Polmic - FB

zespół (I)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

I Solisti di Varsavia


Kontakt: Tomasz Radziwonowicz

tel. (+48) (0) 601 311 391

e-mail: kradziwonowicz@acn.waw.pl


  • Tomasz Radziwonowicz - I skrzypce
  • Anna Staniak - II skrzypce
  • Marek Iwański - altówka
  • Grażyna Tatarska - wiolonczela
  • Paweł Pańta - kontrabas

Zespół kameralny I Solisti di Varsavia został założony w 1990 roku przez skrzypka - Tomasza Radziwonowicza. Od początku istnienia prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując m.in. z Warszawską Operą Kameralną (coroczny udział w letnich festiwalach mozartowskich) Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim w Warszawie, Krajowym Biurem Koncertowym, oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Znani są również poza granicami kraju - odbyli trzykrotne tournée w południowej Francji, Kanadzie i Niemczech i Rosji. W swym dorobku posiadają wiele nagrań archiwalnych dla radia i telewizji oraz sześć płyt kompaktowych.
W 1994 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu - były to kolędy w oryginalnym opracowaniu na kwintet smyczkowy, dokonanym przez Tomasza Radziwonowicza i Krzesimira Dębskiego. Następne dwie płyty ukazały się w roku 1995. i zawierają: utwory W. A. Mozarta (Eine kleine Nachtmusik i trzy divertimenta - było to pierwsze na świecie nagranie tych kompozycji w pojedynczej obsadzie) oraz F. Chopina (wersja kameralna utworów na fortepian z towarzyszeniem orkiestry - z Karolem Radziwonowiczem jako solistą; płyta ta została wydana z okazji XIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego). Następna, czwarta płyta zespołu - "Jej Świat" ukazała się w 1996 roku i zawiera miniatury oraz najbardziej znane szlagiery muzyki popularnej. W roku 1998 ukazały się dwie najnowsze płyty zespołu, które kończą przedsięwzięcie nagrania wszystkich utworów F. Chopina na fortepian i orkiestrę w wersji kameralnej. Dotychczas jest to jedyny nagrany w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy komplet dzieł Chopina przeznaczomych na fortepian i orkiestrę; a jego reedycja w kanadyjskiej wytwórni Tandem Records zdobyła szerokie uznanie krytyków. Jedna z płyt, otrzymała nominację do nagrody "Fryderyk 1998" w kategorii muzyki kameralnej.
W roku 1995 odbył się debiut I Solisti di Varsavia w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, który odbił się szerokim echem w warszawskim środowisku muzycznym. W grudniu tegoż roku, w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej kwintet wystąpił wraz ze znanym sekstetem wokalnym Affabre concinui. W 1996 roku zespół I Solisti di Varsavia po raz pierwszy wystąpił w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, podczas wspólnego koncertu z Adamem Makowiczem. Na zaproszenie Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego Buzka, zespół miał zaszczyt dwukrotnie uczestniczyć w specjalnych koncertach wigilijnych na Zamku Królewskim w Warszawie (grudzień 1997 i 1998). W maju 1998 roku podczas tournée koncertowego z Karolem Radziwonowiczem kwintet debiutował w Kanadzie (Ottawa, London, Hull, Peterborough), a w czerwcu 1999 roku zespół zagrał szereg koncertów w Niemczech zyskując duże uznanie wśród publiczności. W następnych latach zespół brał udział w licznych koncertach i festiwalach w kraju, a w maju 2001 roku został zaproszony na koncerty w ramach Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Moskwie. W 2002 roku, ponownie z Karolem Radziwonowiczem, zespół wystąpił w Sali im. Rachmaninowa w Konserwatorium Moskiewskim oraz na Kremlu w ramach festiwalu Musical Kremlin. W 2004 roku zespół został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym na Cyprze.
Kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia występuje również w większych obsadach często apraszając do udziału w swoich koncertach tak znanych solistów jak: Urszula Jankowska, Jerzy Knetig, Mariusz Gebel, Robert Gierlach, Leszek Kędracki, Grzegorz Cimoszko, Karol Radziwonowicz, Janusz Olejniczak.
Repertuar zespołu I Solisti di Varsavia jest bardzo wszechstronny - obejmuje dzieła od epoki baroku po kompozycje współczesne, nie wyłączając jazzu. Znajduje w nim także miejsce muzyka oratoryjno - kantatową, utwory kompozytorów wiedeńskich (Strauss, Kreisler) oraz największe przeboje muzyki popularnej (Jobim, Legrand, Mc Cartney i in.).