Polmic - FB

zespół (P)

A B C D E F G H I K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Prima Vista  Kwartet


Kontakt: Józef Kolinek

tel. (+48 22) 758 92 31

fax (+48) (0) 602 12 99 57


  • Krzysztof Bzówka – skrzypce
  • Józef Kolinek – skrzypce
  • Dariusz Kisieliński – altówka
  • Jerzy Muranty – wiolonczela


Kwartet Prima Vista należy do czołowych zespołów kameralnych w Polsce. Tworzą go muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej – Sinfonii Varsovii. W repertuarze zespołu znajdują się kwartety Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta, Antonina Dvoraka, Aleksandra Borodina i Karola Szymanowskiego. Zespół grywa również z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX wieku. Koncertował na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, w Warszawskiej Zachęcie, w Studiu S-1 Polskiego Radia i w Belwederze. Był również gościem Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Kwartet koncertował w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Kanadzie, USA , Japonii i Korei Płd.
Prima Vista często wykonuje kameralne wersje koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina z takimi solistami, jak Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak i Piotr Paleczny, a także kameralną wersję Czterech pór roku Antonio Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką i Janem Staniendą.
Członkowie Kwartetu Prima Vista są również cenionymi muzykami studyjnymi. Brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego. Towarzyszyli w nagraniach płyt wielu muzyków jazzowych, m.in. Henryka Miśkiewicza, Zbigniewa Namysłowskiego i Piotra Herdzina oraz takich wykonawców, jak Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Tytus Wojnowicz i Michał Bajor.
Kwartet Prima Vista nagrał jedenaście płyt kompaktowych dla firmy DUX i Winther & Winther. Pięć z nich otrzymało nominacje do nagrody Fryderyka, a trzy płyty tę nagrodę zdobyły (kameralna wersja koncertów Chopina z Piotrem Palecznym i Cztery pory roku Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulka – Fryderyki ’99) oraz kameralna wersja koncertów fortepianowych Bacha z Waldemarem Malickim i Tamarą Granat – Fryderyk 2000). Dwa albumy (Cztery pory roku i Koncert fortepianowy e-moll Chopina) zdobyły również tytuł „Platynowej płyty”. Także najnowsza płyta zespołu – Siesta z saksofonistką Aliną Mleczko została nominowana do nagrody Fryderyk 2003.
Wszyscy członkowie kwartetu Prima Vista byli gościnnymi profesorami w Letniej Akademii w Toyama w Japonii i w Suwon Uniwersity w Korei Południowej. Od maja 2003 roku Kwartet Prima Vista działa jako samodzielny zespół w ramach Warszawskiej Opery Kameralnej.

Krzysztof Bzówka – skrzypce. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Henryka Palulisa. Od 1987 roku jest członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia, a od 1997 solista tejże Orkiestry. Jako solista wykonywał Concerto Grosso Marty Ptaszyńskiej pod dyrekcją Yehudi Menuhina w Niemczech i Francji.
Józef Kolinek – skrzypce. Pierwszym jego nauczycielem była prof. Marta Suchecka. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 roku gra w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Był członkiem Kwartetu Varsovia, orkiestry Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Menuhin Festival Orchestra. Ukończył również studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Dariusz Kisieliński – altówka. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Michała Trojanowskiego i w klasie altówki prof. Błażeja Sroczyńskiego. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego w Poznaniu w 1985 roku. Doskonalił swoje umiejętności na stypendium w Banff w Kanadzie. Od 1988 roku gra w Sinfonii Varsovii.
Jerzy Muranty – wiolonczela. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza i prof. Jerzego Andrzejczaka. Był koncertmistrzem wiolonczel w orkiestrze Warszawska Sinfonietta oraz w Polskiej Orkiestrze Radiowej. Obecnie gra w Sinfonii Varsovii i Menuhin Festival Orchestra.