Polmic - FB

opera/teatr (O)

G K M N O P S T W

Opera Śląska


ul. Moniuszki 21/23

41-902 Bytom

tel. (+48 32) 396 68 03

fax (+48 32) 396 68 75

tel./fax (+48 32) 281 34 30

e-mail: opera@opera-slaska.pl

www: www.opera-slaska.pl


Opera Śląska w Bytomiu to najstarszy teatr operowy w powojennej Polsce. Od niemal 70. lat stanowi dumę śląskiego społeczeństwa. Siedzibą bytomskiej Opery jest uznany od 1977 roku za zabytkowy, ponad 110-letni gmach teatru miejskiego, zbudowany w stylu neoklasycystycznym w latach 1899-1901, według projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma, który od swojej inauguracji, tj. 1 października 1901 roku, służy sztuce teatralnej. Obiekt ten wiąże w bryle dwa, wcześniej osobne, gmachy.
Za oficjalną datę utworzenia Opery Śląskiej przyjmuje się dzień premiery Halki Stanisława Moniuszki (14 czerwca 1945 roku), którą wystawił zespół utworzony i kierowany przez światowej sławy artystę Adama Didura. Cieszył się on ogromnym autorytetem, co pozwoliło mu w krótkim czasie skupić wokół siebie oddany zespół doświadczonych pracowników i oprzeć tworzoną placówkę na mocnych, wiarygodnych podstawach nazwisk pierwszej klasy artystów, z wysoką pozycją w świecie opery. W kolejnych latach teatr bytomski zyskał opinię pierwszej sceny operowej w kraju oraz tytuł „kuźni talentów”. W Bytomiu debiutowali m.in.: Bogdan Paprocki, Romuald Tesarowicz, Anna Lorenc, Jolanta Wrożyna, Wiesław Ochman (także jako reżyser). Promocję młodych talentów stanowi także organizowany w Bytomiu od 1979 roku Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Dotychczas w Operze miało miejsce sześć ogólnopolskich edycji konkursu oraz trzy o charakterze międzynarodowym.
Od początku swojej działalności zespół Opery Śląskiej stale gości na scenach regionu oraz  całego kraju. Mapa podróży po Polsce powiększa się o kolejne, nowe adresy. Opera Śląska to pierwszy teatr, który wystąpił ze swoim spektaklem za granicą; jako pierwszy w historii polski zespół operowy wystąpił na kontynencie amerykańskim. Szczególną renomą cieszy się w Niemczech, Holandii i Portugalii. Artyści teatru kilkakrotnie występowali w Berlinie – w sali Filharmoników im. Herberta von Karajana oraz w Konzerthausie. Byli także gośćmi Filharmonii Monachijskiej. Letnie tournée obejmowały natomiast swoim zasięgiem ok. 80 miejscowości w Niemczech, Szwajcarii, Luksemburgu, Holandii, Austrii, Szwecji i Danii.
Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze bieżącym utrzymuje się ok. 30 tytułów w tym, m. in. opery Richarda Wagnera (Tannhäuser), Modesta Musorgskiego (Borys Godunow), Georgesa Bizeta (Carmen), Christopha Wilibalda Glücka (Orfeusz i Eurydyka), Stanisława Moniuszki (Straszny dwór, Halka), Gaetano Donizattiego (Łucja z Lammermoor, Maria Stuarda), Gioachino Rossiniego (Cyrulik sewilski), Giacomo Pussiniego (Madame Butterfly, Cyganeria, Tosca), Piotra Czajkowskiego (Eugeniusz Oniegin), Giuseppe Verdiego (Aida, Nabucco, Traviata, Don Carlos) ; kantata sceniczna Carmina burana Carla Orffa; balety: Romeo i Julia Hectora Berlioza, Pan Twardowski Ludomira Różyckiego (właśnie na scenie bytomskiej odbyła się pierwsza w Polsce po roku 1945 premiera tego baletu w realizacji Stanisława Miszczyka), Królewna Śnieżka i Kot w butach Bogdana Pawłowskiego, Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego; musicale: Phantom Maury’ego Yestona, My Fair Lady Fredericka Loewe’go, Zaczarowany bal Katarzyny Gaertner i Tadeusza Kijonki; operetki: Księżniczka czardasza Imre Kálmána, Zemsta nietoperza i Baron cygański Johanna Straussa, Wesoła wdówka Franciszka Lehára.
Opera jako pierwszy polski teatr została uhonorowana „Złotą Płytą”, a potem „Platynową Płytą” w kategorii „Muzyka klasyczna” za nagranie opery Giuseppe Verdiego Nabucco. W dorobku fonograficznym Opery Śląskiej znajdują się także: Pokój Saren (Lech Majewski, Józef Skrzek, opera autobiograficzna w 4 aktach z udziałem chóru Opery Śląskiej i WOSPR), Dżem w Operze cz. 1 i 2; Straszny dwór (nagranie archiwalne z roku 1953 z udziałem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie oraz solistów Opery Śląskiej wydana w roku 2009 z okazji jubileuszu Bogdana Paprockiego); Wśród nocnej ciszy – Polskie Kolędy i Pastorałki w wykonaniu Chóru Opery Śląskiej; nagrana w roku 2011 na scenie Opery kantata sceniczna Carla Orffa Carmina burana oraz najnowsze wydawnictwo – Opera Śląska poleca – hity operowe i operetkowe (dwupłytowy album z największymi przebojami operowymi, operetkowymi i musicalowymi, nagrany w 2012 roku na bytomskiej scenie, który w roku 2013 osiągnął status „Złotej Płyty”).W 2005 roku w budynku filharmonicznym Opery została otwarta nowa sala koncertowa im. Adama Didura mieszcząca 176 miejsc siedzących. Odbywają się w niej imprezy kameralne, małe formy muzyczne, koncerty symfoniczne, uroczystości jubileuszowe i inne. W Sali Koncertowej miało miejsce wiele znamienitych wydarzeń artystycznych, wśród których na uwagę zasługują cyklicznie realizowane Mistrzowskie Recitale oraz comiesięczne spotkania Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej.
Od 1989 roku dyrektorem Opery Śląskiej jest Tadeusz Serafin. Pod jego kierownictwem artystycznym Opera Śląska wystawiła blisko 40 tytułów. Zespół Opery dokonał licznych nagrań płytowych, a także odbył kilkadziesiąt tournée po krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

aktualizacja: maj 2014 (ab)