Polmic - FB

zespół (L)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

NFM Orkiestra Leopoldinum


Narodowe Forum Muzyki im. Witolda LutosławskiegoPlac Wolności 1

50-071 Wrocław

tel. (+ 48) 728 447 036

e-mail: agata.adamczyk@nfm.wroclaw.pl

www: www.nfm.wroclaw.pl


Dyrektor artystyczny: Joseph Swensen

NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna powstała w 1978 roku, nawiązując nazwą do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znakomitej akustyki Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tożsamość artystyczna Leopoldinum została ukształtowana przez szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł skrzypek Karol Teutsch. Artysta ten potrafił połączyć najlepsze umiejętności indywidualnych muzyków orkiestry kameralnej oraz stworzył model szefa będącego jednocześnie wykonawcą - wirtuozem i dyrygentem. Kolejnym dyrektorem artystycznym Leopoldinum był altowiolista Hartmut Rohde, który przejął orkiestrę po siedmiu niezwykle bogatych latach pod kierunkiem skrzypka Ernsta Kovacica. Hartmut Rohde jest profesorem w Universität der Künste w Berlinie oraz w Royal Academy of Music w Londynie, a także współzałożycielem słynnego Mozart Piano Quartet.

Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w takich salach koncertowych, jak m.in. Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie, a ostatnio w Luxembourg Philharmonie. Orkiestra znana jest z licznych prawykonań, w tym kompozycji napisanych specjalnie dla zespołu, m.in. Heitora Parry’ego i Roxanny Panufnik.

Kameraliści NFM Leopoldinum nagrali kilkanaście płyt, z których Rossini Gala z Ewą Podleś (kontralt) otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej – Fryderyk 1999. Album Ernst Krenek – Symphonic Elegy został wysoko oceniony w tak prestiżowych czasopismach, jak "Diapason", "Fanfare" i "The Strad", a ostatni album pt. Berg by arrangement – Music for Strings został w styczniu 2015 uznany przez "Sunday Times" za jedno ze 100 najlepszych nagrań 2014 roku.

Nowym Dyrektorem artystycznym NFM Orkiestry Leopoldinum od 1 września 2017 roku jest dyrygent, skrzypek i kompozytor Joseph Swensen.

W 2018 roku orkiestra otrzymała nagrodę "Fryderyk 2018" w kategorii muzyka symfoniczna i koncertująca za album Made in Poland (Atom String Quartet, Orkiestra Leopoldinum, Christian Danowicz).

aktualizacja: 2019 (wa)