Polmic - FB

orkiestra (O)

{ A B C E F G H I K L Ł M N O P R S T W

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej


Al. Wolności 2

62-800 Kalisz

tel.

fax

tel./fax

e-mail: biuro@filharmoniakaliska.pl

www: www.filharmoniakaliska.pl


Kalisz, najstarsze polskie miasto o 1850-letniej historii, jest jednym z najprężniejszych ośrodków życia muzycznego w Polsce. Olbrzymie tradycje są związane z wizytami Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i najwybitniejszych europejskich wirtuozów XIX wieku, którzy w drodze z Wiednia czy Berlina do Petersburga dawali w Kaliszu koncerty. W mieście założono najstarsze w Polsce Towarzystwo Muzyczne (1818), a stały teatr Wojciecha Bogusławskiego funkcjonował od roku 1800.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. Od sezonu 2006/07 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak”, który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju. Wystąpili lub w najbliższym czasie wystąpią na nim międzynarodowej sławy artyści jak: Collegium Vocale Gent, King Singers, Krzysztof Penderecki, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Jadwiga Rappe, Kałudi Kałudow, Pierre Amoyal, Elmar Oliveira, Julius Berger, Gilles Vonsattel, Ivan Monighetti, Richard Hyung-Ki Joo, Avri Levitan, Evgenyi Samoylov, Marc Kadin, Dimitry Vasiliev, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Włodek Pawlik, Brahms Trio, Dimension Trio.

Zespół występował z najwybitniejszymi polskimi solistami i dyrygentami jak: Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Izabela Kłosińska, Bernard Ładysz, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Bogusław Madey.

Filharmonia organizuje także Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbywający się latem w najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu. Wydarzeniem roku 2008 był koncert muzyki filmowej światowej sławy kompozytora Zbigniewa Preisnera, który wystąpił z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej także jako dyrygent. W 2008 roku orkiestra z udziałem solisty Macieja Grzybowskiego dokonała pierwszego w Polsce i piątego na świecie wykonania Koncertu Fortepianowego (napisanego w latach siedemdziesiątych dla Radu Lupu), światowej sławy pianisty polskiego pochodzenia Andrzeja Czajkowskiego.

Ostatnie dokonania zespołu to m.in. udział w zakończeniu Ursynowskiego Festiwalu Muzycznego w Warszawie z udziałem pianisty Waldemara Malickiego, występ w Filharmonii Wrocławskiej na festiwalu Jazztopad w autorskim projekcie Włodka Pawlika czy galowy koncert wspólnoty belgijskiej w Polsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Międzynarodowy rozgłos zyskała orkiestra udaną próbą bicia rekordu Guinnesa w kategorii „koncert na największej głębokości”. Koncert ten z udziałem rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Dimitry Vasilieva odbył się na głębokości 600 m pod ziemią w kopalni soli w Kłodawie. Ostatnie występy zagraniczne to m.in. galowy koncert z okazji 67 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie (Berliner Dom), Brukseli (Sala Koncertowa Konserwatorium Królewskiego) czy Tielt (otwarcie sezonu muzycznego południowej Flandrii).

W planach sezonów artystycznych 2007-2009 są m.in. kolejny koncert w Berlinie, tournee w Belgii, Holandii, Francji i Luxemburgu, a także prestiżowe zaproszenie na inaugurację I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Orkiestra wystąpi też na transmitowanym przez TVP koncercie Festiwalu Filmowego „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym 2008 z udziałem Włodka Pawlika i jego Trio.

Na przestrzeni ostatnich sezonów Filharmonia była animatorem nowych projektów muzycznych, jak Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, a także nowych kompozycji i opracowań. Na zamówienie zespołu Mariusz Matuszewski dokonał pierwszego w historii opracowania na orkiestrę symfoniczną 24 preludiów Fryderyka Chopina. Kolejnym zamówieniem było Oratorium na Boże Narodzenie Fryderyka Stankiewicza, które odniosło duży sukces. Od wielu lat orkiestra towarzyszy wirtuozom światowej pianistyki podczas koncertów inaugurujących kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. Zespół zapraszano również do udziału w Chanterelle Festival. Orkiestra Filharmonii Kaliskiej występowała także w tak prestiżowych salach, jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S-1, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska.

U progu nowego tysiąclecia, dzięki wspólnej inicjatywie Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Kaliskiej powstała Scena Operowa w Kaliszu. Dzięki temu melomani z terenu południowej Wielkopolski mieli jedyną możliwość wysłuchania dzieł operowych: w 2001 roku Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, w 2002 roku Fidelio Ludwiga van Beethovena. W 2004 roku wystawiono Don Pasquale Gaetano Donizettiego.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt. Pierwsza płyta CD zespołu (1999) z Pasją wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha jest pierwszym polskim nagraniem całej Pasji. Dorobek nagraniowy wzbogacił się w roku 2000 o cztery płyty – Kolędy i pastorałki; Koncerty fortepianowe e-moll op. 11 Fryderyka Chopina i d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa w wykonaniu chińskiego pianisty Wen Yu Shena. Płyta Swing meets Symphony (2000) jest rejestracją wspólnego koncertu orkiestry z kwartetem Tomasza Bielskiego w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia istnienia tej instytucji. Ukazała się też płyta z nagraniem Via Crucis Pawła Łukaszewskiego, koncertu zarejestrowanego 22 marca 2002 roku w Kościele Garnizonowym w Kaliszu.

Od roku 2006 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek.