Polmic - FB

chór (C)

A B C E F G H I K M O P R S T V W

Chór Archikatedry Warszawskiej


ul. Świętojańska 8

00-278 Warszawa

tel. (+48) (0) 698 966 020

fax

tel./fax

e-mail: towarzystwo@chorarchikatedry.pl

www: www.chorarchikatedry.pl


Chór Archikatedry Warszawskiej powstał w 1983 roku. Działa pod patronatem Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Założycielem i pierwszym dyrygentem chóru był ks. prof. Andrzej Filaber - obecnie proboszcz parafii katedralnej i opiekun zespołu. Od września 2004 roku funkcję kierownika artystycznego pełni Piotr Rachoń, zaś dyrygentem jest Dariusz Zimnicki.
Chór Archikatedry Warszawskiej jest amatorskim zespołem mieszanym, skupiającym osoby w różnym wieku i różnych zawodów - uczniów, studentów, inżynierów, rzemieślników, nauczycieli, psychologów, prawników, lekarzy, itp. Przeważającą część jego obszernego repertuaru stanowi muzyka liturgiczna, przede wszystkim polskich kompozytorów. Chór wykonuje polskie kompozycje wszystkich epok począwszy od Bogurodzicy poprzez utwory średniowiecza, renesansu, baroku, romantyzmu aż do muzyki współczesnej. Często sięga po utwory zapomniane bądź rzadko wykonywane.
Chór znany jest słuchaczom wielu miast Polski. Występował już w 20 krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie. Uczestniczył w licznych festiwalach międzynarodowych, spotykając się zawsze z uznaniem i ciepłym przyjęciem krytyków i słuchaczy. Zespół został wyróżniony za całokształt swej działalności nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1993, 1998), dyplomem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1993) oraz medalem Prymasa Polski "Zasłużonemu dla Kościoła i Narodu". W 1994 roku zdobył II nagrodę i srebrny medal na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, w 1997 roku zajął I miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Sakralnej w Rumii, w 2004 roku - III miejsce w Ogólnokrajowym Konkursie "Caecilianum", a w roku 2005 na tym samym konkursie zdobył I miejsce.
Chór nagrał dziewięć płyt z muzyką polską i cerkiewną muzyka religijną. Za nagranie polskich kolęd został nagrodzony w 2000 roku podwójną platynową płytą. Na początku 2005 roku wydana została płyta Oto drzewo Krzyża, zawierająca wybrane kompozycje pasyjne różnych epok.