Polmic - FB

festiwal (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Chopin i Jego Europa - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, ul. Tamka 43

00-355 Warszawa

tel. (+48 22) 44 16 140

fax (+48) 606 834 748

tel./fax

e-mail: mdybowska@nifc.pl

www: festiwal.nifc.pl/pl


  • Dyrektor festiwalu - Stanisław Leszczyński

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i Jego Europa", organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, po raz odbył się w 2005 roku.

Celem festiwalu jest promocja polskiej kultury muzycznej poprzez stworzenie w Warszawie wydarzenia o najwyższej randze artystycznej, wpisującego się na stałe w kalendarz imprez europejskich. Głównym zamierzeniem programowym jest przedstawienie twórczości Fryderyka Chopina w szerokim kontekście kulturowym, sięgnięcie do wielorakich źródeł jego stylu, „odkrycie” związków zarówno z kompozytorami jemu współczesnymi, jak i twórcami następnych generacji, poprzez szeroką prezentację dzieł europejskich od XVIII wieku do współczesności.

Swoją unikatowość festiwal zawdzięcza przywoływaniu oryginalnego brzmienia utworów z czasów Fryderyka Chopina, które wykonywane są na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Instytutu, który posiada obszerny zbiór instrumentów z czasów Chopinowskich.Częstymi gośćmi Festiwalu są legendarne zespoły, dyrygenci, kameraliści i soliści, którzy specjalizują się w wykonawstwie historycznym. Na zaproszenie Festiwalu w Warszawie występowali tacy artyści, jak: Garrick Ohlsson, Juliana Avdeeva, Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner, Tobias Koch, Seong-Jin Cho, oraz zespoły: Collegium 1704, Europa Galante, Orkiestra XVIII wieku, Sinfonia Varsovia.

Festiwal "Chopin i Jego Europa" to jeden z kilku najważniejszych projektów programu rządowego „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010”. Dzięki współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, koncerty festiwalowe docierają do wielomilionowej publiczności w kilkudziesięciu krajach świata. Większość koncertów dostępna jest w bezpłatnym streamingu.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Stanisław Leszczyński, który w 2019 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

aktualizacja: 2021 (msz)