Polmic - FB

zespół (P)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Parnassos


tel. (+48) (0) 604 418 150

fax (+48) (0) 609 527 541

tel./fax

e-mail: biuro@parnassos.pl

www: www.parnassos.pl


Zespół Parnassos powstał w roku 2001. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki okresu przedromantycznego, zgodnie z przyjętymi zasadami tzw. wykonawstwa historycznego, a więc grając na kopiach instrumentów właściwych danej epoce z użyciem dostępnych wówczas środków wykonawczych.

Tworzą go skrzypkowie Martyna Pastuszka i Adam Pastuszka, wiolonczelistka Anna Katyńska, klawesynistka Urszula Jasiecka-Bury oraz Mariusz Bury grający na teorbie. Członkowie zespołu dokładają wszelkich starań, aby ich wiedza, świadomość muzyczna i umiejętności powiększały się nieustannie. W tym celu uczestniczyli w kursach muzycznych we Włoszech, Anglii, Holandii, Polsce, Niemczech oraz studiowali grę na instrumentach z epoki na uczelniach: Universität der Künste w Belinie, Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Koninklijk Conservatorium w Brukseli oraz Hadze. Wszyscy są także absolwentami katowickiej Akademii Muzycznej.

W marcu roku 2004 członkowie zespołu wraz z sopranistką Karoliną Brachman i lutnistą Christophem Barthem, zdobyli drugą nagrodę na konkursie muzyki kameralnej "Concerto Barocco" w Wuppertal (Niemcy).

Od chwili powstania zespół występował na niezależnych koncertach, był również gościem wielu festiwali w Polsce i za granicą m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, II Festiwalu Muzyki Kameralnej w Katowicach, Festiwalu Chanterelle w Ostrowie Wielkopolskim, Muzycznych Wieczorów na Salwatorze, Podgórskiej Jesieni Kulturalnej w Krakowie, Mikołowskich Dni Muzyki, Spotkań z Muzyką Dawnych Wieków w Krakowie, Festival Baroque d'Auvergne i Festival de la Vezere we Francji. Zaproszenia do współpracy z zespołem Parnassos przyjmują tak uznani soliści, jak Simon Standage, Barthold Kuijken, Dariusz Paradowski, Piotr Olech. Stale współpracuje także z Karoliną Brachman, Arte Dei Suonatori, Ensemble Harmonologia, Le Cercle de l'Harmonie i z Tarnogórskimi Wieczorami Muzyki Kameralnej i Organowej.

We wrześniu 2007 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana O piękny czasie! O godzino wieczorna! zawierająca utwory kompozytorów niemieckich XVII stulecia.