Polmic - FB

zespół (P)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara (dawniej: Państwowa Orkiestra Kameralna i Teatr Impresaryjny w Słupsku)


ul. Jana Pawła II 3

76-200 Słupsk

tel. (+48 59) 842 49 60

e-mail: sekretariat@sinfoniabaltica.pl

www: https://www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl/


Dyrektor: Ruben Silva

Państwowa Orkiestra Kameralna w Słupsku powstała początkowo jako orkiestra powołanego w marcu 1976 roku Państwowego Teatru Muzycznego. Inauguracja działalności orkiestry i słupskiej sceny przypadła na wrzesień 1977 roku. Od początku swego istnienia zespół orkiestrowy występował na estradzie niezależnie od udziału w przedstawieniach teatralnych. Kierownikiem muzycznym instytucji i zarazem dyrygentem orkiestry został młody absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego, dziś uznany w świecie artysta – Grzegorz Nowak. Od roku 1992 zespół działał w ramach instytucji pod nazwą Państwowa Orkiestra Kameralna i Teatr Impresaryjny w Słupsku. Decyzją Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 28 czerwca 2005 roku instytucję tę przekształcono w Polską Filharmonię "Sinfonia Baltica" w Słupsku.
Z orkiestrą występowali najwięksi soliści i dyrygenci. Od początku swego istnienia związana jest z odbywającym się co roku w Słupsku Festiwalem Pianistyki Polskiej, często biorąc udział w prawykonaniach utworów kompozytorów polskich. Od kilku lat stale współpracuje z kompozytorem Krzesimirem Dębskim. Ma na swoim koncie liczne premierowe wykonania jego utworów m.in. Koncertu fortepianowego, Koncertu na dwa Stradivariusy, Symfonii "Nihil homine mirabilius", które nagrała na płytach kompaktowych jako pierwszy zespół w Polsce.
Orkiestra występowała w wielu krajach Europy (Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Francja, kraje Beneluxu). W 1999 i 2000 roku orkiestra wykonała w Słupsku i Gdańsku Requiem dla mojego przyjaciela Zbigniewa Preisnera. Było to drugie po koncercie w Warszawie wykonanie tego dzieła w Polsce. W październiku 2001 roku zespół kameralistów wystąpił w Alte Oper we Frankfurcie nad Menem na uroczystym koncercie w ramach Międzynarodowych Targów Książki (Buchmesse) z greckim pieśniarzem George Dalarasem. W 2003 roku w Gdańsku orkiestra wykonała Missa pro pace Wojciecha Kilara (w obecności kompozytora) oraz brała udział w koncercie gwiazd polskiej wiolinistyki Violin Summit, w którym uczestniczyli: Katarzyna Duda, Krzesimir Dębski, Konstanty Andrzej Kulka i Michał Urbaniak. Koncert ten otrzymał najwyższe wyróżnienie w województwie pomorskim - Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii „wydarzenie artystyczne”. W sezonie artystycznym 2004/2005 orkiestra dokonała polskiego prawykonania Koncertu na dwie harfy Piotra Mossa oraz zainicjowała (wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym "Pegaz") i wzięła udział w koncercie Four String Summit z udziałem skrzypków i altowiolisty reprezentujących różne style muzyczne, wśród nich m.in. Tomasza Kukurby z klezmerskiego zespołu Kroke i Kuby Jakowicza. Wspólnie z wybitnym akordeonistą francuskim Richardem Galliano odbyła również trasę koncertową w trzech dużych ośrodkach: Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Tournée to zaowocowało nagraniem i wydaniem płyty kompaktowej, poświęconej tangu, która ukazała się w lutym 2005 roku. Na przełomie roku 2004 i 2005 została zaproszona na tournée po Niemczech ze światowym sławy Państwowym Baletem z Sankt Petersburga, któremu akompaniowała, wykonując Jezioro łabędzie i Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego. W maju 2005 roku Sinfonia Baltica wzięła udział w Letnim Festiwalu w Saint Truiden w Belgii, zaś w czerwcu - w Festiwalu Pianistycznym "Fermata" w Lublewie, gdzie wystąpiła ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. W listopadzie 2005 roku na zaproszenie kompozytora Zbigniewa Preisnera wystąpiła podczas trzech koncertów w Amsterdamie i Hadze, m.in. w słynnej sali Concergebouw, wykonując Requiem dla mojego przyjaciela.
Poza typowymi programami symfonicznymi wykonuje bardzo różnorodny repertuar, często będący na pograniczu różnych stylistyk i gatunków, np. utwory z repertuaru wykonawców muzyki pop i jazzowej w wersji symfonicznej.

Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica" w Słupsku nagrała trzydzieści płyt, wśród nich m.in. Beatles Symphony Orchestra z utworami Lennona i McCartneya w wersji symfonicznej w aranżacji Bohdana Jarmołowicza oraz Can't Buy Me Love z Vadimem Brodskim. Płyta, nagrana dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records z koncertami saksofonowymi w wykonaniu Grega Banaszaka przyniosła orkiestrze w roku 1998 nominację do prestiżowej nagrody Grammy. Dla tej samej wytwórni cztery lata później zarejestrowała muzykę współczesnych kompozytorów amerykańskich na flet i orkiestrę z udziałem Katherine DeJongh jako solistką. Dla wytwórni DUX wraz z pianistą Edwardem Wolaninem zarejestrowała krążek z utworami Chopina w nowych, symfonicznych opracowaniach oraz utwory George’a Gershwina i Astora Piazzolli w wersji symfonicznej z udziałem solistów: skrzypka Tomasza Tomaszewskiego i grającego na bandoneonie Wiesława Prządki. Z André Ochodlo, pieśniarzem i dyrektorem Teatru "Atelier" w Sopocie, słupscy kameraliści nagrali pieśni do tekstów Itziga Mangera, wykonywane w jęzku jidish, w aranżacjach Jarmołowicza. Płyta ta jest pierwszą tego typu realizacją (muzyki żydowskiej w wersji symfonicznej) na świecie. Ostatnie w dorobku fonograficznym orkiestry są płyty nagrane z muzykami jazzowymi. Jedna z nich zawiera utwory Fryderyka Chopina w nowych, oryginalnych aranżacjach nagrana w 2010 roku przez trio pianisty Filipa Wojciechowskiego i amerykańskiego trębacza Gary Guthmana. Druga płyta, Poetic Jazz Symphonic została zarejestrowana w roku 2015 przez orkiestrę i niemieckich muzyków z kwartetu kontrabasisty Lecha Wieleby. Znalazły się na niej kompozycje lidera w aranżacji Bohdana Jarmołowicza i Amerykanina Jerry Gatesa, którzy także dyrygowali orkiestrą.

Od 1992 do 2017 roku dyrektorem instytucji był dyrygent, aranżer i kompozytor Bohdan Jarmołowicz.

Od 1 stycznia 2018 dyrektorem Filharmonii jest dyrygent Ruben Silva.

aktualizacja: 2018 (wa)