Polmic - FB

festiwal (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu - Festiwal


Fundacja Sinfonia Varsovia, ul. Szczęśliwicka 56

02-353 Warszawa

tel. (+48 22) 824 09 40

fax

tel./fax

e-mail: fundacja@sinfoniavarsovia.org

www: www.sinfoniavarsovia.org


Festiwal organizowany jest od 2001 roku. Kolejne jego edycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem warszawskiej publiczności. W 2009 roku odbędzie się po raz dziewiąty.
Celem Festiwalu jest zaprezentowanie Orkiestry Sinfonia Varsovia jak najszerszemu gronu słuchaczy nawet w takich miejscach, do których orkiestry symfoniczne docierają rzadko i w których życie kulturalne nie ma swojego stałego rytmu. Koncerty odbywają się więc nie tylko w salach koncertowych, ale także w warszawskich kościołach i w plenerze. Melomani mają możliwość wysłuchania wielkich dzieł światowej i polskiej literatury muzycznej w mistrzowskich wykonaniach, zaś formuła bezpłatnego wstępu na wszystkie koncerty Festiwalu umożliwia uczestnictwo w nich wszystkim warszawiakom.
Festiwal „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej.
W 2006 roku zmarł Franciszek Wybrańczyk – pomysłodawca i dyrektor artystycznym Festiwalu "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu". Był współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem Orkiestry Sinfonia Varsovia, która zasłynęła w Europie i na świecie jako jedna z najlepszych polskich orkiestr. Przez wiele lat działalności orkiestry, Franciszek Wybrańczyk dbał o jej najwyższy poziom artystyczny, zapraszał do współpracy wybitnych dyrygentów i solistów, organizował tournee koncertowe w Europie, obu Amerykach i Japonii. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Za Zasługi Dla Warszawy i pośmiertnie Orderem Gloria Artis Za Zasługi Dla Kultury Polskiej.
Organizatorzy, chcąc zachować w pamięci warszawiaków wyjątkową jego postać, od roku 2007 zmienili nazwę festiwalu na Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”.