Polmic - FB

festiwal (A)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Ars Cameralis Silesiae Superioris - Górnośląski Festiwal Kameralistyki


Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superiorisul. Ligonia 7

40-032 Katowice

tel. (+48 32) 257 06 01

fax (+48 32) 251 86 48

e-mail: info@cameralis.art.pl

www: arscameralisfestiwal.pl


Górnośląski Festiwal Kameralistyki „Ars Cameralis Silesiae Superioris” odbywa się co roku w listopadzie na Górnym Śląsku, stanowiąc prezentację najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. W ramach każdej edycji Festiwalu odbywają się wydarzenia z zakresu muzyki, literatury, filmu, teatru i sztuk wizualnych, które łączy wspólna, określona wcześniej tematyka. Za organizację festiwalu odpowiedzialna jest Instytucja Kultury „Ars Cameralis Silesiae Superioris”, która propaguje różnorodność gatunkową, eklektyczność oraz interdyscyplinarność.

Historia festiwalu sięga początków lat 90. Pierwsza edycja odbyła się w 1992 roku z inicjatywy Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Wydarzenie nazwano początkowo Górnośląskim Festiwalem Kameralistyki, a ówczesnym Dyrektorem Festiwalu była dr Łucja Ginko. Pierwsze edycje festiwalu skupiały się w głównej mierze na promowaniu lokalnych artystów. Od roku 1994 opiekę nad festiwalem przejęła nowo powstała Instytucja Kultury „Ars Cameralis Silesiae Superioris”.

Od samego początku istnienia imprezy zwracano uwagę na jej formę, próbując rozbudzić zainteresowanie odbiorców sztuką i kulturą, a także zintegrować ze sobą osoby reprezentujące różne regiony kulturowe. Celem festiwalu było również pobudzenie zapotrzebowania na sztukę i udostępnienie jej szerszej publiczności. Organizatorzy skupili się na relacji pomiędzy widzem a artystą, stwarzając intymną i unikatową atmosferę, w której artysta jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki wydarzeniom w wielu różnych miastach i miasteczkach, Festiwal przyczynia się do promowania śląskiej kultury i sztuki.

Na festiwalu gościli światowej sławy artyści, tacy jak: Philippe Jaroussky, Jane Birkin, Laurie Anderson, John Cale, The National, Michelle Gurevich, Kronos Quartet, Julia Holter, John Zorn, Calexico, Tindersticks, FleetFoxes, Charles Bradley & His Extraordinaires czy Vashti Bunyan. Prezentowana była również twórczość Davida Lyncha, Zofii Rydet, Pawła Althamera, Lecha Majewskiego, Krystiana Lupy, Zbigniewa Rybczyńskiego, Rolanda Topora, Jake’a i Dinosa Chapmanów, Kishina Shinoyamy czy Pabla Picassa.

 
aktualizacja: 2014 (ab), 2021 (msz)