenie muzyki") w dwóch najważniejszych ośrodkach muzycznych tego kraju (Barcelona, Madryt). Z końcem 2002 roku ukazała się płyta pt. Muzyka gór - Korzenie, obejmująca program tych koncertów. W maju tego samego roku zespół odbył 3-tygodniowe tournée po Hiszpanii, koncertując w Oviedo, Lugo, Madrycie, Barcelonie, Burgos, Gijon czy Tarragonie. Zespół uczestniczył także w pierwszym wykonaniu Missa pro Pace Wojciecha Kilara podczas liturgii mszy świętej (czerwiec 2002 roku, Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach). To wykonanie dzieła spotkało się z uznaniem samego kompozytora. W kwietniu 2005 roku Orkiestra świętowała Jubileusz 60-lecia.
Koncertmistrzami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej są: Eugeniusz Pawełek i Adam Wagner.