Polmic - FB

zespół (D)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Duo Granat


e-mail: wm@waldemarmalicki.com

www: www.waldemarmalicki.com/duo


Tamara Granat i Waldemar Malicki

Duo Granat to obecnie czołowy polski duet grający na cztery ręce i dwa fortepiany. Debiutowali w 1987 roku w Telewizji Polskiej. Od tego czasu wielokrotnie nagrywali dla PR i TVP współpracując z takimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, czy Wojciech Rajski. Występowali w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych (Kennedy Center, Washington D.C.), w Rosji (Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych, Jekaterynburg, 1991) i Azji.
Dokonali nagrań z Narodową Orkiestrą Radiową (NOSPR) w Katowicach i Polską Filharmonią Radiową w Warszawie. Jesienią 1998 roku brali udział w koncercie Fundacji Ludgardy i Jerzego Buzków z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jana Krenza. Za płytę z koncertami J.S.Bacha otrzymali nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2000.
Repertuar duetu zawiera w sobie pełną historię muzyki na cztery ręce, od synów Bacha po kompozycje współczesne. W praktyce jednak duet najczęściej wykonuje muzykę XIX wieku, który szczególnie zaznaczył się w tworzeniu muzyki na cztery ręce, zarówno tej dla niewielkiego grona salonowych słuchaczy jak i tę pełną wirtuozowskiego blasku. Duo Granat wprowadza również do repertuaru koncertowego muzykę polską: wirtuozowskie kompozycje Chopina (i jego nauczycieli), Paderewskiego, Moszkowskiego, Ogińskiego, Friedmana i Scharwenki.
W recenzjach niejednokrotnie podkreślano kulturę i oryginalność niezwykle spójnego brzmienia oraz elegancję i wdzięk frazowania duetu, którego gra nieodmiennie kojarzy sie z nastrojem salonu.