Polmic - FB

chór (O)

A B C E F G H I K L M O P R S T V W Z

Octava - Oktet wokalny


tel. (+48) 609 677 537

fax

tel./fax

e-mail: info@oktetoctava.pl

www: oktetoctava.pl


Dyrektor artystycznyZygmunt Magiera

Soprany: Marta Zagata-Bugajska, Anna Magiera
Alty: Joanna Święszek, Małgorzata Langer-Król
Tenory: Zygmunt Magiera, Mateusz Prendota
Basy: Bartłomiej Pollak, Marcin Wróbel

OCTAVA ensemble to oktet wokalny istniejący od 2004 roku, uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia. Zespół szybko ustalił swoją wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych poprzez zwycięstwa w licznych konkursach oraz udział w rozmaitych festiwalach. Jest laureatem najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie polskiej chóralistyki, Grand Prix 39ej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat".

Szerokie zainteresowania artystyczne OCTAVA ensemble pozwalają zespołowi sięgać po każdego rodzaju muzykę, od twórczości renesansowej po współczesne projekty awangardowe. Zespół współpracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim i Aphex Twin (Europejski Kongres Kultury, Wrocław 2011), a także Portishead i Goldfrapp (inauguracja nowej odsłony Trance na festiwalu Misteria Paschalia).

Specjalizację OCTAVA ensemble stanowi jednak muzyka XVI i XVII wieku. Zespół wpisuje się w trend historycznego wykonawstwa muzyki dawnej, nagrywając płyty z utworami z przełomu renesansu i baroku (Missa Pulcherrima Pękiela – nominacja do nagrody "Fryderyk" 2010, Missa Octava Hasslera – wyróżniona pozytywną recenzją w brytyjskim miesięczniku "Gramophone"), a także tworząc wyjątkowy projekt Ad Radices Musicae – po raz pierwszy w Polsce przywracając regularne wykonywanie kompozycji polifonicznych we właściwym dla nich kontekście przedsoborowej liturgii.

aktualizacja: 2018 (ac)